Neznámá síla vychýlila Měsíc z oběžné dráhy kolem Země. Poslala jej směrem, který bude znamenat konec života, jak jej známe. Do jeho kolize se Zemí zbývají pouhé týdny a ničivé záplavy, tsunami, zemětřesení a požáry jsou jen začátek. Svět stojí na pokraji zničení. Bývalá astronautka, nyní výkonná ředitelka NASA Jo Fowler (Halle Berry), je přesvědčená, že možná zná klíč k záchraně nás všech. Problém je, že jediní dva lidé, kteří jí věří, jsou astronaut Brian Harper (Patrick Wilson) a konspirační teoretik K.C. Houseman (John Bradley). (Bioscop)

Brejlil

Když před několika lety natočil bývalý Emmerichův producent Dean Devlin svůj Geostorm, dumal jsem nad tím, že i Rolandovi připadal scénář tak tupý, že do něj nešel. A hle, on jen hledal scénář ještě tupější. U Rolanda jsem prostě zvyklý na jistou hrdost na lidstvo, které se tváří tvář smrtícímu nebezpečí semkne a i když kolem padají mrakodrapy, vybuchují supervulkány nebo zamrzají vrtulníky za letu, řešení se prostě najde. Tady nic. Což mne sice dovedlo k zajímavé úvaze, jestli se dá v katastrofických filmech posledních třiceti let sledovat ústup od kolektivního k individuálnímu řešení a jestli to něco nevypovídá o tom, jak tvůrci vlastně vidí společnost, ale to asi bude předmětem obsáhlé studie nějakého budoucího filmového historika. Tohle je asi jediný zajímavý aspekt filmu. Idea Měsíce jako megastruktury sice není tak úplně k zahození a v rukou nápaditějšího scénáristy by to mohlo být solidní hard sci-fi, tady ale slouží jen k destrukci Země over-the-top fyzikou. Bohužel úroveň té destrukce je značně diskutabilní jak po vizuální stránce tak i svou kvalitou. Opravdu působivý byl jediný záběr, ve kterém se Manhattan v dešti měsíčních skal mění v hromadu trosek. Dnem jsou naopak všechna ta zelená plátna, maskující natáčení v ateliéru, kdy jsem si nakonec říkal, jestli by nebylo věrohodnější, kdyby za oknem místo kusu zelené tkaniny nebyla kvalitní velkoformátová fotografie. Herecké výkony se hodnotit nedají, žádné nejsou, no a protože producenti byli hlavně Číňané, ani americká vlajka nezavlaje zpomaleně ve větru. (Ona tedy nezavlaje ani ta čínská, ale to bude asi jen otázka několika dalších let a předhozených milionů, než Emmerich přesune svou firmu na destrukci třeba do Šanghaje.) ()

Martinius

"oci, moje oci, ved ste plne hnoja!" este predtym, ako sa film dostal do prvej polovice, zapasil som s nutkanim utiect. napokon som to dopozeral, s bolavou hlavou a spuchnutymi bulvami. paradoxne mi na filme najmenej prekazala otrepana pochaba konspiracia o tom, ze mesiac je umele mimozemske teleso. aj takato tema sa da spracovat putavo a zaujimavo. o to viac ma fascinovalo, ked sa recenzovania filmu chopila agresivne uvedomela uderka v slovenskom webovom rudom prave (startitup) a vytvorila vlastnu konspiraciu, ktora vo filme objavila vsetkych sucasnych dezolatov, donalda trumpa, utok na capitol, ci cinsku rozviedku. doslo tak k mimoriadne vzacnej kombinacii, kedy je recenzia horsia ako film samotny. podme vsak naspat k urvanemu rolandovi, nechajme konspiracie bokom a povedzme si, preco je film nahovno. film je nahovno pre to, lebo réžo donho narval asi vsetky klise doterajsej kinematografie. ako skanzen vsetkych jestvujucich klise by film isto zabodoval v nejakej specifickej kategorii, ako sci-fi blockbuster uz menej. taziskom ma byt dejova linia berry-wilson, ktora pozostava z hysterickych zneurotizovanych dialogov, ktore zakryvaju fatalnu neschopnost scenaristu vytvorit akykolvek dramaticky obluk. rovnako lacne a stereotypne su motivy a osobne zapletky jednotlivych postav, pozitivne len prekvapilo, ze wilson nemusel dodatocne hrat stroskotaneho alkoholika. film je dalej neskutocne prepchaty vatou v podobe zbytocnych postav, ktorych osud vas absolutne nezaujima (unikajuce deti). na dalsom mieste reze oci priserny strih. odhliadnuc od spominanej vaty sa vsetko deje v absurdne zrychlenom a zjednodusenom slede, co samozrejme berie filmu akykolvek charakter plynulosti. mixer v ociach doplnaju miestami lacne a odflaknute SGI efekty, ktorych ucelom je natrepat co najviac nesurodych obrazov do jedneho zaberu a zavrazdit zarodok akejkovek atmosfery. nuz a v neposlednom rade nezabudajme na logiku. ta sa vo filme nevyskytla vobec. celkovo mi moonfal pripada ako smutne pohrebisko kedysi skvelych hercov. uprimne drzim palce halle berry, patrickovi wilsonovi i johnovi bradleymu, aby sa po tomto pocine este niekde uplatnili. hoc aj ako praktikanti v mcdonalds. ()

maty39

Moonfall je jako něco z mysli autora sci-fi románů autora v 19. století, tedy někoho kdo neví jak vesmírné objekty fungují, ale prostě vypustil svou fantazii na špacír bez ohledu na následky. Každopádně koncept je to velmi zajímavý a velmi originální. Pokud dokážete zapomenout na moderní vědu a občas i na logiku, tak vás čeká opulentní a megalomanská destrukce a zábavná historka s pekelným tempem, pořádnou dávkou sci-fi. Ne, není to vyvážená, bezchybně šlapající podívaná jako Den nezávislosti, ale je to film, který mě potěšil svým "výplachovým" přístupem oproštěným o veškeré ambice. K lepšímu hodnocení by pomohlo, kdyby se zkrátili některé rodinné linky (celá ta linka s dětmi hlavních hrdinů). Pokud by Emmerich vypustil podobnou vatu a hlavní postavy byly o něco charizmatičtější, tak to mělo 100 minut a já bych šel s hodnocením výše. Moonfall je tak trochu film z jiné éry, který moderní divák viděl už několikrát a je to pod jeho úroveň (plus žádný fanservice, který by nalákal masy do kina). Před pětadvaceti lety by to byl trhák. ()

bongazkongaa

Nechápu místní komentáře. Když jsem na to šel do kina, tak jsem čekal film nabušenej efektama a tak trochu kravinu. Přeně to jsem dostal. Nikdo přece nečkal, že to bude druhej Interstellar. Myslim si, že když od toho nic nečekáte, tak to i celkem pobaví. 3 hvězdy úplně v klidu. ()

Eterninox

Slušné obsazení, pár podařených vtípků, a místy působivé speciální efekty. Jinak ale příliš demence, málo zábavy, a nulová emoční investice. Ze všeho nejvíc je tedy Moonfall, podobně jako většina Emmerichových filmů, učebnicovým příkladem toho, že naflákat na plátno hromady vysokorozpočového bombastu nedělá nutně film epickým, natožpak dobrým. 40% ()

bozka10

Každú katastrofu, ktorá sa na nás rúti z vesmíru rád privítam.Toto malo vlastne všetko čo je pre mňa atraktívne.Nejaká ta záhada z vesmíru, teória dávnych astronautov,vznik života,proste galaktické prekvapčo, sprevádzané globálnou katastrofou s potenciálnym ohrozením planéty.S kvalitným vizuálom,zničenými metropolami,gravitačnými cunami,by sa to zdalo byť dokonalé,ale neni a z nejakého dôvodu to nefunguje,tak jak má.Emočne to je úplne vyprahnuté,postavy dosť nevýrazné a celé to jednoducho nenapĺňa potenciál.Pre niekoho blbosť,ale aj tak jeden z najlepších vesmírnych průserov za dlhú dobu.3-4*. ()

Flopik

Tak teraz to Roland teda vôbec netrafil. Katastrofický film, ktorý plynie tak rýchlo, na nič nečaká a pri tom je nudný ? No tu musí byť niečo zle. Herecké obsadenie skvelé, až som prekvapený že to vzali. Vizuálne musím pochváliť ničenie zeme, to je na špičkovej úrovni. Preto sa ale pýtam "prečo?". Prečo je vo filme Moonfall tak málo ničenia. Väčšina filmu je len kecanie a miestami mi to pripadalo, ako keby scénky boli na seba náhodne rýchlo prilepené aby to nejako držalo po kope. Humor tak ten mi nesadol vôbec, zasmial som sa asi raz a to väčšinou mám takéto odľahčené vtipy rád. No pre zhrnutie tu fungovalo naozaj málo. Snažilo sa to byť originálne s "mimozemšťanmi", za mňa to ale mohlo byť čisto len o mesiaci padajúcom na zem, čo samo o sebe je už nosná téma.  Treba vypnúť mozog a zabavíte sa aspoň ako tak. U mňa aj keď takéto filmy mám celkom rád nuda. Takže za 3*. ()

Illy

Mám rád lobotomické blockbustery, krásně u nich člověk vypne a pobaví se. Tady jsem se ale vůbec nebavil, proboha on to snad Roland celé točil v zelené místnosti deset na deset metrů! Herci nemají co hrát a topornějšího Patrika s Halle jsem asi nikdy neviděl. Zatím největší trapárna letošního roku. ()

majec4

Cakal som ze to bude horsie. Ma to plno chyb, ktore by ma mozno pri inom filme prinutili vypnut to, ale Emmerich sa v tomto pripade trafil na moju strunu vo viacerych detailoch: vesmir, katastrofa, Wilson v hlavnej ulohe, konspiracia s Mesiacom, niektore funny beckove sceny. Hnevalo ma, co vzdy pri takychto filmoch, ked zrazu ostane zachrana sveta na pleciach nejakeho odpisaneho typka a jeho par partakoch. Stacilo par jedincov a aka akcia sa da naplanovat? Teda aspon to tak vyzeralo podla tohto filmu. Ten start raketoplanu bol fakt WTF. A ta automobilova nahanacka v sneznej burke mi skoro vyskrabala oci. Miestami je to blbe, naivne, beckove, niektore tie sceny su so strasnymi efektami. Cez to vsetko sme sa doma dobre zabavili. Na konci filmu som si ale dokazal povedat, ze skoda ze to nemalo este hodinu navyse. Zabavnejsi film si teraz na rychlo neviem vybavit. Minulorocny The Tomorrow War (2021) ma prekvapil nejako podobne, aj ked to bolo podla mna o dost lepsie z hladiska takmer vsetkeho. Takze ludia, treba vypnut mozog a uzit si to. ()

Sunny.69

Hahaha. Jako... Až na pár blbejch střihů je film natočený dobře (co se týče filmařské práce), ale jinak je to pěkně pitomá slátanina, a zajímavá konspirační teorie.... Lepší než placatá Země, ale stejně. Nejsem si jistá, jestli je rozumné v dnešní době (době konspirátorských dementů) točit filmy, které berou vážně takovéto teorie jako obří měsíc, co nás zabije. :-D ()

arcticsky

Spektakulární záběry vesmíru a přílivových vln jsou v pořádku a zábavné - nakonec to točil Emmerich, že. Hovadná konspirační teorie o původu a vzniku lidstva je zábavná už méně...vlastně vůbec. ()

warrenur

V tomto pandemickom case som si chcel ist do kina na velkom platne uzit nieco jednoduche, snad zabavne a trochu vypnut. Totiz, ponuka toho, co ma zaujima je v kine pokryvana za posledne roky len velmi zriedka. Nuz a obcas sa vam stane, ze idete na premieru a vase ocakavania narazia na tak jeb..ty scenar, ze zialite nad vyhodenymi peniazmi. A to sa mi po velmi dlhej dobe opat raz stalo. Nebyt odvaznej premisy s dianim v mesiaci a par "obtreniami" sa o realne vedecke teorie, poslal by som to zasluzene rovno do odpadu. Totiz, na to, aby to divak mohol vnimat povznesene a nevnimat tie stupidity, museli tvorcovia prist s hodne vtipnym az parodickym prednesom. Nie s niecim takymto. Jesus....krutil som hlavou nad tymi mrakmi hluposti a klise a obcas doslova trpel. Ak ste videli hocico v kvalitnejsom sci-fi spracovani, ci sledovali nedavne starty rakiet, tak tu to bol taky cringe, az to bolelo. Nebyt charakteru Johna Bradley-ho, ktory bol povahou velmi podobny jeho stvarneniu Sama v GoT, nemal by som charakter, ktory by som "ne-neznasal". Neodporucam, je to naozaj velmi, velmi zle. Sklamanie. 30% ()

Aurus

No tento film si těch 58% zaslouží, protože chvílema to je fakt hodně zábavný ale chvílema to je nudný a čekáte jesli se začne nečo dít. Příběh je dobrý, postavy jsou docela sympatické, hudba je výborná, akce tu je super, efekty jsou extrémně dobré, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. Na tomto filmu jdou najít plusy a mínusy, jeden z plusů je příběh který je dobrý, hudba která je výborná, lokace které jsou zájímavé, efekty které jsou na vysoké úrovni a perfektní konec který sem nečekal a i náznak na pokračování. Ale zas tu sou mínusy jako chvílema nuda. Ale to filmu dokážu prominout takže za mě 7/10. ()

dannyyy

Hezká vesmírná pohádka. Klišé, nelogické scény a dobrodružnou výpravu omladiny dávám zde stranou. Já se bavil. ()

Saur.us

Prosím, udělejte někdo Emmerichovi radost a zničtě už konečně tuhle planetu! Moonfall je další a zase o krok horší destrukce filmařského umění, blbá jak troky a dokonce už ani ne tak trikově povedená. Aspoň, že těch pár vtipných chvil s J. Bradleyem to drží. ()

LordBeeDoO

Potenciál na slušné sci-fi je úplně zdevastován polokomediálním pojetím a hlavními hrdiny. Nechápu, proč v každém sci-fi se musí strašně řešit "běžné problémy" "běžných lidí" a jejich problémů ... co to tam má vůbec co dělat? Většina stopáže jsou stupidní a trapné řeči. Kde je akční sci-fi? ()

Bozvav

Hodně odvážné scifi, které má za cíl nejspíše varovat před přtechnizováním společnosti. Což je za mne ok. Jen si myslím, že kdyby ta super umělá inteligence v čele s nano roji měla mozek, tak by nemusela nechat hapat měsíc, ale v klidu by si sedla někde na jeho okraj, nachystala popcorn a colu a koukala se, jak se vyhladíme sami mezi sebou. Zpestřit by si to mohla třeba sázením na jednotlivé země, která půjde vstříci prdeli jako první. Vizuálně docela vymakané, hudba se hodila, klišé a patosu přiměřené množství. Za mne tři slabší měsíce, pardon hvězďule. ()

Platom

Pro námět na film si dost možná Roland Emmerich skočil do školky, kde si hráli kluci s legem a vojáčkama, fantazie jim pracovala na 210% a Roland si řekl "Ty jo, to by byl dobrej bum bác biják..." Nooo a kupodivu nebyl. Nemohu ovšem ani za mák říct, že jsem se nudil. Už od samotného začátku jsem celou tu diskotéku sledoval se škodolibým úsměvem na rtech a s každou další scénou jsem se těšil, na naprosté potlačení fyzikálních zákonů, klišé scén, které se velice neúspěšným způsobem snaží v divákovi probudit nějaký ten cit a laciných CGI triků. Myslím si, že s takovým profesním růstem dostane pan Emmerich brzy nabídku od slavného studia Asylum. Protože s každým dalším filmem tam začíná zapadat více a více. Ještě bych rád dodal, že jsem se těšil na destrukci planety Země, která je v každém Rolandově filmu "grandiózní" a tady jsem se toho nedočkal. Ach jo! ()

Hapretor

Ještě větší blbost než 2012 ... ten Emmerich teda jede ... jede ... do pr .... na zabití času od něj klasický total brainwash ... ()

Komiksový Morbius se odkládá

Komiksový Morbius se odkládá

05.01.2022

Fanoušci Jareda Leta a komiksového univerza od Sony (do kterého se zatím počítají jen dva Venomové) dostali ze začátku roku špatné zprávy. Snímek Morbius se totiž odsouvá rovnou o tři měsíce dál,… (více)

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Emmerichova novinka našla hlavní hvězdu

Emmerichova novinka našla hlavní hvězdu

13.05.2020

Chystaný katastrofický snímek Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, 2012) Moonfall obsadil představitele hlavní role. Bude jím herec a komik Josh Gad (Kráska a zvíře). Film vypráví o tom, jak je Měsíc… (více)

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc