Mladá žena se vášnivě zamiluje do bohatého, nedávno ovdovělého šlechtice Maxima de Wintera. Po brzké svatbě odjíždí na jeho panství, kde společně žijí na zámku Manderley. Na láskyplný vztah novomanželů však padá všudypřítomný stín první de Winterovy manželky Rebeky, která zahynula za zvláštních okolností. Dům je naplněn jakýmsi nevyslovitelným napětím a stísňující atmosférou, která na novomanželku padá doslova na každém kroku. Ta je také přesvědčena, že manžel na krásnou Rebeku neustále vzpomíná, a proto jí není schopen věnovat potřebnou pozornost a cit... Příběh napsala spisovatelka Daphne du Maurierová a do filmové podoby převedl slavný režisér Alfred Hitchcock (jenž stejně úspěšně natočil i její romány Hospoda Jamaika, Ptáci). Děj je soustředěn na starém šlechtickém sídle, kde výprava, nasvícení interiéru a důmyslná kamera (zachycující například v jediném záběru hlavní hrdinku a nehybný obličej postavy, která jí nahání strach) přispívají k stupňování napětí. Roli Maxima de Wintera ztvárnil Laurence Olivier, jeho novomanželku představuje Joan Fontaineová, hospodyni Danversovou hraje Judith Andersonová. Film v roce 1941 získal dva Oscary: za nejlepší černobílou kameru (George Barnes) a jako nejlepší film (producent David O. Selznick). (Česká televize)

Foogas

Dobrý film na jedno shlédnutí, ale moc vykonstruovaný, naivní a rozvleklý. Konec to mohl zachránit, ale Hitchcock se bál přitvrdit. Každopádně vynikající herecký výkon Joan Fontaine. ()

brasek

Romantický stred filmu mi absolútne nesedel, ale zvyšok bol zaujímavý. Romantický knižný príbeh obalený Alfrédovým šarmom. ()

gizi

Film ani po letech není zastaralý, díky předloze, režii i hereckým výkonům patří mezi to lepší a dá se na něj dívat i opakovaně (viděno podruhé 8.4.11). 75%. ()

Johgas

Pozor na psychopatické hospodyně...obvzláště v černobílém filmu, kde skvělé nasvícení obličejů opravdu nahání hrůzu. Povedený a napínavý film. Mimochodem, víte někdo, jak se jmenovala křestním jménem hlavní hrdinka, "nová" paní de Winterová? ()

Damnsinead

Výborný film s nepovedeným koncem. (Pozor, můj komentář obsahuje spoilery.) Hercům jsem většinou neměla co vytknout, ale zklamal mě Laurence Olivier jako pan de Winter. Jeho charakter je plochý a nevěrohodný. O to lepší byly Judith Anderson a Joan Fontaine. Rebecca je dost dlouhý film - přes 2 hodiny, ale za celou dobu se nenašlo jediné hluché místo, což je úctyhodné. Nevyhnu se srovnávání s knižní předlohou. Celý film se knihy věrně drží do nejmenších detailů, ale nejpodstatnější věci mění. Možná zapracovala cenzura, nevím. Každopádně to filmu neprospělo. V knize Maxim de Winter Rebeccu prachsprostě zastřelil, tady je její smrt nešťastná náhoda. V knize paní Danversová na konci prostě odejde, tady dramaticky umírá v hořícím domě. ()

baron156

Alfred Hitchcock ve své nejlepší formě. Mysteriózní thriller se zajímavou zápletkou a vyvrcholením. Ponurá atmosféra, herecké výkony, hudba....... ()

domeniqeue

Výborně zpracované téma dnes již klasiky Mrtvá a živá (Daphne du Mauriel) od Alfreda Hitchcocka. Knihu jsem četla několikrát, přesto i film mě velmi zaujal. A to především výběrem herců a tajuplností, která z něho čišela až do konce. ()

Hombre8

Klasická klasika. Nuda a zase jenom nuda. Stupňování napětí se jaxik nekonalo. Teprve až poslední půl hodinu se začalo něco dít a odvíjela se jakás takás zápletka. Dvojzvratná. Nevím, co by dnes na chování zámeckého pána řekly feministky. I na můj vkus se k dívčině choval, zvláště ze začátku, hodně divně. I když se přihlédne k faktu, že Alfie se snažil celou dobu jeho chováním vyjadřovat pointu, ke které se v závěru dospěje. Dopracovat se až k tomu závěru bylo ale divácky docela náročné. ()

Jasmín

První dvě třetiny filmu mi tak trochu přišly jako červená knihovna. Pak se to ale rozjelo a i když závěr od prvního odhalení trvá snad půl hodiny, je to jen k lepšímu. Díky tomu je film skvěle dovyprávěn; k mé naprosté spokojenosti. ()

cane991

Tento film je výborný,Olivier a Fontaine sú skvelý ale na J.Andersonovú nemajú tá svoju rolu zvládla tak,že je vážne strašidelná.Jediné mínus tohoto filmu je to,že som vydel skoro všetkých Hitchcockov a práve tento,ktorý je medzi inými jeho filmamy priemerný dostal oscara za film. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /hudba mi teda absolutně nesedla, hlavně ve vrcholově romantických scénách, děj - ale jo, ale šel naproti romantičnu - zámek, šlechtic s tajemstvím atd., celkový styl á la romantický film - děsně sladké/, + /děj ušel, docela, i zápletka, Laurence + Joan docela hezcí a s klasickými výkony/výlevy á la 40. léta/, hodnocení - slušný film s obstojnou zápletkou, ale velice romantický a staré romantické filmy nemusím, ale já to tušil, já to čekal, jen ne tak moc, to není thriller s romantickými prvky, to je romantický film s občasnými thriller prvky, poznámky - opravdu film své doby - duch milostných scén, hadry, interiéry, exteriéry, práce se zápletkou, atmosféra a i ta naivnost a romantičnost - typická ukázka 40. let, AA- 3/5 ()

mirika39

Filmová klasika od skvelého Alfreda Hitchcocka, ktorú som sa rozhodla pozrieť si po tom, ako som prečítala knihu. Filmové spracovanie je naozaj kvalitné a môžem len pochváliť herecký výkon Laurenca Oliviera, ktorý hrá ovdoveného bohatého muža (Maxima) s trpkým tajomstvom, ktorý sa v Monacu zaľúbi do mladej, chudobnej a neskúsenej dievčiny, ktorá pracuje ako pomocnica a spoločníčka istej dámy z lepšej spoločnosti. Keď sa dievčina ide rozlúčiť s Maximom, ten ju prekvapivo požiada o ruku. Dievčina návrh priíma, vezme si ho a odcestuje s ním na jeho sídlo Manderley na južnom pobreží Anglicka. Tu sa začína kolotoč záhad a nepríjemností, cez ktoré musia novomanželia prejsť. Zaujímavosťou knihy i filmu je, že sa od začiatku až do konca nikdy nedozvieme meno hlavnej hrdinky, resp. Maximovej novej manželky. ()

AugustusSVK

Určite by si oscara za najlepší film zaslúžili minimálne dva iné Hitchcockove filmy, ale to bola skôr Selznickova práca a lobovanie. Zrejme sa mu pri Odviate vetrom oscar zapáčil. Čítal som skôr knihu a film videl až potom. Musím, ale povedať že aj z filmu sála dobrá atmosféra. Herecké výkony sú nadpriemerné. Keď som čítal knihu tak som si pani Danversovú predstavoval skoro tak isto ako ju vo filme stvárnila Judith Anderson. ()

zemon

Najprv som dal štyri hviezdy, neskôr znížil na tri. Knihu som čítal, bola fajn, ale film vo mne nezanechal výraznejšiu stopu. Určite však stojí za pozretie. Hitchcock je Hichcock ()

cica

Prvá bola kniha - výborná! Potom film - a bola som veľmi milo prekvapená, zážitok z čítania je porovnateľný s tým z pozerania. ()

McGuffin

Jedna i druhá, Mrtvá a živá, Rebecca, není v tomto příběhu podle bestselleru Daphne du Maurier hlavní postavou. Jedna proto, že je mrtvá a ty se neukazují, o těch se jen mluví, v tomto případě ne zas tak dobře. Ta druhá, která ji ke zděšení okolí v roli manželky nahradila, proto, že je puťka. Michael Hogan, Joan Harrison, Philip MacDonald a Robert E. Sherwood se snaží zaonačit, aby hlavní postavou byl její bohatý čerstvý manžel, ale není jí ani on, když prozradí, jak mrtvou coby ještě živou nenáviděl, darmo že po zásluze, a vypadá u toho jako zmoklá slepice. Hrdinkou je mrtvé služka, která ji adorovala a bezmezně adoruje i po smrti a její nástupkyni urputně háže klacky pod nohy, i kdyby jí to snad mělo stát život. Což jí mimochodem vyjde. Po jejím skonu si zjevně všichni oddechnou a lapáliím i příběhu je konec. https://www.macguffin.cz/ ()

Marcel25

Fantasticky natočený a rozprávaný film, ktorý naozaj funguje po všetkých stránkach. Hitchcock ovládal réžiu na výbornú. Práca s postavami a kamerou je výborná a ukazuje sa pri každej jednej scéne celé dve hodiny aj niečo. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

15.11.2018

Britský filmař Ben Wheatley (High Rise, Křížová palba) natočí remake klasického hitchcockovského thrilleru Mrtvá a živá. Hlavní role si v gotické romanci zahrají Armie Hammer (Dej mi své jméno) a… (více)