Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2004, 117 min (Director's cut: 132 min)

Co vlastně dělá člověka člověkem? Mentálně je mu 20, je zamilovaný, uremcaný, silný, konfliktní - a díky tomu neodolatelný. Dodneška si vzpomínám, že jsem Hellboyovi po traileru ani za mák nevěřil a pak jsem zůstal zírat. Velmi křehké pouto s Liz, neustálé hecování agentů kolem, komplikovaný vztah s otcem nebo jenom bitky se Samaelem - tam všude mě tenhle pekelný kluk dostává. Po mnoha a mnoha projekcích zkrátka musím uznat, že můj milovaný žánr komiksových adaptací má svého nenápadného, červeného krále.(9.4.2006)

Všechno, čemu z hlavy vyrůstá párek pekelných rohů, nemusí být zákonitě zlé, démonicky zkažené. Stačí jen správná rodičovská výchova, spousta umňoukaných koček a sem tam něco na zub. A comicsový Hellboy v kůži Rona Perlmana má rázem k ďáblovi asi tak blízko, jako ještěrka k Tyrranosauru Rexovi. V nadupané jízdě Guillerma del Tora se teď musí rudokožec vzepřít zlotřilému Rasputinovi (Karel Roden), který by rád ovládnul svět... Spousta paranormálna, mutantů a svižné (nejen) digitální akce v blockbusterovém překvápku z roku 2004.(8.1.2008)

Tento film je ukázkou lásky režiséra do látky. Del Toro ukazuje, že není jen režisér Hellboye, ale spíš jeho matkou i otcem. Snaží se do něj vnést své i původní myšlenky(někdy chybně někdy trefně). Ve výsledku se to projeví naprosto zábavným koktejlem s výbornými hláškami, černým humorem, ne-dokonalými triky(což je i dobře a je to nahrazeno jejich počtem), dobrým scénářem, skvělým Hellboyem alias Ron Perlman alias Red Monkey :)) a v neposlední řadě skvělým složením comicsového světa. Roden nehraje na oscara, ale to po něm nikdo nechce (hraje lépe než v našich filmech, že by to bylo peněžitou motivací?) a i slušná hudba "terminatora" Beltraniho. Velmi osvěžující a stylem dokonale comicsová jízda. Čistých 5* to není, ale velmi silné a zábavné 4* rozhodně a jsem stále del Torovi velkorysosti, která dala Hellboyovi všechnu tu originalitu a krásu a udělala z něj pravou akční jízdu, která má styl.(9.7.2004)

V době, kdy jsem si začal zoufat nad nedostatkem pravých filmových hrdinů, se mi do života vřítil tenhle umanutý rudoch. Připomněl mi jak moc je důležité mít zajímavého hrdinu. Hellboy je ten stejný důvod, proč jsem tak miloval všechny filmy Indiana Jonese. A propříště bych poprosil rovnou o romantický žánr, neboť tenhle povedený pár je jednoduše k sežrání.(20.9.2008)

Po vizuálnej stránke super. Po akčnej taktiež. Po dobrodružnej tiež, čiže .... 95% ....................Soundtrack Marco Beltrami: 1. Oct. 7th, 1944 - Marco Beltrami ,2. Meet Hellboy ,3. Main Title ,4. Snow Walkers ,5. Liz Sherman ,6. Fireproof ,7. Rooftop Tango ,8. Wake Up Dead ,9. Evil Doers ,10. Kroenen's Lied ,11. Father's Funeral ,12. Alley Fight ,13. Nazis ,14. Investigating Liz ,15. Abe Sapien ,16. Mechanical Mausoleum ,17. Soul Sucker ,18. Stand By Your Man ,19. Hellboy & Liz ,20. B.P.R.D. ,(1.1.2011)

• - K menší komplikaci došlo ve chvíli, kdy se ve scéně měl poprvé a naposled ukázat mrtvolně bledý Kroenen bez masky. Trikaři počítali s tím, že Ladislav Beran bude mít světlou pleť, a on přišel na natáčení opálený, museli ho potom natřít bílou barvou. (Specs)

• - Tzv. popelářský vůz je Tatra 815 (ing)

• - Předlohou pro scénář byl komiks Seed of Destruction, ale pozorní diváci rozeznají ve filmu i různé prvky převzaté z Right Hand of Doom, Box Full of Evil či dalších krátkých příběhů. (imro)