Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

Bohemák

No, tak to byla síla... Trochu umírání, trochu křiku, hodně naléhání, trochu naléhání někoho na někoho, ale nakonec jsem moc rád, že jsem to viděl. Plné 2 hodiny naprosto nepředvídatelného příběhu (knižní předloha je hodně znát). ()

B4TM4N

Nezaujatý střet civilizací v příběhu, který je stejným dílem jak o životních hodnotách lidí z kulturně takřka protikladných světů, tak o sociologicko-psychologické důležitosti domova a identifikace se s místem. Úchvatná Jennifer, skvělý Ben a emoční vodopád na konci snímku. ()

Stružák

Zajímavý film s excelenentním Benem Kingsleym a sympatickou Jennifer Conneley. Snad už mě jen unavuje neustále stejná (byť, svým způsobem, stejně dobrá) hudba Jamese Hornera. Krom toho jsem byl na konec fimu připravený o dobrou půlhodinu dříve, než skutečně skončil. Několikrát jsem již očekával konec filmu, ale ve scénáři se najednou objevilo pár stránek navíc. Film tak končí zvláštně a na podobné téma je možná až zbytečně uměle natahovaný. ()

Holina

Drama o tom kam až dovede člověka zoufalství, či honba za majetkem - rozhodně k zamyšlení, ale je to stráááášněěěěě dlouuuuhhýýýýý... ()

Michalechal

Snad od začátku do konce filmu jsem cejtil úzkost, zoufalství a za obě strany, jak Kathy, tak rodinu Behrani, křivdu. Vlastně mi nebylo příjemný tenhle film sledovat, ale byl tak dobrej, že jsem se nemohl odtrhnout. Ani mi nepomohlo uklízet při tom nádobí z myčky. Byla to síla. ()

DannyBoy80

Film u kterého jsem se hodně vztekal nad blbostí mladé dámy a ještě tupěšího policajta. Nicméně jednoduchý děj se vyvrbil směrem nečekaným. Ben Kingsley zahrál famozně. Střet kultur zde není tak patrný, ale jemně cítit je. Snaha jedněch je vyvážená blbostí jiných a ještě z banálních důvodů. Netradiční téma, doporučuju. ()

javirgo

O tomto filmu jsem dříve nic neslyšela ani o něm nic nečetla. O to víc mě překvapil. Je to výborně zpracovavý neobvyklý námět s velkou dávkou emocí. Příběh zoufalých lidí , v kterém se od samého začátku dá tušit, že nemůže dopadnout dobře. Přesto jsem ale tak silný konec nečekala. Maximální hodnocení jen tak nerozdávám, ale tento film si ho podle mého zaslouží. ()

kwoky

Dlouho jsem váhal, jak hodnotit. Film je velice dobrý, herecké výkony fantastické (Kingsley mě totálně rozebral), ale stejně se nemůžu zbavit hořké pachuti nespravedlnosti na jediném dítěti. A nemohl jsem se ani na chvíli přimět, abych soucítil s "chudákem vystěhovanou". Měla zaplatit a hádat se až pak. Byl by pokoj, jenže pak by nemohl vzniknout tento film s jedním z nejsilnějších závěrů za dlouhou dobu. Takže tyto nedostatky odpouštím a dám ty 4. Horner mě trpce zklamal, protože celou dobu vykrádá svoji skvělou hudbu z Čisté duše a dělá to nehorázně okatě. Fuj. ()

Dyas

Výtečné zpracování jednoho jednoduchého příběhu, v němž se odehraje několik nečekaných zvratů. Herci hrají na jedničku, Jennifer Connelly vynikne v celé své kráse a Ben Kingsley v celé své přísné odhodlanosti. Film se nevleče, naopak ten čas ubírá tak akorát, jak to k takovému dramatu sedí. Vyniká také těmi dlouhými, tichými záběry. Po emocionální stránce skvělé, soucítil jsem s postavami a čekal co dalšího napínavého bude dál. Jednou větou bych řekl, že je to ohromující drama s výbornými herci. Pesaram, she is a bird, a broken one. Your grandfather used to say that a bird which flies into your house is an angel. You must look upon his presence as a blessing. ()

Schuldiner

Povedené drama, s originální zápletkou, kde i přes několik méně uvěřitelných dějových událostí, nemám chuť hledat nebo dokonce vypisovat mouchy. Chytlo mě to, zapůsobilo to na mou mysl tak, jak drama zapůsobit má. Herci perfektní. Zkrátka snímek o situaci, kde nikdo není záporná postava, kde není zlých lidí, kde zkrátka jen došlo k omylu, který odstartoval spirálu událostí, které jen vyplývaly z osudů všech zainteresovaných... ()

santiamén

4/10 Telenovela hadr, situace vygradované do naprostého absurdna, chování většiny postav nesmyslné. Za zmínku stojí jen herecký výkon Bena Kingsleyho a Shohreh Aghdashloo, zbytek by měl skončit v propadlišti dějin (včetně výkonu Jennifer, které jsem chuděrku uklízečku za mák nevěřila). ()

system

Vyborny, emocemi nabity film o osudu mlade divky a iranske rodiny bojujici o strechu nad hlavou. Film nekonci happyendem a mozna i proto sem mel z filmu pocit bezmocnosti a uz se opravdu "tesim" az budu kupavat byt, tady aspon vidite kam az vas muze dohnat bernak:-) ()

efko

Tento film je žiarivým príkladom toho, ako môže pri takom zdanlivo tuctovom námete, akým je boj o vlastníctvo domu, vzniknúť výborný scenár a následne aj výborný film. Stačí "len" konflikt odlišných kultúr resp. ich snaha o dôstojnú ľudskú existenciu. Úžasná vizuálnosť filmu, herecké výkony (Kingsley, Connelly) a hudba, dopĺňajú obsah a spoločne tak vytvárajú všetky predpoklady pre skvelý filmový zážitok. ()

Alf

silný, sugestivní a velmi smutný film o tom, jak milá, přátelská a smrtelně nebezpečná je duše muslima.... ()

GREGOIRE

Tento film mě dostal. Nekompromisní paralela a setkání dvou kultur točící se kolem domu na pobřeží. Jiné kultury, zcela jiné hodnoty, motivace a přece nakonec tolik podobné. Precizně provedené, výtečně ztvárněné a zahrané. Bez příkras, bez falše a bez happyendu. Film, který mi uvíznul pod kůží. Film nesoucí silné téma dnešního světa. ()

amokey

Toto je za dvě, protože mi to přišlo celé nelogické, strašně natahované a už dlouho se mi nestalo, aby mě jeden z hlavních hrdinů (policista), tak strašně vytáčel... Bohužel, celé mi to nesedělo. ()

Tomyfrok

Film, který nikde začne a ve stejném nikde skončí. Vytvořená atmosféra, kterou jsem i já chvilkami zaregistroval, mi připadala mírně vynucená. Po celé dlouhé dvě hodiny jsem přemýšlel o tom, zda je Kathy Nicol (Jennifer Connelly) duševně narušená, či se jen prostě nedokáže smířit s "něčím" z minulosti, ač nám o tom nechce nikdo říct. Co víc, stejně mimo působí i její filmový přítel, strážník v podání Rona Eldarda. Vědět, že někdo takový pracuje v mé čtvrti, raději se odstěhuju. Celkem mi došlo, že Dům z písku a mlhy chce především poukázat na bezvýchodnost některých situací, které se mohou kvůli chybě někoho na úřadu udít, a také na rozdílné vnímání odlišných kultur, které může i v dnešní době v liberální Americe způsobovat problémy. Ale vlastně se mi ani víc psát nechce. Nejde o nějak špatný snímek, jen se prostě dle mého minul cílem a tak úplně se mu nepodařilo předat, co autor zamýšlel. (60 %) ()