Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2004, 117 min (Director's cut: 132 min)

• Morien

Kdysi jsem viděla Hellboye, zdál se mi to být hloupý a špatně udělaný film. Podívala jsem se znovu po letech, a původní dojem se příliš nezměnil. Čímž pro mě vyvstává otázka, jak může jeden režisér natočit film, který mě totálně rozbije (Faunův labyrint) a všechny jeho ostatní filmy mě totálně rozčílí? A ještě teoreticky tím začíná challenge hledat další takové režiséry. Každopádně bych mohla místo subjektivního hejtování hovořit trochu k věci a říct, co se mi nezdálo: Nechápu, co je s dramaturgií tohohle filmu. Trvá dvě hodiny, ovšem subjektivně to je několik let, a přestože se tam "pořád něco děje", působí to na mě strašně úmorně a nudně. Vlastně si pořád říkám "A teď to konečně začne!" a najednou je konec. Jako by filmový čas byl věnován věcem neúměrně jejich důležitosti, resp. během sledování se nic nezdá důležité, ani když je hudba a kamera a všechno proklatě fatální. A tak, jak neodsýpá celková zápletka, tak utahaně a divně na mě působí i jednotlivé (akční) scény. Třeba když Červený stojí na kamenném mostě v podzemí a obří kladivo mu most z obou stran odsypává - moment mezi tím, kdy kladivo usekne most a než Hellboy začne balancovat a přepadávat je neskutečně, nekonečně dlouhý, vůbec to nevypadá jako příčina a okamžitý následek (což by kurňa balancování nad smrtící propastí mělo být). Závěrečné vítězství nad hlavním padouchem (padouchy) je taky nějak podivně načasované. Nevím, jestli je to chyba trikových mistrů (asi jo, když nad tím přemýšlím, tak všechny scény, které mi časově neseděly, nebyly reálné, ale umělé), ale úplně mi chyběl pocit napětí (sakra, jde mu o kejhák) a následné úlevy (jo, povedlo se). Dvě tři vtipné hlášky film neudělají, zvlášť když ho porovnám s jinými filmy ze stejné doby a mám dojem, že oproti nim je příšerně starý. A celkově mám dojem, že všechny dobré věci na tomto filmu pramení z původního komixu a že filmaři nepřinesli nic vlastního zajímavého, jenom ty zvosleniny.(15.9.2013)

Docela slušná, béčková podívaná s vynikajícím a hlavně - hláškujícím Ronem Perlmanem v hlavní roli. On je nejsvětlejší stránkou tohoto filmu a vytvořil asi svou nejznámější roli. Akce je někdy dost zběsilá, až nepřehledná a naopak jsou ve filmu docela nudné pasáže. Ty dvě hodiny jsou na tento snímek docela dost. Triky docela ucházející, ale v některých scénách vyloženě špatné a konec jsem čekal také o trochu lepší, i když závěrečný monolog nebyl z nejhorších. Není to špatný film, ale mám pocit, že se z takové látky dalo vytěžit mnohem víc. A tak jedinou opravdu povedenou věcí z filmu, která mi opravdu utkví v paměti je samotná postava Hellboye a jeho suché hlášky.(1.1.2011)

Hellboy je pekelně dobrý chlápek. Del Toro točit umí a je vidět, že tohohle ďábla má rád. Jeho rukopis je znát, a přesto film nepůsobí nijak přeplácaně. Má svůj styl, který se třeba nebude všem líbit, ale věřte, že příběh o červeným týpkovi, kterej je nehorázně cool a sype hlášky rychlostí blesku, rozhodně má co nabídnout.(4.9.2008)

Perlman se prospal na pláži bez ochranného krému, na čelo přilepil dva špunty z demižónu, nechal se píchnout ovádem do pravačky (kdo ví, jestli její velikost nebyla potřebná k účinné autoerotice) a životní role je tady. Fajn, je to postavička s velkým potenciálem a del Toro nabízí svůj nezaměnitelný vizuální styl (Abe Sapien), ale i na několikátý pokus mně to přišlo jako sterilní, mírně infantilní projekt „vanhelsingovitého“ charakteru. Začínám si myslet, že u Faunova labyrintu toho mexického tlouštíka políbila múza a po té nevábné zkušenosti ho už nechce nikdy vidět..(20.7.2015)

Rozpočet $66miliónovTržby USA $59,623,958Tržby Celosvetovo $99,318,987║ Guillermo del Toro dokáže tvoriť fascinujúce svety, rovnako tak aj tvorov o akých sa nám ani len nesnívalo. Je to jeden z tých originálnejších comicsov, aj vďaka režisérovho vizionárstva v oblasti fantázie. /videl v kine: 85%/(7.6.2005)

• - Režisér se k dokončení Hellboyovy image obrátil na maskérské studio Cinovation. "Hellboyův make-up nakonec sestával z obrovského množství latexu,“ vysvětluje maskér Matt Rose, "museli jsme vymodelovat celý obličej, upilované rohy, hrudník a krk. Dolní ret, jsme udělali snímatelný, aby se Ron mohl v průběhu natáčení najíst." (Specs)

• - Jeden z náhrobků na hřbitově v Rusku říká "Tady leží Mike Mignola" - tvůrce Hellboye. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Guillermo Del Toro sa pokoušel zfilmovat Hellboye dlouhé roky, ale žádné studio mu nechtělo poskytnout peníze. Po úspěchu jeho filmu Blade 2 měl na výběr pokračování upírské mlátičky nebo Hellboye - a vybral si démonického chlapíka. Ve vzduchu však poletovala i nabídka na třetí díl Harryho Pottera! (imro)