Upír z Feratu

Ferat Vampire

Sci-Fi / Horor / Krimi

Československo, 1981, 90 min

Moje záliba v Herzových filmech a slabá orientace v jiných hororech vytlačují Upíra z Feratu někam do šedého průměru. Herz z něho občas vykukuje (např. stará babička na vozíčku je typicky herzovská), ale většinou mu asi cenzura hlavičku pěkně zatlačila. Příběh mě nenadchl, strachu jsem se nedočkala. Postavy jsou většinou dost jednobarevné a nezajímavé. Ale jakžtakž to drží pohromadě a nápad by byl.(31.3.2006)

• mh.mail

40% - Příliš upovídané a málo hororové (až na jedinou scénu, která je ovšem snová, takže vlastně neplatí). Vím, že už tehdy před lety jsem se moc těšil a nakonec byl zklamaný. Jak čtu ovšem některé příspěvky, zdá se, že velký podíl na tom měla i cenzura, škoda. Na mém názoru na tento film nic nezměnilo ani jeho čerstvé shlédnutí.(1.8.2008)

Pod kapotou béčkového sci-fi hororu bublá podobenství jak od Věry Chytilové a je vtipné, že ani po tolika letech mu nedošel benzín (teda krev). Spíš naopak. Koukat na Upíra z Feratu v době, kdy se testují chytrá auta bez řidiče a řeší se otázka všech možných alternativních pohonů, které by upírsky nevysávaly životní prostředí, přináší slušnou zábavu. Kdo chce zatěžovat okolí hříchem automobilismu, ať za to platí vlastní krví. Sebedestruktivní propojení člověka a stroje, hrozba nárůstu techniky, která odlidšťuje toho, kdo sedí uvnitř. Za tím účelem dokonce Herz opakovaným motivem parafrázuje Bradburyho Zástup! Překvapí i téma virální reklamy… Třešničkou jsou úvodní titulky coby galerie závodnických obrazů Theodora Pištěka a scéna, kdy Schmidův podivín podává Menzelovi výklad o vampyrismu při ilustračním promítání hororu s Jurajem Herzem jako Drákulou.(21.9.2019)

• Zevon

Jednu hvězdu za pokus vnést béčkovou osvětu do české učesané filmové scény normalizačních let. Už v době svého vzniku jsem viděl dílo spíš jako nafouknutou bublinu, nejvíc k smíchu mi byl český DeLorean, kruci ti komunisti měli holt fakt vkus..ale nakonec lepší než ty brizolitem omítnuté kostky s plochou střechou, nesmazatelnou doménou všech českých měst a vesnic :-)) to už nenapraví nikdo, budem na ně čumět až do konce, film se dá vypnout jednoduše - v tomto případě naštěstí.(13.4.2009)

Zajímalo by mě, jak vypadala původní verze bez cenzury.... Tady mě už při prvním zhlédnutí onehdy zaskočily nečekané střihy, skoky v příběhu a zvláštní vývoj událostí. Mám takový pocit, že si s tou finální verzí už moc poradit neuměli, nebo snad neměli už prostředky. Jiří Menzel mě jako herec opravdu nedostává, ale jinak to mohlo mít věhlas i za hranicemi, škoda. Pár momentů je skvělých a nezapomenutelných.(26.11.2014)

• - Natáčení testování (čas 0:50:55) a rychlostní zkoušky (čas 1:10:22), kde se vozy Vampire Ferat vyměnily, probíhalo nedaleko obce Besedice v Českém Ráji. Následné rychlostní zkoušky (čas 1:15:00) se natáčeli na nynější cyklostezce z Malé Skály směr Rakousy jen pár kilometrů odtamtud. (dchvalda)

• - Název Upír z Feratu odkazuje na slavný expresionistický film Upír Nosferatu (1922). (Olík)

• - Většina scén je točená na reálných místech. Scény na závodech se točily při skutečných závodech poblíž Mladé Boleslavi, scény v pitevně zase ve skutečné pitevně. (gjjm)