V době mezi světovými válkami se na pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm nebroušeného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík. Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Nebeský zámek, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Rosso vytvořil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. (Aerofilms)

Madsbender

Môže byť anime pre dospelých? Áno, môže. Môže byť film, odohrávajúci sa v Taliansku 30. rokov, kde ľudia trpia povojnovou ekonomickou krízou, k moci sa dostávajú fašisti, vo fabrikách musia pracovať ženy (keďže muži odišli za prácou do Ameriky), vo vzduchu aj na vode ľudí ohrozujú odpadlíci letectva a piráti, a hlavným hrdinom je šarmantný pilot a sukničkár, pre deti? Áno, môže. A zabudol som dodať, že ten sukničkár je charizmatické prasa. Romantiku talianskej krajiny, dobré víno a krásne ženy strieda romantika letom vysoko medzi oblakmi nádherne modrou oblohou. Vášeň pre lietanie je skutočne rovnako ako pri Lapute jedna z vecí, ktoré vám najviac udrú do rypáka... pardon, do nosa. Konštrukčné návrhy, stavba strojov, reálna technika, modely menších aj väčších lietadiel, to všetko je robené s láskou a zápalom Mijazakimu vlastným. A on je to vlastne Mijazakiho film za a) najvernejší realite a motívom z histórie, ktoré reflektuje (téme vojny sa napríklad venuje často, ale nie v každom jeho filme je natoľko zreteľná, aby ste to hneď postrehli), a za b) pre mňa subjektívne bez debát najvtipnejším. Bavil som sa priam kráľovsky. Krásna, ale umiernená (v prospech realistického vyznenia) výtvarnosť a špičkový soundtrack od Hisaišiho sú železnou samozrejmosťou. 100% ()

Hromino

Od teď nebudu brát až tak negativně prohlášení, že jsem prase. Porco je sympaťák, jak už to u hlavních hrdinů Mijazakiho filmů bývá, tradiční zápal v létání je zde plně uveden do chodu, Hisaiši opět skvěle podkresluje celou atmosféru snímku a člověk se u toho nenudí. Ano, z velké části je to prostě Mijazakiho standartní filmový high level, který mám rád. Bohužel, jak už zmínili mnozí, místy mi tu chyběl právě nějaký ten fantazijní prvek, nějaká mysterie, náznak většího napětí nebo zkrátka něco, na co jsem z jeho filmů zvyklý a toliko se mi to vedle spousty dalších aspektů na jeho tvorbě líbí. Jako jasně, je tu prasečí kletba, ale to je opravdu zanedbatelná věc. Teda tím nechci naznačit, že kdybych já měl prasečí ksicht, tak bych to považoval za zanedbatelné, že jo, ale tak určitě víte, co tím myslím – je to příliš zanedbatelná věc na to, abych to nazval fantasy snímkem. Dobře, nejde to považovat úplně za zápor, je to čistě můj subjektivní názor. Jde vidět, že si tenhle film natočil pan Mijazaki čistě jako takovou ódu na radost, tak tady nebudu kydat na to, že je to málo fantazijní. Porco Rosso je hodně dobrý film, ale v kontextu Mijazakiho tvorby mám prostě jiné favority. ()

Vančura

Ačkoli to obsahuje spoustu kouzelných momentů (nadšení dětí z pirátského přepadení, Porcovo líčení jeho prasečí proměny...) a 17 letá Fio si v roztomilosti nezadá s hrdinkami starších Mijazakiho filmů, přesto jsem se neubránil lehkému zklamání. Subjektivně mám prostě problém s tak zvláštním hrdinou, jako je pilot s prasečí vizáží (a nesedla mi ani ta kombinace anime & noir), a zklamal mě i závěr, protože to nedopadlo tak, jak bych si přál (tedy v duchu klasických příběhů o krásce a zvířeti). Takže navzdory krásné animaci a všem přednostem snímku jsem k němu bohužel cítil odstup (možná i protože mi to přijde jako snad jediný Mijazaki, který není moc vhodný pro dětského diváka - ostatně zde v komentářích se opakovaně objevuje názor, že je to jeho nejdospělejší film - a pro mě je to asi příliš velký nezvyk). ()

Tsuki

V letadlech a letecké technice si nelibuju a hlavní hrdina ve formě prasete mi dvakrát sympatický nebyl - to byly hlavní důvody, proč jsem tak dlouho otálela se zhlédnutím tohoto staršího Ghibli filmu. Nakonec se samozřejmě ukázalo, že se nebylo čeho obávat a že jde o poměrně jednoduchou pohádku, která se dokáže zalíbit. Není to sice takový skvost jako jiné slavnější filmy studia Ghibli, ale má svoje kouzlo a příjemnou atmosféru. Líbilo se mi, že na to, že očividně odkazuje na dobu vzestupu fašismu před druhou světovou válkou a že je do ní přímo zasazený, tak si stále uchovává nadhled a pohádkovost a není tímto historickým pozadím vůbec zatěžkaný. Jediné, co mě mrzelo, je to, že se víc neřešila otázka prokletí hlavní postavy v prase... ale je fakt, že o tom ten příběh přímo nebyl. Svým způsobem bylo na druhou stranu zajímavé, že okolnosti prokletí zůstaly takovým tajemstvím na pozadí filmu, a že sama postava Porco Rossa byla se svým údělem zvláštně smířená, což posilovalo jeho charisma. Není to sice film, který bych chtěla vidět opakovaně, ale stál za zhlédnutí. ~(3,5)~ ()

Anderton

Jeden z najmenej typických Mijazakiho filmov, pretože je jeden z najviac civilných, ale zároveň je hlavnou postavou muž s prasačou tvárou. Napriek tomu, v akom období sa odohráva, pôsobí optimisticky, je vtipný a darí sa mu aj v únosnej miere dojímať. Po väčšinu stopáže sa ocitáme vo vzduchu alebo pri mori, čo je ale zmotivované aj "profesiami" postáv a zápletkou. Nemáme tu síce klasického antagonistu, piráti aj Američan sú skôr komickými figúrkami, ale v podobne ladenom filme absencia výraznejšieho konfliktu príliš neprekáža. Poteší záverečný súboj ale mám dojem, že ak by Mijazaki pridal 10 minút a niektoré veci (kliatba) by dovysvetľoval), bolo by tu menej trojhviezdičkových hodnotení. ()

Frajer42

Další nádherná Mijazakiho pohádka o tom, kterak prasopilot zachraňuje polonahá školčátka a upoutává srdce a jiné orgány 17leté dívky. Opravdu moc hezké, zábavné, napínavé a po všech směrech úžasné. Zřejmě nikdy nepochopím, co celé zástupy, v ojedinělých případech dokonce inteligentních lidí, vidí na Mijazakiho tvorbě. Vůbec těm jeho pacifistickým blábolům nedokážu přijít na chuť. Každý jeho film je opravdu nesnesitelně nudný. Až na pár vtipných politických narážek opravdová bída. Slabá jedna hvězdička a důrazné doporučení pro všechny diváky, kteří vlastní alespoň náznak vkusu. Vynechejte tento paskvil! ()

Slarque

Mijazakiho láska k létání se dočkala dalšího zhmotnění. Meziválečná Itálie tu je další mistrovou fantastickou zemí a do animovaného filmu se mu podařilo dostat i typicky středomořskou atmosféru (do značné míry za to může i výborná hudba). Výborné (90%). ()

Tommy987

Veľmi netradičný Miyazaki. Tentokrát majster svoju fantáziu trochu skrotil, film sa nehemží fantasktnými bytosťami a nadprirodzenosť je znížená na "miyazakovské" minimum (je tu jedine Porcova kliatba), ale vsadil skôr na presne určené historické obdobie, s tým súvisiacu skvelú dobovú atmosféru (krásne štýlové lietadlá z 20. a 30. rokov + geniálna hudba pôsobia dokonale) a na naprosto nový typ hlavného hrdinu. Porco je životom (a kliatbou) poznačený, trochu cynicky pôsobiaci človek (ehm, prasa), ktorý sype jednu hlášku za druhou, a pre Miyazakiho tradičná postava dievčaťa (tentokrát stelesnenou v podobe Fio) je posunutá na vedľajšiu koľaj. Spolu však pôsobia super a "chémia" medzi nimi funguje skvelo. O animácii už netreba ani hovoriť, je ako vždy krásna. Porco Rosso síce kvalitatívne trochu zaostáva za inými režisérovými masterpiecmi (Nausicaa, Mononoke, Spirited Away), ale to je vzhľadom na ich dokonalosť a naprostú genialitu pochopiteľné, ale absolútne hodnotenie a môj bezmedzný obdiv si bezpochyby zaslúži. 10/10 ()

Chrustyn

Mistr animované fantazie Hayao Miyazaki, přináší další krásný a neobyčejný animák. Tentokrát ubral na fantazii a přináší nám příběh letce, který je tak trochu ... prase. Ne, že by měl nějaké nechutné návyky ale je prostě prase (film se jeho proměnou příliš nezabývá). Jako vždy nás filmem provází krásná hudba, nádherná animace a dalo by se říci i dobré "herecké" výkony. Alespoň hlavní hrdina mě donutil abych o něm neuvažoval jako o zvířeti ale jako o člověku. ()

Jirka_Šč

Nejlyričtější Miyazaki. Možná nejromantičtější (takovou "dospělou" láskou). Poctivý upřímný hold létání a letadlům. Krásná sladění obrazu a hudby. Současně zábavný (scéna, která mě vždy nejvíc pobaví, je ta, když po sobě začnou z letadal házet francouzáky). Stačí, když řeknu, že jsem ho dnes viděl asi popatnácté? ■ Oblíbená hláška: "Drž hubu ty idiote! Snažím se být třída!" ()

Stanislaus

"Je na tebe vydán zatykač [...] za to, že jsi líné prase." Porco Rosso v sobě po vizuální stránce nezapře Miyazakiho rukopis, avšak příběhově mi film přišel hodně odlišný od dalších kousků "japonského mistra anime". Místo fantaskna bylo celou dobu v popředí jakési absurdno, tkvící zejména v postavě Porca. Místo magických momentů, na které jsem byl u ostatních Miyazakiho filmů zvyklý, je Porco Rosso filmem o létání a chlapáctví - respektive v tomto případě o "prasáctví". Díky Porcovi a jeho prokletí oplýval film zvláštním nádechem a obsahoval nejednu humornou narážku ("Marco, takhle jednou skončíš jako sele na rožni." / "Udělám z tebe uzený vepřový."). Nejvíce mě zasáhla scéna s piloty připomínající jakousi "Mléčnou letadlovou dráhu", za doprovodu takřka magické hudby. Rozhodně se jedná o povšimnutíhodný film! ()

Othello

Mnoho Mijazakiho filmů se opírá o téma dívčího dospívání, přičemž se v nich nebojí nadužívat lecjaká shōjo "dívčí" klišé, včetně všech těch květovaných luk, roztomile chundelatých zvířátek, hvězdnaté oblohy a twink princátek. V Porco Rosso se ale plně ponořil do vyjmenovávání těch nějkrásnějších chlapeckých klišé a já poprvé pochopil, co si většina nekritických obdivovatelů z toho Mijazakiho vlastně bere. Tohle překrásné dobrodružství o tvrdohlavém prasohlavovi, který si potrpí na klid, dobré víno, jídlo a vrnící motor svého báječného létajícího stroje mě tak strašně vrátilo do životního období, kdy jsem svoje fantazie ještě nemusel poměřovat s realitou a raději si nezjišťoval příliš informací o světě, abych si nejdéle udržel iluzi, že někde v Jaderském moři budu mít svoji pohodlnou ostrovní jeskyni, ze které v noci budu vylétat na skleničku do přímořské restaurace, kde budu konstantně, s cigaretou v koutku, odmítat ženy, jež do mě budou bezvýhradně zamilované. Věrně pak chlapecké mentalitě je na tomhle filmu tak sympatické, že protagonista se v jeho průběhu prakticky nikam nevyvine. Proč také? S pirátama má nepsanou smlouvu, že se vlastně lovci odměn s raubířema navzájem tak nějak potřebují, i ten americkej hejsek když dostane trochu do zubů, tak se s nim dá zase bavit a co se týče toho, že se kolem něj vyvíjej nějak dějiny, tak v tom nejdůležitějším má naprosto jasno. Nikdo doposud tak přesně nezaútočil na mojí klukovskou povahu. Slzičky ještě dlouho po titulcích. Totální bezbrannost. ()

becki_tu

Moje první seznámení s proslulou japonskou anime dopadlo ještě lépe, než jsem čekal. A není to jen dokonalou animací, ale i nečekaně zajímavým příběhem a skvěle padnoucí hudbou. Teď už plně chápu ty, kteří anime tvorbu milují. ()

ScarPoul

Mal som obavy s tohto filmu, hlavne preto, lebo nevyznávam moc filmy o lietadlách a už vôbec som neveril, že by mi mohol byť hlavný hrdina sympatický - hlavne ak má tvár prasaťa, voči ktorým mám averziu od čias zvieracej farmy a prasiatka Babe. Na moje počudovanie bol som viac než spokojný. Je to ďalší s Miyazakiho filmov, ktoré sú jednoduchšie ako jeho ekologické opusy a ktoré majú vďaka tomu to zvláštne čaro čo ich robí príťažlivými a zaujímavými. Porca som si zamiloval. Chcel by som sa dozvedieť o ďalších jeho dobrodružstvách, lebo toto som si skvelo užil. Absencia niečoho/niekoho vyslovene zlého je obrovským plusom pre príbeh, lebo na konci si ako divák začneme uvedomovať, že je to boj o česť, nie o dobro a zlo , aj keď niektoré z postav stoja na opačných stranách zákona . Koniec je otvorený, umocňuje atmosféru, ktorá bola vo filme budovaná. Miyazaki dokázal vytvoriť ďalšie nezabudnuteľné postavičky, ďalšie skvelé miesta, úžasné vzdušné súboje a vytvoril jedno prenádherné nebo, kam letia všetky duše mŕtvych pilotov. Po dopozeraní som zistil, že mi lietadla a prasce zase až tak moc nevadia. ()

zlabus

Trošku jiný Miyazaki. Ale i tak opět skvělá zábava s nepopsatelně povedenou animací a celkově dokonalou vizuální stránkou. Bohužel mám trošičku výhrady ke konci. Dovolil bych si tvrdit, že by mu vůbec nevadilo, kdyby byl pojednán poněkud obsáhleji. Takhle se bohužel nedostavila žádná katarze. Ale i tak velice povedený zážitek. 80% ()

GodComplex

Tomuhle letajicimu praseti jsem daval z cele Miyazakiho tvorby nejmensi sance, uz pred shlednutim mi to jako jedine bylo cele nejak nesympaticke a ma to svuj duvod - jednoznacne nejhorsi Miyazakiho film, ktery se jako jediny nebyl schopny dohrabat alespon na 4*. Neznamena to, ze to je vylozene spatne, ale Miyazaki se zde snazi o jakesi italske anime, coz uz samo o sobe je chyba a ve vysledku to za jeho ostatnimi kousky citelne zaostava, jak v originalite, tak v zabavnosti. 6/10 ()

jondzavid

Sprvoti som sa bránil príbehu prasačieho pilota, ale aj v rámci Miyazakiho tvorby netradičná (a asi najdospelejšia) rozprávka ma dokonca filmu absolútne vtiahla a svojím originálnym mixom príbehu, humoru a akcie v kombinácii s retro-atmosférou vojnového obdobia uistila o tom, že v rámci animovaných filmov je Miyazaki bezkonkurenčná jednotka. ()