Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2004, 117 min (Director's cut: 132 min)

Ron Perlman v roli Hellboye je dokonalej a některý hlášky v jeho podání jsou přímo úžasný, ale přece jenom v některých případech se až příliš snaží vypustit nějakou skvělou hlášku a nepovede se mu to. Triky ve většině případů vypadaj hodně dobře, ale v jiných momentech jsou takový dost zvláštní, né že by byly úplně šaptný, ale nejsou na tý nejvyšší úrovni. Myslim že se z toho dalo vytřískat o něco víc, ale i tak je to skvělá zábava.(18.2.2005)

Pohľad ženy: Typický komiksový príbeh, dobré efekty, zaujímavý dej striedajúci akciu s komornou atmosférou a hlavný hrdina sršiaci sebaironizujúcim humorom. Proste Hellboy je chlapík, do ktorého sa môžeme zamilovať... Je to veľký, silný (navyše červený) fešák, občas trochu výbušný (vrrrau!), ale kedykoľvek pripravený ochraňovať a obetovať sa pre milovaných, vrhať po (ne)priateľoch suché hlášky a zachraňovať malé chlpaté zvieratká. Ostatné postavy fungujú presne ako majú, hnusáci sú zákerní, klaďasi patrične sympatickí (pre mňa Abe Sapien) či komickí, ...aj keď na Lizin elán by som občas použila staré heslo "trochu života do toho umierania" (ani Winona v Beetlejuicovi nemala takú depku), ale inak - zábava "solid as a rock"! ;-) Medzi 3 a 4 hviezdičkami, bližšie k trom.(1.5.2005)

Hellboy je fajn. Má srdce, kúzlo, vtip, coolový šmrnc, fantasy rozmer a je z neho cítiť, že ho scenárista a režisér Guillermo del Toro robil s radosťou. Že sa s ním po mnohých stránkach vyhrajkal ako so svojím milovaným dieťatkom. Ale aj tak to nie je jeho najlepší film. Akcie v ňom nie je zas tak veľa a tá najdôležitejšia, finálna, je prekvapivo nenápaditá a narýchlo odbitá. Nehovoriac o absencii celkovej dynamiky a švihu filmu (v tom bol oveľa lepší Blade 2), ktoré by podobnej komiksovke chýbať určite nemali. Ak, samozrejme, nie je podchytená dramatickejšou psychológiou (X-men 2), čo Hellboy nie je. Del Toro ho totiž koncipoval ako čistú oddychovku čerpajúcu z množstva humoru, sympatií hrdinov, škaredosti slizkých príšer a kúzelnej atmosféry "iného sveta". Schematicky v podstate len preplietol odpočinkové scény, v ktorých naši hrdinovia pobývajú vo svojom laboratóriu, so scénami, keď vyrážajú za nepriateľmi a dávajú im na frak. A tieto dve roviny sa, nanešťastie, celé dve hodiny striedajú bez toho, aby sa niečo veľké riešilo a my sme boli v napätí, čo bude nasledovať ďalej. ***1/2(13.8.2004)

„Noc je plná temných a strašidelných vecí. A my sme tu na to, aby sme ich zastavili.“ Komiksovú predlohu som nečítal, ale napriek tomu sa "dobrý čert" zapísal okamžite do môjho srdca. Slušné akčné scény a fajn triky sú jedna vec, tento film má ale v prvom rade veľké srdiečko. Tvári sa namyslene, ale v skutočnosti cítite, ako sa chveje a chcete ho zahriať. Nájdete sa vo všetkej tej platonickej láske, strate najmilovanejších, o ktorých ste si mysleli, že bez nich zomriete, a sile, akú dáva láska. Možno sa dokonca občas budete tváriť, že vám niečo padlo do oka (pohreb alebo „A tak som im povedal: ´hej, mocnosti pekelné, ak mi ju nevrátite, prídem si za vami pre ňu´.“). Gigantická rozprávková výprava, výborné nápady (hovoriaca kostra Ivan), pôvabné postavičky (Jeffrey Tambor) i scény (pitie mlieka, zajedanie cookies a hádzanie kamienkov). Netradične obsadený Karel Roden je čerešnička na originálnej torte. Kino Považan NMnV 2004(21.10.2004)

Tento film je ukázkou lásky režiséra do látky. Del Toro ukazuje, že není jen režisér Hellboye, ale spíš jeho matkou i otcem. Snaží se do něj vnést své i původní myšlenky(někdy chybně někdy trefně). Ve výsledku se to projeví naprosto zábavným koktejlem s výbornými hláškami, černým humorem, ne-dokonalými triky(což je i dobře a je to nahrazeno jejich počtem), dobrým scénářem, skvělým Hellboyem alias Ron Perlman alias Red Monkey :)) a v neposlední řadě skvělým složením comicsového světa. Roden nehraje na oscara, ale to po něm nikdo nechce (hraje lépe než v našich filmech, že by to bylo peněžitou motivací?) a i slušná hudba "terminatora" Beltraniho. Velmi osvěžující a stylem dokonale comicsová jízda. Čistých 5* to není, ale velmi silné a zábavné 4* rozhodně a jsem stále del Torovi velkorysosti, která dala Hellboyovi všechnu tu originalitu a krásu a udělala z něj pravou akční jízdu, která má styl.(9.7.2004)

• - Již druhý film, který Perlman natáčel v Praze. (x_silver)

• - Předlohou pro scénář byl komiks Seed of Destruction, ale pozorní diváci rozeznají ve filmu i různé prvky převzaté z Right Hand of Doom, Box Full of Evil či dalších krátkých příběhů. (imro)

• - Režisér se k dokončení Hellboyovy image obrátil na maskérské studio Cinovation. "Hellboyův make-up nakonec sestával z obrovského množství latexu,“ vysvětluje maskér Matt Rose, "museli jsme vymodelovat celý obličej, upilované rohy, hrudník a krk. Dolní ret, jsme udělali snímatelný, aby se Ron mohl v průběhu natáčení najíst." (Specs)