Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

JohnZ87

Celkem vydařená pohádka, i když Anděl Páně to není. Jaromíra Hanzlíka jsem v roli černokněžníka málem nepoznal. 65% ()

Jozka7

Úroveň Pravého rytíře dobře ilustruje na pohádku nezvykle drsná scéna (SPOILER), kdy jeden z "parťáků" hlavních hrdinů (Martin Kraus) sejme kuší ze zálohy královnu víl (Táňa Pauhofová), aby jí mohl ukrást kouzelný náhrdelník. Přítomný mladší hlavní hrdina, rytíř Vincent (Jan Komínek), následně šíp vyrve ze zad víly, ale ránu jí ničím nezacpe. Tak takhle se, milé děti, neposkytovala první pomoc ani ve středověku. A jak je na závěr pohádky potrestán zmíněný střelec, který kromě pokusu o vraždu a krádeže má na svědomí i další delikty? Kupodivu nijak! Prchá snadněji než Radovan Krejčíř a při útěku ještě drze rozrazí dvojici strážných. Velmi názorné, velmi výchovné. Na druhou stranu, kladně oceňuji pěkné exteriéry, kostýmy a některé herecké výkony, v prvé řadě Lukáše Vaculíka a také Táni Pauhofové a Jitky Ježkové, byť ty měly dost málo prostoru. Jaromíra Hanzlíka jsem potom nepoznal ani já. Celkově však Pravý rytíř posloužil v rámci Štědrého dne 2016 jen jako výplň při čekání na Tři oříšky pro Popelku. Škoda. ()

Godhaj

,,Ach jo, kéž bys v sobě dokázal potlačit hněv. Promiň, musim běžet.“ Nová česká pohádka sice obsahuje černokněžníka, princeznu, krále a královnu, ale jinak postrádá všechno ostatní. Scénář je doslova přeplněn vycpávkami a chybí jakýkoliv smysluplný dialog, který by postavy činil alespoň trochu uvěřitelné. O herectví se nedá ani mluvit. Komínek byl naprosto tragický, Černá zase neřekla ani půl slova a Kornovo zvolání: ,,To ne!!!“, když mu unesou dceru mě bude ve zlých snech provázet ještě hodně dlouho. Alespoň Vaculík se pořádně snažil a ze své role vytřískal, co to šlo. Táňa Pauhofová byla sice nádherná, ale ve filmu se jen mihla na jakémsi prapodivném plujícím papundeklovém kameni. Xindlovy písničky byly naprosto nepohádkové a jeho způsob zpěvu alá ,,je mi to buřt“ nepříjemný. V úvodu se podařilo pár vtipů napadajících nejen středověké stereotypy, ale zbytek filmu už je jen cesta tam a zase zpátky. V této pohádce chybí emoce, např. souboj proti lapkům tři postavy znuděně pozorují, jako když se děje něco naprosto obyčejného. Natočit dobrou pohádku není v dnešní době nemožné, ale tohle je prostě odfláknuté! ()

ForGump

Tohle dílo byla kulka rovnou do spánku, laciný Princ a Večernice...Naopak politiku ČT chápu, je jednoduché dát tu nejhorší pohádku na Štědrý večer, neboť většina diváků není plně soustředěna, narozdíl od ostatních svátečních večerů, ačkoliv dalo by se o tom polemizovat.. 15% ()

montenegro

každý rok si říkám, jestli jde klesnout ještě níž- a ono to kupodivu jde...nebyla náhodou vyhlášená nějaká soutěž o to, kdo natočí nejhorší vánoční pohádku? 24,12,18 upravuju a dávám aspon jednu hvězdu- jde to, ono to fakt jde- jsou i horší pohádky- jako třeba Slíbená princezna a Žito... ()

TEKAS odpad!

Vaculík s příšernou parukou a v roli naprosto parodické postavy, hlavní hrdina přijímal signál nevím z jaké dálky a účes jeho i samotné princezny byl rozhodně dobový. Ale z doby současné. Jedna blbost za druhou. ()

alldo.raine odpad!

Rád bych napsal, že je zde něco špatně. Bohužel je zde ale vše špatně. Scénář, herci, hudba a písničky. Ach jo, kde jsou ty časy našich krásných českých pohádek. Mimochodem co ten Hanzlík? ()

TaNya_ odpad!

Utrpení mi tady působilo úplně všecko. U mizerných hereckých výkonů počínaje, přes naprosto nepochopitelnej scénář až po efekty horší pomalu než za dob černobílých filmů. Tak naprostou stupiditu dialogů sem doteď zažila jenom u seriálu z Jižní Korei - to snad vypovídá za vše. ()

Taffey

První, co mě zaujalo, bylo pěkné světlo v interierech a docela dobrá kompozice tamtéž. Tím ale výčet kladů končí. V exteriérech to byla opět bída a utrpení. Zásadně celkové pohledy, o nějakém polodetailu nebo dokonce detailu ani památky, všechno točeno v době, kdy slunko svítilo jako v úkole. Nechápu to, úplně stejně, jako vánoční pohádka letos, tedy v roce 2019, tedy Princezna a půl království. Přitom mraky, déšť, sníh, vítr, podvečerní nebo brzké ranní slunce, to jsou všechno momenty, které dělají film filmem,. lhostejno, jde-li o film nebo pohádku. Vaculík tady těžce přehrával, stejně, jako většina dalších herců. Oni se asi neumějí oprostit od teatrálního pojetí hraní. A Hanzlík? Ten už je drahně let za svým hereckým zenitem. Přitom to byl právě on, který dokázal, i jako herec bez škol, zahrát všechno. Od Pepina v Postřižinách, po otce Menšíka v Ikarově pádu. Od revoluce už je to jen herec, s výrazovými prostředky a la Chuck Norris. ()

hackstolle odpad!

Marně se snažím najít alespoň jednu hvězdu. Snad za spanilost princezny. Výprava stejně jako ta kaše okolo stojí za pramálo. Princ křičí na svého královského otce "tati". Tak kde to jsme? Toto se opravdu nepovedlo. Velmi. Nevím, k jakému pohnutí mysli by u mě muselo dojít, abych tuto "pohadku" chtěl vidět v budoucnu znovu. ()

Michal687 odpad!

Všem v ČT definitivně vypadly oči ... Tak odporně natočenou hloupost jsem už dlouho neviděl. Esteticky i řemeslně hluboce pod průměrem jedné epizody Ulice. K výpravě reknu jen tolik, že mám podezření na to že nejedna koruna byla papírová... ()

AgnesDee

S odstupem asi tří hodin musím uznat, že tato pohádka se opravdu nepovedla, prezentuje sexistické názory a je gendrově nevyvážená. Prostě je to totální shit. ()

Sidarius

Zajímalo by mě, co vede lidi k tomu, hned po skončení pohádky jí masivně "zhejtovat" na ČSFD. Nebylo to rozhodně dokonalé, ale to ostatně téměř žádná pohádka v posledních deseti letech. Těch opravdu dobrých je málo. Tady jsou alespoň respektována základní pohádková pravidla a někteří herci jsou opravdu k nepoznání, což v Českých poměrech není úplně běžné. Kdo z vás by bez problémů poznal Korna nebo Hanzlíka? Jako hlavní vady vidím výkony některých vedlejších herců, velká podobnost s O statečném kovářovi, a pak hlavně trochu nepřesvědčivé poučení otce a syna, které mělo být rozhodně lépe scénáristicky domyšleno. Jinak ale nosný nápad byl velmi dobrý a i spousta hlášek moc povedená. Výprava a kostýmy jsou slušné a díky malé stopáži to celkem příjemně ubíhá. Záporák se mi také líbil (a to jsem na ně docela náročný) a být lépe zvládnuté to prozření hlavních hrdinů, tak bych se nebál ani lepšího hodnocení. Hodnotím a srovnávám to v rámci daného žánru a z tohoto pohledu je to rozhodně za slabší tři hvězdy! ()

curfew77

Líbily se mi lokace, asi proto, že tolik novějších pohádek nakoukáno nemám, tak mi přišly neotřelé, a samozřejmě můj oblíbenec Vaculík. Zato princ a princezna neslaní nemastní a ta zápletka... :/ Vtipný nápad jeden (přeludy ve dne neviditelné a jejich oběti osamělé na lávce či u stolu), hláška taky jedna (a ne že se zas vrátíte za šest let) hlavní záporák podivně dvojaký - chvilku Voldemort, chvilku Rumburak. A Hanzlíka jsem celou dobu považoval za nějakého cizince velmi podobného Hanzlíkovi, i vinou příšerných postsynchronů. Netvrdím, že to byl nějaký zločin proti Vánocům, ale nenadchlo. 50 %. ()

maoc

Čtou vůbec tvůrci alespoň recenze a ještě lépe pár komentářů ke svým filmům? Jestli ne, tak by měli začít a vzít si z nich poučení. Pane Dolenský a další, kteří máte na výsledné podobě Pravého rytíře podíl, slyšte: základní kostra příběhu je v pořádku, ale jinak na něm bylo téměř vše špatně. Dialogy jsou toporné a postavy je podávají velmi neumětelským dojmem. Pokud to mělo být směšné, tak vězte, že to bylo povětšinou trapné. Ukotvení příběhu v čase vypadá na nějaký raný pseudonovověk, ale jazyk postav tomu neodpovídá. Netvrdím, že mají mluvit v přechodnících, ale v příběhu, který si bere do úst rytířskost, bych čekal decentnější mluvu. Herci ani nemohou hrát dobře byť by to možná někteří z nich s přimhouřením obou očí uměli, protože postavy jsou tak mizerně napsané, bez vhledu do světa, v němž se pohádka odehrává, bez zázemí svých životů před dějem pohádky. Nejpříjemněji se mi dívalo na Jana Komínka, nejděsivější byl Jiří Korn (Honza málem králem?!! :-O) a víly, které se po place potloukaly jak znuděné kurvy. Jitka Ježková, Táňa Pauhofová a Martin Kraus hrají, co musí, ale bez špetky něčeho, co by do role přidali navíc. Michal Novotný je pro mě seriálový ksicht. Možná je to fajn člověk, ale jako herec je pro mě asi navěky pasé. Jitka Ježková vypadá spíš jako o fous starší milá svého syna než jako Vaculíkova žena, ale protože se mi vždy líbila a v této roli je opravdu k nakousnutí, velkomyslně jí to odpouštím. Jaromír Hanzlík je jako záporák trapný. Chce se mi věřit, že ne vlastní vinou, ale debilitou postavy. A Lukáš Vaculík? Mnozí ho chválí, ale mně se nelíbil. Rytíř, který oslovuje svého syna po celý film „chlapče“ a chová se chvíli humpolácky a chvíli přečestně (aby si z toho bokem stejně dělal srandu), je pro mne tak mimo postava, že by ji dobře nezahrál ani Sean Connery. Takže ho hážu do stejného pytle jako Hanzlíka. Pěkně jsem si zakritizoval, tak ještě malinko pochválím. Docela pěkný byl nápad s obrázky, boj s přeludy (ale porovnejte to provedení např. s přeludy ve Statečném kováři), některé exteriéry a princezna, odsouzená k zachránění, nebyla tak hrozná. A taky v tom nehrál Liška s Bohdalovou (ale bojím se, že se jich ještě letos v nových vánočních pohádkách dočkám). Jinak je ale Pravý rytíř dost špatná pohádka sázící na „humor“ za každou cenu, která neuměla vytěžit téměř nic z dobré kostry příběhu a některých dalších pozitiv. ()

ostravak30

Když čtu zdejší komentáře, tak si říkám, proč vůbec někteří chtějí hodnotit zde na csfd.cz? Proč, když nepoužívají rozumné argumenty a fakta. Napsat, byl to hnus a bylo to béčko umí každý. Je jasné, že podobné pohádka, jako Princezna ze mlejna či Honza málem králem nebo snad Lotrando a Zubejda, se zkrátka již točit nebudou. Doba se změnila a s ní i způsob natáčení. Pochopitelně, že se sem tam podaří natočit pěkná pohádka, za mě třeba Kouzla králů, ale pravdou zůstává, že většina je spíše průměrných. Já dodávám, že chyba je hlavně v tom, že se ČT snaží splnit svou nepsanou povinnost a každý rok na Štědrý den uvést premiéru nové. Možná by se měly přestat pohádky natáčet jako na běžícím páse a mělo by se točit jen když přijde kvalitní nápad. Rozhodně ale pro tento nápad každou pohádku ihned neodsoudím. Je pravdou, že i tato je spíše průměrná. Ale zase ne podprůměrná. Příběh je velmi slabý, postavy mají jasně dané charaktery, jak to ostatně v pohádkách bývá, ale velmi rychle se díky tomu záporáci vyautují. Poslední hlavní záporný hrdina je poražen příliš snadno a nebýt pomoci otce, ani by to rytíř nedokázal. I celá pomoc víl a tím vlastně i dějová linka je jako by příliš urychlená a tak jednoduchá, že to pohádce spíše škodí. Každá správná pohádka by měla mít především vtip a hudbu. To druhé tento snímek má, to první citelně chybí. Bez vtipu, legrace, či čehokoli, čemu by se mohl divák zasmát, je pohádka plytká. Chybí kvalitní herecký výkon především mladého rytíře. Nicméně, jak už jsem výše uvedl, pohádka patří do lepšího průměru, ale pořád průměru. Musíme se zkrátka smířit s tím, že dokud bude Česká televize uvádět pohádky továrním způsobem, jejich děj bude stále těžší a těžší vymýšlet, tím spíše pořád něco nového a nového a tak budou pohádky stále průměrnější a podprůměrnější. Tím spíše to platí, když jich už ČT uvádí víc než dvě, ale v jeden rok klidně i tři. ()