Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrají v thrilleru matka! manželský pár, jehož idylické soužití v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá. (CinemArt)

dubinak

Na matku už dlouho hledám správná slova a stejně asi budu muset používat spíše superlativa, protože pro mě je těžké se k tomu jinak vyjadřovat. Matka byla jedním z mých absolutně nejočekávanějších filmů a radši jsem si o něm nic nezjišťovala a doufala, že trailer neukázal moc. No, vlastně neukázal nic. Tohle se prostě přes trailer odhadnout nedá. Matka je totiž film gigantických rozměrů, ač se na první pohled tváří opravdu malebně a skromně. Ke všemu vám postačí jen pár hlavních postav a obrovský dům. Aronofsky je mistr obrazu a diváka nechává po celou stopáž v opravdu nepříjemné tísni z důvodu, že z 90% snímá pouze výraz Jennifer a působí tak opravdu depresivně a klaustrofobicky. Párkrát jsem se přistihla, že je mi až fyzicky nevolno z toho, jak nevidím, co se děje kolem. Celkově vlastně můžu podotknout, že matka se pro mě stává asi nejdepresivnějším a nejvyčerpávajícím filmem za posledních pár let. Abych to ujasnila, záleží hodně na tom, s jakou postavou budete víc soucítit. Abych se přiznala, s postavou Jennifer jako kdybych byla jedno tělo, jedna duše. Zažívala jse úplně stejné pocity jako ona, bylo mi nepříjemně pokaždé, když jsem z jejího výrazu vyčetla disharmonii a stres. Tím se dostávám k tomu, že za tohle bych Jennifer přála klidně Oscara, protože se vypracovala na neskutečnou hereckou úroveň. Přítel se naopak vcítil do postavy Javiera, takže opravdu záleží z jaké strany tento film uchytíte. Proto je asi označován za kontroverzní. Nebudu prozrazovat děj, ale ještě bych řekla, že nikdy jsem neviděla lepší podobenství a opravdu lituji, že nemám tolik vědomostí, kolik bych chtěla k tomuto snímku mít. Zároveň chválím Aronofskyho za úžasně zpracovanou mytologickou i metaforickou linii. Je neskutečné jak dokázal z poklidného, téměř opuštěného domu na venkově udělat přelidněné, zoufalé a násilné peklo. Ten obrat byl opravdu neskutečně intenzivní a z kina jsem vycházela psychicky vyčerpaná. Navíc každým dnem jsem si na matku vzpomínala víc a víc a znovu prožívala ty stísněné pocity, jako kdybych pořád seděla v sále. Matka si tudíž zaslouží být v moji topce, protože to nebyl film, to byla noční můra. ()

C0r0ner

Aronofského uznávám jako vizionáře a profesionála, ale jeho pohled na svět a kinematografii mě celkem míjí. Tahle alegorie na náboženství byla místy až hypnotická a fakt mě na ni bavilo koukat, ale po skončení se očekávání nenaplnila a já jenom pokrčil rameny, protože to vlastně bylo o ničem. 70% ()

Topco

Psychologická vzťahovka biblických rozmerov. Prechod od hutného thrilleru k prepálenému hororu však sadne asi len málokomu. Každopádne, veľmi silná autorská vízia a jeden z najodvážnejších hollywoodskych projektov ostatných rokov. ()

Gaaron odpad!

Tak tohle je od mého (kdysi?) nejoblíbenějšího režiséra obrovská podpásovka. Zakopnutí o vlastní samolibost a pád na totální dno ještě mnohem bolestnější (a strmější) než u Refnova Neon Demon. Requiem za sen, Fontána i Černá labuť vrhají na tenhle film své stíny, autorovi ale zcela uniká pochopení, že to, co z nich činí velká díla, je jasná vize a dějová konstrukce, která drží pohromadě to "podivné", ať už jde o psychedelii či filozofii. V matce! nabízí jen repetitivní vrstvení obrazů možná nepříjemných a šokujících, ale jinak naprosto prázdných. Příběh o autorské posedlosti / božském komplexu (Bardem) a principu, který má přinést spásu (Lawrence), by se hezky vyjímal na ploše jedné sloky šikovně napsané básně, ale ve své primitivní jednoduchosti neutáhne dvouhodinový film. A to, že na něj autor násilně navleče bez ladu a skladu všemožné odkazy na divadlo, literaturu, film či náboženské / filozofické směry, rozhodně nepomáhá, naopak. Také doufám, že veřejné adresování Aronofského vlastní uražené ješitnosti jsem v závěrečném proslovu hlavní postavy viděl jen já, a že to tak opravdu nemyslel, i když už bych se nedivil ničemu. Takže Darrene, se vší láskou věrného, ač zhrzeného fanouška, prosím, vytáhni si hlavu z ... ()

Alfréda

To byl ale příšerný trip! Shrnu-li to v kostce, děj filmu představuje mystický archetyp Matky - všerodící, plodící, která život dává i jej krutě bere. Cyklus života, který je nekonečným a nezlomným zákonem přírody. Z místy až abstraktního děje se rodí děsivá noční můra. Jsem částečně ovlivněna tím, že film jsem sledovala sama ve tři ráno, a proto mne film mírně řečeno rozladil. Mystický odkaz Matky stvořitelky mne děsil už v dobách studia Jungův archetypů, a nyní mi film jen připoměl mé staré zlé sny. Mystičnost a bizarnost dodává filmu na děsivosti, protože antagonistou zde není jen nějaký cizí návštěvník, který vám klepe na dveře - je to Matka příroda sama. Z celé té filmové noční můry mám velmi tísnivý pocit. 79% ()

fugazi

Dílo, ve kterym vám Darren Aronofsky během dvou hodin vysvětlí, že Bůh je hnusnej sobeckej sráč a celý je to vlastně prequel k jeho předchozímu filmu Noah ... 8/10 ()

Juto

Darren nám zase dal zabrať.Film je rozdelený do dvoch líniách.Prvá sa mi až tak nepáčila, ale druhá časť filmu je zaujímavejšia má rýchlejšie tempo čo mi vyhovuje. Kamera je stále prilepená na Jennifer Lawrence a príbeh vidíme jej očami. Príbeh je metaforou na vznik sveta, kde Javier Bardem je Boh a Jennifer Lawrence je Zem. Skvelá je tu hudba, ktorá je tvorená skôr zvukmi,citil som sa ako na tripe. Keď som dopozeral film stále som polemizoval nad tým čo som vlastne videl.A presne to chcel režisér dosiahnuť ,aby každý o tomto filme rozprával a zamyslel sa nad osudom planéty. Úžasné bravo!!!! Darren. 7/10 ()

Martrix

Hahaha há, hahaha ha há! Jak by nejspíš poznamenalo Aronofského aleter ego Joker. A já se přidám, protože matka! je skvělým zdrojem zábavy. Tolik přiblblých komentářů a kritik kvůli filmu, ve kterém si režisér vyřizuje účty s Bohem, lidmi obecně, ale třeba i s fanatiky, nebo jejich odvarem...fanoušky. Nedívá se na to dobře, když někomu citlivému neustále něco berou, znásilňují jeho soukromí, ničí jeho domov a ten koho miluje, tomu jen přihlíží, resp. to svou naivitou způsobuje. Psychologická pecka, která je provrtaná odkazy na bibli, ale současně se snaží zachytit macešský vztah lidstva k naší planetě... Je tam toho vcelku dost, co by mohlo iritovat ty, kteří u filmu chtějí vypnout a nepřemýšlet. Ale matka! evidentně nakrkla i ty přemýšlivější, kteří by se bez toho závěrečného "odhalení" obešli. Ano, chápu. Místy to byl blábol patnáctiletého ekoromantika. Ale...nikdo jiný, než Aronofský se do toho v posledních letech nepustil. Nikdo jiný neměl odvahu vzít miliony dolarů a udělat takovou směsici žánrů. V době, kdy studia jedou na jistotu a děsí se něčeho nového a artová tvorba degradovala; označuje především filmy, které se vymykají mainstreamu. Brzy tak bude za artového režiséra označen i úchyl Tarantino. V takové době se zjevila matka! A nikdo neřeší skvělou Lawrence, ani jak brilantní filmařinu Aronofský předvádí. Řeší se jen to, že je to víc, nebo míň zamotaný, než byla Fontána. Nebo že tomu někdo rozumí málo, nebo naopak že je to alegorický moc transparentně... . Matka! je skvěle udělaný film o něčem, co moc lidí nezajímá, nebo čemu většina z nich nerozumí. Prostě se míjí se spoustou lidí. To ale neznamená, že je to film špatný, ne? ()

PROCESOR odpad!

ODPAD! Dlouho už jsem  neviděl, takový film, který by na mě působil tak hnusně a dokonce zvráceně. A je mi u prxxx nějaká skrytá symbolika a narážky na bibli a náboženství a přemýšlet jestli tohle mělo být ve filmu to či ono a jak se to vlastně myslelo. Já sem si pustil film a čekal jsem, že se budu bavit. Tady jsem dostal jenom zvratky ze kterých je mi na blití. ()

Demon.N

...to jsem si rovnou mohl dát LSD...a byl by to větší zážitek a jízda...Daren má asi svou krabičku s výběrem drog a zatím mu nikdo neřekl, že by to mohl omezit...nejsem filmový snob a scénáristika pro mě není hajzlpapír....banální příběh, nedotažené obrazy, dialogy jak po lobotomii...za mě průser a odpad nedávám je kvůli občasným vizuálním orgiím... ()

campix

Nechápu jakým směrem se Darren Aronofsky ubírá a vůbec se mi to nelíbí. Jeho koketování s náboženskou symbolikou jsme měli už ve filmu Noe a pokračuje také ve filmu mother!. Pokud si něco o filmu přečtete před či po shlédnutí, tak jsou všechna podobenství lépe viditelná a dá se uznat, že to Darren vymyslel poměrně pěkně, ale během sledování se jedná o nepřetržitý tok stále více wtf momentů. Opravdu jsem měl co dělat, abych mother! vůbec dokoukal. Jennifer Lawrence celou dobu pouze vzdychá, křičí, brečí a vydává další podobné skřeky. Chápu nadšení některých a znechucení druhých, ale takhle podle mě jeden z nejočekávanějších filmů roku nevypadá. ()

animaxis

Asi to bude jen mnou, ale Matka mi opravdu nesedla. Zezačátku mě i docela bavilo hádat, která scéna nebo obraz má co symbolizovat popřípadě co je symbolismus a co se děje doopravdy. Postupně ale film začíná být čím dál doslovnějším (ve zkratce film symbolizuje vztah mezi přírodou, bohem a lidmi, což je pro mě trochu zklamání, protože to už tu bylo milionkrát) a to, co mi na něm nejdřív přišlo docela dobré, se ve druhé polovině filmu změní v orgie psychologického teroru, které na mě působily absurdně, nevkusně a... už ani ne moc lidsky, když to mám tak říct. Chápu, že právě to byl možná účel, ale tohle už je na mě asi trochu moc. Pokud se tímto filmem autorovi podařilo vyjádřit něco ze sebe, tak jen dobře. Jen pro mě už tohle asi moc není. ()

angel74

Abstraktní psycho příběh, který na mě hluboce zapůsobil. Počáteční idylku partnerského soužití začnou narušovat nezvaní hosté, jejichž počet stále roste až dojde na hororovou apokalypsu. Hlavní hrdinka mi byla velmi blízká, protože podobně vnímám některé návštěvy i já. Tenhle film mě donutil k zamyšlení nad tím naším občas trochu zvráceným světem a jen tak ho z hlavy nevymažu. ()

FrankSusta

matka! je výpověď ženy zcela upřímná a brutální, nehledě na to, že Darren Aronofsky je muž. Zajímavý, těžký a prakticky slovy nepopsatelný film, ze kterého mám opravdu rozporuplné pocity. Rozvleklé tempo celého filmu s postupným gradováním je velice zajímavé a nepříjemné. Jennifer Lawrence je prakticky dokonalá a její výkon ve mně vytvořil silně nepříjemné pocity úzkosti. Můj oblíbenec Javier Bardem předvádí též velice dobrý výkon, i přes to, že jeho postava je neuvěřitelný hajzl (což má být, samozřejmě). Ed Harris a Michelle Pfeiffer ovšem dovedou napětí k dokonalosti, jejich otravnost a neuposlechnutí je něco tak nepříjemného, že se divím, že k pěstem došlo až na konci - a ještě ani ne na nich. Natočený je to docela zajímavě, roztřesená kamera jak z Wrestlera mě neštvala, efekty fajn a výprava dostatečně zajímavá. Prakticky jsme ten barák poznali úplně celý. Největší pocit ale mám, že Aronofsky tento film točil své partnerce jako omluvu, ale postavu básníka si tam přidal pro sebe - jakožto občas nepochopený umělec, jehož sláva sic velkolepá, též často nepochopena. A nebo taky ne. Ale rozhodně jsem takový pocit měl. Tenhle film mi každopádně hodně poupravil pohled na můj sen do budoucna a to velkolepá kariéra filmotvůrce. Tak to shrnu: první hodina je prakticky jen příprava jen na hodinu druhou, kde se vše rozjede a podobenství se slávou se roztrhne pytel. Ze začátku jsem však měl chuť dát hvězdičky tři, v půlce čtyři a na konci pět. Tak to vyprůměruju a tady jsou ty čtyři hvězdy. ()

aniabo

NEJDĚSIVĚJŠÍ je, že existují lidi, kteří film ocení a ještě si u toho budou připadat bůhvíjak intelektuálně. Matka! je další Noe, jen se tváří záludně jak báby na finančním úřadě a slovem "alegorie" omlouvá veškeré přešlapy, ať už bizarní herectví či scénář pro divadlo. Co je dobrý: 1) marketing! skvělá kampaň a tiskovky, které člověku vnutí, že jde na masterpiece. 2) celkem brutální házení těhotnou ženskou na zem 3) Aronofskyho prohlášení, že ho k filmu inspirovalo neustálé a všudypřítomné pípání chytrých telefonů - to je ta nejlepší alegorie ze všech. ()

kocik1

Největší chybou bylo, že se Aronofskemu při finální úpravě ztratily nůžky a zřejmě už mu v rozpočtu nezbývaly peníze na nové. Film je neúprosně dlouhý a díky tomu taky ztácí tah na branku, aby si v poslední minutě na závěr střelil elegantní vlastní gól. Co se týče zbytku filmu, tak sama nevím, jak se k němu postavit. Alegorie a metafory, kterých je plný, mě chvílemi fascinovaly a chvílemi nudily. Asi je to zase jeden z těch filmů, u kterých si obhájíte jakékoli hodnocení kromě pětky a odpadu. ()

HorrFi

Myslim, že matka! je přesně ten typ filmu kterej rozdělí diváky na dva tábory - prvnímu se bude líbit a druhej ho absolutně nepochopí a líbit se mu nebude, ale já patřim do prvního tábora.. musim uznat, že to bylo strašně složitý na pochopení, ale vydal sem ze sebe maximum a jakž takž sem to pochopil a pak mi to známej ještě líp vysvětlil.. mělo to super atmosféru, lehce děsivou hudbu a Jennifer Lawrence předvedla bravurní hereckej výkon, ale stejně si myslim, že druhej tábor bude převažovat a tenhle film se nesetká s pochopením.. ()

Deyw

Tohle bylo silny..JL je skvela! - po precteni vysvetleni pribehu a par veci co bylo ve filmu sem zjistil, ze je to precizni dilo..davam ale 3hvezdy.. ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson