Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové "Restoration" (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem "Navrácená minulost", a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci – Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci poprávu Oscary. (Česká televize)

Pavlínka9

Pro mě průměrný film, který ale neurazí. Downey Jr. mám ráda a zde opět nezklamal. Celkově to obsazení je super. Pompéznost, která je ve filmu znázorněna jak bohatstvím krále, tak i zbylých občanů - ta má také svoje kouzlo. Nějak víc k tomu nemám co dodat a mě to stačí :D ()

fabecc1222

Film z poctivých devadesátek, kdy jste měli ještě u sledování pocit, že se opravdu vracíte do dané doby. Výborné kostýmy, exteriéry i interiéry. Příběh se odehrává na pozadí velkých společenských změn, které nakonec dovedou ke změně i hlavního hrdinu. Na pozadí skutečných událostí (Mor v Londýně) tak sledujeme výborné scény jako šahání na srdce, která je úchvatná i šíleně nechutná zároveň, ale hlavně příběh mladého doktora, proutníka, o jeho cestě za tím, jak se stane lepším mužem. Ohromné množství hereckých hvězd prostě nemohlo zklamat. ()

cross

Životní putování doktora Roberta Merivela ztvárnili v tomto filmu výborní herci, k čemuž jim napomohla skvělá výprava, silný příběh a nádherná hudba. Velmi dobrý a nepříliš známý snimek by tak určitě neměl ujít vaší pozornosti! ()

Autogram

Ďalšia historická, ale hlavne kostýmová výpravná rozprávka. Tentoraz o lekárovi, ktorý sa špecializoval na všetko: kráľovských psov, manželky, pôrody operáciou bez krvi aj morové epidémie. To všetko sterilne krásne, načančané, až mi z toho bolo mierne nudno. –––– Udělal jsem to jediné, co král zakázal: Zamiloval jsem se do své ženy. ()

Pecival

Štěstí je vratkavá věc, stejně jako králova přízeň. Proto je třeba s obojím nakládat s rozumem o čemž se přesvědčil skvělý Downey jako talentovaný lékař. Pěkně pochmurné vyobrazení středověku, kde se mísila opulentní krása královksých zahrad se špínoou obyčejných ulic a všudypřítomnou smrtí. I zbytek osazenska velmi dobrý. ()

sedm.1

Skvěle obsazené historické drama, v čele s jako vždy výborným Robertem Downey Jr., které nicméně vnímám především jako promarněnou šanci na vážně působivou podívanou, neboť jak námět, tak prostředí, kde se film odehrává, tomu jen a jen nahrávali, nicméně tvůrci ani jednoho nedokázali přesvědčivým způsobem využít, a tak to na mě ve výsledku působilo celé dost nevýrazným a nezajímavým dojmem. Abych to ale ještě více upřesnil, ve všech ohledech mi to připadlo, jako by tvůrci zůstali na půl cesty. Například co se výpravy a vizuálu týče, je zde znát, že se tvůrci skutečně snažili o zvýraznění kontrastu mezi chudobou a královským prostředím, ovšem já si nemohu pomoci, ale ona chudoba jetu málo špinavá a syrová, a naopak, bohatství málo opulentní a pompézní. To samé platí i například o chování postav, kde je jasně dáno, kdo má jaké postavení a kdo by se měl jakým směrem vyvíjet, nicméně výraz nevěrohodné je ještě decentní. Krom toho mě tu navíc velice zklamala nefunkčnost emocí, absence jakýchkoliv výraznějších momentů tomu též nepomohla, se zábavnosti a tempem je to pak jak na houpačce a happyendový závěr je až nepěkně nepřesvědčivý. Celkově se tak zkrátka jedná o sice určitě podmanivou a nenudící podívanou, s mnoha neoddiskutovatelnými důvody, proč jí vidět, nicméně pod krapet zručnějšími tvůrčími ručičkami by jistě vznikl ještě daleko výraznější a přesvědčivější filmový zážitek. ()

cab

Pribeh lekare (znovu uzasny Robert Downey Jr.) se odehrava v Anglii 17.stoleti, kde se monarchie znovu vraci na trun a penez dychtivy lekar se dostava az ke krali, ktery mu dava lekci ze zivota. Behem cesty probuzeni se vraci od prostopasnickeho zivota ke sve stare profesi. Nekteri herci ve velmi netradicnich rolich, ale proc ne. Celkovy pocit prekvapive prijemny a vyprava je prekypuje barevnosti a je uzasna. 80% ()

Ilhan

Robert Downey Jr. dokázal, že už tehdy to prostě měl v sobě. Dokázal skvěle zahrát jak toho nezodpovědného floutka na začátku, tak toho zodpovědného správňáka na konci a obojí mu šlo na výbornou. Škoda těch jeho problémů s drogami a podobně, mohl být prvotřídní hvězda mnohem, mnohem dřív. Kromě toho bych chtěl vyzdvihnout Howardovu hudbu, která byla vskutku výborná a k tomu filmu maximálně sedla. ()

kolemjdouc

dokonalé to není ale rekvizitami, kostýmy i maskami,exteriéry i interiéry se tvůrci drží při zemi což dává snímku punc skutečnosti.Dokonce i Meg Ryan se vzdala svých unylých obličejů ()

Hanys_

Kvalitní historické drama o mladém lékaři, který dá přednost ošetřování králových psíků před možností dosáhnout velkých úspěchů v medicíně, na kterou měl velký talent. Film dvou žánrově odlišných polovin, kdy ta druhá, dramatičtější, ale zas tak vtahující není. 7/10 ()

DannyBoy80

Slušné historické drama, le prostřední část dost nudila, závěr už byl ok. Solidí herecké výkony, dokonce i Meg Ryan v pro ni nezvyklé roli. 70% něco tomu prostě chybělo, nevím přesně co. Oceňuju neidealizované ztvárnění doby. ()

Asmodin

Velmi příjemná podívaná nabytá celebritami :o) Film zobrazuje příběh nadějné postavy, která pozná, že bez přešlapů se nelze dostat na správnou cestu. ()

Isobell

Zajimavy pribeh se skvelymi hereckymi vykony naprosto vsech zucastnenych, v cele s Robertem Downey Jr.. Mlady lekar Robert Merivel, vystaven kralove prizni i neprizni, prochazi nelehkou cestou k vyrovnanemu zivotu. King Charles II (King of England and Scotland 1660-1685): „Nepletu se, ze ne, Merivele? Ze sis toto misto oblibil.“ Robert Merivel: „Ano. Tady na Bidnoldu jsou kombinace barev, ktere neexistuji nikde na svete“. ()

Renfield

Zásadnější zaměření na jednu z jeho částí, by příběhu jistě pomohlo. Takhle sice zabírá podstatnou část Merivelova života a jeho cestou kontrastuje s originálním názvem, ale více nenadchne. Chybí mu gradace scén a snad i lepší herecké výkony... Z tohoto pohledu totiž zaujme pouze Sam Neill, jenž si každou svoji (až příliš krátkou) chvíli patřičně užívá. Kostýmy, kamera a hudba jsou ovšem výborné, stejně tak jako pojetí doby, ve které se film odehrává. 65% ()

inachisio

I když mě doba, v níž se příběh odehrává vůbec nezajímá, na tento snímek se můžu dívat pořád dokola, nejen kvůli Downeymu a ostatním skvělým hercům, ale především kvůli tomu, jak hezky, plynule a dojemně vypráví o svém životě skvěle zahraný doktor. Jak se mu splní sen o bohatství a králově přízni, ale rychlým pádem a následnou chudobou, jež je vystřídají, najde v životě jiné hodnoty. ()

Heroine

Docela pozoruhodný film, který na můj vkus až příliš rychle střídá žánry. Pohybuje se od lehce trapné komedie, přes romantiku a zamilovanost, drama a neopětovanou lásku, následuje psychologicky originální vztah lékaře a bláznivé ženy, potom chvilka katastrofy, smrt dítěte, a nakonec všechno dopadne dobře. I když má film dobré herce, něco mu chybělo. Nevím přesně co, ale jako by mi každý ze zde zmíněných žánrů přišel v tomhle filmu mírně nepovedený. ()

GOREGASM

Málo známá, ale hereckými persónami prosáklá historická dráma, která nenudí především díky zmíněným herců a nečekaně velkorysé výpravě a kostýmům. 60% ()

burton

Odpudivé období Anglické historie, brrr. Nechutné paruky, upocené vrstvení ve všem! Málo hygieny, tuny bláta. Tragicky obří propast mezi bohatsvtím a chudobou. Medicína uznává pijavice, pouštění žilou a jiné šílenosti. Málokterý dobrý lékař v té době vyčníval z davu. No, nevim, jak na soudobé zdravotnictví budou naši potomci nahlížet za 400 let. Každopádně já nyní nahlížím, že tohle je moc dobrý film, se skvěle navrstvenými kostýmy a parukami a výborným, zprvu v bludišti restaurace tápajícím, doktorem Downeym. Tento doktor ale nakonec proleze tím upatlaným bahnitým bludištěm a vy se podívejte, jak to dopadne, bude se vám to líbit. PS: David Thewlis ()

Helmut02

Jeden z nejlepších historických filmů, které jsem viděl. Naprosto unikátní atmosféra, kterou podporuje naprosto úchvatná výprava a výteční herci. K tomu ještě připočítám velmi dobrou hudbu a snesitelnou stopáž (ta je častou velkým problémem historických filmů). Když bude Reflex pokračovat ve vydávání takhle dobrých filmů, pak nelze než tleskat. ()