Příběh z roku 1898 sleduje britského důstojníka Harryho Favershama (Heath Ledger), který se odmítne postavit do čela svého pluku, když zjistí, že jeho regiment odchází do Súdánu kvůli vojenskému konfliktu s "mohamedánskými fanatiky". Přátelé a snoubenka mu pošlou čtyři bílá pírka, která symbolizují zbabělost. Aby znovu získal ztracenou čest, vydá se v převlečení za Araba do Súdánu, aby se mohl dostat za nepřátelskou linii a sloužit britským silám jako špeh a průzkumník. Když je jeho bývalý pluk napaden, Faversham tajně zachrání životy těm, kteří ho předtím označili za zbabělce. (Cinemax)

FrajerLuke

Skoro odpad ! A bez nejmenšího váhání. Jak tomuhle mohla dát "slovutná Cinema" 60 % ????!!!! V redakci by to chtělo střídat ! Jsme už unavený :) ()

Mat21

Britské Impérium koncem devatenáctého století ovládá významnou část světa, jednou z jejích koloniálních zemí je i Sudán. Zde však propukají mnohá rebelie a povstání místního kmene, na jehož potlačení je vysláno několik nově vycvičených vojenských pluků. Jedním z jejichž členů je i mladý Harry, důstojník se slibnou vojenskou kariérou kráčející v šlépějích svého otce – generála. Rozhodnutí o přemístění pluku však Harryho zasáhne v době zasnoubení s jeho životní láskou a on si náhle uvědomí, že jeho místo ve společnosti je někde zcela jinde a pod tíhou závažnosti situace se rozhodne rezignovat. Do té doby jeden z nejoblíbenějších vojáků ve společnosti se rázem stává zrádcem a na dovršení potupy mu jeho přátelé zasílají 4 pírka – symbol zbabělosti. Harry je bezradný, rozhodne se nikým nezpozorován vyrazit na vlastní pěst za svým plukem do Sudánu a pokusit se získat nazpět svoji pošlapanou čest. ● Uvažování Harryho a jeho koncept jednání mi však zůstal zahalen, jako by v mnohých momentech ani sám nevěděl, co mu přinese následující den. A nemá-li film hlubší myšlenku a ani obrazové podání Vás příliš nepřesvědčí, musí Vás nutně napadnout myšlenka, je tohle vážně Velkofilm hodný vysílání v nejprestižnějším sobotním čase na Nově? ║25.1.2009║ ()

Narciska

Film měl slibný potenciál. Pouštní záběry a reálie byly krásné a velmi se mi líbily postavy ztvárněné H. Ledgerem a D. Hounsouem. Postupně jsem ale hvězdu po hvězdě byla nucena ubírat. Jedna * dolů za vedlejší protivné postavy. Další * dolů za zkratkovité a nedostatečné vysvětlení jednání postav. Třetí * smázana patetickým, trapným a zdlouhavým koncem. Je to škoda. Třeba stačilo jen jednotlivé scény vetknout do čistší dějové línie. ()

paolito

Tenhle film se mi strašně líbí. Uznávám že asi moc lidí dneska neuchvátí, ale pro mě má takové příjemné kouzlo starých filmů, kostnatost jak by někdo řekl, ale já si tento film opravdu oblíbil. "Film o ctnostech které jsou dnes zapomenuty"-nějak podobně tuším zněla kdysi recenze v Premiere a musím říct že přesně tak to je. Což u filmu není vůbec na škodu, ba naopak. ()

Gedes

Mam na tento film dost rozporuplný názor, myslim, že celková myšlenka filmu je dost nedomyslena a vpodstate si vubec tak nejak nedokazu říct - vysvetlit, o co tam šlo... Především celý film utocil na city, takze jestli mate nejakou depku a potrebujete si pobrecet tak urcite proc ne ale jinak ... nic moc... ()

Páně

Vůbec to nebylo zase tak špatné, jen ten konec mi nějak nesedl. Je pravdou, že chvílemi jsem si povzdechl nad přílišnou pomaluplyností. Nicméně také trochu nechápu zdejší smršť, lamentující nad tímto dílem. Je to více nežli dobrý průměr. ()

Krchy

Nebyl to špatný film, jen mi přijde, že ho zbytečně zabili tím, že žádnou scénu pořádně nevypointovali. Chybělo mi v tom víc emocí, kde byla nějaká ta vřelost, patos? Snad jediná scéna, kde bylo emocí dostatek, byla zároveň tou nejlepší (útěk z vězení). Obtížnou uvěřitelnost i trochu přetaženou stopáž bych odpustil, ale kvůli celkové chladnosti filmu nemůžu dát víc než tři. I když silné tři. ()

DHDV

Klasické dobrodružství natočené moderním stylem. Dříve tyto filmy dle mého názoru plnily kin. Bohužel dnes už tyto snímky nejsou tak žádaným tématem… Film je spíše směřován do dramatu a akčních scén není zase až tolik ale každá akčnější scéna je pečlivě natočená (originálně). Herecké obsazení je výborné a všichni zúčastnění hrají perfektně. Herecké výkony ještě podtrhují výborné dobové kostýmy. Tento film je lehký nadprůměr a není tomuto filmu nic moc vyčítat skrz kameru anebo scenáristu. Režisér odvádí kvalitní prácí a jediná výtka k tomuto film je, že bych si přál osobitější vztah k postavám… ()

drankeryth

Najprv som si myslel, ze ma tento film bude nudit, ale celkom ma to bavilo sledovat. Najradsej mam tu cast filmu, ktora sa odohrava v Sudane, kde sa Briti branili pred Sudancami. Zvysok filmu je tiez dobry, ale ja najviac milujem ked su dlhe boje a nie moc kecania okolo toho:) ()

Ombak▼Penari

Divím se, že tento film je někdy tak odsuzován. Je to celkem slušně natočeno a scény z vyprahlé africké pouště jsou strhující. Dejme tomu, že zápletka filmu, kdy se hlavní hrdina vydává do daleké války jen pro znovuzískání své ztracené cti, je poněkud "neuvěřitelná", ale proč ne, trocha britského patriotismu a anglické cti není na škodu, taky by to češi mohli někdy zkusit. ()

lemonova

Tento film hodnotím nekriticky, pretože sa mi jednoducho páčil "se vším všudy" na prvý pohľad.. a popri mnohých súčasných historických trhákoch postavených na strhujúcom tempe, tento má okrem toho aj čo povedať. ()

MickeyStuma

´The Four Feathers´ je literární klasika, kterou v roce 1902 napsal Alfred Edward Woodley Mason, a jedná se o další knihu, která stále přitahuje filmaře. První filmové zpracování vzniklo už za němé éry a to v roce 1915. Další v roce 1929 a poté se rozjela zvuková éra. Tato verze je tedy dalším zpracováním a jako za remake předchozích verzí se nijak nepovažuje. Základní myšlenka je samozřejmě zachována, jen se změnily různé aspekty dějových epizod. Něco se vynechalo úplně a něco se pozměnilo tak, že to zcela zbytečně ztratilo hloubku. Zkrátka je dějství značně zjednodušené pro koncepci historického, spíše, popcornového filmu. Diváky má přitáhnou především Heath Ledger, což snad i funguje. Pomáhá tomu hrdinství, romantika a výborný soundtrack. Romantická atmosféra funguje hlavně na konci snímku, ale jinak spíše ztrácí na své kouzelnosti. Klasický motiv milostného trojúhelníku nefunguje, jak by správně měl. Režisér Shekhar Kapur se zaměřil hlavně na ideologii britské armády s úmyslem vytvořit antikolonialistický epos, avšak onen kritický podtext se nějak ze všeho vytrácí. Válečné scény mají svou impozantnost. Plně jsou podřízené elementárním přístupem a obrazovou kompozicí. Stejně z toho, jako celku, vyčnívá poněkud nesouměrné vyprávění příběhu. Po scenáristické stránce tomu prostě chybí větší tah na branku k dosažení podstaty dané myšlenky. Dobrodružství z prostředí pouště však snímek nabízí a to pro diváky, kteří neradi u filmu přemýšlí, vcelku postačí. ()

Cruchot

Při čtení některých komentářů tady kolem mám dojem, že jsem se díval na jiný film. Zas až tak strašná podívaná to určitě není. K dobru bych jí naopak připsal zajímavou výpravu, hudbu, herecké výkony (zvláště pak Djimon Hounsou) a některé opravdu hodně napínavé sekvence. Nenudil jsme se ani chvilku a podobný typ filmu prostě já můžu. Knižní předloha může být hodně zajímavá. Film hodnotím tak 70%. ()

RedFox

Z první části filmu jsem chtěl dát 4*, nakonec jsem se po úvaze rozhodl celkové hodnocení o 1* snížit. Tím nechci říct, že se nejedná o dobrý film, navíc mám historické filmy s válečnou tématikou rád. Nicméně v některých okamžicích, zejména v závěru, mi děj připadal poněkud nerealistický. Třeba závěrečný souboj v Súdánu, kdy hlavní hrdina na pokraji vyčerpání (hladový, přiotrávený a ve velmi špatném stavu z nelidských podmínek ve vězení) přemůže podstatně silnějšího soupeře. Podobných míst by se ve filmu našlo víc. Kromě toho děj občas působí poněkud neuspořádaně, k čemuž přispívají zejména rychlé přechody z válkou zmítaného Súdánu do poklidné Anglie a zpět. A závěrečné setkání dávných přátel, kteří válečné tažení přežili, rovněž příliš věrohodně nepůsobí. Takže 3* jsou z mého pohledu tak akorát. ()

pepa3rd

Nevím, proč se tady o tom filmu mluví tak špatně, když vůbec tak špatný není. Zajímavý příběh, slušné herecké výkony i uvěřitelná atmosféra doby koloniálních válek. Příběh nesklouzává příliš k romanci a ani při "oslavě" přátelství, odvahy a cti si nebudete klepat na čelo. Čistých 70 % a mám sto chutí to tentokrát zaokrouhlit nahoru. ()

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007