Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové "Restoration" (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem "Navrácená minulost", a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci – Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci poprávu Oscary. (Česká televize)

kolodej1

zhlédnuto s velkým zpožděním, především proto, že mám rezervovaný postoj k historickým snímkům. Zde jsem ale udělal výjimku a bylo to dobře. Mohu říct, že od samého začátku mě příběh vtáhnul a já se zajímal o to, jak se bude dál vyvíjet, což by mělo být tak nějak cílem každého příběhu :).  Natočeno s citem a se snahou co nejvěrněji zachytit tehdejší dobu a to nejen co se vizuálu týče. Jen nerozumím názvu filmu pro českou distribuci - čas smyslnosti  - to je silně zavádějící název. ()

Radek273

S oskarovou výpravou a kostýmy nelze než souhlasit. A pokud jde o ústřední dvojici Downey-Thewlis, může být oko diváka rovněž spokojeno. Vlastně spousta věcí, herců (Ian McKellen, Ian McDiarmid, i Hugh Grant) perfektně zapadlo a na první pohled není co hanět, ovšem .. třeba takové obsazení Sama Neilla coby Karla II.? Hodně zvláštní volba, jejíž výsledek působí dost zvláštně! No, a když vezmeme v úvahu celý vývoj příběhu, zdá se, jakoby tvůrcům ke konci docházel dech. Schválně počítejme: 10 minut úvod, 40 pobyt na královském dvoře, 25 v sanatoriu, 25 lékařem ve městě. To vše sedí a dává smysl. Nicméně pak zbývá pouhopouhých 7 minut (!) na zakončení celého filmu, a to je věru tristní! Proto onen konečný dojem ze snímku zdaleka nemá takové parametry, jak by se ze začátku mohlo zdát. Škoda, škoda! ()

PTuranyi

Film nás prenáša do 17. storočia, aby sme mohli sledovať britskú renesanciu, rozkvet umenia a vedy prostredníctvom príbehu mladého lekára Roberta Merivela. Veľkoleposť šľachtického života, rozmarnosť dvora, pletky aj odvrátená tvár, chudoba, choroby a smrť. Film nedramatizuje existenciálnosť ale romantizuje. Produkcia je perfektná a herecké obsadenie je na toto, na prvý pohľad nezaujímavé dielo, prekvapivo hviezdne. V takmer všetkých roliach sa objavujú prvotriedni herci. ()

BarGoldstein

Doktor většinu času vypadá jako bukvice v říji a k Jeho Veličenstvu se chová jako nejnovější žák americké střední školy pro afghánské pederasty. Ačkoliv jsem během filmu vyšňupal 5g, spal jsem jak mimino. ()

grandir

Pro mě trochu zklamání. Oceňuji výpravu, hudbu, přijatelně natočené naturalistické scény, herecké výkony - ač jsem se dívala kvůli Downeymu, tak se mi nakonec snad nejvíc líbil Sam Neill, ale vadilo mi chvílemi komediální pojetí a některé až naivní momenty (tanec v blázinci). Prostě mě to nějak nepřesvědčilo - asi nejlépe to vyjádřil v komentáři uživatel Heroine. ()

Baroque

skvelý, skvelý film... o vzostupe a páde, intrigách i úprimnosti, radosti a bolesti, láske i nenávisti, zmyselnosti i nevinnosti, nájdení a strate. moja obľúbená historická tematika. až srdce puká. hnusná súčasnosť, kdeže, ty bezduchá, strohá čo kvapivo a beztvárne chrlíš bezodné nič. otvorte myseľ a svoje srdcia. je tu čas zmyselnosti. ()

skok01

Výborný počin, výborné dílo. Velmi dobrá hudba a kostýmy. Jen místy (skutečně jen ojediněle) slabší děj a trošku nudný a zdlouhavý. Ale jinak ve většině díla to bylo zajímavé, místy napínavé a s nedočkavostí jsem očekával co bude dál. Někdy velmi hezký až bych řekl nečekaný vývoj. Poslední třetina filmu je asi nejzdrařilejší. Doporučuji k vidění. ()

clemo

Tento film som objavil uplne nahodou, bezal v TV, ktoru bezne nesledujem. Dostal ma. Tu by som vyzdvihol obsadenie. Ked si to tak vezmete: Tony Stark sluzi ako lekar u krala Alana Granta, za manzelku ma Atiu z rodu Juliov a spolocnost mu robi Gandalf a... Hugh Grant. Potom ho vyzenu a on zacne pracovat v zablatenej pakarni s kolegami - profesorom Remusom Lupinom a nikym mensim, ako imperatorom vzdialenej galaxie. Tu si padnu do oka s pacientkou Meg Ryan. Pribeh je podla mojho nazoru silny a inspirativny a aj ked som nechytil od byvalej potrebu vidiet vsetky filmy s RDj, tento u mna boduje. ()

Inrea

Výborná hudba, poutavý děj, skvělá výprava a výkon Robert Downey Jr. či menší role Davida Thewlise vás jistě nenechá při tomto filmu pasivní.Ukázka renesanční doby i z té druhé stránky je fascinující.Film jsem viděla již několikrát a vím, že se k dalšímu shlédnutí budu ráda vracet. ()

DannyMcG.

Co dodat? Podruhé se mi to líbilo více než poprvé, tohle je kvalitní režie a vlastně vše od scénáře až po titulky. Prostě tohle v člověku něco nechá, něco co jen tak nezmizí. Ještě při psaní komentáře jsem hodnocení zvýšil z 80 na 100%. Kvalitní, ani nevím co na to napsat, je to prostě skvost. ()

m62

Jeden z najlepších historických filmov, ktoré som videl. Veľkolepé vizuálne spracovanie a skvelé vykreslenie akou hračkou je obyčajný človek v rukách tých mocných. Downey je skvelý ako obvykle. Jediným kazom je pre mňa trocha príliš moralistický záver. Jeden odkaz pre niektorých predchádzajúcich komentátorov, doba Stuartovcov (17.stor.) nebol ani stredovek ani renesancia. Bolo to to najtypickejšie baroko a historicky sa počíta do novoveku. ()

Rajca

Za mna absolútne precenovany film. Iritujuci, povrchný, gýčový. Ničím ma neoslnili ani herecké výkony. A apropo zmieňovaná zmyselnosť sa filmu vyhla na míle. ()

Jirkacek

Snímek Čas smyslnosti, odehrávající se v 17.století v Anglii, nám naprosto přesně ukázal ono známé pořekadlo Lehce nabyl, lehce pozbyl. Nedlouho po začátku filmu se totiž mladý lékař Robert Merivel (Robert Downey Jr.) dostal ke dvoru do přízně krále Karla II. pro mne nepochopitelným činem - zachránil mu psa. Pouze za takto malý skutek se stal dvorním psím lékařem a získal tak nejen slušné společenské postavení, ale po nějaké době i přišel k pěknému majetku. Musel se však oženit s jednou z králových milenek, ale nesměl se jí ani dotknout, což byla další věc, co mi hlava nebrala. Co čert nechtěl a vzhledem k dosavadnímu způsobu života určitě ani Robert Merivel, mladý lékař se do své manželky zamiloval. Zní to sice divně, ale bylo to tak. Netrvalo dlouho a král zjistil pravdu, takže milý Merivel přišel nejen o krásný zámek, ale i o manželku a pohodlný život. Nezbývalo mu nic jiného, než navštívit svého starého kamaráda ze studií, který se věnoval léčbě choromyslných v jakési středověké léčebně. Zde teprve potkal tu pravou životní lásku, rozkošnou a nádhernou Meg Ryan, díky které jsem přidal jednu hvězdu do ocenění. Zbytek děje nebudu prozrazovat, ale vzhledem k době ve které se odehrává, nečekejte nic romantického. Díky tomu jsem si uvědomil, že jsem docela rád za tu dobu, ve které žiji, i když spokojený také úplně nejsem. Co se týče herců, Meg Ryan nádherná i ve špinavém středověkém oblečení, Robert Downey Jr. hrál bez chyb a nevadil mi a musím pochválit i mého neoblíbeného Sama Neilla, který se pro roli krále hodil dokonale. Nedivím se, že toto historické drama získalo Oscara za kostýmy a výpravu, protože vše bylo opravdu dokonalé a byla radost pozorovat herce v jejich odění. Nicméně dějově nás doma film moc nebavil, i když byl v lecčems poučný. Možná i proto jsem přidal ještě jednu hvězdu navíc a tak v součtu všeho dobrého i zlého ode mne Čas smyslnosti získal tři smyslné hvězdy ***. ()

Andy_Warhold

Uff, nemohu si pomoct, ale celé to bylo prázdné a natažené jako balíček žvýkaček Hubba Bubba který by někdo nechal týden kolovat komunistickým děcákem. Hlavní hrdina tak zoufale hledá smysl života, až se ve všem stratí jako slepý houbař v lese v Praze pod Cukrákem. Bezobsažný příběh je lemován slabými hereckými výkony a korunován preudomoralistními poučkami z 1.C. Jediné co stojí za shlédnutí je výprava, kostýmy a výkon Sama Neilla. Jinak ztráta času. ()

Clowie

Kostýmy jsou v pořádku, ale nejsem ta, kdo by se v tom vyžívala. Pikle u královského dvora mě také nechávají v klidu. Ale scéna, kdy na přání rodičky jí hlavní hrdina zaživa bez umrtvení rozřezal břicho, aby zachránil dítě, mě naplnila odporem. Strašné, ne, že bych si dělala iluze o porodu v těch dobách. ()

Sejkorka

Slušný historický příběh, hodně věrohodný. Meg Ryan v menší roli, ale jedné z nejlepších z mého pohledu. Je to skoro 30 let od natočení, všichni jsou tak mladí, Polly Walker, Ironman i Gandalf. Dva Oscary za výpravu a kostýmy, to hovoří za vše. Za Karla II Stuarta vypukla v roce 1665 morová epidemie a rok na to velký požár. To jsou klíčové historické události na pozadí filmu. ()