Rebecca

Mrtvá a živá

Rebecca

Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1940, 130 min

75 ročná verzia Gone girl. Predloha Daphne Du Maurier, za kamerou Alfred Hitchcock, pred kamerou Laurence Olivier. Štúdia manželstva na pozadí napínavého krimithrilleru, je síce kvalitatívne zatienená neskoršími Maestrovimi superpeckami ale aj tak je to parádne kino so zaslúženým ( a pre Hitchcockoa jediným) oscarom za najlepší film.(18.11.2014)

Jeden z tech lepsich Hitchcocku, protoze v nem jako v jednom z mala filmu rezisera vladne mysteriozni a potemnela atmosfera. Od "mistra hororu" byste cekali neco podobneho na dennim poradku, ale pokud clovek sjede vetsi porci jeho filmografie, je az prekvapive jak malo temnych filmu Alfred skutecne natocil. Vetsina ponure atmosfery sice vychazi z primorske lokace stareho sidla plneho tajuplnych interieru a jedne pokojske, ktera tam prebehla z Addams Family, ale aspon neco. Take se jedna o jediny z 50ti Cock filmu, ktery ziskal Oscara (ne ze by to bylo jakkoliv zasadni, ale stejne..). "Happiness is something I know nothing about." 7/10(11.10.2010)

Prakticky maximální spokojenost, Laurence Olivier a skvěle naivní ( ale strašně milá) Joan Fontaine, ale především až démonická Judith Anderson si mě naprosto získali. Jemná romance postupně přechází v mysteriozní krimi a obě polohy Hitchcock zvládl na jedničku, přesto jsem si celou dobu říkal: skvělé to je, ale k dokonalosti špetka schází a pak přišel závěr...a pro mě zatím nejlepší finální tečka z mistrova pera, uch to bylo něco úžasného...(28.3.2012)

Jeden z veľmi mála prípadov, kde sa stretávam s tým, že film je lepší ako kniha. Lepšie spracovaný, lepšie mu človek pochopí. Príjemným prekvapením bol aj Laurence Olivier, čiže všetko dokopy to dáva peknú spleť niečoho pekne starého a takéto filmy sú raz za čas(u mňa už aj častejšie) vynikajúcim uvoľnením.(14.3.2011)

Je to adaptace obsáhlé knihy a na výsledku je to znát. To, co by na dovolené u moře zabralo týden čtení, je tu komprimováno do dvou hodin. Seznámení, příjezd na Manderley, seznamování s prostředím, to vše je podáno jako z rychlíku.Ovšem i tak se Hitchcock nezapře - střední část s exkurzí do západního křídla či maškarním bálem je opravdu mistrovská, a jen díky režii je tato noční romantická můra o prosté dívce ve šlechtickém sídle zážitkem. A taky díky paní Denvers.(9.11.2011)

• - Joan Fontaine a Laurence Olivier měli při natáčení neustále spory. Olivier nebyl spokojen s obsazením hlavní ženské role, do níž prosazoval svoji tehdejší přítelkyni, což se Joan Fontaine dozvěděla už před natáčením od Hitchcocka. Ta se s Olivierem po celou dobu natáčení odmítala bavit. Nakonec ale Olivier uznal, že byla Joan Fontaine výbornou volbou a svou roli zvládla skvěle. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Přestože jde o první Hichcockův americký film, je vlastně až na produkci zcela britský. Anglická předloha režírovaná Angličanem s anglickými herci. (Hwaelos)

• - Jako v původním románu nemá paní de Winter křestní jméno. (Kulmon)