A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

Khamsin

Jedna z nejlepších komedií, co jsem měl tu čest shlédnout.. Bohužel zároveň jedna z posledních českých komedií, u kterých by mě nenapadlo raději luštit křížovku vzhůru nohama v absolutní tmě.. ()

danny_21

Protože jsem se narodil až 10 let poté, co nás navštívili soudruzi s tanky, nemůžu soudit, jak umně něbo ne dokazali Hřebejk s Jarkovským vystihnout Šabachem popsanou dobu. Nicméně to nic nemění na to, že vytvořili jednu z těch nejelpších českých(československých) počinů všech dob. Většina hlášek zdomácněla a my všichni je používáme, i nevědomky, i dnes 13 let po uvedení. Výborně zahrané jednotlivé hlavní postavy, které podbarvují celkový hořkosladký nádech - no tak to je tak si všechno co bych k tomu řekl - 100%. ()

Matt007

Česká klasika s vynikajícím Miroslavem Donutilem. Pro mě jeden z mála klenotů české kinematografie, na který se dá koukat téměř pořád a neomrzí. ()

Chip89

Výborný film, pozor je český, což je ještě lepší. Hřebejk umí točit a spousta českých herců ukázala,že umí hrát. Všichni Pelíšky známe a všechny hlášky z filmu používáme. Sarkastický humor z běžných situací v životě, který je podtržený vyhrocenou situací, ve které se český stát v té době nacházel. Ano je to komedie, popadáme se u toho smíchy. Ale není to pouze komedie, tenhle film dokáže i rozplakat. A tím si získal ještě větší sympatie. ()

Ryšty

Jeden z mála čekým filmů, který se dá označit za topku filmografie. O kvalitách hereckých výkonů nemůže být řeč. Ty jsou prostě výborný. Doplněný skvělým humorem a Hřebejk se stává českou režisérskou hvězdičkou, která potvrzuje svoje nadání. Pelíškům vážne nic nechybí aby se probila i na mezinárodní scéně. Jeden z nejvýraznějších českých snímků. ()

Ceberus

Tady mě naprosto dostal Jiří Kodet a vývoj jeho postavy napříč filmem. Všechno ostatní byla jen maminčina omáčka k nokům. Byť třeba scénky se skleničkami a lžičkami z NDR se jen tak nezapomínají. ()

florik

Jeden z nejgeniálnějších českých filmů, ne-li vůbec nejlepší. Perfektně zobrazuje dění v českých rodinách v naší černé éře legendárními komediálními hláškami i dramatickými chvílemi, které k té době prostě patřili. Bez Jiřího Kodeta by ale Pelíšky nebyly tím, čím jsou. Miluju ten film! ()

Inozuka

U tohoto filmu mě vždy napadá jediné... gumák zůstává gumákem a je jedno na jaké straně barikády stojí. Oba fotři důstojníci jsou totiž hovada k pohledání a ač je jeden z demokratické a druhý z bolševické armády, s chutí bych jim nakopal držky oběma. Jinak asi nejlepší film z tvůrčí dílny Hřebejk/Šabach. Řada hlášek již stačila zlidovět, což se hned tak nějakému filmu nepovede. Přestože to nelze považovat za znaménko kvality, napovídá to o tom, že film má jistou vypovídající hodnotu a zábavný charakter.... ()

Kenty

Jeden z nejlepších českých filmů plný hlášek, které zná každý a připomenutí té doby. Geniální film. ()

josieaddms odpad!

....A jsme u toho zase. Hřebejk by podle mně měl dostat svůj kopanec do zadku (už jsem se o tom zmiňovala v komentáři k Musíme si Pomáhat, ale oni ty kopance budou, na každého dojde....) a ho může dostat společně s kamarády Jarchovským a Šabachem. Tohle je velká česká klasika. Všichni to milují, všichni z toho citují, všichni se tomu smějí. Mně to nepřišlo ani trochu vtipné, opět to Čechy omlouvá ve všem co udělali. Zlý vlastně nejsou až tak zlý, blázni jsou vlastně fajn lidi... Opět se vlastně všichni ukázali jako dobří lidé, a vše končí celkem optimistickým happyendem. Bez ohledu na to jaké, a jak dobré herce si obsadili, tenhle film je odpad. Je to ubohost, která uráží dobrý vkus, a skutečný smysl pro realitu. Hřebejk se to snaží všechno vyžehlit a vybělit a předávat to tak dalším generacím.... A je to od něj nesmírně sprosté a ubohé. ()

Kritik. odpad!

Platí to, čo pri mnohých "našich" filmoch: Nuda, herci si mrmlú (šomrú, brblú) popod nos, nevedia hrať (stať sa postavou ktorú znázorňujú), vizuálne nudné, hluché tiché miesta, katastrofa! Mimochodom - komédia? Ani jediný-krát som sa nezasmial. ()

wiix

Nebudem tu vypisovať všetky hlášky a frky tohto českého skvostu, pretože sú prítomné v mojom každodennom živote, obzvlášť na vianočné a veľkonočné sviatky. Tlieskam českej kinematografii a som pyšná na to, že moja najobľúbenejšia satirická komédia je od nás :) ()

rejsek9

Klasika všech klasik! Vrcholné dílo české kinematografie! Ano, Pelíšky sice pořádně pochopí jen Češi a Slováci, ale pro nás je to nezapomenutelné dílo a velký poklad. Hlášky se sypou jak z rukávu a při dalším zhlédnutí si vždycky všimnu něčeho nového. O hereckých výkonech ani nemusím nic psát, protože ty byly víc jak oscarové. Kodet, Dušek, Hybner a další podali životní výkon. Velkým plusem je zároveň udržení si vážného tónu, který se nenápadně nese celým filmem a konec je poté díky tomu velmi emotivní. Na tento film se rád dívám každé Vánoce. ()

Mouchal

Typické české Vánoce jedné netypické rodiny, které "šéfuje" Maršál Malinovski tím, že je vrchním nástěnkářem a ani na okamžik nedovolí pochybnosti o tom, jaký žvanec dnes bude k obědu či večeři. Když se k nim domů nakýbluje ještě jeho vykutálený bratr, je o vzájemné špičkování postaráno a předvádění třímetrového medvěda je pouze slabý začátek jejich nekončících klukovin. Některé zdejší scény a hlášky jsou už dnes opravdovým kultem a je jen málo filmů, ve kterých tempo ani na chvilku nezabrzdí nebo dokonce nehodí zpátečku, ale jede stále na plný plyn až do závěrečných titulků. Nedokážu si ani představit to množství domácností, které se po shlédnutí tohoto filmu při obědě dohadovalo, zda se podává lahodný pravý vídeňský knedlík a nebo jen oslizlý nechutný nok. K tomu by si samozřejmě naservírovali nějaký dobrý nápoj v nerozbitných skleničkách (zázrak moderní vědy) a pokud by bylo třeba, tak by se mohli uchýlit k promíchání nápoje plastovými lžičkami, které jsou opravdu nenahraditelné. Popisovat další legendární scény nemá smysl, protože to by to bylo na dlouho a už tak jsem si s tímto komentářem dal práce až až. Přitom taková blbost, co? 85% ()

Mik_e

Nevím, nemám rád Hřebejka, nemám rád Pelechy. A kdyby to neběželo každý Štědrý den rok co rok v hlavním sledovacím čase v televizi, velmi rád bych se o tenhle sladkobolný humor připravil. Jsou tam výborné, ba i skvělé scény. Netvrdím, že ne. Ale něco mě na tomhle druhu humoru neuvěřitelně vytáčí, a Hřebejk je v tom mistr ! Dílo zkázy dokonává obsazení toho kluka, co tam jezdí na motorce a randí s jednou z hrdinek, hejskem z Najtworku. (Alespoň myslím, že je z té kapely...není-li, měl by si urychleně podat přihlášku, zapadl by jako nic.) Herci jinak fajn, Donutil "rozšířil" svůj herecký repertoár o komunistického kádra,a tato role mu "překvapivě" sedla. Polívka a Kodet super jako herci, s rolemi je to v případě Kodeta horší - upřímně nerozumím tomu, co je sympatického na někom, kdo sice "posílá proletáře všech zemí do řiti", ale vlastní manželku skoro utrápí. Takže jo, je to vtipný, a ne, nemám to rád, byť se samozřejmě taky občas zasměju. ()

neo93

Úžasný český snímek, který stále nic neztrácí na svém půvabu, ikdyž už je 16 let od premiéry. Famózní výkony veškerého hereckého osazenstva a nezapomenutelné hlášky, které znají snad i ti, kteří celý film ani neviděli (pokud se tedy někdo takový najde), dělají tento film tím, čím je. Ačkoli jsem již zmínil herce, nemůžu opomenout nevyzvednout výkon Jiřího Kodeta, který je pro mě nepřekonatelný. Osobně se mi také líbí atmosféra konce 60 let, která je umocněna podmanivou a krásnou hudbou. ()

Jaxx84

Svým způsobem strašně smutný příběh protknutý hořko sladkým komediálním projevem naprosto excelujících individualit Donutila, Kodeta, Polívky, Duška, ale i Holubové a Stašové. Dětské role jsou jen dětské role, které mají na klasických problémech dospívajících ukázat v kontrastu neskutečně těžkou dobu. Jeden z nejlepších českých filmů, vzniklý, jak jinak, podle skvělé knižní předlohy, tentokráte Petra Šabacha. 9/10. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků