Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2004, 117 min (Director's cut: 132 min)

Nemuzu si pomoct, ale i kdyz je Roden vynikajici herec a bez pochyby jeden z nejlepsich u nas, tak Beran, jakozto zmutovany nacek byl lepsi a kdyby tam byl hlavnim zaporakem, nic by se nestalo. Jinak, film mel smrnc a vubec jsem se nenudil. Perlman hraje vetsinou dobre, ale tohle s emu opravdu povedlo, zahral to skvele. Ale celkovy dojem jako takovy - neco mi tam trosku chybi, proto jenom 4 stary.(4.3.2007)

• Dadel

Je to sice lepší než Blade II, ale Guillermo del Toro stále vůbec neumí režírovat. Pokud je Hellboy něčím zajímavý, tak osobností titulního hrdiny, což ovšem není zásluha autorů filmu, ale autorů comicsu. Křivka zábavnosti filmu se s přibývajícími minutami řítí neustále strmě dolů a finále je až trapné. Jo, a Karel Roden s takovými rolemi asi díru do světa neudělá...(18.1.2005)

Vizuálně poutavá, ale dějově poněkud přeplácaná oddychovka, která, vzhledem k předloze, měla na víc. Akční sekvence nic moc, humor se tu občas míjí účinkem a psychologizace del Torovi moc nejde. Hodně vynahrazuje vizuální stránka filmu, dost výrazná i přes průměrný rozpočet 60 milionů, obstojné triky (i když občas až příliš počítačově okaté) a zdařilé masky (Hellboy a hlavně Abe Sapien jsou prostě boží). Rodenovi scenář moc prostoru nedal, zato z Perlmana sálá chrisma na sto délek jeho čertovského ocasu. Naproti tomu je tu třeba hodně nevýrazná postava mladého agenta FBI, který se sice snaží zbalit Hellboyovu holku, ale jinak je tu úplně zbytečný. Celkově vzato film, který mně průměrně pobavil a po odchodu z kina ve mně nerezonoval. Uvidíme, co "dvojka".(24.9.2004)

Prečo nemôže byť každý comics spracovaný takto perfektne ako 'Hellboy'? Už potom jedine to všetko zveriť pod režisérsku taktovku del Tora a všetko by bolo zahojené. Síce film nie je tak nad vecou ako séria 'X-Men', no ďalšie pokračovanie môže. Parádna kombinácia pomeru akcie, comicsovosti a čo je prekvapujúce skvele vsadeného humoru. Hellboy hláškuje takmer v každej scéne a musím sa priznať, že trefne. Bál som sa spracovania pekla a vôbec ako sa Guillermo s touto už veľakrát zobrazovanou tematikou vysporiada, no zvládol to na jednotku. Krásne kulisy, atmosféra, hlavne farebnosť a Ron Perlman, ktorý to tu rozbalil vo veľkom štýle. 100%.(30.6.2006)

• Dudek

Místo výborné komixové adaptace ve stylu X-Menů jsem se dočkal jen nevýratného filmu, jehož největším paradoxem je, že nejméně sympatická postava je zároveň hlavním hrdinou. Ano, je to tak, dle mého názoru jsou v tomto snímku nejlepší záběry ty, ve kterých nevystupuje otravný Ron Perlman, jehož kadence hlášek překonává i takové jeho snímky jako je třeba Vetřelec: Vzkříšení. Co se týče ostatních postav, nejvíce zaujal Ladislav Beran alias mrtvý bojovník Karl Ruprect Kroenen a John Hurt v roli doktora, a 'otce' hlavního hrdiny, Bruttenholma. Film však disponuje vcelku slušným tempem, které nás nutí jej neustále sledovat a rozhodně dokáže po celou dobu, kterou jej divák sleduje i docela slušně zabavit. Příběh, ač je velice jednoduchý a přímořarý, přináší mnohá překvapení a jak jsme si již u komixových adaptací zvykli i klasickou romantickou linii. Co však film sráží do kolen je opravdu špatný konec, který jakoby se snažil šokovat a zároveň se stát nejlepší částí snímku. Jak každý filmový tvůrce ví, konec je důležitou pasáží, protože se jedná zrovna o tu část, na kterou si divák po odchodu z kinosálu bude nejvíce pamatovat, musí zaujmout takovým způsobem, aby se mu podařilo se vklínit do divákova mozku a nebyl nikdy zapomenut. Jak už jsem ale řekl, konec se opravdu nepovedl nebudu o něm nic prozrazovat, neboť i nepatrný náznak by mohl pokazit divákovo očekávání. Nejvydařenější částí snímku se tak stává začátek, který sice vypadá lacině, ale je v něm opravdu velice dobře navozena atmosféra konce druhé světové války, dokonce se trochu zdá, že snímek se bude malinko pohybovat na hranici válečného filmu - což je, jak jsitě víte, nesmysl. I přes všechny své zápory je Hellboy důstojnou komixovou adaptací, která jistě neurazí...(23.2.2006)

• - Speciálně pro film byla vytvořena i věrná kopie New Yorkského metra. I na něm však najdete českou stopu. Jelikož se film natáčel v Praze, našli filmaři několik pražských sprejerů, kteří metro s radostí pomalovali. (Divočák)

• - Oddíl "Indian Head" druhé pěchotní divize americké armády, který se objeví na začátku filmu, v tu dobu ve skutečnosti bránil město St Vith v Belgii. (Hejtmy)

• - Režisér se k dokončení Hellboyovy image obrátil na maskérské studio Cinovation. "Hellboyův make-up nakonec sestával z obrovského množství latexu,“ vysvětluje maskér Matt Rose, "museli jsme vymodelovat celý obličej, upilované rohy, hrudník a krk. Dolní ret, jsme udělali snímatelný, aby se Ron mohl v průběhu natáčení najíst." (Specs)