Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

MrPierc

Pěkné dialogy a nejlepší je s knihovnicí. Je tam skryté pěkné laškování a dvojsmysly. Konec nijak dramatický a nudný. ()

zuzinka2

Musím říct, že jsem se v postavách docela ztrácela, ale jinak si nevzpomenu na nic, na co bych si mohla stěžovala. Staré thrilery/krimi mají něco, co těm dnešním chybí, nevím možná je to ta úžasná atmosféra, šarm a elegance, možná také to, že jsou černobílé. V tomto případě se k tomu přidala ještě dávka vtipu a hlášek a navíc dva úžasné hlavní hrdiny, mezi kterýma to od zatačátku pořádně jiskří. 85% ()

Topco

That Man... That Woman... in That Style! Jeden z iniciačných filmov mojej lásky k filmu noir. Srdcovka na celý život. ()

Wormboy

Humphrey Bogart je ako Chandlerov legendarny Phil Marlowe perfektny. Jeho sarm a ostrovtip vladnu celemu filmu. Dej je znacne prekombinovany a co i len ciastocna nepozornost pri sledovani, musi divaka zviest z cesty. Prespekulovanost je vsak tak hmatatelna, ze Marlowe miestami pripomina vseveduceho rozpravaca a nie zainteresovaneho aktera pribehu. Ono, kto je skutocnym vrahom tej, ktorej vrazdy, je v konecnom dosledku aj tak nepodstatne ;) ()

kusper

Projekt 100 2010 Přes všechny skvělé nápady, dobrý humor, chvíle silného napětí, trpí film hluchými místy. Ovšem takto propracovaná krimi z roku 1946 se v dějinách filmu neztratí. ()

MarekT

Musím oponovat novotenovi - oproti jím zmíněnému Maltézskému sokolovi mě tento snímek zahřál na duši, Bogartova postava je mnohem sympatičtější, hýří příjemným starosvětským humorem a styl vyprávění je sympatický i přes to, že jsem občas platil daň za nepozornost. Co se týče Lauren Bacall, měl jsem ji možnost vidět poprvé a hned musím uznat, že Bogie si uměl skutečně vybrat. ()

zette

Jsem presvedceny o tom, ze Bogart v roli soukromeho detektiva Marlowea se stal hrdinou mnoha kluku, kteri chteli byt v dospelosti stejni jako on. Tak stylovou postavu s chladnokrevnou mysli a humorem jen tak neuvidite. Lauren Bacall nezustava pozadu. Hluboky spanek ma spoustu zajimavych postav a o hutnou atmosferu a akci neni nouze... Skoda jen misty dost neprehledneho deje, kdy jen tezko divak najde motivy jednotlivych vrazd. ()

Pajky3

Klasika no, a já mám pořád stejnej problém jako dřív, gentlemanské časy nejsou můj šálek kávy. Opět musím uznat, že Humphrey Bogart je pan herec, nic to ale nedokáže změnit na tom, abych si tenhle žánr oblíbil. Atmosféra je solidní o to se přít nebudu, ale pro mě je to jen a pouze průměr. Přesto jsou tu zapamatovatelné scény, jako rozhovor o dostihových koních nebo závěrečný trik od Marlowa. Celý příběh je dost a dost zamotanej, je tam až nepřehledně moc postav, i když nikdy ne najednou. Protože tady se opravdu jde od mrtvého k mrtvému. ()

mortak

Udělat z jedné generálovy dcery kladnou postavu (na poslední chvíli), je odvážná změna. Jenže tady o děj nejde - od toho je kniha. Sledovat splynutí Bogarta s Marlowem je rajské potěšení, které nikdy neomrzí. ()

c.tucker

Velmi povedená noirovka s výtečným obsazením, pokud budu srovnávat se sokolem, což nemám moc rád, ale tady se mi to nabízí. Zde je Bogartova postava Marlowe, který je daleko vtipnější a hláškovitější. Ženy jsou tu krásnější a Lauren Bacall je překrásná. Příběh je sice zamotanější, ale to mám rád. Takže pro mě jednoznačně výborná. ()

Mol

WHY YOU DO THAT? 'CAUSE I GUESS I'M IN LOVE WITH YOU!!! Bogart v roli Marlowa je skvělej. Motájí se kolem něho jenom krásný čičiny, občas proletí nějaký to olovo kolem hlavy a utrousí se nějaká ta vtipná poznámka. Klasická Bogárdovka. ()

majo25

Detektívka s očkom Marlowom veľmi podobná o dva roky staršiemu filmu Sbohom buď, láska moja. Aj keď nemôžem poprieť fakt, že Bogart v roli cynického očka je určite lepší herec a aj tu podáva veľmi slušný výkon. Aj keď na postavu príliš starý, hlavne keď mu neustále do náručia padajú mladé pipky. Bohužiaľ to stojí iba na ňom, keďže zápletka je príliš zamotaná, dej s pomalším tempom obsahuje mnoho postáv, chýba silnejšia atmosféra a gradácia deja nie je žiadna. Nechytalo ma to, aj keď nepopieram silné technické kvality filmu. ()

Los

I přes velkou komplikovanost jde o velmi kvalitní snímek, Bogart hýří vtipy, vše vyřeší a ještě se stihne zamilovat...velmi rychlý film, který bych potřebovala vidět vícekrát, abych ho plně pochopila. 9/10 ()

SoolenJV

Nikdo nedokázal vyslovovat Chandlerovské repliky tak dokonale jako HUmphrey Bogart, proto je podle mě asi nejlepším představitelem Phila Marlowea, jak to dokazuje hlavně v tomto filmu. Lauren - krásný, dekorativní prvek, který ale zároveň hraje, není jen ozdobu. A navrch jako bonus skvělá kamera. ()

bartias

Noirová klasika si s přesným adaptováním literární předlohy nedělá vrásky. Vášnivé čtenáře Chandlerových příběhů to může mírně zklamat. Humphrey Bogart je ale dobře vyvedeným Phillipem Marlowem a Lauren Bacall coby svůdná femme fatale funguje dokonale. ()

charge

Americký produkci 40. a 50. se až na pár výjimek úspěšně vyhýbám a dobře vím proč. Obsah zde uvedený moc výstižný není, atmosféra je k pláči, tempo je dobrý spíš jako anestetikum a z elegance jednotlivých postav je mi až zle. Ve své době možná kultovní, ale myslím že ani tenkrát by mě Big Sleep moc neoslovil. Už jen samotný příběh za moc nestojí, ale ať je o čem chce, natočený je stejně velmi toporně, což bylo zápornou specialitou tehdejší produkce. Hvězdu uděluji jakožto omluvu za stáří, přestože kolikrát i starší filmy USA jsou lepší jak tahle pudrem nalíčená patlanina. ()

vesper001

Marlowe se sice chvílemi tváří jako depresivní kokršpaněl a ledová královna Vivian by neroztála ani na rovníku, a vlastně mám radši Chandlerovy knihy než jejich adaptace, ale u téhle jsem oka nezamhouřila. :) ()

andrii

...postihl je - upadli v magické za/u/jetí. Dlouhý noir polibek...dostihl je - setrvávají v jeho opojné náruči, němém zakletí atmosferické temnoty. Choďte po špičkách. Naše hvězda pozemská má nabroušený jazyk cynika. Na popelníku "odpočívá" rozkouřená cigareta a v kouřových clonách občas vpravdě pravda stočí pohled jinam. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině