Clive Owen hraje detektiva, který žije ve světě, kde neexistuje soukromí či anonymita. Životy všech jsou transparentní, vysledovatelné a kontrolované příslušnými orgány. Vypadá to na konec zločinnosti. Avšak když narazí na mladou ženu (Amanda Seyfried), o které nejsou vedeny žádné záznamy, začne si uvědomovat, že to nemusí být konec zločinnosti, ale teprve začátek. (ČSFD)

honajz

Zatím nahodím 4 hvězdy a počkám, až se mi to rozleží v hlavě. Anon je mimochodem skvělá slovní hříčka - nejenom že znamená zkratku slova anonym či anonymita, ale také v angličtině něco, co se objeví znovu či za chvíli, a aby toho nebylo málo, v latině jde o druh mírně halucinogenních hub. A to vše tu je. Téma je zřejmé - svět nikoliv Velkého, ale Nadpozemsky obrovského bratra, kdy vše, co vidíte a slyšíte se neukládá jen do vašich vzpomínek, ale i do souborů, jež jsou přístupné druhým. Když někoho potkáte, hned víte, jak se jmenuje, kolik je mu let a jaké má povolání. Platbu v krámě provedete doslova mrknutím oka. Což samozřejmě láká hackery. A lidi, kteří chtějí vymazat své soubory, si takové hackery najímají. A přitom se to celé tváří jako detektivka, když se začnou objevovat mrtví, kteří vlastně být mrtví neměli, protože nic neviděli, a nikde nebyl otisk vraha. Pátrání samotné se ale vyvíjí také napínavě a má i nějaké ty napínavé momenty, včetně posledního zvratu. Navíc je film pojat velmi minimalisticky - jestli zde hraje ve větších rolích celkem deset herců, je to hodně. Do toho minimalistická, nostalgická hudba. Vyprázdněné prostory jakožto protiklad k tomu, že o všech všechno víme. A když nás hacknou, můžeme ještě věřit svým očím a vzpomínkám? Zajímavě vymyšlený nápad s pár věcmi k dalšímu přemýšlení. Takhle měl vypadat Počátek! A závěrečný dialog o tom, že někteří lidé nechtějí, aby jim někdo lezl do hlavy ne proto, že mají co skrývat, ale proto, že se prostě s některými lidmi o to, co v sobě mají, nechtějí dělit. Moc hezky, poutavě a atmosféricky natočené. Ne vždy jsem měl pocit, že to drží lajnu a některé scény zbytečné, ale jinak příjemné překvapení. (Btw, poznámka zcela mimo - Clive Owen by byl skvělým Bondem.) ()

JASON_X

Křečovitě marlowovsky noirová a kyberpsychedelická atmoška je docela povedená, zápletka zajímavá a děj vás možná párkrát malinko napne. Ale všemožného marastu je taky dost. Třeba ta únavná stereotypní klišé (polda jdoucí si za svou pravdou bez ohledu na nadřízené, rozhovory s bejvalkou, mrtvý synek). Nebo na pohled husičkovitá duchoprázdná buchtička prezentovaná jako žádoucí, tajemná a nevyzpytatelná femme fatale, ehhh... Nebo dvě trapné jakolesbické krasotinky. Nebo šukající Owen. Nebo skákající obraz, který svým skákáním znázorňuje iluzornost viděné reality a tím se snaží citlivějším jedincům přivodit bolení hlavy. Ale i přesto je to vcelku film vizuálně pohledný, natočený je dobře a jeho zápletka je na středoproudové scífko ucházející. Objektivně bych ho hodnotil jistě za tři, ale zklamalo mě banální až pitomé rozuzlení a celkově mě to prostě moc nebavilo, protože mi čerta záleželo na všech filmových postavách, nedá se svítit. ()

Morholt

Po dvou slabších kouscích je Niccol zpět s dalším výborným nápadem. Ztráta soukromí schovávaná za bezpečnost tu byla mnohokrát, ale tahle verze působí uvolněněji, protože tu není všudypřítomný šmírující státní aparát. O to víc vše působí reálnějším dojmem. Pokud bych měl něco vypíchnout, tak jsou to scény s hacknutým mozkem. Ty mě bavily. A potěšili i herci. Mínusem je celkový lehce ospalý dojem, díky kterému některé sekvence postrádají odpovídající tempo. Nicméně i tak se jedná o další povedený netflixácký kousek. 75% ()

Lacike

Je to taky nizkorozpoctovy Minority Report skombinovany s 451° Fahrenheita. Klasicky priklad filmu s genialnym napadom, ale uz slabsim zapracovanim do poriadnej zapletky. Jak keby sa Niccol nevedel rozhodnut, co presne chce povedat a tak nacrtne kopu zaujimavych otazok, ale nema dostatok casu, aby ich poriadne rozviedol. Nakoniec aj tu hlavnu myslienku musel niekolkokrat zopakovat, aby divak pochopil, ze tu islo prave o nu. Na jednej strane sa mi pacil napad so stratou sukromia a neustalym sledovanim cez oci samotneho cloveka (Google Glass povysene o level vyssie), ale uz mi k teme filmu prilis nesedelo to, ze sa aj mazali spomienky alebo navodzovali halucinacie. To bolo uz prilis prehnane a aj teoreticky to celkom haprovalo. Ja to ale celkom zaujimavo nacrtnuty svet, ktoreho fungovanie by si zasluzilo poriadne rozviest v serialy. Takze aj ked som z vysledneho spracovania rozpacity, tak som rad, ze este vznikaju sci-fi filmy, ktore sa snazia o nejaku myslienku na ukor trikov a akcnych scen. 6/10. ()

agentmiky

Spolupráce Niccol a Owen slibovala již od úvodních trailerů povedený sci-fi snímek z budoucnosti, kde skoro nic nedokážete skrýt před společností. Má to své světlé chvilky (a není jich málo), ale celkově vás to asi neohromí. Pár inovací mě nadchlo, zejména hacknutí zraku jiných lidí a následné vidění z jejich perspektivy mělo něco do sebe, nebo třeba nabourávání reality druhých lidí (jednoduše vnuknete druhým lidem něco, co v reálu v ten daný moment neexistuje). Příběh taktéž nikterak film neshazoval směrem dolů, ale chyběla mi tomu větší propracovanost na poli scénáře a hlavně větší pospolitost. Owen je sympaťák již od pohledu, jeho roli jsem mu uvěřil, možná přímo sežral. Vizualizace filmu na druhou stranu moc nepřesvědčí, může se to pyšnit zajímavým filtrem a různými digitálními popisky všech věcí v okolí, ale ve výsledku to zas tak futuristicky fakticky nepůsobí. Film se vytasí i s akčními sekvencemi, pár z nich mě docela i chytlo (střílení po slepu, atd.), ale větší počet by asi nebyl na škodu. I dialogy mohly přijít s něčím vyšperkovanějším. Průser se nekoná, ale podruhé si film nemá cenu pouštět. Za mě dávám 66 % ()

SaNcHeZ_cz

Po všech ohledech průměrné sci-fi, které si o sobě myslí více, než na co vlastně má. Trestuhodně okopírovaná epizoda Black Mirror v podstatně slabším, méně promyšleném a hodně nuceném podání. Podivná kamera a nepříliš přesvědčivé zpracování tomu rozhodně příliš nepomáhají. [50%] ()

sta

Zásadní ukázka toho, co Netflix je a asi i dlouho bude - televizí. Ačkoli sehnal téměř áčkového režiséra a téměř áčkové hvězdy, výsledek se odehrává ve dvou třech lokacích, vše je snímáno z blízkosti a i příběh nemá žádné hlubší košatění. Je to prostě dobrej TV film. Chytře napsanej, chytře zrežírovanej, ale bytostně televizní. ()

IceQueen

Dá sa povedať, že ide o v celku tuctový motív, ktorý bol v rôznych obmenách použitý vo viacerých thrilleroch, akurát s tým rozdielom, že je zasadený do stalkerského sci-fi prostredia. Úprimne, takého sveta, kde by si niekto (vrátena mňa, aby som sa úspešne mohla mučiť) mohol prezerať nahrávky z môjho biedneho života, by som sa nechcela dožiť. Z môjho pohľadu, hlavný problém filmu spočíva v tom, že viac ako ja, si ho užil Clive Owen. ()

BoredSeal

Zajímavý nápad a vizuální zpracování, ale zkažené a nedostatečně využité příběhem. To tam fakt museli otravovat s nějakou romancí a pozitivní rebelskou bytostí? ()

easaque

-3* komorní sci-fi od Netflixu nastiňuje temnou vizi budoucnosti, kdy soukromí neexistuje a svoboda je vyprázdněný pojem. Sice hodně utahané zpracování pomáhá k zvýraznění depresivní nálady, ale na druhou stranu vadí záživnějšímu prožitku. Celý film spíš působí jako natažený díl z Black Mirroru - trošku slabší. Ale jeho smysluplnost vytahuje známku ke trojce a budu se zuby nehty bránit jakémukoliv technologickému zásahu do svého těla. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Já ty slabé 4* nakonec dám. Sice je pravda, že i přes ten úžasný a dost minimalistický vizuál, to působí vlekle (a místy docela dost) a mít to tak hodinu dvacet, asi by to bylo lepší. A taky mi přišlo nerealistické, jak se kdykoli při střílení daný člověk naprosto přesně trefil, navzdory situaci. Jenže jinak se mi to líbilo, téma bylo hodně nosné a zajímavé, pár myšlenek v tom taky je a o vizuálu už jsem psal. Nějaká atmosféra tam je taky, bohužel ji sráží utahanost. Slabé 4* ()

M.i.k.e

Niccol by si rád zopakoval solidní In Time a daří se mu to tak napůl.Anon má super nápad (jakkoliv není úplně inovatvní a třeba v Black Mirror bylo něco podobného) a fajn zpracování utopické a divně studené budoucnosti,ale zároveň je schopen to všechno utopit v nevýraznosti bez špetky drajvu a tendenci diváka uspat...60% ()

Garson

ANON=Anonymita Není Obyčejná Neurvalost,je to dar o který běžný jedinec nebo skupina nechce jen tak přijít.Clive Owen(detektiv Sal Frieland) si může kdykoliv bez kamerového záznamu přehrát život kteréhokoliv člověka na zemi a proto je nemožné pro hříšníky porušující zákon před justicí cokoliv utajit.Jednou jde po ulici Amanda Seyfried(tajemná Anon) kterou muži zákona nedokážou identifikovat a to se jim před tím nikdy nestalo proto je to dost zaskočí.Anon za peníze vymazává bohatým klientům nechtěné úseky jejich minulosti,ale její klienti končí s prostřelenou hlavou a tak si tajemnou Anon najme sám detektiv Sal vydávající se za makléře.Dostane se k ní dost blízko až do postele.Časem Sal zjistí že Anon nezabíjí,ale střílí někdo jiný.Viník je odhalen a Anon zmizí zpět za svou zdí anonymity.Opravdu bych nikdy nechtěl aby byl jedinec technologicky čitelný jako čárový kód a všichni kolem něj jako čtečka.Otevírat dveře pokojů pouhou myšlenkou na PIN kód nebo přivolat myšlenkou výtah jako v tomto filmu.Není to už trochu moc?Víc než na průměr tento špiclovskodetektivní snímek opravdu nedosáhne. ()

Aljak

Kvalitka! Veľmi milé prekvapenie v podobe originálneho a premysleného námetu, do ktorého bola zaobalená naozaj zaujímavá zápletka. Samozrejme, malo to aj zopár chybičiek krásy a miestami tomu naozaj chýbala logika (resp. prirodzené reakcie postáv) - ale keby bolo všetko logické, tak by táto zápletka naozaj nemala šancu sa naplno rozvinúť, ani náhodou. Ale musím uznať, že takýto premyslený koncept u mňa osobne slávil úspech. A to nie som ani zďaleka fanúšik sci-fi, ale tento typ celkom môžem. Zaujímavá predstava, že by na svete neexistovalo súkromie, ani anonymita. Vyústenie zápletky a záver boli trochu za očakávaniami, a ani dialógy neboli také výborné aké by si takýto typ filmu zaslúžil,... ale pozitíva predsa len prevažovali :) ()

bourec

Andrew znovu nezklamal.V mejch očích rejža jednoho jedinýho nadprůměrem se pohybujícího filmu,a to Vyměřenýho času.Jinak Anon je tajemná,pomalá scifi,která plyne,jako když rvete svoje tělo z hostýho bahna.Ale k čemu tohle je,fakt nechápu.A nehrát tam Amanda a Clive,tak ten film dostane jen jednu prťavou hvězdičku.40%. ()