Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

Narciska

Dívat se na to dá příjemně. Patrně však tím, jak jsem za Vánoce přesycena pohádkami, v mé mysli více než děj ulpívá příznivě a výrazněji víceméně jen vedlejší postava Lukáše Vaculíka. Je to fajn, jen z celé pohádky trochu málo, více snad v mysli zůstane druhým zkouknutím v příštím čase vánočním :) ()

zdeny99

Sice mišmaš, ale o to povedenej a pohádka, na kterou se konečně dalo dodívat. To princátko je sice takovej tajtrlík, co si rád spíš čte než bojuje. Zato tatíček Vaculík by se jen mlátil mečem. A černokněžník Hanzlík je nechutnej. Jen ta princezna je taková průměrná - ani pěkná, ani škaredá. Hrad z dálky vypadá majestátně jak Kamelot, ale v interiérech je to polozřícenina. Děj uchází a i díky kratší stopáži plyne rychle. Kazí to snad jen šedivé vyobrazení interiérů a exteriérů, což by podle mě být v pohádce nemělo. Naopak by mělo být barevné a veselé, abychom si každý záběr mohli pověsit jako obraz na stěnu. Bohužel tady něco takového bylo jen chvílemi v říši víl, což je málo. [3589. hodnocení, 271. komentář, 37%] ()

Rockerman

Protrpěl jsem to až do konce, ale dalo to fušku. Příběh chaotický, bez hlavy a paty a bez překvapení. Jediná hvězda za "mou" Táničku. ()

Joll odpad!

Za kamerou tak strašnou, jakou jsem už dlouho neviděl, za choreografií tak ubohou jakou ani svět neviděl a pod parukou tak odpornou, že by ji ani vodník nenosil, se odehrává příběh s hrdinou, kterému jsem nefandil ani jedinou. Prosím, vyřadit z archívu čt, uděláte jen dobře když už nikdo jiný se na toto nebude muset dívat.. ()

Wallis3

Budou to dva roky, co jsem si na ČSFD zřídil profil a to přímo na Vánoce. Tak považuji za adekvátní symboliku dát jubilejní pětisté hodnocení zas na Vánoce a to přímo pohádce. Uznávám, že česká tvorba stojí za prd, ale rozhodně by mě zajímalo, co by si český divák představoval v české pohádce, když tuto v celku povedenou takhle potopil. Opravdu ÚDOLÍ TUPÝCH HLAV. Vaculík si toho rytířskýho balíka vystřihl dobře, výprava taky dobrá a Hanzlík čaroděje zvládl taky dobře. Jasně plno kýču se našlo, ale je to POHÁDKA!! ()

hazaba

Nevím, proč štědrovečerní pohádky jsou rok od roku horší a horší. Tahle bohužel spadá do dané kategorie a ani můj oblíbený zestárlý Lukáš Vaculík ji nespasí, i když zrovna jeho postava měla představovat toho jediného pravého rytíře a je u ní vidět nějaký vývoj. Přitom myšlenka příběhu, jak jsem si ji aspoň vyložila, nebyla úplně špatná - síla není všechno, abys něčeho dosáhl, musíš používat i mozek. Zcela mě zklamala postava Jiřího Korna, která tam vlastně vůbec nemusela být, a ani Jaromír Hanzlík nebyl dostatečně démonický. Navíc relativně tuctová a ani příliš pěkná princezna... fakt zklamání. ()

Ben Nevis

Už jsem viděla daleko horší pohádky na Štědrý večer (za všechny mi v uších ještě zní "Vladane, Vladane, nedáme se ne a ne"). Tato má kromě běžného pohádkového děje i morální vyústění (které však není nadčasové). Jenom škoda, že se z pohádek vytrácí hororová atmosféra, kterou bych čekala v kulisách spálené země. Takto jsou záporáci akorát otravní a divák útrpně čeká, až je hlavní hrdina porazí. Když se nad tím zamyslím, tak se vytratila vůbec atmosféra a zůstalo jenom divadelní přestavení. ()

MickeyStuma

Nemohu si pomoct, ale vzdáleně tato pohádka připomíná starší snímky ´Nebojsa´ a ´O statečném kováři´. Mladý jinoch jde do světa na zkušenou a doprovází ho dva mameluci, kteří jeho dobroty chtějí jenom zneužít. Motiv z pohádky ´O statečném kováři´, že? A jak jinak, jdou zachránit princeznu ze spárů černokněžníka tentokrát ve spálené zemi. Nebojsa také došel do podivné temné země. Nebo snad ne? A onen statečný kovář? Ten sice musel vlézt do studny, ale princeznu věznil kdo? No nic. Novotou tohoto příběhu je fakt, že hlavního hrdinu doprovází jeho otec, což svým výstupem měla být zřejmě komická figurka, ale s úctou k Lukášovi Vaculíkovi, se to moc nepovedlo, byť se viditelně Lukáš snaží sebevíc. Originalitou jinak tento počin nekypí, ale to neznamená, že by se na to nedalo koukat. Naopak. Pohádka je příjemná, uvolněná a co hlavně, pro děti jednoduchá. Natočená je tedy přijatelně, ale jako obvykle to jenom potvrdilo již několikaletou scenáristickou krizi v oblasti pohádek. Bohužel. ()

Olík

Řekněme si to pěkně po rytířsku na férovku.....na to co nám poslední roky servíruje veřejnoprávní televize na Štědrý den šlo relativně o snesitelnou záležitost. Ano, příběh líně kopírující své osvědčené předchůdce. Ano, princ tak trochu nic moc. ANO, ostatní osazenstvo se taky dvakrát nepřetrhne. ANO, ANO, ANO....a dalších 10 ANO k tomu. Bohužel jsem se naučil pracovat v režimu "nečekej novou Princeznu ze mlejna" a tak k rozbalování dárků slušná kulisa. A co je nejvíce "světe div se"? Ani ten rádoby "český Belmondo" mi tentokrát nevadil.......ba naopak. ()

brumbrum

Mila slabomyselnost.. Nepomohlo ani domace kino HD a praskajuci kozub v zasnezeny vecer: komplet dokefovane.. - zli herci, zla hudba, rezija nahovno.. proste cele spatne.. Ale inak mila rozpravka, neuskodi, len uspi :-D. Takze 2* z milosti.. ()

4x8x16x23x42

Jedna z nejlepších moderních pohádek za posledních 10 let. A že jich jich teda moc není co by za něco stálo stálo ... Vaculíkovi role náramně sedla. Dal bych 4 hvězdy, Aleš vzhledem k hodnocení filmu dávám 5. P.S. Nezlobte se mě, ale hodnocení pod 3 hvězdy jsou v tomhle případě, u hodnocení české pohádky úplně mimo . ()

Ezis

Tak poprvé v životě dávám více hvězdiček, než kolik si film podle mě zaslouží. Normálně bych mu dala 3-4 hvězdičky. Ale pokouším se zvednout průměrné hodnocení, které tu má snad až nezaslouženě nízké. Možná proto, že na Štědrý večer člověk čeká něco slavnostnějšího a důstojnějšího. Ale pro všední večer je to film velmi příjemný. Pro mě například kvůli exteriérům a středověkým kostýmům, které jsou tu nádherné. Ale hlavně, téhle pohádce se podařil - na rok 2016 - až skoro zázrak: být klasickou, ale přesto originální pohádkou, mít moudré poselství a předat ho. Přibližně od roku 2000 je spousta pohádek buď trapných, nebo zbytečně drsných, nebo naopak zženštilých. Zato tahle mně přišla taková správně chlapská. Je to klasická cesta chlapce k mužnosti a umění překonat sám sebe. Ale scénárista navíc přidal i cestu zkušeného muže k další moudrosti a celkové poselství - "Nikdy si nemyslete, že už všechno umíte. A lidé jsou nejsilnější, když jsou ochotni se učit od jiných a spolupracovat." Já osobně vždycky ocením, když je v pohádce nějaká zajímavá postava staršího věku a když v ní spolupracují generace (to tedy zní pěkně nepohádkově, když se to napíše takhle...). Protože to v klasických pohádkách často bylo - moudrá stařenka, zkušení rodiče, spravedlivý král. A navíc scénář nutí k zamyšlení - co třeba Damián, co měl tak rád peníze, že dal přednost přeludu peněz před skutečným životem? --- Takže pokud vám nebudou vadit některé prvky, které tu působí rušivě, ale pro mě jsou ještě v rámci snesitelnosti - třeba komický nádech dialogů s černokněžníkem, představitel mladého rytíře, co má občas pohyby jako pražský puberťák, ale jinak je docela sympatický a uvěřitelný, nebo texty Xindla X, co jsou se středověkými kostýmy jako pěst na oko, ale jinak dobré - tak tuhle pohádku rozhodně doporučuji. Pro mě tvoří (spolu s Korunním princem a Princeznou a půlkou království) trojici příjemných pohádek z období 2015-2019, na které se nejspíš ráda podívám i za dvacet let. ()

Ozzy2 odpad!

Až se někdy zhulím, taky napíšu scénář.A rozhodně nemůže být horší, než tenhle trapas.Ty písničky jsou taky na ránu mezi parohy.Kdo to dpč skládal?? ()

DAPDO

ČT je jediná naše stanice, která dovede na Vánoce natočit nějakou pohádku a můžu se tak podívat na něco novýho a né koukat v čechách na Štědrý den na americký sračky, to je prostě plus. Že se něco nepovede, to se stane. Ale když nad tím tak přemejšlím, tak jsem v posledních letech viděl pohádky daleko horší. Bylo by to normálně za dvě hvězdy, ale kvůli pár místním odborníkům, co sem házej odpady a komentáře po patnácti minutách a za Vaculíka se hecnu a dám tři. A poserte si z toho třeba prso. ()

anitae

Každý rok se tak teším na vánoční pohádky a snad každým rokem je zklamání větší. Tohle bylo akorát trochu vtipný, ale od hereckých es, kterými byla pohádka doslova prošpikována bych čekala mnohem víc. A písnička od Xindla mě taky za srdce nevzala. ()

Harry_

Tak špatné, jak to vychází číselně, to rozhodně není. Relativně originální a Vaculík to narozdíl od ostatních dobře utáhne. ()

GlamourCat odpad!

Vůbec to nedokážou udělat atraktivní. Přitom proti pohádkám z padesátých let, které byly tedy na pohled NĚJAKÉ, mají dneska filmaři úžasné možnosti. Na jaře už si ani nikdo nevzpomene, že to vůbec viděl. Neumí udělat ani "pokušení" pořádné, aby opravdu vzbudilo nějakou emoci. Ani čaroděj není strašidelný, nic. Atraktivita pohádky nula. A to ještě to poselství, že "knížky jsou dobré, ale občas někoho zabít je nutné." ()

Iriquindae

Snad první moderní pohádka, která mě neurážela. Zasloužila by si trochu méně, ale za ten vztah otce se synem jí trochu dopřeju. Proti Třem bratrům z minulého večera je vyloženě parádní. ()