Bungó Stray Dogs

• Japonsko Bungou Stray Dogs (více)
Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Komedie / Mysteriózní
Japonsko, (2016–2023), 23 h 35 min (Minutáž: 23–24 min)

Předloha:

Asagiri Kafka (komiks)

Hudba:

Taku Iwasaki

Mamoru Mijano, Júto Uemura, Hiroši Kamija, Sumire Morohoši, Asami Seto, Tošijuki Tojonaga, Hiroši Naka, Wataru Hatano, Kišó Tanijama, Jošimasa Hosoja (více)

Série(5) / Epizody(61)

Nakajima Atsushi byl vyhozen ze sirotčince, a tak se protlouká světem bez přístřeší a na pokraji vyhladovění. Jednoho dne, když sedí na břehu řeky, spatří v proudu tělo. Bez přemýšlení se vydá do vln a z nich zachrání mladého muže. Ten jeho snahu však vůbec neocení, protože se pokoušel v proudu řeky o sebevraždu. Tímto mladým mužem se sebevražednými sklony je Dazai Osamu, který je spolu se svým partnerem Kunikidou členem velmi zvláštní detektivní agentury. Všichni její členové mají speciální schopnosti a vyšetřují případy zaměřené na podobně nadané jedince, které jsou až příliš nebezpečné pro policii nebo armádu. Jejich současným úkolem je stopování velmi nebezpečného tygra, který ohrožuje všechny v okolí. Velmi brzy se ukáže, že Atsushi má s tímto tygrem společného mnohem víc, než kdokoli čekal, a že jeho budoucnost bude velmi úzce spojena s touto zvláštní detektivní agenturou. (Jeoffrey)

Recenze uživatele Hees k tomuto seriálu (6)

Bungó Stray Dogs (2016)

Bungo Stray Dogs je veľmi kvalitné, ale pozor čo napíšem ako prvé NIE Detektívne ANIME, aj keď je tam akože detektívna agentúra tak prekvapujúco záhad, ktoré sa búdu riešiť ala Sherlock Holmes je tu nula, alebo keď zavrieme všetky oči aj na pančuchách tak dobre dve záhady (či tri) a to je všetko. Inak sa tu rieši absolútne niečo iné napríklad psychológia postáv u hlavného hrdinu a u jedného vedľajšieho (Atsushi a Akutagawa). Potom sa tu riešia špeciálne schopnosti jednotlivých hrdinov, ktoré používajú a sú naozaj veľmi dobre vymyslené a rôznorodé. A áno postavy sú naozaj super ako napríklad profilovanie Dazaia, ktorý je v podstate otravný na začiatku, až si ho zamilujete v druhej sérii. Ranpo je tiež otravný na začiatku aspoň pre mňa, až má super chvíľky v tretej sérii. Kyouka vyzerá ako keby nemala žiadne city, až sa to nakoniec všetko zmení. Výrazný problém, ale vidím v tom, že prvá séria je naozaj najslabšia zo všetkých a tak si nemusí získať diváka tak, aby pozrel tú najlepšiu druhú... Nejako tomu aj odpovedajú terajšie hodnotenia jednotlivých sezón. Prvá 75 druhá 81 a tretia 79 a to je úplná realita to najlepšie Vás čaká na začiatku druhej série. ()

Season 1 (2016) (S01)

Tu som zaváhal prvá sezóna je naozaj slabá oproti najlepšej druhej, ale nejako som to ešte prehodnotil na štyri hviezdy. S väčšinou postáv sa ešte len zoznamujeme a v prvej sérii sú skoro všetky postavy ploché a nemajú dušu a tak musíte čakať na ich vývoj. Špeciálne schopnosti sú fajn, aj animácia aj hudba všetko to je v poriadku, ale ach tie postavy proste potrebujú chvíľku, aby ste ich pochopili. Však aj najlepšie napísaná postava celého anime Dazai je v tejto prvej sérii vykreslený ako nejaký samovražedný trapko. Tým čo chcú pozerať toto anime teda odkazujem treba pozerať úplne všetko, alebo radšej nič. ()

Season 2 (2016) (S02)

Druhá séria začína s nejakými dielami s minulosti a tie sú najkvalitnejšie z celého anime, absolútne dávajú nový rozmer všetkému čo sme doposiaľ videli. Druhá séria je to za čo sa oplatí pozerať celé anime. Kvalitatívne tu ideme o dosť hore oproti prvej a je dokonca lepšia ako tretia. Postavy dostávajú hlboký rozmer a začal som ich mať rád a to dokonca aj Akutagawu a Dazaia som začal milovať. Musím povedať, že pre mňa nie je nejak zaujímavá hlavná postava Atsushiho hlavne v tejto druhej sérii, ale nevadí mi. Potom začína trocha útlm, lebo po kvalitných prvých dieloch prichádza trojstranná taktická vojna medzi frakciami. Vojna sa, ale vedie viac menej od stola tak nečakajte nejaké siahodlhé zábery na rôzne schopnosti a taktiku pri súbojoch v tomto Bungo Stray Dogs je naozaj veľmi podpriemerné, ale dobieha to všetkým ostatným čo kvalitatívne je v tomto prípade len druhá séria, ktorá je najlepšia a je na päť hviezd jednoznačne. Preto ak čakáte nejaké súboje ala Naruto, Bleach, Hunter x Hunter atď nečakajte to tu. Tu sa používajú schopnosti veľmi striedmo a uvážene a bitky sú naozaj veľmi kratučké. ()

Season 3 (2019) (S03)

Tu trocha došli nápady v tejto tretej sérii a po vynikajúcej druhej tu prichádza tretia, ktorá je aspoň lepšia ako prvá. Flashbacky z minulosti sú stále veľmi dobré. A začal som mať aj radšej ženské charaktery, ktorých development sa trochu posunul. Fyodor ako záporný hrdina ma prekvapil a páčil sa mi. Potenciál dobrého anime Bungou Stray Dogs rozhodne má. ()

Season 4 (2023) (S04)

Štvrtá séria má všetko čo by ste chceli, aby v tejto sérii bolo. Naozaj vynikajúci začiatok, kde sa dozvieme ako sa začala zakladať ozbrojená detektívna agentúra spojený s riešením záhad, aby sme si mohli odškrtnúť to slovo detektívna. Tento pohľad do minulosti nám výrazne zlepší pohľad na jednotlivé charaktery a tak isto nás opäť ponorí do príbehu, lebo tretia séria bola dosť dávno. Ak by ste si mysleli, že to je všetko máme tu exkluzívne na jednotku napísaný príbeh pre Angel of Death Akiko Yosano, ktorá sa po tomto jej príbehu z minulosti jednoznačne stane obľúbeným charakterom nie len jedného diváka. Ja milujem anime, v ktorom je súboj mozgov a tu v tomto počine proti sebe bojuje veľmi veľa strán, že by si človek myslel, že sa v tom po čase stratí kto je s kým, ale musím povedať opak je pravdou. Súboje mozgov sú v tomto prípade naozaj na vysokej úrovni a ja verím tomu, že v pozadí sa už pripravuje zaujímavé rozuzlenie. V štvrtej sérii nedostaneme nejaké vyriešenie tohto začatého príbehu, kde to s hlavnými hrdinami z detektívnej agentúry vyzerá naozaj veľmi zle, ale to vôbec nevadí lebo piata séria už klope na dvere čiže nebudeme musieť čakať príliš dlho. Zásadným plusom celej série je to, že zreje ako dobré víno a s každou sériou je o niečo zábavnejšie pre už vynikajúci pripravený svet (áno trochu si odporujem, lebo doteraz bola pre mňa najlepšia séria č 2). Štvrtá séria si aj vynikajúco pohráva s divákom, že vlastne ani neviem kto bol hlavným charakterom a kto vedľajším, lebo napríklad Atsushi ako hlavný charakter celej série mi tu pripadal, že vlastne sa stal v štvrtej sérii len vedľajším charakterom, hlavne pre výrazne nižší čas čo sa vyskytoval na obrazovke. Neviem o žiadnom inom anime, ktoré by svojmu hlavnému charakteru venovalo tak málo času v jednej celej sérii (sezóne) a napriek tomu, aby tá séria bola celá výborná. ()

Season 5 (2023) (S05)

Nepovedal by som, že sa táto séria nejakým spôsobom líši od všetkých ostatných nejak kvalitou, alebo pozerateľnosťou, ale len tým čo mi trocha vadilo, lebo sme sledovali xyz maličkých súbojov, s tým, že vlastne výsledok je nejaká náhoda a cieľ je dá sa povedať absolútne bežným cieľom takmer všetkých filmov z deväťdesiatych rokov. To čo sa teda budovalo nejakú dosť dlhú dobu sa za mňa nedobudovalo k absolútnej mojej spokojnosti a wau efekt sa nedostavil hlavne v porovnaní s inými sériami Bungou Stray Dogs. Musím teda povedať, že cesta bola krajšia ako cieľ a cestu som si náramne užil, hlavne pre mňa s lepšou štvrtou sériou. Vysvetlenie záujmov tej zlej strany, že prečo to celé robila je síce dostatočné, ale za mňa neuspokojivé, niečo ako keď dostane žiak trojku a učiteľka mu tam dopíše mínus, aby ho ešte viac vyľakala, že nabudúce sa musí viac snažiť a to hlavne vzhľadom na vynikajúcu štvrtú sériu. Celkovo, by som sa ale k piatej sérii Bungou Stray Dogs staval veľmi pozitívne, nebude síce najlepšia, ale budeme na ňu spomínať (teda hlavne ja), ako na výbornú. Jednotlivé premyslené súboje a ich vyústenie sú stále výborne a potešia ľudí čo hľadajú zložitejšie bojové anime, kde sa bojuje aj svalmi, ale častokrát sa bojuje oveľa viac mozgom a tu je to stále prítomné a vynikajúce. Samozrejme animácii nie je tiež vôbec čo vytknúť. Množstvo postáv, ktoré sa v Bungou Stray Dogs piatej sérii manažujú a majú svoje záujmy je až neuveriteľné, ale stále si všetky zachovávajú takého pomyselného svojho ducha a svoju identitu a záujmy. Možno som tu trocha podľahol a neporovnával to s inými podobnými anime, ale nechal som sa uniesť porovnávať viac série Bungou Stray Dogs medzi sebou. Podľahol som bohužiaľ, aj tomu, že mi nestačí celkový message, ktorý z príbehu dostaneme, aj keď sa nám to krásne celé preplietlo príbehovo. Môžeme sa teda tešiť na šiestu sériu? Začínam si myslieť, že určite áno. ()