Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

Nočná mora v Elm Street 4: Vládca snov

Nočná mora na Elm Street 4: Vládca sna

Horor / Thriller / Drama

USA, 1988, 89 min (SE: 99 min)

Rozpočet $13miliónovTržby USA $49,369,899Tržby Celosvetovo $51,300,000║ Technicky prepracované, snové "horror" sekvencie zvládnuté len koncepcia príbehu na pokračovania mi u takýchto filmov vôbec nesedí, lebo je to stále dokola to isté, donekonečna. /55%/(27.12.2009)

Vo štvrtom pokračovaní americkej horrorovej série "Nightmare on Elm Street" vstupuje do príbehu Alice Johnsonová, moja najobľúbenejšia ženská postava. Kult osobnosti Freddyho Kruegera tu už narástol do neprehliadnuteľných rozmerov. Spoločne s tretím dielom, ktorý nesie podtitul "Dreams Warriors", to považujem za vrchol celej série. Prvá časť je proste klasika, základný kameň. Dvojka bola menším zakopnutím, po ktorom nasledoval neuveriteľne energický tretí diel a hneď po ňom výborná štvrtá časť - "Vládca snov". Mohol by som to pozerať kľudne každý druhý večer. Milujem tieto "Nočné múry". *****(23.12.2016)

vykrádačka sama sebe aneb pořád to samé dokola... časem už to prostě přestane strašit a začne nudit, občas spíš už černohumorně bavit, tu a tam překvapí kamerový nápad, pár povedených vražd, zajímavý konec... ale většinu času jsem prozíval... tak nevím, jestli má vůbec cenu si tu pětku pouštět... za tuhle můru ospalých 50%.(19.9.2009)

Také velmi slušný díl! Pohřbít jeho ostatky bylo málo - náš milovaný děckovrah se vrací, aby si to vyřídil s přeživšími z minula, ale zabrousí už také do nového masa, nevázaného rodiči, kteří ho kdysi usmažili zaživa. Hlavními hrdiny jsou: (vyměněná) Kristen, sympatická Alice a její bratr. Jednička byla intenzivní, dvojka nudná, trojka zábavná, no a čtyřka je snová. Atmosféra je opravdu ‚snovější‘, oproti minule opět o něco hororovější, avšak vyloženého děsu zde moc nenajdete. Nechybí ale pár silnějších a moc dobře vypadajících momentů (lámačka rukou na bench press a následná přeměna na hmyz, scéna osvobozování duší, či „wanna suck face?“). Freddy zase šaškuje a hláškuje, ale přesto z toho není cítit moc komedie. Spíš vyšinutost. /Čili: Není to kdovíjaká extra podíváná, ale na čtvrté pokračování rozhodně dobrý výsledek. 7,5/10.(29.5.2010)

Harlin tomu teda dal. Natočil najlepšie pokračovanie nočnej mory. Akcia, čierny humor, dômyselné vraždy, znesitelné obsadenie a vizuálne vychytávky. Dokonca ani scenar nie je taký stupídny, a ústredná melódia série je skrátka nenahraditeľná. Najviac ma však pobavila "nurse Freddy". Jednotka je však stále number 1(24.4.2008)

• - Wes Craven a Bruce Wagner přišli s nápadem na cestování v čase skrze sny. Producentům se tento nápad ale nelíbil, proto se nakonec ve filmu neobjeví. (HellFire)

• - Když jde Alice do divadla, můžete spatřit plakát k filmu Reefer Madness II: The True Story (1985), prvnímu úspěšnému filmu New Line Cinema, stejně jako plakát k filmu Lak na vlasy (1988). Také na stěně při vstupu do divadla je k vidění plakát k filmu Věznice (1988) režiséra Rennyho Harlina. (HellFire)

• - Herečka Tuesday Knight nazpívala úvodní píseň. (HellFire)