Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové "Restoration" (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem "Navrácená minulost", a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci – Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci poprávu Oscary. (Česká televize)

Ivoshek

Hned ze začátku mě to chytlo. Downey je zábavný už svým zjevem a potměšilým výrazem. Na výpravě se zjevně nešetrilo a dokud se příběh odehrává u dvora nebo na venkovském sídle, bavil jsem se. Po přesunu do kvakerské léčebny už to trochu ztrácí dech. Taky jsem měl trochu problém věřit Meg Ryan umouněnou chudou ženštinu z konce 17. století. Konec nedokážu posoudit, protože jsem usnul. ()

Lacike

Historicky film odohravajuci sa v 17. storoci o premene jedneho bezstarostneho chlapika, ktory si rad uziva so zenami na zodpovedneho chlapa, ktory lieci ludi. Pôsobi to ako zivotopisny film a aj ked si miestami hlavny hrdina musi vytrpiet par nepeknych veci, tak to ma cely cas prijemnu pohodovu atmosferu. Velkym plusom filmu su skvele herecke vykony. Ci uz Roberta Downeyho v hlavnej ulohe, ktoremu ten prerod bez pochybnosti verime a pritom si divaka ziska od zaciatku aj ked je este len bezstarostny suknickar. Vo vedlajsich ulohach sa mihne mnoho kvalitnych hercov. Mna najviac prekvapila Meg Ryan, ktoru nemusim, ale v tomto filme si jej pomätena postava hned ziskala moje srdce. Dokonca aj ten sladky zaver k celkovemu vyzneniu filmu perfektne sedi. Na to, ze je to maly film v ktorom sa len keca, tak prekvapi velkolepa vyprava, ktora vyzera fakt pôsobivo. Vysledkom je nadherny dobový film pre citlivejsie duše. Pochvalu si zasluži aj hviezdne obsadeny CZ dabing. 7/10. ()

Padme_Anakin

Zdařilé historické drama s omamným vizuálem, ta výprava a kostýmy jsou jedním slovem nádherné, no a k tomu i velice příjemný hudební podmaz.. Příběh mladého lékaře, který musí párkrát upadnout, aby přišel na to, kde je jeho místo, se mi moc líbil.. Robert Downey to v mých očích zvládl dobře, Sam Neill jako král báječný, potěšila mě účast pánů sympaťáků - David Thewlis a Ian McKellen, půvab Polly Walkerové je nepřehlédnutelný a snímek zpestřil.. U mě filmová spokojenost.. ()

liquido26

Přestože se mi novověk snažili vyučující na FF systematicky znechucovat po dobu několika let a částečně uspěli, zůstala pro mě i tak určitá slabost pro tuto dobu, takže jsem si tento snímek odehrávající se v období restaurace Stuartovské monarchie (restaurace - restoration - znovunastolení na trůn, takže nečekejte žádný film o tom, jak si Karel II. otevřel restauraci a vařil tam, zatímco mu Downey léčil psa :-)) velmi užil. Zezačátku jsem se trochu nudil a přišlo mi to o ničem, ale postupně se rozehrál moc zajímavý příběh se skvělými postavami ztvárněnými skvělými herci. Downeyho snad ani není potřeba zmiňovat (po těch iron manech nebo Sherlockovi je docela nezvyk ho vidět oholenýho :-)), dále mě zaujal Sam Neill coby démonický král Karel II., jednoduchá, pološílená a geniální Meg Ryan a v neposlední řadě také Ian McKellen, který hrál sice malou roli, ale dodával jí správné charisma. ()

nirvanafan

Pohádka o tom, jak si zhýralý prostopášník musel projít bídou a trápením, aby nalezl ty pravé životní hodnoty, zasazená do období renesance. ()

MikO_NR_1909

Restoration nemá takú kvalitu ako najlepšie Formanovky (kostýmovo, štruktúrou) či Leanovky (obsahovo, chladom) a sem tam prevláda melodramatické chovanie postáv, čím celoplošne zatieňuje dobovú atmosféru a vyzdvihuje britský nadhľad nad podstatou veci. Avšak čo poteší je rozhodne osud Merivela, ktorý ako doktor je síce nepresvedčivý, avšak pôsobí tak príjemným dojmom, že musí každého zaujímať jeho vratká osudovosť a životné prekážky. A samozrejme, krásna úsporná Howardova hudba pohladí na srdci. ()

Orlau32

Režisér Michael HOFFMAN si vybral pro svůj film velmi přitažlivé téma a to: život a chování lékaře v 2.polovině 17.století, kdy byla Evropa sužována příšernou nemocí - cholerou. Je to pohled na situaci lékaře, který si zvolil své povolání jako službu člověku a tomu by měl zůstat věren za všech okolnosti. Setkáváme se zde s Robertem Merivelem (velmi nadaným lékařem), který však podlehne kouzlu krásných žen, bohatství, marnosti a slávě a to tak, že "zapomene", co vystudoval a čemu má sloužit. Vzpamatuje se však, jakmile je zapuzen svým chlebodárcem králem Anglie Karlem II. a musí začít žít opět obyčejným životem a věnovat se svému povolání. Dokáže to a jako "ingognito lékař" se dostane opět na zavolání krále ke dvoru a zachrání královou milenku-favoritku od jisté smrti. Král, jako vděk, mu vrátí již dříve darovaný majetek (který mu byl odebrán kvůli prostopašnému životu) a pokloní se jeho vědění, protože králů je velmi mnoho, ale nadaných a vynikajících lékařů velmi málo. Je tam ještě jiná krásná příhoda, ale to už nebudu prozrazovat, podívejte se.... ()

Zelilu007

Film ve kterém je duch tehdejšího Baroka velice zřetelný, a pro to ho řadím mezi ty nejlepší životopisné a historické filmy. Robert Downey Jr. a jeho delší vlasy, záchrana zvířectva. Kdo by se neponořil do filmu plného smyslnosti. ()

italka63

Nejkrálovštější král že všech, kteří kdy byli k vidění, Sam Neill, ten důstojný, inteligentní, mírně prostopášný, spravedlivý. Ten mladý lékař, Robert Downey, prošel láskou, bídou, pády i smířením s vlastním já. Skvělá hudba, celkový vizuál a příběh prostě o životě v královské Anglii. ()

Chrysopras

Tenhle film jsem kdysi načal, ale floutek Merivel mě tak otrávil, že jsem to vzdal. Chyba! Po letech jsem to chytil po cca půl hodině a vyklubal se z toho silný lidský příběh. Pro někoho možná moc tlačí na citovou pilu, mně to ale konvenovalo. A jako bonus i epidemie moru, tyhle filmy dnes získávají plusové body :-) ()

easaque

+2* Ani moc nevím proč jsem si tento film kdysi vyhlídl, ale je fakt že mi skoro 3 roky trvalo než na něj dostanu náladu. Asi jsem podvědomě cítil, že to nebude nic moc. Americké velkofilmy snažící se zobrazit evropské historické prostředí trpí často pokřiveným pohledem a výsledky vypadají podobně - to je lehce vyumělkovaně a teatrálně. Příběh mě nijak zvlášť nezaujal a ani žádnou výraznou atmosféru ze sebe nevyzařuje a tak hlavní roli bere na sebe výprava a kostýmy, a to samo o sobě nedělá dobrý film. Proto nevyleze ani na tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Martin741

Moj prvy film of Hoffmana ako rezisera. Film ma nadpriemerne herecke vykony a nadpriemernu reziu bohuzial v stale len priemernom pribehu. 76 % ()

tomtomtoma

Po technické stránce je toto historické životopisné drama vynikajícím filmovým výtvorem. Příběhy z aristokratických kruhů se všemi požitky a poklesky jsou divácky vděčné a osvědčené. Kulisy jsou věrohodně příhodné, herecké výkony jsou dobré. A příběh se snaží přinášet myšlenku ve formě sdělení o důležitosti smysluplně zvolené životní cesty. Sice povrchní a přelétavé, nicméně líbivé a technicky působivé. Hlavní postavou příběhu je mladý lékař Robert Merivel (zajímavý Robert Downey Jr.) na počátku své kariéry. Osud mu dává vše, osud mu vše bere, osud ho obdarovává vším, zejména zjevným smyslem života. Nevím, jak se pozná talent. Snad tím, že to každý říká. Snad tím, že naleznete odvahu při absurdním setkání s tlukoucím srdcem. Život mu dopřává luxusu a pohodlí. Život mu dává lekci v efektivitě využití vlastních schopností, aby následně poslušně vykročil po správné cestě. Otázka o talentu zůstává, nicméně životním štěstím je obdarován na několik životů. Důležitou postavou je anglický král Karel II. (sympatický Sam Neill). Na jedné straně je to zhýralý prostopášník, na straně druhé je to prozíravý muž, který dává a bere podle pragmatického vzoru rozumného uvažování a společenského přínosu. Další výraznou osobou s vlivem na hlavní postavu je Robertův přítel a mladý lékař John Pearce (příjemný David Thewlis), skromný kvaker s vytrvalou pílí při uzdravování nemocných a osvojování si nových postupů. A samozřejmě nemohou chybět osudové ženy. Půvabná králova milenka a Robertova manželka Celia Clemence (půvabná Polly Walker) se svou nezdolnou vírou o králově lásce ke své osobě a nedosažitelností pro svého manžela. A životem tvrdě zkoušená Katharine (zajímavá Meg Ryan) s trvalým psychickým traumatem a největším životním darem pro Roberta. Z dalších rolí: věrný a oddaný Robertův správce venkovského sídla Will Gates (Ian McKellen), škodolibý dvorní malíř portrétů Elias Finn (Hugh Grant), moudrý a novým postupům otevřený kvaker Ambrose (Ian McDiarmid), či Robertův pracovitý otec a rukavičkář (Benjamin Whitrow). Prostředí 18. století je vyobrazeno pečlivě a důkladně. Cesta člověka v průběhu dějin je ale povrchní, navíc myšlenka je bezpředmětná, pokud hrdina téměř vše dostane bez svého osobního úsilí. Hlavní postava čeká na zázrak určení své cesty, a zázrak samozřejmě přichází. Je to zjednodušený pohled, ale místo hlubiny psychické odolnosti jedince ukazuje pekelné výjevy moru, kterými se běží. A to je málo! Na druhou stranu není sledování tohoto historického filmu ztrátou času. ()

gabin(a)

Naprosto debilní překlad dvojsmyslného názvu - restoration jako jednak restaurace Stuartovců a jednak jako vzchopení se, v tomto případě z prázdného života, který Merivell vede u dvora, do života pomoci bližnímu a tím i sobě. Mělo se to jmenovat třeba Vzkříšení nebo tak nějak. Krásný příběh, nádherná výprava. ()

majo25

Začiatok ma nenavnadil, hlavná postava i okolie boli skoro až karikaturizované a odľahčenejšie spracovanie mi na takýto žáner nesedelo. Až od druhej polovice film vážnie a dostavujú sa konečne aj nejaké dramatické situácie, ktorým musí hlavný hrdina čeliť. A hoci detaily nie sú silnou stránkou filmu, atmosfera pokrivkávala a našlo by sa nemálo locgických chybičiek, predsalen ma príbeh filmu pomaličky navnadzoval a záver, aj za pomoci hviezdneho Sama Neilla, krorý možno ako jediný bol na svoju rolu vhodne obsadený, už tomu dodával patričný punc. Škoda nezaujímavého začiatku a taktiež premrštenej stopáže. ()

vesper001

Doktor Merivel zažil čas smyslnosti, čas nesmyslnosti i čas smysluplnosti a sám poznal, že jakkoli se to první blýská a třpytí, pod povrchem není nic, co by stálo za řeč, zatímco pod nánosy špíny a lidského utrpení lze najít ty pravé hodnoty. Nosné téma doplněné kvalitním obsazením a propracovanou výpravou – ale mě to vůbec nechytlo. Hlavní postava mi byla ukradená jak sáňky v létě, král (Sam Neill) byl zajímavý jen jako ukázka, jak málo charismatu může tak slibná postava mít a Hugh Grant je tak nahastrošený, že není prakticky k poznání. Je to dobrý film, ale bohužel mě minul tak širokým obloukem, že jsem ho zapomněla dřív, než skončil. ()

Skuby47

Tak nějak vypadá historický velkofilm, když tvůrci nemusí šetřit. Velkorysá výprava, skvostné kostýmy, zajímavý příběh a odpovídající herecké výkony. ()

andrii

V mysli slasti, strasti. Síla, síra. Dáví objetí. Dává oběti. Běh bytí. Zpod fáče plod. Hrozny afrodiziak. ()

majxik

Fascinujicí, tolik známých herců a tak málo hodnocení? Proč? A kdyby někdo nevěděl co to bylo za psi, kterých tam běhala smečka kolem Karla II. Tak to jsou Kavalír King Charles Španěl :) ()