Rebecca

Mrtvá a živá

Rebecca

Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1940, 130 min

Jeden z tech lepsich Hitchcocku, protoze v nem jako v jednom z mala filmu rezisera vladne mysteriozni a potemnela atmosfera. Od "mistra hororu" byste cekali neco podobneho na dennim poradku, ale pokud clovek sjede vetsi porci jeho filmografie, je az prekvapive jak malo temnych filmu Alfred skutecne natocil. Vetsina ponure atmosfery sice vychazi z primorske lokace stareho sidla plneho tajuplnych interieru a jedne pokojske, ktera tam prebehla z Addams Family, ale aspon neco. Take se jedna o jediny z 50ti Cock filmu, ktery ziskal Oscara (ne ze by to bylo jakkoliv zasadni, ale stejne..). "Happiness is something I know nothing about." 7/10(11.10.2010)

Rebecca je film, kterému trochu podráží nohy první půlka, jaksi literátská a nedostatečně zásobená informacemi - ty se nahrnou až v půlce druhé, zbytečně kvapně, řekl bych. Malinko neústrojně také působí s tím související rychlý přechod od mysteriózního psychologického dramatu k detektivce. Jinak jde ale o solidní thriller se slušnou atmosférou a cílevědomě udržovaným napětím.(11.8.2015)

Další báječné drama génia Alfréda Hitchcocka. Další neopakovatelný zážitek, který ze mne hned tak nevyprchá a který mě na celé dvě hodiny doslova přikoval k obrazovce a nedovolil mi ani na minutku vydechnout. Atmosféra, složka, která na žádném Hichcockově díle nezklame ba dokonce ohromý. Přelévání z romantiky do dramatu, místy bych řekl až do thriller, je ukázkové. O hereckých kvalitách Laurence Oliviera a Joan Fontaine se nemá cenu rozepisovat, zkrátka další jejich herecký koncert........(23.9.2008)

Dobře napsaný scénář s tak jemným dějovým vedením a tak velikým citem, že by se mnoho filmařů mohlo od Hitchcocka učit. Bohužel toto příběhové zpracování bylo pro mě sice zručnou, ale trochu rutinní záležitostí. Atmosféra na stupnici dosahuje pouze lehce nadprůměrných hodnot. I tak povedený a trochu neobvyklý Alfredův snímek, který si odnáší velmi slabé čtyři hvězdy. 70%(28.7.2010)

Asi to bude zub času. Tento film je dobrý, zručně natočený, má solidní příběh, dobře stupňované napětí, ale chybí mu už ten účinek. Alespoň na mne neúčinkoval. Po pětašedesáti letech už jsou zkrátka jiné nároky na filmové napětí a hrůzu. Vzhledem k tomu, že mám velmi rád Hitchcocka a s ohledem na ten zub času ale rád dám čtyři hvězdičky.(10.8.2006)

• - Režisér Hitchcock se objeví poblíž telefonní budky poté, co Jack Favell telefonuje v závěru filmu. (Kulmon)

• - Joan Fontaine a Laurence Olivier měli při natáčení neustále spory. Olivier nebyl spokojen s obsazením hlavní ženské role, do níž prosazoval svoji tehdejší přítelkyni, což se Joan Fontaine dozvěděla už před natáčením od Hitchcocka. Ta se s Olivierem po celou dobu natáčení odmítala bavit. Nakonec ale Olivier uznal, že byla Joan Fontaine výbornou volbou a svou roli zvládla skvěle. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jednou z hereček, které byly zkoušeny na hlavní ženskou roli byla i Ann Baxter. Hitchcock ji později obsadil ve filmu Zpovídám se (1953). (Kulmon)