Upír z Feratu

Ferat Vampire

Sci-Fi / Horor / Krimi

Československo, 1981, 90 min

Film se nachází stále v jednom základním problému, který je zde donekonečna diskutovaný. Problém čistě režimní. Jakákoliv výborná myšlenka neměla finanční a technickou podporu a tak zůstali pouze herecké výkony. Upír z Feratu není výjimkou. Skvělá myšlenka pohřbena svou realizací. To je celé základní schéma. Projekce se dá shlédnout díky hercům, ale člověk nesmí být hledět na technickou polohu a realizační situaci. Takže průměrné hodnocení.(8.12.2009)

Divím se že tenhle film má tak špatné hodnocení ... knížku jsem nečetl a nejsem zasvěcený do výroby filmu, tak ani nemohu vědět které scény nebyly vůbec natočené nebo vystřižené. Na tehdejší dobu to byl ale dobrý film, bylo tam napětí (já se teda někdy opravdu bál), bylo tam krásné auto a také trocha toho (na tehdejší dobu) "sexu". Proč ne, klidně bych se na to podíval znovu.(9.6.2004)

V konečném hodnocení mi z toho vyšel průměrný film, který neuškodí, ale ani moc nenadchne. Najde se zde několik docela zajímavých momentů jenže díky tehdejšímu režimu a cenzuře nemohl režisér nabídnout divákům to co by si zasloužili. Těch několik scén, které připomínají hororový žánr nemůžu ohodnotit víc jak 50%. Možná by neuškodilo natočit v dnešní době něco podobného, protože upíří auto se zas tak často na filmovém plátně neobjeví.(13.12.2009)

• gudaulin

K Upírovi z Feratu jsem se vrátil po dlouhé řádce let a stálo ho to hvězdičku. Nejcennější je na něm námět převzatý z povídky Josefa Nesvadby o autu poháněném lidskou krví. Netuším, jestli to byl jeho originální nápad, ale z dřívější doby jsem na nic podobného nenarazil. Každopádně jde o provokativní myšlenku, ze které se dá vydatně těžit. Juraj Herz měl sice své úspěšné období už dávno za sebou, ale v pár scénách se upomíná na své lepší já, které bylo schopné natočit Morgianu nebo Spalovače mrtvol. Jádrem problému je scénář. Nevím, do jaké míry ho ovlivnily cenzurní zákazy, každopádně vznikl v době, která hororu a sci-fi nepřála - byly považovány za úpadkové žánry a jako takové vytěsňovány. Malý rozpočet se projevil negativně, nazdobená škodovka dnes nevzbuzuje bázeň ani obdiv, maximálně shovívavý úsměv. Menzelovo jednovýrazové herectví filmu taky nepomáhá. Tady byl třeba charismatický charakterní herec. Uděluji 40 % celkového dojmu s dodatkem, že jestli by si nějaký titul zasloužil v českých podmínkách remake, pak právě tenhle.(16.6.2006)

„Upír z Feratu“ je jedním ze skutečně povedených československých hororů. Pokud jsem si myslel, že tu nemáme pořádné béčko, tak jsem si právě uvědomil, že ho tu máme. To auto je využité naplno, navíc je to ještě ve spojitosti se sci-fi, které také celkem funguje. Divák tak dostává poměrně nevšední zážitek, který je dobře kořeněný těmi českými reáliemi. Tady doba filmu ublížila hlavně v tom, že moc cenzurovala, což je škoda, protože tady by té krve mohlo být více.(22.12.2014)

• - O Feratu, tedy voze, byl poměrně obsáhlý článek v tehdejším časopise MOTORistická současnost. (Robbi)

• - Automobil z filmu se nachází v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi. (Rat-Man)

• - Podľa údajov vo filme malo auto Ferat tieto parametre: maximálna rýchlosť 161 km/h, zrýchlenie na stovku za 12,6 s a pevný kilometer za 34 s. (Raccoon.city)