Upír z Feratu

Ferat Vampire

Sci-Fi / Horor / Krimi

Československo, 1981, 90 min

Desing automobilu Ferat - http://www.youtube.com/watch?v=Kd_zZv3eplY dělal Theodor Pištěk ve spolupráci lidí z Mladé Boleslavi z oddělení vývoje soutěžních a závodních vozů Škoda. Podařenou psychohudbu k filmu složil Petr Hapka. Hlavním hrdinou, mimo Mimi ( Dagmar Veškrnová ) a Dr. Marka ( Jiří Menzel ), je automobil Ferat Wampire z biologickým motorem, který jezdí na neobvyklé palivo. Ani po dvaceti devíti letech od natočení tohoto snímku režisérem Jurajem Herzem, jsem se nenudil a při pohledu na ty všechny vozy Škoda 1000, Škoda R - 110 nebo Škoda 120 nebo Fiat Maluch jsem si pěkně zavspomínal. Ne úplně nadarmo jsem si taky vzpomněl na filmy Terminátor nebo Virus z Jamie Lee Curtisovou a na knihu Století páry od Petra Schinka. TERMINÁTOR ( 1984 ) - stroj z ocelovou konstrukcí která je obalená lidskou tkání, VIRUS ( 1999 ) - stroje využívající ke svému " životu " lidské orgány, STOLETÍ PÁRY ( 2010 ) - Bytosti z masa a kostí uměle " vyrobené " pro práci, hlídání, ochranu a boj, UPÍR Z FERATU ( 1981 - 82 ) - biologická jednotka velké síly obalená ocelovou konstrukcí. A v neposlední řadě i povedená plakát k filmu, který lehce připomene Tarantinovo Grindhouse: Auto zabiják (2007).(6.6.2010)

Výborný námět utopený v nudné nemocnici a nezajímavých závodnicích. Automobilka Ferat není vylíčena dostatečně děsivě. Snaha o nalezení pravdy je zmatená. Chybí výrazná charismatická postava - madam Ferat je sice zajímavá, ale uvěřit ji chladnou manipulaci je těžké. Nejlepší postava filmu pro mě byl upír hraný samotným Herzem ... škoda, že se objevil jen na pár sekund. *** Ve zkratce: Krom závodnice vysál upír také scénáristu a charisma postav, ale možná za to může tehdejší cenzura.(10.1.2010)

• Gilmour93

Dřevěným kolíkem přímo do srdce? Ale kdepak, miřte na pneumatiky.. Herz si hraje na Belu Lugosiho, Menzel si hraje na herce, T.Pištěk a pracovníci vývojového centra Škody MB si hrají na designéry (úprava Škoda 110 Super Sport), ale celé je to jakési bezkrevné a nedržící pohromadě. Zůstává otázkou, jak by film vypadal bez zásahů sviňsky rudých cenzorských nůžek..(30.6.2010)

Herzov prístup k hororu je na môj vkus málo atmosferický, chýba mu iskra, a nápad bol briliatne vymyslený no slabo a nekvalitne spracovaný. Samozrejme žáner tohto kalibru bol za socializmu mierne utláčaný a vidieť dačo hororové a zároveň nepoetické či lyricky nepoňaté bolo na tú dobu takmer nemožné. Aj to je jedna z príčin prečo tak nevýrazný snímok sia nakoniec vlastne získal. Postavy su nevýrazné, dej hluchý no napriek nedostatkom to ako celok pôsobí mierne nadpriemerne. Snaha sa tento raz cenila. 70%(3.4.2013)

Po letech mé nadšení poněkud opadlo....navíc kdysi jsem se setkal s feratem naživo a byl opravdu krásný, a pak zjištění, že Herz kvůli zadělaným komoušům nemohl naplno realizovat své představy....věčná škoda. Snová scéna patří k nejlepším. Předpokládám, že místo motoru byly vnitřnosti, které by jistě hezky vyvedl J.Švankmajer, jehož animovaný/loutkový film se mihne ve filmu na TV obrazovce. Hapka solidní, i když v Panně a netvorovi měl hudbu ještě lepší. dodatek - aha, tak jsem si vyposlechl rozhovor s J.Herzem a nemýlil se. Auto mělo vskutku místo motoru vnitřnosti a to od mistra Švankmajera!(29.7.2016)

• - V roku 2016 si automobilka Škoda uctila 35. výročie filmu. Stalo sa tak prostredníctvom špeciálneho zafarbenia, čierneho laku, zlatých kolies a červeného F na kapote závodnej Škody Fabia R5 na Rally Bohemia. Taktiež zhotovili unikátny a jedinečný motocykel z názvom Ferat2, dizajnovo inšpirovaný filmom. Motocyklov bolo vyrobených iba 25 kusov, kmotrami celého projektu sa stali režisér filmu Juraj Herz a Theodor Pištěk ml., výtvarník a dizajnér pôvodného auta Ferat. (Raccoon.city)

• - Herečka Jana Břežková se kvůli své roli závodnice musela naučit jezdit autem. (BoredSeal)

• - Preteky aut sú zo závodov Rallye Škoda - Rallye Bohemia '81. (Raccoon.city)