A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

Herrydos

Skvělá komedie která stojí a padá na skvělých českých hercích kteří ze sebe vydali maximum. A díky tomu některé pasáže či hlášky stihli zlidovět. Tady se mouchy hledají hodně obtížně ale na druhou stranu proč by to někdo děla a kazil si zážitek. Tenhle film si plný počet beze sporu zaslouží jak kvůli hercům a jejich výkonům až po skvěle zrekonstruované období bouřlivých 60-tých let až po osudového srpna 68. 5* ()

Gobio

Musím ten film hodnotit, stejně jako všechny české klasiky, podle množství hlášek které jsem schopný ze sebe vychrlit na počkání. A musím říct že těch je v téhle klasice nepřeberné množství. Né, že bych celý film bezmezně miloval, ale ty slabší místa jsou opravdu vrchovatě vyrovnány hereckými výkony a vtipnými momenty. ()

tomoch

Ide bezpochyby (podľa môjho názoru) o najlepší český snímok (aký som zatiaľ videl). Hefty o ,,mamičciných nocích" alebo ,,soudruhú z NDR" sú nesmrteľnými hláškami, pri ktorých sa nedá nesmiať, no na druhej strane (resp. zároveň) z nich i ,,mrazí na zádech". Osobne som sa narodil už po Nežnej revolúcii, a nič z tejto doby socializmu som nezažil, ale o históriu sa zaujímam - a roky 1968 - 1969, sú z tohto obdobia azda najzaujímavejšie. Pelíšky podávajú podľa môjho názoru (a názoru mojich rodičov) autentický obraz doby, a prostredníctvom empatie s hercami (ktorá je pri tomto filme akosi automatická) sa divák akoby prenesie do danej doby, a tak poznáva históriu svojej krajiny lepšie, než po pozretí akéhokoľvek historického dokumentu. ()

kratajirka

Tisíckrát shlédnuto. Ale radši to každé Vánoce zkontroluji, jestli je v pravý čas na ČT1, abych se posadil s talířem cukroví a kafem v druhé ruce k televizi a hltal Kodeta, Donutila a spol. zas jako před rokem. ()

Bruce0659

V 60. rokoch sa narodili moji rodičia, takže mne a väčšine ľudí narodených v 80. a neskorších rokoch, toto obdobie a vtedajší režim nič nehovoria. Staršie generácie si z tohto diela samozrejme odnesú výnimočný zážitok. Ja môžem oceniť vizuálnu stránku, kameru, humor a vynikajúce herecké výkony. Napriek vysokému umiestneniu v rebríčku mi celkový dojem z filmu napovedá dať 3* ()

Krastom

Pelíšky jsou můj nejoblíbenější český film. Nedokážu si představit, že bych se na Štědrý den koukal na něco jiného, než na toto Hřebejkovo mistrovské dílo. Nemají slabé místo a dokáží dokonale navodit vánoční atmosféru. Nemohu jinak, než udělit pět hvězd. ()

Beliel

Ano, tohle mohu. Plejáda skvělých herců vytvořila skvělou směs vtipu, hereckých výkonů a nezapomenutelných hlášek! ()

Cezar209

"davam bolsevikovi rok ..nanejvys ..dva" ...no kto uz tuto frazu nepocul ? :o)) vyborna komedia s krasnymi dejovymi liniami na viacerych frontoch "spolocensko-inetelektualneho" statusu :o) ...nezabudnutelne gagy a slovne hracky, ktore nas vracaju spat do cias kedy mysliet mohlo byt vyhodnotene ako protizakonne :o)) marsal malinovskyyyy :o))) ()

J.O.H.N.Y

Film hodný titulu nejlepší české komedie, ne-li nejlepšího českého filmu vůbec. Herci chrlí jednu hlášku za druhou a film vytváří hřejivé prostředí, bez kterého si nedokážu představit Vánoce. ()

zorrra

Čím dlhšie a častejšie to pozerám, tým to mam radšej a scéna za scénou mi príde vtipnejsia a vtipnejsia. ()

Diamonts

Hořká komedie o životě v minulém století, když u nás byl komunismus, krásně popisuje lidi, kteří jsou pro i proti komunistickému systému. ()

Bonty

"Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!" Kdysi by za tento proslov bylo doživotí. Teda prý co slýchávám , když je dnes ta možnost (ne)svobodné vůle. Tuhle dobu jsem nenažil, ale jsem rád, že je mi každý rok zobrazována s humorem v tomto snímku. Každý rok, jelikož scénář a herecké obsazení je tak výborné, že si to zopakujete i klidně na Vánoce nebo v BUSu cestou k moři. Nejzajímavějším hercem je zde Jiří Kodet, který v tomto filmu zobrazuje chováním vlastně sám sebe, čili mu tahle role sedla jak hrnec na prdel. Když jsem se dozvěděl, že je mrtev, v hlavě mi proletělo: "Zemřel na infarkt nebo ho trefilo." NOKY!! Jasných 5/5. --- (91%, 10. nejlepší film & 11. nejoblibenější film) --- ()

Brambor.Ka

VTIPNÉ, ÚŽASNÉ, DOKONALÉ, FASCINUJÍCÍ, BAVÍCÍ, PERFEKTNÍ ...Snad jen ty maminčiny domácí knedlíčky by nemusely být na povrchu trošku mazlavé. ()

honza.kuzel

Snad žádný jiný film nedokáže takto ztvátnit atmosféru 'té' doby. Navíc skvělý výběr herců, jejich herecké výkony, jejich dialogy a hlášky v rámci nich, hudba a mnoho dalšího dělají z tohoto filmu opravdovou klasiku nejvyšší kvality. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků