Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové "Restoration" (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem "Navrácená minulost", a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci – Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci poprávu Oscary. (Česká televize)

cogi

Velice dobře ztvárnění život ze středověké Anglie, Robert Downey Jr. umí jak zahrát komediální roli (např. Iron man), tak i vážné postavy, popravdě, čím déle jsem sledovala film, tím víc se mi líbil. Ke konci, když vypukl mor a hlavní hrdina prochází komnatama v královském zámku v rouše pro lékaře (vypadá jako sup), hudba nehrála, bylo jen slyšet pohyb kyvadla, tak jsem zjistila, že vůbec nemrkám, podle mě nejlepší scéna příběhu, co se týče upoutání diváka .. akorát trošku konec byl happy end, ne že bych to Marivelo nepřála, ale z úplné beznaděje se skočilo do absolutního štěstí ()

Torgal

Neštandardný historický film z obdobia, ktoré sa na filmové plátna tak často nedostáva. Za pozornosť určite stoja Oskarmi ovenčená výprava a kostýmy, ale aj veľmi dobré herecké výkony a hudba. Po dejovej stránke ma už film tak neupútal a to i napriek tomu, že sleduje mnohé zaujímavé historické udalosti (morová epidémia a požiar v Londýne). 6/10 ()

anitae

Mladý lékař se z chudé nemocnice dostane do královského paláce, kde vyléčí psíka a žije si v přepychu, který vystřídá působení v blázinci, kde potká Katharine, epidemie a masky se zobáky. ()

Adiemus

Pronásleduje mě nepříjemná otázka: bylo vůbec někdy období, kdy lidi nebyli závislí na rozmaru "těch nahoře"? Roberta Downeyho mám ráda a nezklame, Sam Neill je přesvědčivý, David Thewlis projednou nehraje své šílence, zajímavá role Meg Ryan, Ian McKellen ozdobí každý film - jen ten Hugh Grant - už od Maurice pořád uvažuju, proč se vlastně stal hvězdou? ()

markotter

Hezká výprava a docela sympatický mladý Robert Downey Jr. Začátek filmu je i zábavný, postupem času ale, jak se hlavní hrdina přemeňuje v lidumila, ztrácí film tempo a jeho proměna je taková šroubovaná a neuvěřitelná. Líbil se mi Hugh Grant v pro něj naprosto netypické roli a kdybych si předem nepřečetl obsazení, asi bych ho nepoznal. ()

waska

Velmi povedený film s výbornými kulisami a kostýmy. Robert Downey je vynikající, ostatně jako vždy, když se mu chce hrát. Žádné idealizivání doby, prostě tak jak to bylo. ()

bearmeedek

Viděl jsem už zajímavější historické filmy, ať už se týkaly života u dvora nebo objevování léčebných praktik. Ale určitě tento film není špatný. Asi do půlky, do kteréžto doby se děj odehrával uprostřed šlechty a zářil oceněnými kostýmy, jsem cítil všechno jen tak na půl a nenacházel vyšší ohodnocení. Od chvíle, kdy lékař Robert byl odejít od dvora a prodírá se od blázince až po morové město, začne všechno být zajímavější a bodíky naskakují. 70%. ()

Šňůra

Pěkně natočená historická podívaná. Výprava a kostýmy byly po zásluze odměněny Oscary. Mě osobně velmi překvapil Robert Downey Jr., kterého sice považuji za vynikajícího herce, ale tady jsem jej poprvé viděl ve vážné a seriózní roli jako lékaře Roberta Merivela. ()

PaRi

Historické filmy si dělím na ty, které mne dostanou do doby a na ty, kde se pohybují jen současní herci v kostýmech a historických kulisách z papundeklu. Tak tenhle film rozhodně patří do té první kategorie. Oskar za výpravu a kostýmy to jen potvrzuje. ()

MirkaP

Tak jsem to konečně viděla a jsem velmi spokojená. Skvělá výprava, perfektní obsazení a herecké výkony, svižně podaný příběh s řadou zlomů a peripetií. Nejmilejší postavu měl Ian McKellen ()

mirkath1

Takhle nějak jsem si představovala Karla II. Zvláštní film a výborné výkony všech zúčastněných. Docela jsem cítila ten strašný smrad, který tehdy musel všude panovat. Nevím, jestli takový doktor skutečně existoval, ale chci věřit, že ano. Doporučuji tento film z celého srdce. ()

yazik

Ačkoliv nejsem zrovna příznivcem drama, tak tento film mne opravdu chytl za srdce, což byl nejspíš i záměr autorů. Nezapomenutelná atmosféra, skvělé kostýmy a doprovodná hudba, skvělí herci... co více dodat. ()

Aniki

Film není rozhodně žádným veledílem. Bere si na paškál povrchnost a pomíjivost vlastnictví hmotných statků, aby upozornil na důležitost hledání toho pravého bohatství, ukrytého v nás samých. Podobná témata již byla zpracována snad milionkrát, jen je zde nosná myšlenka vsazena do mistrně ztvárněných kulis a herci jsou oděni to opravdových módních skvostů tehdejší éry. Abych pravdu řekl, herecky mi asi nejvíce sedl Neill v roli královské, famózně nadabovaný Švehlíkem, naopak Downey, Ryan a většina ostatních mi byli tak nějak šumák. Celkově jde o snímek průměrný, nicméně v pohodě koukatelný. ()

veverysiak

Veľmi slušný historický kúsok so skvelými hercami, pútavým príbehom a úžasnými kulisami, možno trošku menej romantiky by nezaškodilo, ale ktožeby sa už chcel vyžívať na špine a otvorených ranách stredoveku, keď sa to dá stvárniť aj prijateľnejšie, takže 80%. ()

Amaranta

Moc se mi líbil Downeyho Merivel, tím myslím po herecké stránce. Na vedlejší historické osobnosti zahrnující ve své životní pouti i členy královského rodu, dobové reálie a (celkem neořezaná) fakta se dívá asi lépe než na nutkavě pompézní a veledůležité filmy o samotných panovnících. ()

Devilskitten

Naprosto mě tento film ohromil. Historické filmy z renesančního období bývají plné přílišné přehnanosti, je ukazováno především z pohledu vysokých vrstev, plné pompéznosti, žen a večírků. Tento film je ale jiný, ukazuje toto období i z jiné stránky, více realistické. Film je natočen velmi kvalitně, příběh rozhodně zaujme, kostýmy a výprava si Oscarové ocenění jistě zaslouží a veliké plus jsou jistě i kvalitní herci ( Robert Downey jr. byl skvělá volba pro hlavní roli ). ()

oiuoiu

Historický obrázek, s dobrou snahou alespoň poněkud realisticky pojednat časy Karla II. Není to špatné, výtvarná stránka dokonce imponující, nicméně film mne nudil. Zdálo se mi, jako by scénář byl vhodný spíš pro několik epizod seriálu - dohromady servírováno to tak nějak postrádá tah a jaksi i dramatický náboj. ()

Kozlowski8

Historický snímek vypráví příběh mladého lékaře, jehož život provázely střídavě vzestupy až do nebes - mezi královskou smetánku - a pády do společnosti největších nuzáků. Hezká výpravná podívaná s úžasnou dobovou atmosférou, kamerou, krásnými kostýmy i hudbou. Robert Downey Jr. je spolehlivá sázka na kvalitu a to zde potvrzuje v roli, která mu dává mnoho prostoru předvézt se. Hezký film bez hlušších pasáží a bez slabších aspektů. 80%. ()