Rebecca

Mrtvá a živá

Rebecca

Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1940, 130 min

Naivní holčička potká šlechtice, který ji využije jako náplast po své zesnulé - dle všeho dokonalé - ženušce.. anebo to tak není? :P Začátek je takový nemastný, ale jakmile se postava, kterou ztvárnila Joan Fontaine, dostane s panem de Winterem (už jako paní de Winterová) na zámek v Manderley, začíná se kolem motat podivné napětí, které docela funguje. Hlavně pak postava hospodyně Danversové (Judith Anderson) dodává nepříjemným pocitům vyniknout. Nejedná se o mistrovu absolutní špičku, ale s atmosférou si hraje tak lehce, že se to prostě nemůže nelíbit.(1.5.2011)

Rebecca je film, kterému trochu podráží nohy první půlka, jaksi literátská a nedostatečně zásobená informacemi - ty se nahrnou až v půlce druhé, zbytečně kvapně, řekl bych. Malinko neústrojně také působí s tím související rychlý přechod od mysteriózního psychologického dramatu k detektivce. Jinak jde ale o solidní thriller se slušnou atmosférou a cílevědomě udržovaným napětím.(11.8.2015)

Jeden z veľmi mála prípadov, kde sa stretávam s tým, že film je lepší ako kniha. Lepšie spracovaný, lepšie mu človek pochopí. Príjemným prekvapením bol aj Laurence Olivier, čiže všetko dokopy to dáva peknú spleť niečoho pekne starého a takéto filmy sú raz za čas(u mňa už aj častejšie) vynikajúcim uvoľnením.(14.3.2011)

Asi to bude zub času. Tento film je dobrý, zručně natočený, má solidní příběh, dobře stupňované napětí, ale chybí mu už ten účinek. Alespoň na mne neúčinkoval. Po pětašedesáti letech už jsou zkrátka jiné nároky na filmové napětí a hrůzu. Vzhledem k tomu, že mám velmi rád Hitchcocka a s ohledem na ten zub času ale rád dám čtyři hvězdičky.(10.8.2006)

I když je Hitch označován za mistra hororů, tak to byl ve skrytu duše neuvěřitelný romantik. Co film, to velká milostná zápletka a vykreslení vztahů na jedničku. U Rebeccy je to stejné, první "romantická" hodinka luxusní, seznámení a vzájemné prohloubení citů výborný, skvěle zrežírováno. Druhá hodinka neskřípe, to bych kecal, ale upouští od poutavosti a snaží se všechno kompenzovat mysteriozní atmosférou, která v tomhle případě moc nevychází, paní Danversová sice nahání hrůzu, ale přízrak první paní De Winterové vůbec a nazvat to duchařinou je dost divný, kolega betelgeuse asi nikdy nic podobnýho neviděl, když to pojmenovává "správnou duchařinou". Dramatický závěr, laděný do svižné krimi byl dobrý. Celkově romantický thriller, který dokáže takhle vykonstruovat jedině jeden muž. Hitch! Laurence Olivier je pán herec a už ve Slídilovi jsem si ho oblíbil, jeho jedinečný styl hraní je nezapomenutelný. Joan Fontaine v roli ostýchavé a nezkušené druhé paní de Winterové taky předváděla dobrý výkon, jsem ji tu nevinnosti i věřil :-)(23.6.2008)

• - Režisér o snímku řekl: "Toto není Hitchcockův film". Mínil tím, že měl zapovězeno dělat zásadní změny proti zastaralé románové předloze. (Hwaelos)

• - Nova Pilbeam bola osobnou voľbou producenta Davida O. Selznicka na hlavnú ženskú úlohu, avšak kvôli krachu jej anglického štúdia získala nakoniec hlavnú úlohu Jane Fontaine. (Michal74)

• - Jako v původním románu nemá paní de Winter křestní jméno. (Kulmon)