Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

sabi369

Veľmi zábavná komédia plná satirického humoru, ktorá veľmi vtipne opisuje ako to v Česku (aj na Slovensku) ide. Scenárista by si za tento seriál zaslúžil medailu. Film bol plný vtipných hlášok a veľmi som si ho užil. (Videné v rámci PO-City Film Fest 2017) ()

BudSpencer

Po hvězdičce za Sumce, Slovaka, Polaka, Hrabiše, dvě za posádku a dvě za ministerský duet. Tři dolů za úvodní epizodu, kuříp a hormony. Nechť Vás provází bílá holubice... ()

Lykos

Pár dobrých vtípků, několikrát jsem se od srdce zasmála, taky ale spousta rádoby hahá, očekávaných hlášek, logální satiry. Chvílema to na sebe bylo našroubované až moc násilně a to kvůli vtipu, který ani nezafungoval. Blbé blondýny mi nepřišly vtipné nikdy a v ničím podání. Plus je rozhodně to, že to má jen pět dílů, ale za mě to asi mohlo být i kratší. Z mého pohledu nejlepší první dva díly a pak už to bylo jen sem tam vtip. Přesto při chronické neschopnosti českých scénáristů napsat zábavný sitcom, musím tomuto dílu jisté kvality přiznat (jakkoli sitcom toto asi není). Rozhodně budu radši, když bude ČT točit seriály jako Kosmo než třeba další Horákovi, že. ()

Dalajlada

Takhle jsem se opravdu dlouho nepobavil. Pěkně nám, Čechům, naložili. A hezky se inspirovali u těch nejlepších seriálů. Mazec. ()

Mi_tO

Seroš za kterým tu kdekdo hledá něco hlubšího přitom jde hlavně o to pobavit divaka a já se bavil úžasně. Spousta narážek na kdeco a spousta dialogu kterých si člověk zapamatuje. Po dlouhé době jsem u české tvorby viděl humor který miluju. ( Červený trpaslík, Black books, černá zmije ) ()

velvet_

Novodobe ceske (a slovenske) serialy nemusim, no tento prijemne prekvapil. Ako uz viacery pisali prvy diel je rozpacity (vtipne sceny sa striedaju so scenami "to ste tam ako vazne dali?"). Dalsie diely maju stale lepsi a lepsi spad. Nechcem spojlerovat, no ja ako Slovenka som sa najviac nasmiala na poslednom diely. Zaroven casti s politikmi mi prisli vtipnejsie ako s posadkou, hoci aj tie mali nieco do seba. V kazdom pripade si myslim, ze sa to oplati pozriet. ()

vanislav

Dávám pět hvězdiček, protože jsem se opravdu bavil. Seriál si na nic nehraje...tedy lépe řečeno, hraje si na vše. Přepněte mozek do módu turbo satira a nechte se unášet sladkým českým humorem. Některé scénky jsem si musel pouštět dokola, protože jsem z nich břečel smíchy. Když Adéla Kašpárková - Mis Kurník - otočí loď jen pomocí pomocných trysek, byl jsem opravdu hrdý na to, že jsem Čech. Když se z projektu Říp - 1 stal nápiš na raketě RIP, tak jsem řval smíchy :) ()

Jean_Calid

V době svého vzniku mě tento seriál minul a dostal jsem se k němu až v roce 2020 díky ukázce na youtube. Bohužel to nejvtipnější, co bylo v tomto seriálu, byla ona ukázka. První dva díly měly našlápnuto, interesantní byla vzláště postava kapitánky Musilové a tím nemyslím jen její fyzickou postavu. Její nadšení a patetičnost držely laťku vysoko. Docentka Kašpárková už nebyla ani tak vtipná, jako spíše k pláči (ačkoliv, myslím, že ji Eva Josefíková zahrála dobře, inu, z blbky docentku neuděláš). Příběhový zvrat v podobě polské rakety, kvůli které musel někdo z posádky opustit tramvaj (tedy loď), byl docela zajímavý, ale pak se už Poláci neřešili. Tak co říci, vážně to mohlo být lepší a je to spíše zklamáním. Konec byl k pláči a to nemluvím o Kuřípu! ()

KarlN

Za mě naprostá pecka! Ještě jsem asi neviděl filmový počin, který by lépe vystihoval českou povahu a to především z té horší stránky...a že jich máme. Ať už jde o prosmýknutí se k lepším, výhodnějším podmínkám, či vyšším platům, švejkovství, odsudky, závist, podléhání mediální masáži, neznalost historických souvislostí, mentorství na cokoliv, ale především prospěchářství (a nenalhávejme si nic, za tohle opravdu nemůžou komunisti, ale my sami, koneckonců to máme v sobě od nepaměti) atd. prostě na cokoliv si Čech sebekriticky (jen sranda, tohle slovo je drtivé většině z nás naprosto cizí 😁) vzpomene, seriál obsahuje, "tepe" do toho jak hluchý do vrat a byť s velikou dávkou nadsázky, pravdy je tam jako máku. Možná forma některých částí je trošku plytká, ale aktuálnosti to neubírá. Teď už jde jen o to, si to prostě při sledování přiznat. A herecky parádní. ()

Jirka_H

Za mě doslova kultovní věc, kterou pro mne neznámý režisér Jan Bártek, ze scénáře Tomáše Baldýnskýho, dokázal vytvořit. Velice vhodný mix - casting herců, ať Dejvické divadlo, či Kopta, Hána, Žáček, atd. Za povšimnutí stojí lehce "trezorové" nevysílání seriálu v době vlády Andreje Hrabiše, ač byl seriál k vidění na ČT webu, čekal jsem na vysílání v TV, což se mi poštěstilo, až když ANO opustilo kormidlo vlády v ČR. Za mě je to prostě kultovní záležitost. Top scénka? Samozrejmě "Slovák" v podání mladého Labudy. ()

drsny_hery

Vše, co jste chtěli vědět o české mentalitě, kultuře a politice. Vyjma několika slabších momentů je to parádní jízda. ()

Rider@

Tento počin prostě miluji a mohu to vidět každý rok. Je tomu vyčítáno ledacos, ale dle mého názoru neprávem, já to považuji za jeden z nejlepších výtvoru komediálně-satirické produkce moderní filmové  CZ tvorby. Dvojice ministra školství, mládeže a kosmonautiky a jeho tajemníka je ztvárněna dokonale a herci padnou na své postavy jak "prdel na hrnec"! ()

Humanusdratus

Naprostá špička produkce České televize. Jakkoliv nesouhlasím s názory prezentovanými v hlavních pořadech této veřejnoprávní instituce, takovou bombu bych nečekal. Humor, jenž stojí za každou minutu vašeho času. ()

Matesaktesak

Půlka lidí seriál nepochopí a druhá půlka ho bude milovat. Kosmo je jeden z nejlepších českých seriálů vůbec - od skvělého obsazení přes neuvěřitelnou kadenci vtipů se nelze ubránit pocitu, že něco takového, už nikdy nevznikne. Seriál se trefuje do všech možných stereotypů, občas je až zajímavé, na co všechno si autoři vzpomněli. Na seriál České televize je taky mimořádně politicky ostrý (nebo v době kdy byl aktuální byl ostrý). Viděl jsem Kosmo celé alespoň 4x, a pokaždé si v něm najdu něco nového, co jsem minule přehlédl - proto si myslím, že musí bavit diváky všech věkových kategorií nad 10let. Moc se mi líbí, že i extrémně cringe dialogy mohou působit přirozeně a postavám je věřím. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate