A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

mokki5

Hodnotit nebudu, protože ani nevím, kolik bych tomu měl dát. Je to pravděpodobně tím, že jsem jednak nezažil tu dobu, ve které se film odehrává, a jednak se musím přiznat - píše se rok 2022 a já Pelíšky viděl dnes poprvé. Vždycky jsem od kamarádů či rodiny slýchával spoustu úderných vtipů z tohoho filmu až jsem si řekl, že se už na to jednou podívat musím. A já vlastně nevím, jestli mám potřebu se na to někdy podívat znovu. Nejspíš ti, kteří se v situaci příběhu více orientují, nebo třeba něco z toho zažili, to nejspíš považují za skvělou parodii nebo situační komedii, kterou to beze sporu asi je... ale já se na to dívám tak že v hlouby toho všeho nechápu, čemu se mám tak smát. Na odpad! to rozhodně není, přeci jen se na tom podílela hromada skvělých českých herců, skvělý pan pan Hřebejk, ale já skutečně nevím, jak na to celé nahlížet a jak to celé zhodnotit. P.S. Ten závěr s Rusy byl svým způsobem drsný!! ()

SkeeveTulp

On to není tak úplně film, spíše soubor drobných skečů. Ale ty jsou dobře zahrané, a vtipné. Nějaký odraz doby? Prd. Je to stejně přibarvené, jako Báječná léta pod psa. Ale pobaví to. ()

Robynson

Říká se, že smích je univerzální jazyk, a český film "Pelíšky" režiséra Jana Hřebejka toto tvrzení bezesporu potvrzuje.  "Pelíšky" je kouzelným kouskem kinematografie, který se odehrává v Praze na konci 60. let 20. století. Příběh se točí kolem dvou sousedských rodin a jejich peripetií v období před invazí vojsk Varšavské smlouvy. Film je skvělým příkladem českého humoru, který se nebojí zasmát se i těm nejtěžším okamžikům historie.  Co se týče hereckých výkonů, je těžké nezmínit skvělého Jiřího Kodeta v roli zmateného, ale laskavého otce, a Miroslava Donutila, jehož postava je ztělesněním paranoidního občana v období studené války. Jejich výkony jsou komické, ale zároveň dojemné, což dodává filmu jistou hloubku. Kamera Vladimíra Smutného a scénografie Ivana Vítka skvěle evokují atmosféru 60. let a dokreslují dojem z filmu.  "Pelíšky" je film plný humoru a nostalgie, který nám připomíná, že i v těch nejtemnějších dnech můžeme najít důvod k smíchu. Je to nejen skvělý příklad české kinematografie, ale také silný sociální komentář. ()

Lupas888

Naprosto legendární česká komedie se skvělými hereckými výkony, hudbou, příběhy a hlavně hláškami, kterými je tento film úplně přecpaný. Velmi dobrá sonda do minulosti se zasslouženým kultovním statusem. Naprostá vánoční klasika, kterou si každý rok prostě musím pustit. To že je tento film 10. na čsfd je teda dle mě samozřejmě moc a že jde i o nejlepší český film jakbysmet. Nicméně o jeden z nejlepších českých filmů se podle mě jedná a jde o jeden z mála, u kterých si udržuju pravidelné zhlédnutí s filmy jako Gentlemani, Osm hrozných či Život Briana. ()

NikiVai

Nejsem úplně zarytý fanda Pelíšků, pustím si je tak jednou za deset let a čím jsem starší, tím víc dokážu ocenit jejich obsah. Je to skvělý film a víc myslím netřeba psát, však popsáno o nich bylo tisíce a tisíce stránek... ()

Pompeius

Podobně jako v Samotářích: spousta výrazných postav a hlášek, které zlidověly. Dohromady to vytváří dojem ohromné řachandy - kterýžto dojem uvízne v paměti, jež je podobně nostalgicky selektivní. Ale ve skutečnosti je ten film vlastně o ničem, chybí mu to nejdůležitější - příběh. Napodruhé už je to jen nuda, kterou znovu prožít nechcete. Stejně jako tehdejší dobu, navzdory vší té údajné "bžundě". ()

Dinoo

Krásna česká komédia s nezabudnutelnými hláškami ktoré robia tento film tak dobrým.Slávne herecké obsadenie ktoré je doprevádzané skvelým a hlavne veľmi vtipným režisérom Janom Hřebejkom. Hlavne ma veeeeľmi príjemne potešil Miroslav Donutil ktorý zvládol svoju úlohu nadpriemerne ! ()

Honza_22

Herecká show Donutila, Polívky a hlavně Kodeta. A ty dialogy mezi všemi představiteli, to je nádhera. Film, který nezestárne! ()

Ywec

Klasika se zcela unikátní koncentrací hlášek a vtipu na metr čtvereční, tenhle film prostě nemá slabší pasáže. Navíc ta úžasná atmosféra, kterou se snímku podařilo navodit a která občas vůbec není legrační... Jiří Kodet švihající členy strany holí, Miroslav Donutil bezmezně věřící v síly soudruhů z NDR a seznamovací obědy na inzerát u Evy Holubové rozhodně stojí za mnohonásobné shlédnutí. ()

Michaell

Tomuto filmu jsem dlouho nemohl přijít na chuť - než jsem ho pochopil :-). V době Pelíškománie jsem na něm byl v kině a očekával něco naprosto úžasného. Možná právě proto jsem byl zklamán. Později, když jsem byl nucen (dálkový autobus :-) shlédnout tento film ještě několikrát, mi to došlo. Ono se totiž jedná jen a pouze o situační, konverzační komedii! Žádná hloubka, příběh. Dpkonce i '68 zde působí jen jako klimax a kulisa. Ale jako konverzační a situační komedie (a nic víc!) se jedná o naprostou špičku žánru s nejlepšími (v té době) dostupnými herci (na tento typ humoru) a jejich úžasnými hereckými výkony (dle mého názoru několikanásobně lepšími než v rozplizlém Pupendu). Přesto trojka za prvotní zklamání :-( ()

Dispax

Pro mě to byla jedna velká neznámá i když sem to viděl dvakrát , ale postupem času do filmu se zažírám víc a docela bych chtěl zkusit žít tak jeden - dva dnyv te době . ta atmosféra , úžasné. Jirka Kodet , ten to tam zaválel... achjo špica!špica! ()

PauloGrane

Skvěle rozjetý začátek zmízí zároveň s duem Donutil, Polívka. Potom už je to standartizovaná česká moderní komedie bez nápadu. ()

ToddB

Jediný film, kde je snesitelná Holubová. Až na nesmyslnou postavu neherce Brouska skvostný film. Nikoli zásluhou Hřebejka, ale zásluhou Šabacha. :-) ()

cmman

Ačkoliv jsem sám nezažil, soudím, že je zde perfektně zachyceno období před vpádem "spřátelených" vojsk a z toho plynoucí absurdity a atmosféra té doby. Film si dám obvykle k Vánocům, klasika, která k nim prostě patří! ()

T369

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů, který je plný neuvěřitelně vtipných situací a dialogů a skvělých herců. ()

kolotroch

Co dodat po vsetkych tych Vasich komentaroch? Ceska filmova perla s neopakovatelnou atmosferou konca 60tych rokov. Pytal som sa viacerych ludi, co tu dobu na rozdiel odo mna zazili a vsetkym ten film prisiel skvely, aj ked trpky... komunizmus pamatam, sice o 20rokov neskor, ale i ked som to priamo nezazil, tak ten film je podla mna dokonalym zobrazenim svojej doby. A k tomu nezabudnutelne hlasky a este nezabudnutelnejsia ceska hymna... v emotivnejsom podani som ju nikdy v zivote nepocul. 100% ()

sranda2

Vůbec nejlepší česká komedie všech dob. Výborné herecké výkony, obzvláště Evy Holubové. Film můžete vidět několikrát a stejně se vám neomrzí. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků