Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

dee-key

Jo, i Frantíci měli v '68 veselo. Prvních 40 minut vypadalo celkem slibně. Tichý kluk potká dost nekonformní sourozence, chodí s nimi do kina, blbne, vede debaty, hraje k tomu kvalitní hudba a akorát mě trochu mrzelo, že neznám ty skutečné filmové klasiky, které si tam pořád omílají. Ale pak film začne být dost divný. Že se sexuje v jednom tahu, na to je člověk skoro zvyklý z dnešní seriálové produkce, ale tohle bylo jiné kafe. Po shlédnutí mám pocit, že znám Greenovou lépe než její manžel. Nevím co tím filmem chtěli říct, ale nepochopil jsem to. Aspoň teď vím, proč se Eva v každém filmu obnažuje. Jedna hvězda za první půlku. ()

Violeta

Ježiš to bylo pitomý, mají to ti herci zapotřebí?. Michael Pitt je stopadesátkrát lepší v Hedwiga and The Angry Inch. ()

MartinNDL

15.2. 2011 mažu poprvé původní cca 5 let starý komentář, protože jsem se v něm moc rozkecal a plácal strašný sračky úplně mimózní. Teď budu stručný. Bertolucci se vypořádává se svým životem v letech šedesátých, kdy se nám svléká skrz postavu Thea, ale dnes již ví, že by byl radši Matthewem. Vzdává také poctu svým oblíbeným kolegům z Nové vlny plus několika dalším, kteří jim předcházeli. A právě to je největším plusem Snílků. Zatímco sexuální scény nás nechávají klidnými, cinefilní lahůdky působí orgasmicky. Snílci jsou stejně tak příjemnou podívanou pro nás jako i pro Bertolucciho, který si připomíná, proč tak miluje evropský film a my musíme přitakávat. ()

Morloth

Tři nesourodé příběhové roviny, každé věnovaná trocha prostoru, přestože kromě té s milostným trojuhelníkem nejsou využity jak se patří ani jedna, dávají dohromady velmi zajímavý, a alespoň pro mne, zábavný film. Mnozí se zde pozastavují nad tím, že nahota a podivný bratrsko sesterský vztah je příliš vykonstruovaný, jenže ono to nebude tak horké. Prostě pokud budeme na všechny prvky filmu pohlížet jako na symboly, nikoli na zobrazovanou realitu, nemyslím si, že by vztah měl působit prapodivně. Spíše nám ukazuje možnosti vnímání a prožívání lásky tak, jak ji neznáme. To naopak pro mne byla daleko nepříjemnější neznalost těch černobílých emerických a francouzských filmů, protože mi tak unikala jedna jistě zábavná část příběhu. A ještě k poslední, revoluční lince. Je vlmi nepatrná, velmi upostraněná, ale na druhou stranu se musí nechat, že při závěrečné scéně je jí využito až magicky. Když už nic, tak kvůli těmto pár minutám stojí za to film vidět a je jedno, že na plátně je jasně vidět, že Bertolucci neměl právě tolik peněz, kolik by bylo třeba ;) ()

Martin741

Vyborny film o tom, ako rodicia opustili dom, a mladez si tam usporiadala orgie. Sexom sa nesetri, a dej sa zase prilis neriesi. Michael Pitt je vyborny, a Eva Green je fakt sexica na urovni. 86 % ()

Marqta

Začátek vypadal zajímavě, ale to co přišlo potom už ani ne....Zvrhlá parodie na bohémy, nebo naopak pokus o jejich vyzdvihnutí, oslava filmu, propagace neomezené svobody pro všechny, zvrácená forma post-pubertální rebelie, rozdíl mezi smýšlením racionálním a emotivním, nebo jen úkaz nehynoucí "sourozenecké lásky"??? A teď si vyberte. Účel tohoto snímku mi zkrátka není jasný. Po většinu doby se neděje nic, sem tam se objeví zajímavý dialog, nebo prostřih se starými filmy (což se mi celkem líbilo). Postavy jsou sice charakterově zajímavé, ale zase ne natolik, aby mě zabavilo jejich dvacetiminutové tlachání o ničem. Znovu to rozhodně vidět nechci.----"I wish you could step out of yourself and just look."---- ()

Aelita

Výhoda být slavným režisérem spočívá v tom, že i v pokročilém věku, v kterém se mnozí muži musí spokojit s pornem na internetu, režisér kromě soukromého placeného sexu, na který má, může zcela legálně být iniciátorem a hybatelem naturální eroticko pornografické podívané za účasti mladých hezkých herců a ještě to vydávat za umění. Myslím, že každý režisér se nutně opájí vlastní mocí, s kterou ovládá virtuální svět svého filmu i reálný svět natáčecího prostředí. Jednoduše řečeno podstatou každého režisérství je slast vládnout, uspokojení z poslušnosti obrazů, věcí i lidí. ___ Co se týká samotného příběhu o snílcích – je to smutný příklad sebezničení z neschopnosti vkročit do svých snů. Zároveň je to nostalgie režiséra po divokém bujaření mládí. ()

Desgenais

3,5 hevězdičky. Ve filmu o filmu říká scénárista, že Deamers jsou o třech věcech. Revoluci, sexu a filmech. O revoluci se tu hlavně mluví, Theo je pro mě klasický západní pseudolevicový intelektuál, který, vybaven šekovou knížkou bohatých rodičů, hájí Mao Ce Tunga. Okamžik, kdy v závěru vyběhne s Molotovem proti policistům, mi v kontextu celého filmu přišel snad až nelogický. Co se sexu týče, mě už dlouho na obrazovce nic nevzrušilo, takže jsem to bral spíš jako takový balast okolo, je to přece Bertolucci :) Ale Eva Green je docela kost, takže mi to vlastně nevadilo. A jako Venuše je úžasná. Čím mě ale film vzal nejvíc, je láska ke kinematografii, která z něj přímo čiší. Všechny scény ze starých černobílých bijáků jsou prostě skvostné. ()

Crawler-D

V tom filmu jde, tuším, o více než o to jedno...jako odhalení jen chatrné revolucionářské hradby sourozenecké dvojice, kontrast mravní uvolněnosti sourozenců a stydlivosti amerického hosta apod. ()

DruidKarel

974. hodnocený film: Že snad přehnaná erotika? Zbytečně nechutné scény? Kdeže... Tenhle snímek prostě jen zašel do extrému a poukázal, jak člověk může podlehnout duchu doby. Kolem nepokoje, ruch a demonstrace. Jeden se bouří za nedostatek pracovních příležitostí pro lidi ve své zemi a druhý podporuje nepokoje kvůli válce ve Vietnamu. Kdo jiný by měl být při sestře více než její bratr? Kdo jiný by měl chápat zranitelnost bratra více, než jeho sestra? Ano, je přehnaná soulož mezi oběma a dokonce nezákonná. Ale je velice zajímavé pak sledovat, co se bude dít, když mezi ně vstoupí někdo jinýá a snaží se ukořistit si jednoho z nich pro sebe. Marná snaha... 5* si zaslouží, protože pro mě bourá zdi, které by za minulého režimu tenhle snímek v žádném případě do kin nepustiy. 5* ()

C0r0ner

Tři nesympatičtí trotlové mrdají a melou sračky o životě (aniž by se k něčemu dobrali) a filmech, což je překvapivě velmi nezajímavé. Dohromady tedy velká bída zejména z hlediska děje, nicméně i zpracováním to byl vyložený podprůměr. 20% ()

Dannysek4U

No lhat si nebudeme, Snilky jsem si obsatarl jenom kvuli Eve Green. A o mnoho vic jsem si bohuzel z tohohle snimku ani neodnesl. Je to psychosonda s moc peknou retroatmosferou, ale cekove s dost nezajimavym pribehem, coz nakonec nepretlucou ani samy postavy, ani herecky vykony, ani nic moc jinyho. Presah z toho nejcejtim, jen okatou zivocisnost, plynouci z naturalisticky zobrazovany nahoty a jednani nahych. ()

sulimo

Oslava lásky, života, mládí, nespoutanosti a kinematografie.....a chtěla bych být jedna z nich. Já to Bertoluccimu prostě žeru. ()

spygirl

Už ten název mluví za vše… Výborné herecké obsazení, hráli si vskutku pěkně a kdo dobře zná Bertolucciho tvorbu, nemůže být příliš zaskočen. Navíc mám ráda Godardovu Bandu pro sebe. Takže pro mě spokojenost. 80% ()

Juto

Film má univerzálny príbeh, ktorý zachytáva vzrušenie z objavovania kultúry, sexu a politiky. 7/10 ()

Machrovic

Původně bych dal jen tři * kvůli tomu konci, ale... Za Greenovic Evičku, přidám čtvrtou hvězdičku! :) // 69% // SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY Z FILMU: Proč sedáváme tak blízko? ... // Todle byla naše vlastní kulturní revoluce. // Kdyby sračky mohli srát, smrděli by jako on. // Nepřišel jsem, abych vám snědl svačinu. // Ty máš v mozku mýchaný brambory nebo co. // Inspirace je jako dítě. ... // Všechno do sebe zázračně zapadá. // Takže se všichni mýlí, jen ty ne. // Petice je báseň. Báseň je petice. // Každý máme svýho tátu. - Jo, to že Bůh není, neznamená, že on zaujme jeho místo. // Nechceš si vypůjčit kartáček. - Ne. - Fakt? - Vyčistím si zuby prstem. // Chceš si sáhnout na moje rty? // Hlavně si nezapomeň kartáček na zuby. // Jsem příliš mokrá, abych to vzala! // Ale v tobě nikdy nebyl? - On je ve mě pořád. // To je od tebe milé, Matthew, že nosíš mou fotku tak říkajíc na srdci. // Zůstaň ve mě. // Kampak deš? - Do kuchyně. Musím si najít něco k jídlu. - Hodně štěstí. // Ty čekáš, že ty blafy budu jíst? - Tys čekal, že to uvařím. // Říkáš, že tu nic není? - Nic co by se dalo jíst. ... Co budeme dělat? - Zavoláme tátovi. // Co je tohle? - To je oběd. // Mathew, ty mě pořád překvapuješ. // Moje rodiče (spolu) šukali jen jednou v životě. Proto jsme dvojčata. Dvakrát to dělat nechtěli. // Jenom se neplaš. je to jen jednou za měsíc. - To je dobrá zpráva. // Jsme připraveni vyslechnout vaše oprávněné požadavky. // Která socha? - Vždycky jsem se chtěl milovat s Venuší. - Nemůžu se bránit, nemám paže. // Revoluce není gala večeře. // V tomhle velkým filmu je každej komparsista. // Moc mluvíš! // Ale no tak. Hoši! Hoši! // Iso, pojď sem k nám. - Ne páchne to tu jako v bordelu. // Bože tobě táhne z pusy. // Theo, miluju tě! Víš to? // Musíme pryč drahoušku. - Teď hned? - Chtěl by si snad zůstat na oběd? // Iso, co se děje? - Do pokoje pronikla ulice. - Co je to za puch? - Slznej plyn. // Do ulic! // To je teprv začátek. Bojujeme dál! ()

mortak

Sourozenecký pár sexuálně vychovává panice - jedna z nejčastějších zápletek pornografických románů minulých století, zde pitomě naroubovaná na květen 68 (bývalí studenští vůdci hrají sami sebe). Docela by mě zajímalo, jak vypadal konkurs na roli, kterou hraje Eva Green. Asi rozhodovaly jiné parametry než herecké (tak nádherná ňadra - to se často nevidí). Ale co to je vlastně za film - možná postmodernistický, neboť se pornografie tváří jako veliké umění. Jenže nechci postmodernismus urážet. Ale spíš režisér už myslí jenom na TO a snaží se to maskovat pokusy o umělecký přesah. Hvězdičku za to, že závěr se sebevraždou, který je jasný od rozehrání zápletky, autor nežene do nevhodné tragiky, ale zůstává u nepovedeného demonstrativního pokusu. ()

Riley

Pro mě diváky csfd značně podceněno. Tohle je prvotřídní film, hlavně díky své atmosféře. Chci tam být s nimi a poslouchat Hendrixe a Dylana, kouřit marihuanu, pít víno a přistupovat k sexu naprosto nezávazně. :) (Lepší než Poslední Tango v Paříži Bertolucci! Pro mě.) 90% ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky