Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

Nočná mora v Elm Street 4: Vládca snov

Nočná mora na Elm Street 4: Vládca sna

Horor / Thriller / Drama

USA, 1988, 89 min (SE: 99 min)

Snaha navázat na povedený třetí díl se cení a je zde několik málo momentů, které nelze zapomenout, ale i tak se jedná o ryze průměrný kousek ze série Noční můry v Elm Street. Oproti Freddyho pomstě sice čtyřka dopadla lépe, ale naneštěstí se mi občas dostavila nuda. Trikový mistři z Dream Quest Images odvedli opět špičkovou práci plnou krve, slizu a zmutovaných patvarů, ale kvůli pokulhávajícímu scénáři není Vládce snu taková bomba. I když se tu mihnou postavy z předchozího dílu, tak nové působí docela dost ploše, nezajímavě a ne tolik sympaticky. Freddyho výstřelky a řádění pokaždé tempo nakopnou, ale nemají sílu tento nesoudržný celek udržet pohromadě. Stejně jako u dvojky mám pocit, že tento díl vzniknul jen za účelem "natočení dalšího dílu" a svezení se na vlně popularity Noční můry v Elm Street. Žádné poctivě natočené hororové "pokoukáníčko od srdíčka" se nekoná. P.S. Po poctivém shlédnutí celé sedmidílné série mám jasno. Pokud chcete ušetřit čas a seznámit se s filmy o Freddym Kruegerovi, pusťe si první díl Noční můra v Elm Street a následně navazující třetí díl Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna. Zbylé s klidem přeskočte, protože o nic vskutku nepřícházíte. Možná tak o drahocený čas a ukousané nehty z nudy.(9.6.2017)

Od tohoto dílu už Nightmare of Elm Street začíná klesat k průměru.První tři díly jsou nepřekonatelné,od The Dream master už to prostě není ono.Freddyho snové vraždy už postrádají tu správnou originalitu a zábavnost...Celková atmosféra už se už taky pomalu vytrácí.Pro mě po prvních třech dílech veliké zklamání..(9.1.2008)

Režisér Renny Harlin v dokumentu říká, že chtěl z Freddyho udělat hlavní postavu, jakéhosi cool vraha. Povedlo se mu to a je to právě tato změna, která čtvrtou Noční můru nejvíce odlišuje od předchozích. Freddy Krueger je superstar a frajer, když si na pláži nasadí sluneční brýle nebo lehkým krokem kráčí do kostela, víte, že jde o jen něj. Film jako takový není špatný, snové sekvence se povedly a konce teenagerů jsou zase proklatě černočerně humorné, bohužel je škoda, že děj vůbec negraduje. Prostě se usíná, vraždí a pohřbívá jako na běžícím pásu a většině lidí ve Springwoodu to snad ani nevadí. Ovšem závěr a Freddyho smrt, to je pro mě jeden z nejlepších momentů celé série.(31.12.2017)

Po super tretim dile sice lehkej kvalitativni posun dolu, nicmene jeden z tech povedenejsich dilu. Prislo mi, ze to Harlin natocil docela dynamicky a hlavne tu je hromada smrti. Jinak dej navazuje na predchozi, takze se setkavame s partickou prezivsich z psychiatricky lecebny, akorat ze misto roztomily Arquette tu je nejaka blondyna s velkym zadkem. Ale jinak k tomu neni moc co rict, pribeh naprosto tuctovej, smrti sice fajn, ale nic zapamatovanihodnyho, aspon, ze Freddy je borec a zacina hazet hlasky.(14.9.2010)

Samo o sobě průměrné, v konfrontaci se sérií lehký nadprůměr. Freddy je sice pořád borec, takže mu to vraždění teenek i přejete, on se ale "odvděčuje" spíše nekompromisností, než všemi vysněnou vynalézavostí původního snímku. Hlášek jak šafránu a navíc přílišná délka Freeddymu body rovněž nepřinesou.(15.5.2011)

• - V pokoji Kristen můžete vidět časopis s Johnny Deppem na obálce, který hrál v prvním díle série. (HellFire)

• - Film byl nominován na tři ceny Saturn, a to v kategoriích nejlepší režie, nejlepší horor a nejlepší herec ve vedlejší roli, o níž se zasloužil Robert Englund. (Terva)

• - Režírovat mohl Tibor Takács. (HellFire)