Mrtvá a živá

Rebecca

Drama / Romantický / Thriller / Mysteriózní

USA, 1940, 130 min

Scénář: Robert E. Sherwood, Joan Harrison .. Rebecco, Rebecco, co na Tobě každý vidí? V úvodu vláčné, celkově zbytečně dlouhé a ani nijak výrazné. Snaha udělat některé stěžejní scény silně dramatické až tajemné bije do očí, ovšem povýšit tím celý příběh se nedaří. Takže mimo detektivního vyústění, které má sice grady, se nic omamného nekoná. Nevyzrálý Hitch.(3.3.2008)

Další snímek z dílny pana Hitchcocka, který nejen že rozhodně stojí za odkoukání, ale díky němuž došlo i k opětovné rošádě mého žebříčku filmů AH. Jsem potěšena, že nemám co vytknout a mohu jen chválit. Houstnoucí atmosféra mě dokázala vtáhnout a nepustit. Hra světla a stínů byla úchvatná. Herecké výkony skvělé od všech zúčastněných, zejména bych vyzdvihla děsivou hospodyni (Judith Anderson), neb z jejího přesvědčivého působení se mi často svíraly útroby. No a na závěrečný kotrmelec už jsem netrpělivě čekala. A ani tentokrát mě AH nezklamal. Bravo!(25.5.2015)

4,5*/5...Prvý VEĽKÝ Hitchov film, pri pozeraní ktorého by aj jeho odporcom malo dojsť, že ten chlap mal neskutočný talent..Samozrejme, ako režisér "dozrel" v polovici 50 rokov odkedy natočil svoje najväčši pecky, každopádne Rebecca sa v ich spoločnosti nemusí hanbiť. Spočiatku nastolená romantická línia sa pozvoľna prehupne do tiesnivej a dusnej atmosféry, aby sa to celé po zlomovom bode (nechcem spoilerovať) zmenilo na plnohodnotné krimi s obligátnym štýlovým Hitchovským záverom. Fantastické nasvietenie, ktoré nádherne vynikne v rámci čiernobielej kompozície, vynikajúce herecké výkony. No a taký nepríjemný zjav ako bola Judith Anderson som už fakt dlho nevidel, bŕŕŕŕ:) Celkovo vynikajúce!!!(7.8.2007)

Ďalší z Hitchcockových premyslených thrillerov s výborným scenárom. Ale krásnu scénickú atmosféru z prvej časti filmu a pomalé odhaľovanie tajomstva, v poslednej trištvrte hodine vystriedal príliš rýchly spád. Udialo sa asi 20 podstatných vecí (ako keby si režisér na poslednú chvíľu uvedomil, že ten film nemôže trvať štyri hodiny a treba si švihnúť), ktoré premenili Rebeccu na klasickú noir kriminálku, čo je síce fajn ale u Hitchcocka som (a myslím že nie len ja) zvyknutý na viac.(9.12.2012)

Je to adaptace obsáhlé knihy a na výsledku je to znát. To, co by na dovolené u moře zabralo týden čtení, je tu komprimováno do dvou hodin. Seznámení, příjezd na Manderley, seznamování s prostředím, to vše je podáno jako z rychlíku.Ovšem i tak se Hitchcock nezapře - střední část s exkurzí do západního křídla či maškarním bálem je opravdu mistrovská, a jen díky režii je tato noční romantická můra o prosté dívce ve šlechtickém sídle zážitkem. A taky díky paní Denvers.(9.11.2011)

• - Do hlavní ženské role prosazoval Laurence Olivier svou tehdejší přítelkyni Vivien Leigh. Podle jeho slov mu to ale bylo nepříjemné a ve skutečnosti nechtěl, aby roli získala. (Mackin)

• - Jako v původním románu nemá paní de Winter křestní jméno. (Kulmon)

• - Druhý film Alfreda Hitchcocka založený na románu Daphne Du Maurier (první byl Jamaica Inn z roku 1939). (Kulmon)