Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

markotter

1. díl průměr, další dva úžasný - hlavně díky pohledu do zákulisí české mezinárodní politiky v čele s ústřední dvojicí ministra školství a jeho tajemníka. Zbylé dvě epizody totální trapárna. Nechápu, že tohle dělal jeden člověk, protože tak nevyrovnaný dílo jsem už dlouho neviděl. Aspoň, že Josefíková je kočka a blbku hrála dobře. Nebýt těch dvou prostředních dílů, tak nevím, nevím. ()

Simomon

Na jednu stranu jsem rad, ze v ceske produkci vzniknul natolik ambiciozni projekt. Natocit serial castecne odehravajici se ve vesmiru s malym rozpoctem muselo byt jiste technicky problematicke. Vizualne mi to prislo fajn- netrvdim, ze se jedna o nejaky autenticky scifi zazitek, ale proste stav bez tize v Kosmu vypada jako stav bez tize atd. A ted k tomu nejpodstatnejsimu, co by mel mit kazdy komedialni serial- humor. Serial Kosmo se snazi delat humor jednak situacni, ale predevsim satiristicky. A to se mu ne uplne dari. Az na par vyjimek vsechny ty narazky na ceskou politiku a hlavne ceskou povahu byly strasne slaby. Napr. jeden z hlavnich byznysmenu v serialu se jmenuje velkodrubezar pan Hrabiš. Paralela s Babišem je zcela ocividna a v zadnem pripade nejsem fanouskem ministra financi, nicmene mi to prijde vic prvoplanove, nez povedena satira.. Paradoxne bych rekl ze to "zrcadlo ceskemu narodu" se Baldynskymu povedlo vic v comebacku, ktery se o to nesnazil. Dalsi kapitolou jsou velmi ploche postavy, kkterym charaktery propujcujou spise skvele herecke vykony (Novotny, Mysicka, Hana, Josefikova) nez scenar. POSLEDNI SLOVO: Nevyrovnane epizody (2. a 3. dil vyrazne zabavnejsi nez ostatni) a hlavne nevyrovnany humor! Na tři fóry pripada jeden vybornej, druhej nijakej a treti vylozene trapnej. Stoji za videni, na pomery ceske televizni tvorby urcite jeden z tech lepsich serialu, ale porad je to tak nejak "jenom" lehce nadprumerne zabavna zalezitost, ke ktery se nejspis uz nikdy nevratim.. 3/5* ()

ZnalecH

Nemůžu říci, že je to brak ani že by se mi to nelíbilo. Bylo to pro mě takové "nové". Pochválil bych výborně vystižená témata, která absolutně vystihovala pravdu. Ubírám hodnocení za přeplácanost a jednoduchost spousty momentů, kdy jsem si říkal: "Proč na ten odpad koukám?" ()

spacylemon

Řadu The Big Bang Theory píše ňákých 8 scenáristů; Kosmo napsal jeden Baldachýn. Kadence Velkého třesku je 8 vtipů za minutu; v Kosmu člověk čeká na pořádný "kulťák" klidně půl epizody. Ale co. Co byste kurva jako furt chtěli; vždyť jsme Češi... (A co maj teprv říkat Slováci - ti nemaj ani to Kosmo! :P) ()

BigBang

Zasmál jsem se, úroveň vtipkování v seriálu je pro mě akceptovatelná (když jsem se ptal kamarádů, tak názory na kvalitu jednotlivých dílů se dost lišily). Asi nejvíc díky výtečným hercům, kteří udržovali mou pozornost prakticky bez přerušení. Nikdy jsem si nepustil jen jeden díl, ale rovnou víc. Často jsem si v tom samém dni pustil seriál znovu ještě jednou i s manželkou. Takže celkově z mého pohledu vydařený výsledek. Nakonec nechybí ani nějaké to zamyšlení nad českou národní identitou. ()

lakart

Trefné, zábavné, šílené, satirické a po čertech krásně české. U některých momentů jsem se doslova válel smíchy. A doporučuji se podívat na některé díly více krát. Bohužel se domnívám, že pokud člověk není znalý všech současných a nedávno minulých událostí, nemůže plně docenit hloubku všech satirických a ironických poznámek, kterých je na tak malé časové ploše neuvěřitelné množství. I tak se tam samozřejmě najdou hluchá místa. Ovšem jako celek to funguje velmi dobře a komplexně. 90% ()

neo93

Skvělý český satirický mini-seriál, který tu chyběl. Z letu do vesmíru tak i s celého nejen českého národa jsme si srandu, snad ještě nedělali, až do teď. Takový to náročný program, jakým je cesta na Měsíc, musí samozřejmě zaštítit samotný stát (i když tajně), který musí všechno připravit, zorganizovat a zaplatit. A to opravdu není jednoduchý úkol pro české ministry, zvlášť pro jednoho. Je nutná spolupráce nejen s místním bohatým podnikatelem, který by projekt sponzoroval, ale také se domluvit s nějakou silnou světovou mocností, která by obstarala samotný start vesmírné rakety, přeci jen jsme malá bezvýznamná zemička, která sice poletí na Měsíc, ale na takovou to akci je nutné mít dostatečně vhodné středisko s notnou dávkou zkušeností s cestami do kosmu. A co teprve posádka. Ta musí být jednak důkladně proškolená a jednak musí projít tvrdým výcvikem pro tak náročnou misi, ve které musí mít pevné slovo kapitán lodě. Misi cesty na Měsíc, avšak nezajímá pouze český národ, ale také další země to zkoušejí, jako např. Polsko či Slovensko a budeme muset tedy do toho to boje ještě obětovat spoustu sil, abychom zvítězily v tomto vesmírném závodě. A jak všechno dopadlo, tak na to se musíte podívat sami. Výborný počin s výtečným hereckým obsazením, situačním humorem a skvělými dialogy. ()

Inozuka

Nevím proč, ale ti tuzemští filmaří starty svých projektů moc nedávají. Stejně jako u Trpaslíka, první díl celkem nuda, humoru pomálu. Ale s každým dalším dílem lepší a lepší a nakonec celkem ucházející satira na českou národní mentalitu... Sice nebýt postavy ministra Martina Myšičky, který svou naivistickou vychcaností stojí za většinou scén, kdy divák vyprskne smíchy, skoro by nebylo proč se na Kosmo dívat. Ale budiž, ve srovnání s jinou současnou "komediální" produkcí pořád lepší průměr. ()

GTS_PUNK

Ako by to asi vyzeralo, ak by sa Česká republika rozhodla vyslať do vesmíru svoju vlastnú posádku? No, možno ako v seriáli Jana Bárteka, ktorý sa v roku 2016 objavil na obrazovkách Českej televízie. Päťdielny komediálny počin Kosmo je viac než snahou brať tému vesmíru a kozmonautiky vážne predovšetkým dielom, ktoré si zakladá na humore, vychádzajúcom z množstva českých aj zahraničných popkultúrnych odkazov (a že ich teda je!). Práve tie naprieč všetkými epizódami bavia diváka najviac, pričom zároveň reflektujú stav, fungovanie a myslenie českej spoločnosti. Takisto si všímajú aj vzťahy Česka s inými krajinami (Slovensko, Poľsko, Čína, Rusko...), ktoré svojím trefným humorom seriál rozhodne nešetrí. Ak sa divák pri sledovaní komediálneho počinu naozaj úprimne smeje, je to znak toho, že všetko funguje tak, ako má. A dielu Jana Bárteka sa to darí. Napriek tomu, že napríklad vizuálna stránka seriálu je jednoduchšia, v tomto prípade to vôbec nevadí, keďže prakticky všetky možné negatíva dokáže vykompenzovať skvele napísaný scenár. Veľmi dobre pôsobí aj herecké obsadenie, a to nielen hlavné, ale aj vedľajšie, ktoré dostáva menej, ale stále akurát dostatok potrebného priestoru. Kosmo je úspech. Síce nie na poli českej kozmonautiky, ale určite na poli českých komediálnych seriálov. Hoci námet na prvý pohľad nepôsobí, pravda, najlákavejšie, prax potvrdzuje staré známe klišéovité "nesúď knihu podľa obalu" (alebo v tomto prípade "nesúď seriál podľa námetu"). Vtipné, miestami až tragikomicky, fungujúce a plné popkultúrnych odkazov. ()

Franta

Peníze se rozkradly, ale projekt musí být za každou cenu dokončen. Takto se dá shrnout děj Kosma. Bohužel se to dá říct i o Kosmu samotném, a tak nám z opěvovaného seriálu zůstalo pouze toto. Má se jednat o nástupce úspěšného Comebacku. Tomu však sahá sotva po kolem. Vtipy nejsou vtipné, narážky jsou ubohé atd. Když se konečně nějaký ten vtip povede, tak se člověk pousměje a následuje dalších pět minut nudy. ()

topi80 odpad!

Tento údajně komediální seriál oživuje vzpomínky na všechny ty křečovité pokusy z 90. let typu Policajti z předměstí, Duch český či ještě horší výtvory. Amatérismus oproštěný od jakéhokoli vtipu v laciných kulisách. Zoufalství a nemohoucnost z toho křičí na všechny strany "Vtipe, vylez!" A on během celého dílu nevylezl ani jeden. Jediné, co to nabízí, je žalostný pohled na "herce", jejichž pitvoření při replikách, které jsou nudnější než průměrná obecní vyhláška, nedává smysl. ()

-henry-

Jak na horské dráze, ale té na české Matějské: První díl rozjížděcí rovinka (slabota, jak to u pilotů bývá), druhý šel strmě vzhůru (opravdu velmi bavil), třetí šel stejně rychle dolů (opravdu přestával bavit) a od čtvrtého už dojížděcí rovinka (zívačka). Nebo obráceně řečeno: bylo to delší než muselo bejt :) ()

sunfreedom

Není to top, ale hodně se to blíží ideálu. Stále se tu ale objevuje největší bolest české tvorby, a tou jsou dialogy. Největší krása tak spočívá v nevyřčeném. ()

karlee

No pro mě byl první díl naopak jeden z lepších (Sumec v podání Vaška Kopty je parádní postava) a druhý se mi moc nelíbil, tam to byla pro mě až moc "komunální satira", ale zase třetí a čtvrtý díl to napravily. ()

biergof

když ,,národ malých zmrdů,, chce vykonat něco velkého... báječná legrace z našich tuzemských mechanismů od sponzorů po globální politiku -o nás bez nás- nakonec vede k smutnější myšlence: když všichni víme, jak to u nás chodí, proč s tím něco neuděláme? no protože jsme národ malých zmrdů... až na pár jedinců, kteří třeba natočí Kosmo. ()

Don82

Jasně a stručně: Tomáš Baldýnský udělal vtipný, chytrý seriál reflektující současnou společnost a politiku pomocí kvalitní, jemné satiry a dialogů ve stylu britského humoru. Odvážný projekt, který si myslím vyšel na jedničku. Jen tak dál. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate