Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrají v thrilleru matka! manželský pár, jehož idylické soužití v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá. (CinemArt)

StanislachKo

Darren si riadne uletel. A že mu toto producenti odklepli považujem za malý zázrak. V tomto duchu ide o ozaj revolučný snímok. Ale... nerozumel som mu. Asi. Alebo nebolo ani čomu rozumieť... (?) Ja nevjem uš... ()

Radiq odpad!

Kdo tohle vymyslel, tak nevím, co si myslel. Na jednu stranu strašně mysteriozní, na druhou stranu strašně nepochopitelné a na třetí stranu v podstatě bez pointy... nebo s pointou, která je úplně tupá. Tohle Aronofsky prostě pořádně nepromyslel a vytvořil strašnou slátaninu, která ze začátku ve mě vyvolává přísloví "Host do domu, hůl do ruky" a já čekám, co z toho vznikne dál. A ono vznikne kroucení hlavy a stupidní vývoj děje, až to zahučí do psycho obrátek a mám dojem, že si z nás diváků udělal Aronofsky tak trochu debila... a taky mám dojem, že to má něco společnýho s biblí, takže další mínus. Vůbec mě to nebavilo, s výjimkou solidních hereckejch výkonů. Pro nadržence - Jennifer Lawrence ukáže částečně kozy. Ale ty už asi všichni viděli. Takže na tom filmu vlastně není nic, co by tam bylo dobrého k vidění. Ještě je tu druhá možnost - že nedokážu takovéhle snímky docenit. No, jestli jo, tak nedokážu, a co jako... Aronofsky si to u mě posral už Noem, tak ten odpad má za to! ()

Mr.Ripley odpad!

Aronofskyho matka je shit biblických rozměrů (vzhledem o hru na podobenství doslova). Nabízí se srovnání se Zabitím posvátného jelena, kde se s antikou pracovalo mnohem lépe, než se špatně vystavěným Starým zákonem podle Aronofského. V případě Fontány mi Aronofského filozování nevadilo, zatímco tady to působí jako kopání zhrzeného dítěte, kterému se v minulosti nepovedla bábovička. Můj první odpad u kinofilmu za hodně dlouhou dobu a doufám, že poslední. ()

Triple H

Špekulujem ako film ohodnotiť. Nenudil som sa, formálne to bolo spravené špičkovo, Jennifer Lawrence bola vynikajúca, Bardem a ostatní jej zdatne sekundovali a zhruba do polovice človek dumal čo z toho môže vyliezť. Ale od určitého bodu je jasné wo co go a zároveň je jasné, že Aronofskému v inšpirácii pomohol nejaký halucinogénik a že mu v jeho ezoterických/religióznych chúťkach začína ustreľovať dekel. Metafory, ako už uňho býva zvykom, sú asi rovnako subtilné ako ovalenie vrecom plným tehál po hlave (čo neberiem ako negatívum, ja som sprostý, nepotrebujem si mnúť bradu nad sofistikovane ukrytými inotajmi). V poslednej tretine ale rezignuje na snahu nabaliť svoje "podobenstvo" na normálny dej a začne za sebou skokovo kopiť všetky povinné zastávky na plánovanom metaforickom oblúku. ÚPLNE sa vyserie na reálny čas, štruktúru, nadväznosť, ktoré mali v prvej polovici svoj systém (systém v tom zmysle, že napríklad v Čiernej labuti sme tiež z úvodného tréningu neskočili na pohreb matky Natalie Portman odohrávajúci sa v tej istej miestnosti). Čiže pravidlá bežného filmového rozprávania idú von oknom a buď na to človek pristúpi, alebo nie. Interpretovať by sa film dal určite aj v rovine štandardného rozdelenia úloh oboch pohlaví (muž = dominancia, žena = submisívnosť), ale nie som si istý či pán umelec zrovna túto rovinu zamýšľal. Videl som toho už veľa, u človeka málokedy niečo vyvolá zdvihnutie obočia, či prekvapenie, v tomto smere ma teda Aronofsky dostal. A zase keď je to celé zábavné, výborne zahrané a zrealizované, jebal to pes, strávim aj ezoterický, onanistický, experimentík. Dám tri a dúfam, že ďalší film bude opäť niečo typu Wrestler, lebo fantazmagórie matkou Aronofsky dotlačil asi do ich maxima. Ľudskému pokoleniu sme zrkadlo nastavili už dostatočne, tak pre zmenu zase niečo z bežného života. ()

chelseaman22 odpad!

Pokud během filmu raději pozorujete vzor manželkou vybrané záclony, tak je asi něco špatně. U Máti je špatné především to, že od třicáté minuty se na plátně děje něco, co lze jen těžko identifikovat, a z toho je divák velice nervózní a proto pozoruje záclony. Pokud by film režíroval tého času na penzi maestro Lynch, výsledek by byl rovněž divný, ale definitivně kvalitnější a chytřejší. odpad! ()

Remivsremi

Po celou dobu jsem se nedokázal naladit na stejnou vlnu jako tvůrce. Herecky se jedná o kvalitní dílo, to podání mi však spíše vadilo. I když člověk ví, co všechno ta alegorie znamená, musíte být velmi naklonění stylu Aronofského. 50% ()

Lopezka1982 odpad!

No ty kráso za mne jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděla!!! Vůbec nechápu hvězdné obsazení, film totálně o ničem, jsem šťastná, že jsem na něj nešla do kina, i doma jsem měla problém ho shlédnout do konce. Vůbec se nedivím těm špatným komentářům, chtěla jsem zjistit, zda je to fakt taková blbost a je! Ještě k tomu 2h, a ten konec totální nesmyslná kravina. Horor? WTF ()

Avathar

Kde vládne bezcitný a neschopný Boh, tam apokalypsa skôr či neskôr zaklope na dvere... Po vlažnom biblickom fláku NOE, je Aronofsky späť a je opäť vo forme. MOTHER! je parádne vygradovaná a významovo plná pecka, ktorá ma udržala v pozore a v napätí po celý čas. Všetko na mňa fungovalo presne ako autor zamýšľal. Významy, metafory, presahy - odkazy na náboženstvo, vzťah muž/žena... Množstvo námetov na premýšľanie a interpretovanie. Pri sledovaní som si navyše spomenul na úzkostný pocit bezmocnosti Kafku, ale aj absurdnú drámu na čele s Beckettom či britské "In-yer-face" divadlo - najmä niektoré výjavy akoby vypadli z hier Sarah Kane. Skvelé výkony Lawrence aj Bardema (a Pfeiffer a Harris nezaostávali). Atmosféra bravúrne šponovaná a záverečná apokalypsa zdrvujúca. Som mimoriadne rád, že v prostredí štúdiového filmu mohla vzniknúť takáto odvážna a rázna vízia, ktorá si ide svojou cestou a nesnaží sa publiku prvoplánovo vtierať. Mám chuť okamžite si to vpáliť znovu... EDIT pod druhej projekcii (25. 10. 2017): Darren, ty geniálny skurvysyn! Na druhýkrát ma MOTHER! rozložila na atómy rovnako, ako prvý raz, ak nie viac. Tá gradácia! Tá gradácia! To postupné, nenápadné nahlodávanie Raja až po jeho pád do Pekla, ktoré je - ako inak - výtvorom ľudí. Infernálne. Zážitok ako prasa, emocionálna šrotovačka ako za čias REQUIEMU. Extra plus dávam Aronofskemu, že túto pesimistickú víziu dostal na plátno. Ako pri každom vyhranenom diele sa dočkal potlesku aj zhnuseného piskotu, ale išiel s kožou na trh. Ja dávam full house a standing ovation. Masterpiece. ()

Trenslation

Aronofskyho matka! aneb: 👉👉 Alegorie na Harveyho Weinsteina?🤦🏻‍♂️ 👉👉 Kolik lidí se vejde do jednoho domu uprostřed pole?🤷🏻‍♂️ 👉👉 Jak moc budete nesnášet Javiera a Jennifer na stupnici od 1 do 10? (za mě 12)🙅🏻‍♂️ 👉👉 Jennifer Lawrence = chodící těhotenský test?! 🌡 👉👉 Kolikrát Jennifer za film hekne?😱 👉👉 Kolikrát za film si řeknete,proč jsem na tohle vůbec k***a šel?😭 👉👉 Kolik gramů drog asi Darren Aronofsky spotřeboval, když psal scénář?🤔💊 P.S. Varování - nechoďte na to pokud máte OCD a nemáte rádi hosty u vás doma. ()

Ryuuhei

Host do domu, bůh do domu. Pokud tedy nejste J-Lásková, či asi stejně nechápající divák. Ze začátku jsem se musel uvolnit v sedačce, občas se jen blbě pousmát a pak jsem už jen cítil, jak na mě jde únava. Ale zhruba poslední půlhodina mě probrala tak, že jsem změnil pozici ve vystrašenou školačku, která nevěří vlastním očím, co se před nimi odehrává. Matka! apeluje na jistou největší absurditu roku, která si nedrží tempo, ale je ve výsledku děsně ujetá a rozhodně to není film pro čajíčky. Nakonec nemohu říct, že bych film nepochopil - dá se pochopit, ale chce to hodně soustředění a vlastní iniciativy ohledně toho, jak každou bizarně naservírovanou informaci, či fakt, člověk přijme. Bohužel nemohu dát víc, ale jde o výtečnou řemeslnou práci a jasný unikát v novější kinematografii obecně. 70% ()

Qitek

Darren, tentokrát alegorický, irituje. Něco tak afektovaného, vypravěčsky naprosto zbytečně přepáleného, rádoby symbolického a přitom tak nesmírně banálního, bych od formátu Aronofskeho nečekal ani ve snu. Vedle tohoto je Noah mistrovské dílo. Pro mě je Matka! učebnicovým příkladem režisérského ega v křeči, které zabíjí velký talent. Ano, filmařsky a zvukově jde samozřejmě o vybroušený kámen, nečekal bych, že v tomhle Darren selže, ale ta (nechtěná) komedie v první polovině s "Adamem a Evou" a průlet dějinami násilí v druhé půli? Chci předstírat, že nemá s Aronofskym nic co dočinění. Zoufalá snaha křičící po něčem vyšším. Javier Bardem v metaforické roli boha, Jennifer Lawrence v roli matky (země) a to co se děje v domě, je samozřejmě životní prostředí, ke kterému se chováme tak, jak se chováme. Jenže celé je to tak... Jak bylo výstižně zde řečeno - "Vyhoněnina biblických rozměrů". Bez debat pro mě jeden z nejhorších A-čkových filmů jaký jsem kdy mohl viděl. Film tvářící se jako nepříjemné a upřímné umění a zároveň urážející váš intelekt. Herecky perfektní. ()

Tosi

Kdyby film skončil v půlce, byl by to vynikající paranoidní thriller. Bohužel neskončil. Stala se z něj šílená fantasmagorie, překračujíc veškeré hranice mého chápání. ()

Johnny.ARN

Dokonalý film k žehleniu, odpisovaniu na Fakbúku, vareniu alebo nejakej inej, zmysluplnej práci. Lebo toto aj keby ste sledovali naplno, nepochopíte to. To proste nejde. Buď si pred tým treba načítať tú rozprávkovú knižku s názvom Biblia alebo to pozerať s nejakým černokňažníkom. Vraj je námet odtiaľ. Ani som sa to nesnažil pochopiť, len som si užíval Jeniferku, jej kozy a Bardemov smiech na konci. Nenazval by som to kokotinou, lebo Aronofsky tým isto chcel niečo povedať a sledovať jeho filmy je záhul, ale Čierna labuť ostane ešte dlho neprekonaná v sfére psycho-dríst-výplachov. Chabá 1 z 5 ()

JimmyII

Matku nelze vnímat jako běžný, příběhový film, matka! perfektně funguje jako metaforické podobenství i jako video-art. Nechápu ten humbuk kolem a nerozumím nepochopení - sám Aronofsky řekl, že je to jeho výkřik, výkřik nad tím, kam se lidstvo řítí, jak se chová k sobě, svým modlám a zejména (matce) přírodě. Film lze taky vnímat jako kritiku náboženství, obžalobu boha, který je posedlý sám sebou, světem, který stvořil a nedokáže lidstvo ukočírovat. Biblické obrazy a alegorie jsou explicitní a doslovné, přitom ale funkční a strhující. Prostředí a rámec, do kterého Aronofsky svůj manifest zasadil, fungují v propojení s výše zmíněným perfektně a na atmosféře se velkou měrou podílí nádherná a důmyslná kamera (film využívá jen málo střihů naznačujících změnu času, většinou si jen pomáhá ve změně pohledů na dlouhé scény, v nichž kamera v podstatě neustále sleduje postavu Jennifer Lawrence) a absence jakékoliv hudby - pracuje se pouze se sound designem, a to skvěle. Jennifer Lawrence je ve své roli přesná, strhující, zranitelná a nádherná zároveň. Nelze ji nefandit, nelze po shlédnutí filmu věřit dál v lidstvo, nebo boha. Pro mě je matka! ne nejlepší, ale rozhodně jeden z nejzajímavějších filmů desátých let. ()

Sfinkter

Biblické podobenství jsem v určitých detailech nepochytil, ale divák samozřejmě tuší metafory a alegorii. Herci bezchybní, gradace pomalejší. Spíše slabší film z Aronofského tvorby. ()

bubun

To měla být jako nějaká alegorie? Ať už ano či ne, za mě nefunkční. Na filmu mi vadilo mnoho věcí, ale za všechny vyjmenuju hlavně předvídatelnost, míru a zpodobnění násilí (na mě ho tam bylo fakt hodně, mě opravdu nebaví koukat se, jak někoho pořád mlátěj) a nenaplněná očekávání - jako co ta Pfeiffer a Harris a ta zápletka kolem jejich syna, a Harrisova problému? Vždyť pro další pokračování filmu i jeho konec je jejich zápletka úplně nerelevantní. ()

Lachtaan

Nesmírně nepříjemná plíživá atmosféra jako hnací motor dalšího kousku režiséra, jehož díla vždycky stavěla diváky na dvě strany barikády. A ani u matky! to není jiné. Buď budete s Jennifer soucítit nebo nechápat, co jste si to právě pustili. Rozhodně nedoporučuju sledovat agorafobikům. Všem fanouškům netradičních dramat ale zajisté ano. [viděno na HBO Max 15.3.2022] ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson