Pro člověka, který se živí vykládáním historie, je podobný film snadným terčem. Ale přestože se tvůrci dopouštějí (nutného?) zjednodušování, je duchovní vývoj reformátora Martina Luthera podán docela přitažlivě. Z několika odhalených podivností (jak je možné, že film pokrývá několik desítek let, ale na J.Fiennesovi nejsou patrné příznaky stárnutí?) aspoň jedna: na obranu reformace se proti císaři Karlu V. postaví všichni 4 světští kurfiřti (tedy volitelé římského císaře). Skutečnost, že by toto gesto udělal i český král (kurfiřt a Karlův bratr Ferdinand Habsburský v jedné osobě), se nejeví příliš pravděpodobná.(19.3.2007)

Výborný film o reforme katolíckej cirkvi v 16. storočí. Škoda len, že je vynechané povstanie a rebélie, a ani nie sú vo filme definované hlavné rozdieli s ktorými nová cirkev vznikla. Absencia nosnej melódie tiež len poukazuje, že snímka vznikla len s nízkym rozpočtom. Ale i tak je to jeden z tých lepších historických filmov.......... .............. ................. ........ .............................. ...... . Vtiahnutie do deja: ***** Realita: *** Myšlienky: **** Hudba: ** Výprava: ***(22.6.2010)

Ako historický film je to v poriadku len v rámci hlavnej dejovej línie. Tá je žiaľ poznačená aj historickými nepresnosťami. Luther nikdy fyzicky nepribil 95 téz na dvere chrámu vo Wittenbergu, je to už dávno vyvrátený blud, ktorý sa žiaľ stále učí na školách. Jediné, čo urobil, je to, že dané tézy poslal dvom svojim nadriadeným biskupom na zváženie. Film rovnako vidí situáciu čierno - bielo, dobrý Luther, zlý katolíci, hoci v mnohom mal pravdu. Neukazuje jeho spupnosť a vulgárnosť, ani antisemitizmus, ktorý bol tak silný, že si ho za vzor zobrali aj nacisti. Dnes by si ale Luther pri pohľade na svoju luteránsku cirkev, kde oddávajú homosexuálov, svoju reformáciu zrejme rozmyslel, to je tiež fakt. Herecky mi Fiennes ako predstaviteľ Luthera trochu nesedel. Aj po rokoch ostal vychrtlý, čo nejako nekorešponduje s Lutherovymi obrazmi.(10.2.2017)

Je to takový pěkný televizní film s hvězdným hereckým obsazením. Filmaři Lutherovi fandí a mnohé je podáno dosti zjednošeně, čemuž se ale film tak jako tak vyhnout nemohl. Filmový Luther je možná až moc velký fešák a dobrák. Přínosem filmu je, že přitažlivou a stravitelnou formou předkládá základní informace o německé reformaci a v mnoha lidech vzbudí zájem o nastíněné otázky historické i teologické.(18.6.2006)

...za slušnou historickou přesnost a Josepha Fiennese (ani ne tak za jeho herecký výkon, jako spíš za tu roli)(4.5.2008)

Zajímavý film, nicméně přikrášlující pravou povahu samotného Luthera, který je glorifikován křestanskou denominací augsburského vyznání. Lutherovi se nedá upřít obrovská snaha o změnu stávajících poměrů v církvi i v lidové umělé zbožnosti, obrovský přínos ve formě zpřístupnění a výkladu Bible laické společnosti. Nicméně Luther byl velmi vznětlivý, hádavý, napadal kde koho, požíval ve svých projevech neuvěřitelné vulgarismy a byl antisemita, což nabubřelo o několik století později i kvůli němu do katastrofických rozměrů. Navíc do jeho teologie mu mimo jiné nezapadal list Jakubův, což ve filmu nezaznělo.(5.12.2009)

Poměrně zdařilý historický film, který obsažně informuje o Lutherově životě, sice je to typicky německy a poměrně nudně, ale zase zde není tolik patosu jako u amerických filmů. Rozhodně je to koukatelné a poučné. Hodnocení: 65 %(30.10.2010)

Velmi dobře zpracované životopisné drama, pojednávající o velmi významné osobnosti církevních dějin, reformátorovi Martinu Lutherovi. Jsou zde zobrazeny základní a stěžejní etapy jeho života, období studií, rozepře s nejvyššími představiteli církve a samozřejmě i jeho dílo, přičemž mezi jehož nejvýznamnější počiny patřil překlad Bible do němčiny. Osudy Martina Luthera mi do jisté míry velmi připomínají i osud Jana Husa jen s tím rozdílem, že Martin Luther se vyhnul smrti na hranici, přestože často i on sám balancoval nad samou propastí.(22.10.2017)

Presvedčivé výkony hercov, vynikajúci námet a hlavne skvelý celkový dojem z filmu.(21.6.2005)

Tak takhle nějak vypadá ideální obraz reformátora Martina Luthera. Ne, že by film něco překrucoval nebo snad lhal. Chybí nám ale všechny rozpornější stránky Lutherovy osobnosti. Rovněž politické motivy reformace se nám trochu vytrácejí v záplavě všeobecného náboženského rozhorlení. Nemá však smysl volat po věrné historické rekonstrukci. Luther je dnes už více náboženskou ikonou než historickou osobností. Je jedním ze symbolů boje proti katolické demagogii a reprezentant reformačních ideálů. Každá ideoogie má své hrdiny i mučedníky.(16.12.2009)

životopisy by mali byť verné, aby si divák urobil vlastný názor o danej osobnosti, avšak tento životopisný film ukazuje len svetlé stránky Luthera, o temných stránkach mlčí. Je fakt, že Luther preložil Bibliu do nemčiny, no neprekladal ju sám a popri svojom reformátorstve napísal aj knihu O židoch a ich klamstvách, ktorú si nacisti zobrali za svoj vzor. Bol to predsa deň Lutherových narodenín, keď národní socialni robotníci uskutočnili krištáľovú noc, presne podľa tejto knihy vypálili synagógy a následne skonfiškovali židom majetok, prinútili ich manuálne pracovať, zakázali im učiť, zrušili pre nich záruky bezpečnosti. Škoda, že o tom vo filme nepadla ani zmienka. Asi sa objednávateľ tohto filmu bál, že u diváka prevážia záporné dojmy nad pozitívnymi, no čo už, nemôžem to považovať za biografický snímok, je to len evanjelická propaganda.(9.9.2010)

Televizní film, ktereý i přes několik historických nepřesností daných spíše lokalitami, kde se natáčelo, celkem slušně popisuje život jedné z nejvýznamnějších postav moderních náboženských dějin. Doporučuji těm, kteří mají chuť znát, ale jsou líní číst knihy...(7.10.2010)

Jak už bylo řečeno....Luther v tomto podání je spíš zpracován v lidštější a sympatické podobě...chybí spousty zásadních informací, které k němu bezpochyby patří. Ale rozhodně film patří k těm povedenějším životopisným snímkům. Hlavně asi díky Josephovi, protože jeho herecký projev je velkým uměním ve všech směrech!!!(2.3.2012)

Nic moc, ale aspoň trochu neznalci historie něco přineslo. 60%.(22.10.2017)

Historicky zajímavé, výpravné a doprovázené příjemným hudebním doprovodem. Děj však někdy působí ploše, idealizovaně a nepřesvědčivě. Historická osobnost takového formátu a celoevropského významu by si zasloužila komplexnější a objektivnější ztvárnění.(29.10.2017)

Biografický příběh významného církevního reformátora a jeho vleklého boje proti zkostnatělému církevnímu aparátu, vzdalujícího se od historických ideí a vyznačujícího se korupcí a povýšenectvím...Pěkně natočený film, který představuje nejen reformátorskou činnost Martina Luthera, ale i jeho vnitřní boj a vnitřní rozpory po tom, co při návštěvě Říma pozná realitu stavu církve, která je velice vzdálená od křesťanských ideí. Joseph Fiennes jako by byl pro roli předurčen - zhostil se jí skvěle. Pochvalu ale zaslouží také ostatní herci, i ti v drobnějších rolích. 75%.(18.12.2017)

Byl jsem mile překvapen. Celkovým zpracováním tohoto složitého tématu i Lutherovi osobnost. Kromě Fiennese se mi moc líbil Petr Ustinov ale i další se zhostili svých rolí víc než dobře. Výborný historický film, který jasně ukazuje, že papež není zástupcem Boha na zemi a že spasení si za prachy nekoupíš. Není totiž jiné cesty k Bohu než vírou v Ježíše Krista... Jinak jsem si všiml, že film byl natočen v německo-italsko-české koprodukci a přišlo mi, že některé scény byly natočeny na hradě Perštejn, ale v titulcích jsem to nikde neobjevil...(21.7.2011)

Here I Stand. I Can Do No Other! 4,5*(22.6.2012)

1 2 3 následující >>