Neviditelný

• USA The Invisible Man (více)

Když Cecilia (Elisabeth Moss) pochopila, že chodí s psychopatem, bylo už pozdě. Izolovaná v luxusním sídle majetnického vynálezce si uvědomí, že má-li přežít, musí utéct. To se jí podaří, a když se od expartnerova právníka dozví, že ten její odchod neunesl a spáchal sebevraždu, po letech se může znovu konečně svobodně nadechnout. Navíc je bohatá, protože bývalý přítel jí asi ve zvráceném gestu odkázal obrovský majetek. Tak proč je i dál tak neklidná? Proč má pořád nervy na pochodu? Proč se kolem ní dějí věci, jež nedokáže vysvětlit a které mají čím dál děsivější průběh a důsledek? Existují jen dvě alternativy. Buď se Cecilia regulérně zbláznila, nebo se v její blízkosti pohybuje někdo, kdo je doslova neviditelný a má jediný cíl – připravit ji o všechno, na čem jí v životě kdy záleželo. Jenže jak můžete bojovat s protivníkem, kterého nevidíte a který možná navíc existuje jen ve vaší hlavě? (Cinemart)

TheEvilTwin

Leigh Whannell už při jeho starších snímcích Saw nebo Insidious ukázal, že je obrovský talent, ale The Invisible Man je jeho vážnější kousek (přece jenom je to serióznější než useknuté končetiny nebo bubáci z půdy) a jestli bych měl z těch mnoha pozitiv něco vyzvednout, tak to je skvěle budované napětí, které zde dokázal vytvořit. Z trailerů a popisu jsem byl skeptický a víc jak 60% jsem tomu nedával, nicméně po csfd projekci pálím plných 5 a za mě je to zatím jasný favorit letošního roku. Elisabeth Moss v roli zoufalé, bezvýchodné hysterky, které nikdo nevěří a je v tom sama, působí strašně přirozeně a přesvědčivě a vizážisti se na jejím bledém make-upu s kruhy pod očima pěkně vyřádili. Příběh hezky graduje, má to kopu dusných, intenzivních a husí kůži nahánějících scén (vražda v restauraci a psychiatrická léčebna jednoznačně vedou) a film rychle a bez hluchých míst odsýpá. Do toho situační lekačky, při kterých celý sál skákal šokem (spoluúčastníci projekce budou vědět:D)a malý plot twist na závěr. Přesně takhle má vypadat horor se scifi nádechem, který tady už dlouho nebyl. Divácká euforie. ()

rikitiki

Tu parybu z Příběhu služebnice už zase sužují muži. Tentokrát přítel, který ji ovládá a izoluje, a posléze i další, kteří jí nevěří. Příběh o domácím násilí je technologickým hororem a nejspíš i vyjádřením toho, že týrané ženy se násilníka hned tak nezbaví, protože v jejich psychice strach a obavy přežívají dlouho poté, co z toxického vztahu utečou. ____ Leč vše je naivní až hloupoučké. Postavy jednají zkratkovitě a děj je příšerně přitažený za vlasy. Bitka na psychiatrii nedává smysl, leda by i dozorci byli z řad bývalých chovanců, které propustili předčasně, protože neslyší výstřely a na monitorech nevidí, co se v ústavu děje. A to přestože v blázinci pracuje snad celá armáda dozorců. SHRNUTÍ: Násilí na těle je vždy i násilím na duši. ()

Othello

Trošku bojuji s určitou formální sterilitou, která ale asi k hi-tech thrillerům tak trochu patří a nejednou mě vytrhlo z imerze, že Elisabeth Moss často vypadá jak Jeffrey Tambor s parukou. Přesto tomu pálim totálku, protože už dlouho jsem u žánrovky neviděl tak perfektní dramaturgii, díky které film graduje od intimního drama/hororu až po bezmála sci-fi akčňák (jednozáběrovka v níž neviditelný muž vymlátí asi deset lidí FTW), aniž by se ustoupilo od zastřešujícího tématu zpracovávající zdánlivě iracionální trauma oběti psychického zneužívání. Zapadnout by rozhodně neměly pak dílčí Whannellovy vizuální nápady, třeba již titulkový záběr na vlnobití z pohledu oceánu těsně předtím než se vlny roztříští o skaliska. Nebo ty sadistický pohledy kamerou do prázdna, znázorňující pocit všudypřítomnosti antagonisty, který hlavní hrdinka má. Fakt je to strašně vymazlený. Jako bonus bych rád ještě oznámil, že bych si moc přál, aby se více role hlavních hrdinek obsazovaly těmito atypickými, zajímavými a dospělými typy hereček, jako je Moss. Vývoj její postavy tady funguje z velké části kvůli tomu, že dokáže věrohodně zahrát veškeré polohy, které tady má a když se převrátí do role lovce, tu satisfakci já strašně přejete. Ať se děcka, co si k filmům odskakujou z pornhubu, třeba poserou. ()

Ivoshek

Možná ilustračně začnu tím, že jsem u toho dvakrát usnul, odehrál pokerový turnaj a nakonec to dvacet minut před koncem vypnul. Když vynechám hlavní hrdinku, N kterou není radost se dívat, tu chybí nějaký nápad, překvapení, twist. Prostě chlap je neviditelný a dělá na ni bubáky. Proč bych měl na něco takového dobrovolně koukat? ()

HellFire

Po zjištění, že za kamerou seděl režisér Upgrade, mám k tomuhle filmu více respektu. Protože zatímco Upgrade byl čistokrevné a poctivé béčko, tady se hraje úplně jiná liga a Whannellovi to opět vyšlo. Psychologický horor v jeho podání je opravdu „příjemné“ sledovat, protože se můžete opřít o logiku a zároveň si můžete být jistí, že vás nečekají levné lekačky a přemíra hudebních pasáží, které by kazily celkový dojem. Whannell chápe, že méně je více a nesnaží se nás lekat za každou cenu. Jeho přístup funguje a svědčí o tom výdělky filmu. Rozpočet: 7 mil. USD. Box office: 143 mil. USD. SPOILER: Jediné, co mi bylo na celém filmu divné, byla nadlidská síla člověka, co měl oblek na sobě. ()

ARI50

Potom co jsem slyšel jaká je to bomba se teda dvakrát nestalo, napětí či nějaká zajímavá atmosféra nikde teda. Příběh zajímavý, ale ne přesvědčivý. No nebylo to zle ale ani nijak extrémně hororové. ()

SLOTH

Bylo to výborné, ovšem kdyby to skončilo o takovou půl hodinu dříve a nesnažilo se to kompletně všechno vysvětlit, bylo by to dokonalé. ()

JASON_X

Novela vizionáře (a mého už v dětství velkého oblíbence) Wellse z 19.století byla upravena pro století 21. Vznikl z toho nadprůměrně povedený thriller a nebýt toho trapného kašlíku, kolem kterého se teď tolik hysterčí, přizdisere a předposírá se, jistě by tvůrcům vydělal víc merglí. Za mě velká spokojenost - napínavá atmosféra, dobrý fantastický příběh, pečlivá kamera, působivá zvuková složka, sympatičtí vedlejší herci i herečky, všechno jak má být... Tedy až na jeden detail, ovšem detail to dost podstatný. A teď opravdu nechci být hnusný, Líza Mossová bude možná v civilu hodně fajn baba a já taky nejsem žádný krasavec. Ale já taky nehraju hlavní role ve dvouhodinových celovečerácích. Na filmy se většina lidí přece dívá proto, aby unikla ze svého všedního života, aby se odpoutala od reality, od všeobklopující obyčejnosti. Takže záměr tvůrců obsadit do hlavní role tu bezkonkurenčně nejošklivější herečku, jakou jsem za můj dlouhý divácký život v hlavní roli viděl, popravdě vůbec nechápu. Líza hrůzností své vizáže bezpečně trumfla i mou dosavadní favoritku ošklivosti, tranďáka Miloše Jovoviće, a to už je co říct. A do tohohle zjevení že by se měl posedle a žárlivě zamilovat atletický hezoun a prachatý geniální vědec v jedné osobě? Hm, tak teď třeba tu o Červené Karkulce. ()

Necrotongue

To, že jsem viděl tento film, je jasným důkazem toho, že i skutečný přítel občas neodolá, a bodne člověka záludně do zad. A protože jistý nejmenovaný jedinec moc dobře zná můj "vřelý" vztah k Elizabeth Moss, neváhal a hbitě mi snímek podstrčil, protože věděl, že když už ho budu mít doma, zkouknu ho. Podrazák jeden... Opravdu nevím, kdo stojí za pravidlem- pokud bude Elizabeth Moss ztvárňovat jakoukoli postavu ve filmu nebo seriálu, alespoň jednou zazní věta, že je tato postava krásná. Tomu by se ještě dalo od srdce zasmát a všechno by bylo v pořádku, jenže pak příjdou close-upy na její obličej, a já už vím, že se budu budit ze spaní s křikem a zalitý studeným potem. Tyto záběry taky jako jediné vysvětlují, proč byl v žánru filmu uveden i horor. Snímek jako takový nebyl pro mě nikterak úžasný, na druhou stranu mě ani neurazil, a kdybych mohl hlavní hrdince fandit, možná bych si ho i víc užil. ()

luka4615

Talentovaný Leigh Whannell mě v roce 2018 zcela ohromil svým snímkem "Upgrade" a letos jsem z jeho dalšího filmového díla ohromen znovu. The Invisible Man v sobě totiž (téměř) dokonale snoubí to, co jsem na jeho výše zmíněném díle tolik obdivoval, avšak tentokráte s tíživou a neuvěřitelně pikantní příchutí čistokrevného thrilleru za lví asistence skvělé Elisabeth Moss. Je zde tedy více než jasné, že zde půjde především o precizní budování atmosféry, jenž je navíc obohacena o břitký soundtrack s velmi silnou gradací. Celý tento výjev obestírá chytře napsaný scénář, který Vám až na pár menších zaškobrtnutí dokáže adekvátně nahnat husí kůži. The Invisible Man je tedy žánrovou trefou do černého, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Již velmi dlouho tady totiž nebyl horor, u kterého jsem si nebyl jistý, jak vše vlastně dopadne. A upřímně, vážně jsem si tyto poměrně vzácné momenty královsky užíval. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „He said that wherever I went, he would find me, walk right up to me, and I wouldn't be able to see him.“ ()

Beastmaster4

Kolem a kolem originálně pojatý thriller, který alespoň u mě hasne na nesympatické hlavní představitelce celkově ne moc dobře pojatém scénáři (i když konec nebyl špatný :-)). ()

mm13

Nefunguje tu takmer nič a prináša to viac otázok (zo všetkých strán), než vzrušenia. Scenáristický zlepenec vo vyľakanej réžii. Za všetky kiksy uvediem len nešikovný útek v úvode vs. geniálna stratégia hodná šachového veľmajstra vo finále, čerstvo podrezané zápästie, ktoré nezanechá na podlahe jedinú šmuhu či obraty v správaní dvojice najbližších spojencov hlavnej hrdinky, z ktorej obaja za ňu nasadzujú dobre nie svoje životy a vzápätí sa jej po jedinom nepresvedčivom incidente nekompromisne obracajú chrbtom... No babráctvo, aké som dlho nevidel! ()

oLí

Leigh Whannell si své místo ve světě filmu zaslouží, dokazuje to již nějakých 16 let a pro mě je tvůrcem, kterému se vyplatí věnovat pozornost. Naposledy mě posadil na prdel nekompromisním Upgradem a když ohlásil nového Invisible Mana - tedy mix pro mne zajímavého tématu, oblíbených žánrů sci fi a hororu v režii podle vlastního scénáře, začal jsem se docela hodně těšit. Líbil se mi i komorní přístup, žádný nafouklý rozpočet, pár herců, vyhýbal jsem se všem trailerům a když mi nějakej pustili v sále, zavíral jsem oči a zacpával uši:) aby mi bylo vykecáno co nejméně. Tak proč nakonec dávám i pro mne nepochopitelně jen tři hvězdy ? Od začátku film šlape, je to setsakramentsky napínavý a Elizabeth Moss se role zhostila víc než dobře. Během sledování mi vše přišlo skvěle propracovaný, ale do očí mě začaly bít větší a větší nelogičnosti, které byly zbytečné a daly by se při trochu větší snaze odstranit ( některé věci vymyslet jinak, nechci spoilerovat, ale byly až tak blbé, že nešly odpustit ). Lámat se pak vše začalo od scény ve sprše s perem s následným nástupem akce a zklamání vyvrcholilo závěrem, který podle mě slušně řečeno byl vymyšlen hodně blbě. Za návštěvu kina to určitě stojí, první 2/3 nebo 3/4 skvělá podívaná, zbytek mě ( vzhledem ke kvalitám předešlé části ) nasral. I tak dám 7/10, protože snaha cítit byla a byl bych velmi nerad, kdyby Whannell či ostatní s podobnými pokusy do budoucna ustoupili. Pořád je to ve výsledku sympatickej sci fi thriller, za kterej jsem rád. ()

Morholt

Asi jsem čekal propracovanější psychologickou stránku věci. Filmu neprospělo, že celkem záhy odhalil karty a nenechal diváka tápat, jestli jde jen o fantasmagorii hlavní hrdinky, nebo o opravdu neviditelného muže. A to je v případě, kdy je k dispozici Elisabeth Moss, docela škoda. Postrádal jsem i intenzitu, která by peripetie hlavní hrdinky učinila hmatatelnějšími. Nicméně i tak se ale jedná o víc než jen koukatelný napínák se slušnou atmosférou, solidním příběhem a perfektně vygradovanou poslední čtvrtinou. Jen jsem prostě po tom haló, které premiéře přecházelo, čekal něco víc. 70% ()

Lucasion

Filmy od dvojice Whannella a Wana považuji za jistotu kvality. Nijak to není ani v případě Neviditelného. Leigh si tentokrát na paškál bere klasický hororový příběh. Ovšem přesouvá ho do moderní doby, kdy vládne technologie, lži a psychický teror. Elisabeth to hraje skvěle a chvíli jí tu psychickou újmu i věříte. Ovšem jak to už i druhý trailer propálil, věc se má trochu jinak. Za mě osobně je film trošku natahovaný a délka by mohla být klidně kratší. Ovšem najde se docela hodně momentů, které jsou skvělé a nečekané. Třeba scéna v restauraci. Za mě je Neviditelný skvělým thrillerem, který má spád, napětí i zajímavý závěr. V téhle okurkové sezóně jsem spokojený. (78 %) ()

Mordenroth

Čistokrvný horor alebo rafinovaný psychothriller? Možno tak trochu oboje... Každopádne má film veľmi kvalitnú atmosféru a v napätí vás udrží prakticky až do poslednej tretiny. Potom nasleduje "prekvapenie" a celý príbeh naberie trochu iný rozmer, no stále je to ešte v rámci normy, i keď to už nie je také suverénne ako predtým. Samozrejme, že by to ako celok nefungovalo tak dobre bez vynikajúceho výkonu hlavnej predstaviteľky. ()

Lacike

Mix Sleeping with the Enemy a Hollow Man, pritom z obidvoch si berie to najhoršie. Zo Sleeping with the Enemy tú strašnú naivitu a hlúpe správanie hlavnej hrdinky, ktoré vyvrcholilo otrasnou scénou s nožom v reštaurácii. Z Hollow Mana zase všemocnosť neviditeľného, ktorý má snáď nadpozemské schopnosti. Pritom by mal byť kurva len neviditeľný. Finále mi zase pripomenulo film Enough s Jennifer Lopez. Ten film je tak strašne neoriginálny a predvídateľný až to bolí. Napätie zo scén v ktorých Elisabeth Moss nonstop čumí do blba na mňa vôbec nefungovalo. Ale to ma príliš neprekvapilo. Blumhouse horory mi celkovo nesedia. Tento som si pustil len kvôli režisérovi, ktorý ma zaujal predošlou peckou Upgrade, ale tentoraz si vybral slabšiu chvíľku. 3/10. ()

ScarPoul

Whannell sa celkom vyhupol. A ako tvorcovi mu to svedčí. Buduje si typický rukopis, jeho filmy sú plné nápadov a hlavne dokáže skĺbiť uveriteľné charaktery s perfektnou atmosférou. Film ťahá na svojich ramenách fantastická Elisabeth Moss. Veril som jej úplne všetko. Aldis Hodge zase skvelo sekunduje. Výborné na celom príbehu sú jeho dve roviny. Prvá je hravá a čisto hororová. Akoby vzdávala hold tým tajomným monštrám, ktoré budovali Universal v jeho začiatkoch. Druhá ide viacej do thrilleru a funguje aj čo sa týka tempa aj premeny hlavnej hrdinky z obete na konajúcu postavu. Neviditeľný muž využíva všetky zložky filmu vo svoj prospech. Nejedná sa o spektákel ale skôr o film, ktorý sa náramne ponáša na Soderberghovu Unsane. Pritom si to ale šliape po svojich pravidlách. Neviem si predstaviť iné príbehy s monštrami v podobnom ladení - kedy je veľkou devízou zložka uveriteľnosti. Ale asi ukáže až čas. Každopádne milé prekvapenie. ()

BoPo

Od čias filmu Noci s nepřítelem asi najatraktívnejšie stvárnené prenasledovanie ženy dominantným partnerom, ktorý je posadnutý kontrolou. Elisabeth Moss už do čias seriálu Příběh služebnice patrí medzi áčkové predstaviteľky utrápených žien. Jej obsadenie je určite hlavným kladom filmu. Zároveň prináša ale jednu z pochybností. EM nie je práve kráľovnou krásy. A že by sa práve ona stala vyvolenou milionárskeho génia? Trebárs u Margot Robbie by som to neriešil. Druhou pochybnosťou je fakt, prečo bola neviditeľnosť spojená s extra fyzickou silou? No inak som bol nadmieru spokojný. Najprv dostanete thriller, ktorý začne dostávať hororové prvky, prehupne sa na chvíľu do sci-fi akčňáku a na záver sa vráti na štart. Všetky roviny veľmi dobre pôsobia a hlavne aj vyzerajú. Remake, ktorý sa vykašlal na originál a dodal mu vhodný upgrade. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

14.12.2023

Nadcházející filmový příspěvek do světa monster od studia Universal mění svého hlavního představitele. Podle oznámení z roku 2020 si v nové verzi hororu Vlkodlak měla hlavní roli zahrát populární… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy