Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

Ironfood

Začátek nevypadá úplně špatně, rozpor mezi otcem, pro kterého rytířství spočívá hlavně v rozdávání ran, a synem, který je trochu intelektuálnějšího zaměření, sice není ničím originálním, ale určitě to dává prostor k vytvoření zábavného příběhu. Bohužel se rychle ukáže, že scénář je naprosto zoufalý a jeho jediným cílem je nějak vyplnit čas. Takže kamsi zmizí princezna, hrdinové ji jdou kamsi hledat, pak je pošlou ještě kamsi jinam, nakonec se vrátí domů a Hanzlík dostane na prdel. Celé je to bez nápadu, bez jakékoliv snahy o nějaké prokreslení osob, vzájemných vztahů či světa, ve kterém se to odehrává. ()

skinny

Katastrofa, slaboduchy pribeh, trapné dialogy, zoufalé herecké výkony, nudná výprava.... Tady proste nic nefunguje...a ten konec byl na pohádku vrchol nevkusu...1* za šaty Táni Pauhofové ala Ledové království, páč na ni se hezky dívalo ()

Lukoboss

Ty nový pohádky jsou prostě shit... aspoň většinou. No musím uznat, že tady jsem se přemáhal i s tou jednou hvězdou. Blbej scénář, blbá režie, blbý dialogy, blbá kamera.... ta mě vlastně srala nejvíc. Je to statický, až to bolí - prostě postavíme kameru sem a někdo projde záběrem. Pak ji postavíme zase támhle a někdo projede na koni. Je to příšerný. Zápletka je o ničem, snaha brnkat na struny Třem oříškům pro Popelku (nahánění prince ála preceptor) je až trapná. Opravdu nevím, proč se dávají peníze na takový "díla", když to stojí za hovno. Efekty jak před třiceti lety atd. Vlastně se mně to ani nechce všechno popisovat. Dodíval jsem se na to jen z toho důvodu, abych se ujistil, že to hodnocení tady nebude jen tak střelený od pasu. No není... a taky už se na to nikdy nepodívám! P.S.: Mohlo se to klidně jmenovat "Turistický průvodce", protože tam furt někdo někam chodí a nic se neděje. ()

KR4T4S

V prvních minutách to vypadalo, že budou v pohádce současné motivy (emancipace, gender stereotypy atd.). Bohužel než se to ale rozjelo, přišla sprška klišé, scénáristických failů (postavy vysvětlující, co se teď stalo; laciné zbavování se charakterů u putování za náhrdelníkem), postav, chovajících se jak idioti. Nekonečně nudná 80timinutovka bez jakékoliv invence, podařeného vtipu, napětí. A s šílenou parukou Lukáše Vaculíka a lobotomizovanými vílami. Propracované kostýmy, základní propriety (princ , princezna, království, čaroděj apod.) samy o sobě dobrou pohádku neudělají. A už mě štvou, ty "profesionální" šermířské skupiny alá středověk v každém štědrovečerním výtvoru. Když jsem se díval, kolik zbývá do konce, povzdechl jsem si, že ještě tři minuty. To si opravdu autoři myslí, že tohle může dnešní české dítě/dospělého (kohokoliv) zajímat? Nezamrzli se svojí fantazií někde v minulém století? ()

Maynard.

Štědrej večer si nechat takle dojebat? Díky mami, že ses chtěla koukat právě na tohle :o). Ne, tak chtěli sme prostě vidět novou pohádku, páč ty starý sou sice fajn, ale už je známe tam i zpátky a navíc většinou takle po rozbalování dárku čučíme na nějaký neokoukaný. Ale asi naposledy, páč teda tohle byla naprostá katastrofa. Spíš to bylo napůl k smíchu a pláči, že je někdo schopnej vůbec něco takovýdleho natočit a následně i v telce odvisílat v hlavní "vánoční" čas... Za koule do průvanu a to sem ještě hodnej :o). Tohle nemělo s hezkou pohádkou vůbec nic společnýho a ještě navíc tam hrál a zpíval Xindl X, kterej není vůbec v mý topce. ()

herr_carter

Vaculík svůj herecký vrchol prožil v době, kdy se v dešti kamarádil s Tofifem, a to je ještě slovo vrchol ve dvoumetrových uvozovkách. Obsadit takového herce do hlavní role , k tomu ještě pohádky a doplnit týmem zkušených neherců, to je dá se říct sázka na jistotu............. moje hodnocení = 2 z 10. ()

JamesSi

Štědrovečerní pohádky České Televize patří ke spoustě zla, které ubližuje na mentálním zdraví televizních diváků. Než jsem pohádku viděl čekal jsem, že bude buď nudná nebo trapná, popřípadě obojí. Podle ukázek to vypadalo, že o žádné skryté zlato nepůjde. A ono to šlo - sice to občas mělo chyby, ale je to o maličko lepší než Korunní Princ, Duch nad Zlato a podobné rakoviny. Tahle pohádka má spoustu chyb - herecké výkony jsou na draka (je to pohádka a já udělal vtip o drakovi, jak třeskutě vtipné) a hlavní romance není nic moc propracovaná. Co však odlišuje tuhle televizárnu od Princezny a Písaře (Udělej Mi Kocoura) a podobných pohádek je, že vtipy docela fungují. Vtipy nejsou nijak geniální, ale fungují a nepřivádí vás do cringe-módu. Vizuály by mohli být lepší, ale některé dokreslovačky byli celkem pěkné. Hudba byla hnusná. Vypadalo to, jako kdyby si XindlX uflusnul. Konec by mohl být lepší a mohlo by to více dekonstruovat pohádky - třeba byl bych rád, kdyby protagonista nedostal princeznu a jen jí zachránil. Když už mluvíme o protagonistovi - Jane Komínku, teď mluvím k tobě, já vím, že se snažíš a že herectví není zrovna nejlehčí na hraní, ale prosím tě, snaž se o něco líp. Chtěl jsem to říci nějak sprostě, ale jsem mírumilovný knihumil, co věří, že země je kulatá a mečem umí jen forehand. 2,5* ()

klúčik

Nová rozprávka. V poslednom čase sa tieto vianočné filmy akosi nepodarili. Tento film nebol až tak hrozný, ako sa tu píše. Zaujali ma pekné zábery, ten na tej vode bol naozaj pekný. Príbeh je jednoduchý, ale celkom prirodzený. Herecké výkony sú pekné. No tu pre mňa jasne kraľuje Jaromír Hanzlík ako čarodej. Je fakt výborný. Filmu dávam 65%. ()

Zagros

Na téhle pohádce téměř nic nefungovalo. Příběh byl slabý, výprava průměrná a chyběl dobrý humor. Vůbec nejhorší bylo obsazení, až na jedinou výjimku (královna víl), bylo velmi nepovedené. Většina postav mi přišla vyloženě nesympatická. Princ s moderním účesem vypadal jako šašek, stejně jako král v podobě Jiřího Korna. Ne každý den je zkrátka posvícení. Pravý rytíř je jen další důvod oslavování klasických pohádek v podobě Popelky či S čerty nejsou žerty, kterým nesahá ani po kotníky. ()

Yangus

Nebylo to nejhorší, oproti Slíbené princezně. Již dávali horší pohádky na Štědrý večer. Ovšem i lepší. Vaculík jako správný středověký barbar.To v našich končinách neumějí natočit věrohodně šermířský souboj? S těmi loupežníky to bylo trapné. To už byl lepší souboj v Princezně se zlatou hvězdou. Konstatoval jsem že letošní 3 pohádky měli jedno poselství společné. A to jak důležité je umět číst a psát. Nejvíce právě u této. ()

Merkin

"Moderní" české pohádky jsem po několika pokusech přestala sledovat, protože mě vždycky zklamaly. Teď jsem ale úplnou náhodou narazila na Pravého rytíře a nikoliv z nedostatku jiných možností, ale pro zpracování samo, jsem už dál nepřepínala, nenetflixovala, ani se nezačetla do knížky. Prostě mě zaujaly jak postavy, tak dějový spád a celé to na mě zafungovalo. Tak alespoň jedna snítka šafránu se našla. ()

cepice

Omlouvám se, ale jestli chce ČT, abychom na Vánoce trpěli, tak se jim to vážně povedlo. Proč na krmí takovým brakem? :( ()

buzzwoody odpad!

Bezduché, trapné, nudné, hloupé a zoufalé. Jedná se o fatální selhání všeho, co selhat mohlo. Herci? Jistě. Příběh? Pochopitelně. Scénář? Naprosto. Režie? Totálně. O trapné hudbě či vizuálních efektech ani nemluvě. Na hlavní štědrovečerní vysílací čas ČT1 pozoruhodně amatérské. ()

Drirr

Já tomu prostě nerozumím. To je takový problém si před tvorbou pohádky nakoukat ty největší a nejlepší klasiky. Rozebrat si je, uvědomit si, co tam funguje a inspirovat se (nikoliv kopírovat) pro vlastní tvorbu? Tahle "pohádka" má dobře tři věci - kostýmy, Vaculíka a jeho postavu a výpravu v druhé půlce. Všechno ostatní je opět neuvěřitelně špatně. Herci přehrávají, pitvoří se nebo hrají jak ochotníci z Horní Dolní. Ale mají to těžké, za většinu problémů může scénář, jehož autor splácal několik motivů, hrozivě je překombinoval do podivného přeplácaného příběhu a všechno zaplácl papírovými charaktery bez života, které pronáší naprosto strašlivé věty. Nefungují souboje (tady velké wtf, jako proč v zemi tolika skvělých šermířských skupin, který to kolikrát natočí i skoro zadarmo???), na filmu je vidět, jak je ušitý rychle a bez potřebné péče, scény nejsou plastické a živoucí, nejsou vyvedené do detailů, režie totálně selhala ve vedení herců (všimněte si, že skoro vždycky když mluví, musí se zastavit, což naprosto rozbíjí dynamiku scén. Režisér měl asi pocit, že děti jsou retardi, kteří nezvládnou pobrat chůzi i řeč naráz) i v preciznosti záběrů (jeden příklad - hrdina nahání záporáka, ale vyklusává si jako na výletě) či v budování napětí a atmosféry (nestačí proboha dát do sklepení pár hořících svící!), kdy jsme ve středověkém světě a všechno je vypulírované jak ze škatulky, nikde žádný temnější náznak, který by vzbudil nějakou emoci. Všemu ostatně nepomáhá ani marná hudba s jednou hroznou a jednou ucházející písní či odporné postsynchrony. Sumasumárum další velké zklamání z produkce ČT. Možná jeden rok vynechat a dát ty prachy do know how by bylo lepší než tyhle smutky. 20 % ()