Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

MartinTerran

Klasická pohádka, která nemá žádnou přidanou hodnotu. Jde o klasickou záchranou akci uvězněné princezny. Po cestě je však mnoho nástrah a nebezpečí. Vaculík je zde skvělý akční rytíř. Hodnocení: 52/100. ()

unrocker

Tak nebylo to tak špatne. Snaha o pěknou pohádku docela dobra kamera atd... princezna hezka ale tomu synkovi co se o ni ucházel sem to nějak nemohl uvěřit vůbec mi v Te pohádce neseděl. Co chci vyzdvihnout byly masky a nejvíce se mi líbil čaroděj v podání Hanzlika ten byl fakt dobrý za toho dávám druhou hvězdu. ()

Pavlunka

Docela mě zarazilo hodnocení, protože tadle pohádka mě mile překvapila. Pěkné kostýmy a moc pěkné triky na českou pohádku. Hlavní hrdinové byli sympatičtí a přišlo mi to trošku o něčem jiném, než jiné pohádky. Tu vlnu kritiky jsem nepochopila. Bohužel našim pohádkách chybí herectví, ale to je bohužel způsobeno špatným scénářem. Jak mám dobře hrát když to co mi vychází z úst je trapné. Velmi mě zklamal Jiří Korn, kterému bych toho krále nevěřila ani bez o 20 let mladší. Ale určitě to stojí za zhlédnutí :) ()

Ukrizku

Štědrovečerní pohádka o nevím, proč rytíři, nejde snad ani sledovat do konce, není, čeho se chytit. Ubohost odkapává z výpravy, výrazů protagonistů, scénáře, hudby... motto: žádné, herci: ošklivý princ s pseudocharismatem a princezna stará-mladá; co by tohle mohlo dětem dát? Nic. Na trapnější pohádku si nemohu vzpomenout. Ale kostýmy jsou krásné. ()

Joe16210

Vedle některých nepovedených pohádek vypadá Pravý rytíř jako vcelku ucházející dílo. Postavy, obsazení, společenská témata, to vše se Pravému rytíři podařilo zajímavě zpracovat. Hlavně vyvrací stereotyp mužů jako rytířů, že nemusí být jen hrubí a násilní, ale mohou ovládat i jiná umění... ()

jprmusic

Tohle snad nemá Hanzlík zapotřebí ne? Chtěl jsem dát novejm pohádkám šanci. Ale bylo to marný. Snaha postavit proti sobě sílu a vzdělání je sice chvályhodná (jedna hvězda), Vaculík v cajku (ta druhá), ale naprosto schází forma a nějaký další herecký tahoun. ()

Dixieboy

Ach jo :( Stejně ubohé jako Vaculíkova paruka... Zajímalo by mě,jestli panu režisérovi dochází, že je třeba režírovat i příšerný komparz? ()

Fíma

Průměrná štědrovečerní pohádka, která se nejspíš nestane vánoční klasikou, ale k úplnému zatracení také odsouzena určitě není. Je to příjemná dobrodružná pohádka, kde udatní rytíři zachraňují spanilou princeznu (jaká příjemná změna oproti neustálým snahám o "emancipované" pohádky). Takovéhle pohádky mám rád... i když, kde jsou ty časy, kdy krásné princezny unášel Mrakomor? To byl jiný řízek! ()

Honzulik odpad!

Pravý rytíř - tak tato pohádka vstoupí do dějin jako největší slátanina která se na štědrý den dostala v nejsledovanějším čase na ČT1. Opravdu by mne zajímalo, kolik jsme (ze svých poplatků) na tuto hrůzu vyhodili! Celý scénář, režie a herecké výkony jsou velice amatérské a trapné, ale při momentu, kdy "rytíř" zákeřně střelí nějakou podivnou "vílu" nebo co to bylo... z kuše do zad a následně se tomu přiblble směje a na voru uniká, nás opravdu zamrazilo! Absolutní tvůrčí a produkční impotence. "Naše" televize zapomněla na upozornění, že tato pohádka je naprosto nevhodná pro děti!!! Abych to shrnul, vedení České televize už nežije v reálném světě a dělá si z nás vysloveně prdel... A vy pánové Vaculíku, Korne, Hanzlíku a spol, není vám stydno? Odpad jak sviňa! ()

kolacky

Nápad nebyl špatný, ale... Tihle herci by neměli hrát takhle ochonicky!!! Ani pro děti!!! Natož vánoční premiérovou pohádku. PROČ všude cpát písničky? Proč je čarodějův hrad tak prázdný??? Žádní služební skřeti, nic. Proč jede rytíř se synem do světa sám? Proč ne aspoň dva zbrojnoši? Jak to, že se princezně na pomoc vydají takovéhle figury a ne celý rytířský dvůr??? A zlo z nejmenších... mladý rytíř s takovýmhle moderním účesem by měl povinně dostat na holou. Nu což. Není každý režisér Jirka Strach, ale aspoň snažit by se mohli. ()

MrDorry

Neskutečné dno českého filmu. Neslané a nemastné. Dialogy bez života a emocí. Nápad sice pěkný ale mohlo to být lépe provedené. Nestojí za více jak za 10% ()

Vasyl

V komentářích k pohádkám by se nemělo pičovat, tak nebudu. Takže jen slušně - ani tahle se nepovedla. ()

hwnd

Strašné. Chtěl jsem dát odpad, ale pohádku zachraňuje, že ČT dosáhla dna o den později se slíbenou princeznou, zas tak zlý tento pa-výtvor nebyl... ()

natalanka

Musím uznat, že to mělo děj, poučení, hezké kostýmy. Najdete v tom originalitu jako je nástraha věčného jídla, bohatství...boje) , Jednoznačně mi přišel nejlepší Martin Kraus a Lukáš Vaculík , kteří jsou nesmírně vtipní.. (jejich grimasy opravdu nemají chybu) :-) Jeden si zahrál pokřiveného rytíře a opravdu si ho vychutnal, druhý po boji dychtícím otcem, kterého usedlý život nudí. Prostě opravdu pohádka a stojí za to se kouknout ještě jednou :-) ()

eMeMko

Pokud pominu naprosto nelogický příběh, pokud se tomu tak dá vůbec říkat, z této “pohádky” nezbude skoro nic. Spusta drobných zápletek, která se během těch 80 minut na obrazovce vyrojí, skončí rychleji, než si jí vůbec stačíte všimnout a dohromady nedávají vůbec žádný smysl. Hlavní hrdina se do příběhu absolutně nehodí, a to jak vzhledem (moderní patka s vyholenými stranami), tak chováním (herecké výkony mu moc neříkají). Trochu to zachraňuje taťka Vaculík, který mě za začátku extrémně otravoval, později se však ukázalo, že je to bohužel nejlépe uchopená a zahraná postava celého příběhu. Finální hodnocení: Jednu hvězdu za něj, druhou pak za krátkou stopáž (závěrečné titulky běží ještě během “děje”) ()