Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

Nočná mora v Elm Street 4: Vládca snov

Nočná mora na Elm Street 4: Vládca sna

Horor / Thriller / Drama

USA, 1988, 89 min (SE: 99 min)

Po originály, Freddy v dvojke svoje obete zabíjal hlava nehlava. V trojke sa to všetko zmenilo, spoznal ich slabosti, ktoré využíval a hlavne zneužíval. Napríklad ak sa niekto bojí výšok hups s ním na najväčšie miesto v ústave. V štvorke bola jeho aktivita zase iná. Vraždy boli neskutočne dobré a veľmi originálne, asi najlepšie z celej série. Samozrejme keďže ide o vtipno poňatý film aj samotné vraždy sa bez dávky humoru nezaobídu. O ten humor a samozrejme čierny ako uhol sa postaral kto? :) Štvrté vystúpenie kultového Freddyho Kruegera bolo trochu na inú nôtu. Pridal sa vtip a to ešte väčší než bol v predošlých filmoch. Dej pokračoval tam kde sa minule skončil a celkovo som spokojný i keď bolo už aj lepšie Celá recenzia: TU(11.10.2010)

(90%) Teda, musím říci, že se mi tato čtvrtá NOČNÍ MŮRA Z ELM STREET doposud líbila nejvíc, a co víc - jsem přímo nadšen. A na nějakou objektivitu kašlu, utvořím si vždy vlastní názor. Bez nějakého okecávání byl největším kladem tohoto snímku samotný Freddy. Takto nahláškovaného jsem ho ještě nezažil, doslova perlil až jsem se někdy málem smíchy posral. Především scény ve třídě nebo v kavárně. Každopádně film měl pro mě víc pozitiv než jen skvělý hlavní vrah. Postavy byly výborně napsané a i zahrané. Je dobrý tah od tvůrců, že si hezky pohrávájí s postavy, takže z počátku snímku vlastně ani nedokážeme určit kdo bude nakonec hlavní hrdina/hrdinka, kdo přežije, zemře apod. Prostě někteří se vracejí z předchozích dílů, poté odchází, umírají a k tomu se připojují nové tváře atd. Hudba je dobrá jako vždy, obvzlášť zde se vydařila. Nějaká ta krvavost zde určo byla, ne teda moc drastická. Nicméně celkově to jako horor působilo možná trochu vlažně. Bylo tu dost hororových prvků, ale ne zcela výrazných. Já se teda nebál, atmosféra byla už trochu jiná, ale to je asi tak vše k možným, drobným nedostatkům, které mě vůbec netrápily. Mělo to vysoké tempo, bavil jsem se od začátku do konce. I jsem ocenil spoustu nekompromisních úmrtí, kterých bylo požehnané množství. Finále bylo též dobré. I co se týče technické stránky a režie, tak jsem spokojen na max. Co k tomu asi dál dodávat ? Jsem zvědav jaké budou další pokračování, které jsou podle všeho slabší. Ale co, stejně to do zkompletování mé sbírky dám celé ať už to bude slabší nebo úplná sračka. Ale tato ČTYŘKA bude podle mě asi nepřekonatelná!(22.7.2019)

• Vyrida

Mohla to být zdárně ukončená trilogie, ale někomu to prostě bylo málo a tak ošklivák Krueger vstává z hrobu už počtvrté. Sice se mi líbí, že film navazuje na scénář z třetího a podle mě zároveň nejlepšího dílu, ale to je tak asi vše co stojí za zmínku. O nějaké atmosféře už nemůže být ani řeč, protože Freddy hrůzu dávno nenahání a spíše se chová jako pako. Jediná scéna, která snad stojí za pozornost je ta na benchi a když už za nic, tak za tu si jednu hvězdičku navrch toto pokračování navíc zaslouží. Jinak to však zůstává jednoznačné zklamání a když kouknu na to, že ani po tomhle paskvilu tato filmová série neskončila, tak se mi chce brečet.(9.1.2011)

SPOILER: Renny Harlin si to dal. Okořenil nový díl série neskutečným černým humorem, který dokáže zastínit i obrovské chyby ve scénáři. Začátek je úžasný, film nabere obrovské tempo a až do téměř své poloviny si jej neúprosně drží. Renny má v rukávech pár trumfů, které několikrát upustí a divák se má věru na co dívat. Robert Englund je ve své roli - jak jinak - opět úžasný a na jeho démonický smích se nedá zapomenout. Škoda jen, že opět skončíme prohrou Freddyho, která je znovu nepochopitelná, jak sakra někdo kdo vládne takovou neuvěřitlenou silou může zemřít tak pitomou smrtí. Naštěstí právě jeho umírání je po přeměně jedné hrdinky ve švába tou nejpozoruhodnější nechutnou scénou, opravdu se povedla. Ačkoli Renny Harlin posunuje sérii do nových sfér a dává vyniknout to nejlepší z Freddyho zvrhlé povahy, neustále se drží jasně daného konceptu a neporušuje pravidla nastolená předchozími díly.(8.5.2007)

Can't sleep tonight 'cause i, gotta run, gotta hide. Nightmare, running from this nightmare, I turn around, but there's no one there And I'm running, running from this nightmare Running, running from this nightmare. Tuesday Knight, ktorá naspievala túto úvodnú pesničku, si aj zahrala rolu Kristen. Ďalšie pokračovanie slávnej Nočnej mory v Elm Street. Ešte viac v nadupanejšom štýle a viac krvavom. Freddy nemá s nikým zľutovanie. Asi najlepšia cast celej trilógie, jedna z mojich obľúbených, ktorú si vždy rád pustím 100 percent.(11.6.2008)