Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2004, 117 min (Director's cut: 132 min)

• Morien

Kdysi jsem viděla Hellboye, zdál se mi to být hloupý a špatně udělaný film. Podívala jsem se znovu po letech, a původní dojem se příliš nezměnil. Čímž pro mě vyvstává otázka, jak může jeden režisér natočit film, který mě totálně rozbije (Faunův labyrint) a všechny jeho ostatní filmy mě totálně rozčílí? A ještě teoreticky tím začíná challenge hledat další takové režiséry. Každopádně bych mohla místo subjektivního hejtování hovořit trochu k věci a říct, co se mi nezdálo: Nechápu, co je s dramaturgií tohohle filmu. Trvá dvě hodiny, ovšem subjektivně to je několik let, a přestože se tam "pořád něco děje", působí to na mě strašně úmorně a nudně. Vlastně si pořád říkám "A teď to konečně začne!" a najednou je konec. Jako by filmový čas byl věnován věcem neúměrně jejich důležitosti, resp. během sledování se nic nezdá důležité, ani když je hudba a kamera a všechno proklatě fatální. A tak, jak neodsýpá celková zápletka, tak utahaně a divně na mě působí i jednotlivé (akční) scény. Třeba když Červený stojí na kamenném mostě v podzemí a obří kladivo mu most z obou stran odsypává - moment mezi tím, kdy kladivo usekne most a než Hellboy začne balancovat a přepadávat je neskutečně, nekonečně dlouhý, vůbec to nevypadá jako příčina a okamžitý následek (což by kurňa balancování nad smrtící propastí mělo být). Závěrečné vítězství nad hlavním padouchem (padouchy) je taky nějak podivně načasované. Nevím, jestli je to chyba trikových mistrů (asi jo, když nad tím přemýšlím, tak všechny scény, které mi časově neseděly, nebyly reálné, ale umělé), ale úplně mi chyběl pocit napětí (sakra, jde mu o kejhák) a následné úlevy (jo, povedlo se). Dvě tři vtipné hlášky film neudělají, zvlášť když ho porovnám s jinými filmy ze stejné doby a mám dojem, že oproti nim je příšerně starý. A celkově mám dojem, že všechny dobré věci na tomto filmu pramení z původního komixu a že filmaři nepřinesli nic vlastního zajímavého, jenom ty zvosleniny.(15.9.2013)

Medzi komixovými adaptáciami to vidím niekde medzi Hulka a Daredevila, t.j. okolo 60-70% na X-Menov a Spidermana to žial ani cez tie svoje zrezané rohy nevidí. Film podľa mňa jednoznačne trpí absenciou poriadného záporňáka. Tak ako je dobro jasne definované a môžeme sa s ním citovo zviazať, tak zlo je tu tak akoby do počtu a ani vlastne nieje koho nenávidieť. A aby sa Hellboy celý film mlátil so psom a na konci s ... (nechcem spoilerovať, ale je to bieda) ? Ináč potešia efekty a aj Karel Roden, ktorý začína v Hollywoode vyfukovať všetky záporňácke role. Nepripomína vám Garyho Oldmana ?(4.8.2004)

Hellboy je komixová jízda přesně podle mého gusta. Disponuje ďábelsky temnou a místy zvrhle nechutnou atmosférou, humorem černým jak čerstvě zasypaný hrob a hrdinou tak sympaticky nesympatickým, že to dál nejde. Hlavní výhrou snímku Guillerma Del Tora je Ron Perlman, který svou maskovou kreací překonává vše, co jsem zatím v žánru komixových remaků viděl. Hellboy je hrdina s duší, který se nemusí vůči světu vymezovat tunami explozí a soubojů... je to malá velká báseň o věčném sváru pekelné moci a dobrých lidských stránek, které se v tom velkém červeném těle mění na něco téměř poeticky něžného. Scény, kdy Hellboy hladí svojí kamennou rukou koťátko či pojídá sušenky na střeše ve společnosti devíti letého chlapce, debatujíc s ním o lásce, jsou ozdobou filmu. Del Toro dokázal slušně vyvážit poměr akce a konverzaček, čímž se připojuje k chválihodnému trendu x-menovské dvojky. Je až s podivem, jak mě ten film o rohatém monstru dokázal dojmout... ale nejen to. Dokázal mě pobavit slušně zmáknutými akčními sekvencemi (které jsou však v dnešní době spíše lehce nadprůměrné a starosvětsky pojaté), dokázal mi vsugerovat atmosféru, která balancuje na hraně černé komedie a horroru. Škoda, že v závěru se poněkud vytrácí gradace a režisérská chytrost, s jakou je snímek až do té chvíle s lehkou nadsázkou veden. Hellboyův svět je mi velmi sympatický a blizký, pročež doufám, že "Red" tímhle snímkem nekončí svoje neomalené filmové putování. Byla by škoda, kdyby se tahle zablácená pekelná relikvie neměla dočkat nástupce...(30.9.2004)

Update po tretom vzhliadnuti: Na prvy krat som Hellboya, riadne zatratil, az mi je to divnuo:) Cim castejsie vsak HB davaju v reprizach, tym viac sa mi paci...a mozno je to tym, ze som sa zahladel do del Torovej tvorby...pre srandu nechavam aj moj povodny komentar...:,, No teraz neviem, ci som pozeral ten isty film, ktoremu uzivatelia csfd dali 72%...to akoze to hodnotenie myslite ako recesiu, alebo ja som ten film pozeral prilis triezvy a v nejakej cudnej nalade, alebo som si mal pozret pred filmom comics??? Jednu * davam za to, ze mi to usetrilo 200 Sk, ktoru by som minul za 2 hodiny v bare. Nechce sa mi pustat do kritizovania jednotlivych komponentov filmu, ale spomeniem len neskutocne gumove telo Cerveneho, gycovitu S&M nacistku, nepochopitelne meduzovity zaverecny "boh", klise hlasky, humor tak na urovni 9 rocneho chlapca, zaver ako z najhorsej nocnej mory.............berem to ako nechceny podraz od uzivatelov csfd, ze mi "odporucili" zabit cas pri HB"(11.10.2004)

Docela slušná, béčková podívaná s vynikajícím a hlavně - hláškujícím Ronem Perlmanem v hlavní roli. On je nejsvětlejší stránkou tohoto filmu a vytvořil asi svou nejznámější roli. Akce je někdy dost zběsilá, až nepřehledná a naopak jsou ve filmu docela nudné pasáže. Ty dvě hodiny jsou na tento snímek docela dost. Triky docela ucházející, ale v některých scénách vyloženě špatné a konec jsem čekal také o trochu lepší, i když závěrečný monolog nebyl z nejhorších. Není to špatný film, ale mám pocit, že se z takové látky dalo vytěžit mnohem víc. A tak jedinou opravdu povedenou věcí z filmu, která mi opravdu utkví v paměti je samotná postava Hellboye a jeho suché hlášky.(1.1.2011)

• - Dítě Hellboy, Sammael, mrtvolák Ivan a Kroenen mluví ve filmu hlasem režiséra Guillerma del Tora. (imro)

• - Jeden z náhrobků na hřbitově v Rusku říká "Tady leží Mike Mignola" - tvůrce Hellboye. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčení bylo pro Rona Perlmana menším peklem, nanášení make-upu totiž trvalo denně 4 hodiny. Při výrobě scény, ve které Hellboy skáče na jedoucí vlak se nenechal nahradit kaskadérem - a výsledkem bylo zlomené žebro. (imro)