Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (60)

  • Na natáčení byl párkrát přítomen i sám John Nash. Russell Crowe později řekl, že byl fascinován způsobem, jakým Nash pohybuje rukama a snažil se tyto pohyby napodobit i ve filmu. (becki_tu)
  • Na pozici režiséra byl zvažován Robert Redford. Ten však tuto nabídku odmítl kvůli nabitému programu. (becki_tu)
  • John Nash nedostal Nobelovu cenu sám, ale s kolegou Reinhardem Seltenem a Janosem Hasányim. (Kulmon)
  • Ve filmu bylo vynecháno několik věcí z Nashova života: byl několikrát ženatý, měl mnoho hetero i homosexuálních vztahů, ve dvaceti zplodil nemanželské dítě. (Kulmon)
  • Russell Crowe strávil s Johnem Nashem 15 minut, během kterých Nash rozmýšlel, zda bude pít čaj nebo kávu. To se poté objevilo i ve filmu. (Kulmon)
  • Takmer na konci filmu sa k Nashovi (Russel Crowe) prihovorí mladík, ktorý sa mu zdôverí so svojej teóriou, podľa ktorej všetko súvisí so všetkým. Takáto teória skutočne existuje a je aj potvrdená významným geografom Waldom Toblerom, po ktorom je pomenovaná. (Greenpeacak)
  • Skutočný John Nash nikdy nemal prejav pri odovzdávaní Nobelovej ceny, pretože organizátori pochybovali o jeho duševnej stabilite. (Greenpeacak)
  • Pri postgraduálnom štúdiu sa vo filme zdá, že John Nash (Russell Crowe) mal k hrám určitý odpor. V skutočnosti strávil hraním hier mnoho hodín a dokonca vytvoril aj svoju vlastnú s názvom "John" alebo "Nash" (Hex). (Greenpeacak)
  • Príbeh sa značne líši od skutočných životných udalostí Johna Nasha, čo dali filmoví kritici dostatočne najavo. Na svoju obranu filmári reagovali, že film nemá byť doslovným prerozprávaním jeho života. (Greenpeacak)
  • Režisér Ron Howard sa rozhodol počas filmu, že Russell Crowe bude svoje ilúzie vnímať najprv akusticky, zvukovo a až potom vizuálne. Rozhodol sa tak po tom, čo zistil, že aj skutočný John Nash vnímal svoje ilúzie v tomto poradí. (Greenpeacak)
  • Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)
  • Greg Cannom je človek, ktorému vďačíme za make-up efekty, konkrétne týkajúce sa postupného starnutie Johna Nasha (Russell Crowe). Cannom vyvinul dokonca pre film nový druh silikónového make-upu, ktorý takmer dokonale simuloval skutočnú kožu, a ktorého nanášanie sa skrátilo z ôsmych hodín na štyri. (Greenpeacak)
  • Na matematické rovnice vo filme dohliadal profesor matematiky vyučujúci na Barnard College, Dave Bayer. Profesor si vo filme strihol malé cameo ako jeden z tých, ktorý na konci filmu ukladá pero na stôl, kde sedí Nash (Russell Crowe). (Greenpeacak)
  • Ceremónia odovzdávania Nobelovej ceny bola natočená v Prudential Hall v New Jersey Performing Arts Center (NJPAC) v Newarku. Jej natáčanie, vrátane nastavenia, make-upu, atď, trvalo viac ako 8 hodín. Ďalšia scéna v hale už bola natočená na inom mieste. (jofffo1)
  • Jeden zo synov skutočného Johna Nasha hrá zdravotníka na pravej strane v scéne, keď je Nash ťahaný dole do haly. (jofffo1)
  • Nashovo (Russell Crowe) mumlanie po tom, ako prehrá v stolnej hre, kde si šepká: "Hra je chybná. Mal som prvý krok, mal som vyhrať," je referencia na "Game Theory" - ekonomickú teóriu, vďaka ktorej je John Nash pravdepodobne najviac slávny. (jofffo1)
  • Problém, ktorý John Nash (Russell Crowe) píše na tabuľu pri svojej prednáške, je skutočný (na rozdiel od iných filmov, kde sú príklady na tabuli väčšinou buď príliš jednoduché, alebo nezmyselné). Ide o dôležitú teóriu v matematickej fyzike, ktorá priamo hovorí, že odpoveď je 1. Neskôr diskutuje o probléme s Aliciou Nashovou (Jennifer Connelly) a robí ďalšie obmedzenia pre riešenie problému, bez ktorého je to oveľa ťažšie, takže Nash si je dosť istý tým, že ho nemohla vyriešiť. (jofffo1)
  • Riemannova hypotéza uvedená vo filme je skutočný a slávny matematický problém, ktorý zostáva nevyriešený (doteraz nebol preukázaný) už takmer 150 rokov. Mnoho ďalších dôležitých teórií bolo preukázaných na základe predpokladu, že Riemannova hypotéza je pravdivá, a v tom je jej opodstatnenie. V roku 2000 Clay Mathematics Institute of Cambridge, Massachusetts uviedol Riemannovu hypotézu za jeden zo siedmich "Millennium Prize Problems" a ponúkol 1 000 000 dolárov ako odmenu pre osobu, ktorá ju potvrdí. (jofffo1)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama