Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2004, 117 min (Director's cut: 132 min)

„Noc je plná temných a strašidelných vecí. A my sme tu na to, aby sme ich zastavili.“ Komiksovú predlohu som nečítal, ale napriek tomu sa "dobrý čert" zapísal okamžite do môjho srdca. Slušné akčné scény a fajn triky sú jedna vec, tento film má ale v prvom rade veľké srdiečko. Tvári sa namyslene, ale v skutočnosti cítite, ako sa chveje a chcete ho zahriať. Nájdete sa vo všetkej tej platonickej láske, strate najmilovanejších, o ktorých ste si mysleli, že bez nich zomriete, a sile, akú dáva láska. Možno sa dokonca občas budete tváriť, že vám niečo padlo do oka (pohreb alebo „A tak som im povedal: ´hej, mocnosti pekelné, ak mi ju nevrátite, prídem si za vami pre ňu´.“). Gigantická rozprávková výprava, výborné nápady (hovoriaca kostra Ivan), pôvabné postavičky (Jeffrey Tambor) i scény (pitie mlieka, zajedanie cookies a hádzanie kamienkov). Netradične obsadený Karel Roden je čerešnička na originálnej torte. Kino Považan NMnV 2004(21.10.2004)

Priznam se bez muceni, ze z komiksu jsem cetl jen jednu knizku a to jeste nijak moc peclive. Presto ale nebudu film nijak moc kritizovat, jak by se mohlo zdat - naopak. Hellboy s pesti raznejsi nez generalisimus Stalin je naprosto perfektne zvladnuta postava, ktera vypada, ze ma spis v popisu prace neustale glosovat deni kolem sebe, nez potirani pekelnych monster. Nackovsky zabijak Kroenen v podobe chodiciho stroje je jednou z nejlepsich zapornych postav, jakou jsem kdy videl - stylovy, bez okazalych propriet, kapku smesny, ale presto odporny. Karel Roden, pro ceskeho domorodce nutne vzdy vyznivajici smesne, je jakousi ozdubkou filmu, ktera ovsem dostava minimum mista a clovek si vlastne ani neuvedomi, proc ve filmu vlastne je - kdyby ho pan scenarista vyskrt, jako by se nic nestalo. Dalsi vedlejsi postavy jso take rozporuplne, krom onoho modreho Rybaka, ktereho si nejde neoblibit. Romanticka linie filmu je hollywoodsky naprosto tupa, neobjevna a k uzoufani nudna, po technicke strance lze filmu vycist horsi triky, ale zde bych si dovolil tvrdit, ze je to spise ku prospechu. S nejakymi hypermodernymi a perfektne vypadajicimi triky by Hellboy vypadal zbytecne umele a potazmo neuveritelne, takhle to cele pusobi naopak. Vytknul bych snad jen horsi strih a obcas viditelne reziserovo tapani, co vlastne z hercu dostat, ale nejvetsim negativem je kazdopadne konec filmu, ktery je opravdu nijaky a az moc cloveka nechava tusit, ze se brzo docka pokracovani. V konecnem souctu tedy nekde mezi beznou popcornovkou a nadprumernym comicsovym remakem - 3,5*.(21.2.2005)

Snímek je vším, co byste mohli žádat od popcornové zábavy – hrdina je sympaťák až na kost (z 90% zásluha obsazení Rona Perlmana, který se pro roli zřejmě narodil), sype jednu ultrasuchou hlášku za druhou, na každém rohu se válí tuny cool digitálních triků, dobře střižené akce a vše se odehrává v rámci divácky stravitelné stopáže. Okořeněn comicsovým pozadím, rozjíždí to navíc rohatý rudoch ve světle příjemné okultní atmosféry a příběhu, který se sice předlouhou inspiruje velice volně (bere si pouze postavy, základní motiv a kousek finále), ale na nabitý celovečerní trhák stačí s naprostým přehledem. Měl by se líbit všem, kterým sedí Del Torův režijní styl z Bladea 2 a zároveň si potrpí na nejednoznačné hrdiny s vlastní neujasněnou minulostí (a budoucností).(31.8.2004)

první polovina téměř bezchybná, Perlman si krade celý film pro sebe (což vlastně při názvu filmu Hellboy zas tak divné není, ale někdy se musíte divit, jak moc to v jiných filmech nefunguje, takže jsem to zmínil), trousí suché hlášky, střílí z obřího kvéru a nosí stylový kabát.. Ostatní postavy, hlavně na nervy lezoucí Manning jsou taky docela vtipné, no na charisma hlavní postavy ztrácejí dost, pro Perlmana byla role jako stvořená.. del Toro taky samozřejmě nelenoší a zase v dostatečné síle prodává svoji fantazii a cit pro kompozici a vizuál, příšerky jsou úžasné, hudba divná, Roden nechutný a jde to dopředu velmi rychle ve stylu většiny komiksovek.. Snad bych měl výtku pouze na ukončování některých scén. No škoda odbytého finále, kdy šlo z toho boje jak psychického, tak fyzického vytěžit mnohem víc, včetně zapojení se těch potvor z jiné dimenze. Je k tomu špatně sestříháná, chybějí nějaké zapamatovatelné scény a žel dokonce tentokrát i hlášky.. Nudné, ale díky zbytku filmu to samozřejmě není nic tak strašného a ta první polovina, hlavně pak ten první boj je prostě úžasný.. I am fireproof, you're not :))(29.6.2012)

Del Toro po Bladeovi 2 znovu předvedl, že s komiksy to opravdu umí. Perlman se pro chrlení suchých hlášek snad narodil a Roden s Beranem v každé minutě dokazují, že i česká stopa se v Hollywoodu rozhodně jen tak neztratí. ***Věděli jste, že: Pro Del Tora je "Hellboy" opravdu srdcovou záležitostí. Odmítl kvůli němu dokonce lukrativní nabídku na režii "Harry Pottera a vězně z Azkabanu."// Studio Universal chtělo původně do role Hellboye obsadit Vina Diesela nebo The Rocka. Del Toro však o nikom jiném než o Ronu Perlmanovi nechtěl ani slyšet. Stálo ho to ovšem sešktrání rozpočtu o celých 15 milionů dolarů.// Ladislava Berana jste mohli spatřit jako choreografa první řady soutěže "Česko hledá Superstar". Choreografii vytvořil také pro český film "Rebelové".// Speciálně pro film byla vytvořena i věrná kopie New Yorkského metra. I na něm však najdete českou stopu. Jelikož se film natáčel v Praze, našli filmaři několik pražských sprejerů, kteří metro s radostí pomalovali.***(7.3.2007)

• - Ron Perlman se dozvěděl rok dopředu, že bude hrát Hellboye. Hned začal chodit do posilovny, a to rovnou 6x týdně. (Specs)

• - Nákladní vůz, kterým v Rusku vezou Hellboye (Ron Perlman) na hřbitov, je Tatra 138. (Maulincio)

• - Postel, na které Hellboy (Ron Perlman) odpočívá ve svém pokoji, je ve skutečnosti zadní část pickupu. Ta byla na zakázku vytvořena také v ČR u společnosti Rajtr Classic Cars. (Rocoto)