Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

Nočná mora v Elm Street 4: Vládca snov

Nočná mora na Elm Street 4: Vládca sna

Horor / Thriller / Drama

USA, 1988, 89 min (SE: 99 min)

Rozpočet $13miliónovTržby USA $49,369,899Tržby Celosvetovo $51,300,000║ Technicky prepracované, snové "horror" sekvencie zvládnuté len koncepcia príbehu na pokračovania mi u takýchto filmov vôbec nesedí, lebo je to stále dokola to isté, donekonečna. /55%/(27.12.2009)

Po letech už mi to nepřijde jako kdysi v kině...ale hodnocení asi nechám. Mám pro surrealistické horrory s Freddym slabost, byť bych asi uvítal, z dnešního pohledu, více fantazie. Nejlepší tak je jako vždy likvidace omladiny. Vodní postel, proměna ve švába či vysátí... Samozřejmě fajnové je i Freddyho znovuzrození, včetně psa, močícího plameny. Efektní je samotný závěr v kostele - trikaři se vyřádili! Freddy je samozřejmě také vtipný - i při pojídání pizzy je s ním švanda! Dost mě zklamala hudba. 80.léta přinesla spousty skvělých kapel a songů, sem však vybrali snad ty nejhorší. A nic nezachrání ani Billy Idol a Blondie...(19.1.2017)

Další díl Noční můry v Elm Street. Další nový režisér, ale bohužel kouzlo prvního dílu je pryč. Na to, že se jedná o čtvrtý díl, tak jde o dobré pokračování, ovšem nepřínáší nic nového. I když, některé vraždy, které spáchal Freddy Krueger byli hodně povedené. Třeba ta scéna s vodní postelí byla stylová a nebo ten jakoby žralok na pláži. Čtvrtý díl není určitě lepší než první a třetí díl. Každopádně je lepší, než druhý, jelikož to byl hnus! Od Rennyho Harlina bych čekal něco lepšího. Kdybych neviděl dřív Smrtonosnou past 2, kterou má na triku, tak bych tohle považoval za uspokojivé. Ale viděl jsem tohle teprve dneska poprvé, takže je to poněkud nudnější a málo děsivé. Co mi tedy lezlo úplně na nervy, tak bylo to bojové umění. Dvakrát za celých 93 minut dostával Freddy nakládačku. Nejdříve od kluka a potom (věřte tomu nebo ne) od holky. To byla fakt blbost. Průměrný horor, jenž nemůže ničím překvapit.(5.2.2009)

Soundtrack Craig Safan: 1. Kristen's Haunted Dream [3:47] ,2. Freedy's Back [4:29] ,3. Kincaid Killed In Junkyard [1:32] ,4. Joey's Wet Dream [1:43] ,5. Drugged To Death [3:21] ,6. Alice Lured Into Dream [2:29] ,7. Rick's Kung Fu Death [3:20] ,8. Freddy's Pizza Restaurant [1:59] ,9. Debbie Checks In/Time Circles [4:25] ,10. Sheila Sucks Face [2:52] ,11. Theater Madness [1:40] ,12. Freddy's Calliope [1:54] ,13. Alice Battles Freddy [3:56] ,14. Corpus Krueger [3:12],(15.5.2011)

KDYŽ NA LIDI SE SNESL HLUBOKÝ SPÁNEK, PŘEPADL MNE STRACH, TŘÁSL JSEM SE A VŠECHNY KOSTI SE MI CHVĚLY STRACHEM. Kniha Jobova, Kapitola 4. Toliko citát na začátku filmu. VHS s příšerně nahranou čtyřkou a pětkou NOES byla první videokazetou v naší rodině a čtyřka je dodnes mým nejoblíbenějším dílem, i když jsem před Freddym vždy upřednostňoval a upřednostňuji Jasona. Už u předchozí VĚZNICE, další pecky z dob mého dospívání, Harlin ukázal, že horor je pro něj především záležitostí zvláštních efektů a na NOES4 ještě přitvrdil. Vrakoviště, vodní postel, pláž s hradem z písku, Freddyho polibek, výtah, fitko - každá vražda je lahůdková a navíc pořád někdo někam letí, skáče nebo padá (jako ve snu) a nechybí ani montáž přípravy na finální bitvu (podmazaná geniálním nářezem ANYTHING) a závěrečný kung fu souboj s Freddym. A odkazy na Kafkovu Proměnu (Debbie se mění v hmyz) a na Alenku v říši divů (Alice se zrcadlem vydává za Freddym). Co speciálně oceňuji (kromě fajn děvčat) je zachování návaznosti na minulý díl, parádní masky (Freddyho smrt), celková dynamika, zřetelná nadsázka a popkulturnost. Ve výsledku je mi pak víc než u prdele, jestli Harlin pravidla a ducha ságy przní nebo ne. První scénáristická práce Briana Helgelanda, který si pak připsal ještě několik výživných horůrků (PŘEDVOLBA 976, POZDRAV Z CESTY DO PEKLA) než se stal prvoligovým hollywoodským scénáristou.(11.11.2007)

• - Podnik, ve kterém pracuje Alice, se jmenuje „Crave Inn,“ - pocta Wesu Cravenovi. (HellFire)

• - Režisér Renny Harlin se ve filmu objeví jako jeden ze studentů ve třídě. (HellFire)

• - V pokoji Kristen můžete vidět časopis s Johnny Deppem na obálce, který hrál v prvním díle série. (HellFire)