Upír z Feratu

Ferat Vampire

Sci-Fi / Horor / Krimi

Československo, 1981, 90 min

Tento film bol natočený za spolupráce oddelenia vývoja súťažných a pretekárských automobilov národného podniku Škoda Mladá Boleslav a poriadne ho oklieštila vtedajšia prísna cenzúra. No i tak patrí do mojej top3 v špecifickom horrorovom subžánry o autách, čo majú svoj vlastný život a vraždia ľudí. Doposiaľ na mňa najviac zapôsbil démonický kamión, s výraznou maskou Green Goblina na prednom chladiči, z filmu "Maximum Overdrive". Taktiež ma dostala aj Carpenterova "Christine". Oba tieto snímky boli natočené podľa literárnej predlohy Stephena Kinga. A v tesnom závese za nimi sa drží český "Upír z Feratu". Parádny, nadupaný, čierný šporťák, ktorý jazdí na ľudskú krv. Vysáva vodiča cez chodidlo pravej nohy pomocou plynového pedálu a jeho krv používa ako palivo. Dokonalý vampírsky biologický stroj. ***(14.7.2011)

• mh.mail

40% - Příliš upovídané a málo hororové (až na jedinou scénu, která je ovšem snová, takže vlastně neplatí). Vím, že už tehdy před lety jsem se moc těšil a nakonec byl zklamaný. Jak čtu ovšem některé příspěvky, zdá se, že velký podíl na tom měla i cenzura, škoda. Na mém názoru na tento film nic nezměnilo ani jeho čerstvé shlédnutí.(1.8.2008)

Upír z Feratu, jeden z mála českých hororů, obsadil místo neutrální. Já osobně mám na snímek celkem nostalgické vzpomínky. Jo a musím sehnat ty bonusy z DVD. Čekám pořádný nářez. Škoda jenom že jsou už dnes tak těžce sehnatelné. Kdyby nebylo pitomých soudruhů cenzorů, nemusel bych se po těch bonusech pachtit a věřím, že by to film povzvedlo o malý píď výš, než skončil.(15.4.2013)

• Gilmour93

Dřevěným kolíkem přímo do srdce? Ale kdepak, miřte na pneumatiky.. Herz si hraje na Belu Lugosiho, Menzel si hraje na herce, T.Pištěk a pracovníci vývojového centra Škody MB si hrají na designéry (úprava Škoda 110 Super Sport), ale celé je to jakési bezkrevné a nedržící pohromadě. Zůstává otázkou, jak by film vypadal bez zásahů sviňsky rudých cenzorských nůžek..(30.6.2010)

• Zevon

Jednu hvězdu za pokus vnést béčkovou osvětu do české učesané filmové scény normalizačních let. Už v době svého vzniku jsem viděl dílo spíš jako nafouknutou bublinu, nejvíc k smíchu mi byl český DeLorean, kruci ti komunisti měli holt fakt vkus..ale nakonec lepší než ty brizolitem omítnuté kostky s plochou střechou, nesmazatelnou doménou všech českých měst a vesnic :-)) to už nenapraví nikdo, budem na ně čumět až do konce, film se dá vypnout jednoduše - v tomto případě naštěstí.(13.4.2009)

• - Herečka Jana Břežková se kvůli své roli závodnice musela naučit jezdit autem. (BoredSeal)

• - Automobil z filmu se nachází v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi. (Rat-Man)

• - Většina scén je točená na reálných místech. Scény na závodech se točily při skutečných závodech poblíž Mladé Boleslavi, scény v pitevně zase ve skutečné pitevně. (gjjm)