Když všichni jsou prohnilí, je pro ně zločin jediná naděje na změnu. Lupič-gentleman německého původu, známý jako Doktor, se specializuje na vloupání ve velkém stylu. Po návratu z vězení hodlá se svojí bandou uskutečnit loupež v hodnotě jednoho milionu dolarů. Brilantní plán se jim podaří uskutečnit. Udržet uloupené peníze v tajnosti je mnohem těžší úkol. Členové bandy se snaží jeden druhého navzájem využívat a také za sebou zamést stopy... Kriminální film Johna Hustona je přepisem stejnojmenného detektivního příběhu spisovatele a scenáristy W. R. Burnetta. Jeho děj se odehrává v Chicagu ve 40. letech. Herec Sterling Hayden se představí v úloze lupiče Dixe Handleye, James Whitmore jako jeho zločinecký kolega Gus Minissi. V malinké roličce se v příběhu doslova mihne Marilyn Monroe, která ztvárnila roli Angely Phinleové. Hudbu k filmu napsal známý skladatel maďarského původu Miklós Rózsa. (Česká televize)

zette

Poctiva kriminalka, skoda ze Noir jako zanr byl asi natolik dobovym fenomenem, ze jiz davno zanikl a jeho dnesni imitace, az na par vyjimek konci neslavne. Dobre vykreslene vztahy mezi kriminalniky, radost udela i Marilyn Monroe ve vedlejsi roli. ()

mortak

Přece jen se mi zdá, že vysoké ocenění tohoto filmu americkými filmovými kritiky je zapříčiněno hlavně tou melodramatickou sociální linkou. ()

majo25

Celkom svižná gangsterská dráma, v ktorej postavy nie sú čiernobiele, hoci kamera áno. Menej známy Sterling Hayden v zaujímavej a dobre zahranej roli. Zápletka o veľkom lupe a následnej snahe unikať pred policajtami síce nie je nijak originálna, ale sledovateľná a navyše dopadne tak, ako má - dolapením všetkých, každého iným spôsobom. Žiaden zločin nečaká nádej, ale 'stará dobrá' realita. Zaujímavosťou je obsadenie mladej Marilyn v menšej roli, aj keď herectvom to ide nazvať iba ťažko, skôr producírovanie v nóbl šatičkách. ()

andrii

...., z níž pokouší se "odlepit," ale nemůže odejít, na pláži se mít, ani božská Norma Jeane. Na sofa to nevinné kotě spí, teď se kočka probouzí. Všichni jsou z ní paf, když cupitá v kalhotovém kostýmku nebo svůdných koktejlkách... Všechny ten třpytivý klenot oslní, mysl omámí, rybník vypálí. Pokolikáté v historii už, zrádný to lu/m/p? Stínoví hráči krouží, baží, mžitky z té marnosti mají. Nepřející, nezkorumpovaní jim nohy podrývají. Tužby, co klenuly se pod kůží, vidím černě, muži. Obrali nás o ně, a tím utrpěl tým loupeživý s nejlepšími úmysly, nejvyššími ambicemi, co zbohatl ve smrti. ()

Reverse01

Film ktorý prezradí mnohé o charaktere človeka. Príbehovo film vôbec nezaostáva a drží si stále svoju atmosféru od začiatku až po koniec, či už je to v samotnej príprave lúpeže alebo jej priebehu. Koniec filmu trošku Wilderovský až mi to pripomenulo scénu z filmu Eso v rukávu (1951) 75% ()

noriaki

Řeklo by se, že je to klasický heist film, ale kdo si dá práci a podívá se na dějiny tohoto žánru, tak zjistí, že je to jeden z prvních, a úplně první pravověrný. Asfaltová džungle nastavila pravidla, na nichž se sedmdesát let nic podstatného nezměnilo. Ani není důvod, protože tenhle koncept prostě neselhává. Nic z toho by se nestalo, kdyby John Huston natočil šmíru. To se od něho sice čekat nedalo, jenže tenhokrát měl úlohu o to složitější, že se nemohl opřít o žádnou hereckou hvězdu. Ono je to asi logické. Hrát záporáka se tehdy neslušelo a role klaďáků jsou tu jen vedlejší. ()

vitekpe

Po kratkem zvazovani jsem se rozhodl udelit tomuto filmu plny pocet hvezd. Duvodu je nekolik. Za prve je tenhle noir podstatne lepsim filmem o jedne loupezi (a jejich nasledcich) nez The Killing. Sterling Hayden je vytecny a na konci mi ho bylo opravdu lito. Za druhe je tam Marilyn Monroe, jejiz ucinkovani je sice minimalni, ale je to Marilyn, takze se to tak nebere (trefne to vystihl ve svem komentari Exkvizitor)...Za treti je tam Jean Hagen v roli Haydenovy pritelkyne?, ktera predstavuje ten typ zen, ktere uz se dnes nerodi... (nebo alespon ja jsem takovou jeste nepotkal :-)) Jeji chovani mi silne pripomnelo Alici Faye v roli June ve filmu Fallen Angel. A za ctvrte jsem si zapamatoval moment / vetu, kterou dokonale okomentovala Teresa Celli houkani policejnich siren ozyvajicich se z ulice, a ktera zni "...Sounds like a soul in hell." ()

Han22

Výborná moderně střižená lupičská týmovka. První půlka je klasika - seznámí s postavami, tři specialisté, mozek, bankéř, muž v pozadí a bezchybně naplánovaná a provedená loupež. Druhá půlka je pak už jen dojezd k povinnému konci roku 1950 - lupiči musí být potrestáni a "zlo" musí prohrát. A tak se postavám stanou neskutečné náhody, nebo spíše scénáristické naschvály (taxikář co si vzpomene, zbraň co sama spustí, policajti v nepravou chvíli na nepravém místě). Trošku mě to zamrzelo, protože to nebylo špatně vymyšlené, postavy byly sympatické a docela jsem jim přál úspěch. Mimochodem, Marylin Monroe se filmem mihne v menší roli a byla to v té době opravdu kočka. ()

Disease

Spíš než noir je to klasický heist, který byl v době vzniku asi hodně nadprůměrný. Ale ty melodramatické scény a nedobré herecké výkony mi hodně vadily. ()

Rozjimatel

Krimi thriller považovaný za prvý film žánru heist, ktorý ten žáner v podstate zadefinoval. Vystupuje v ňom množstvo rôznorodých postáv (niektoré dokážu vzbudiť sympatie, ďalšie sú vyslovene odpudivé) z rôznych vrstiev tvoriacich zložitú štruktúru kriminálneho podsvetia. Po predstavení postáv sledujeme prípravy na lúpež a uskutočnenie samotnej lúpeže. To najzaujímavejšie sa ale udeje až po lúpeži, kedy sa dej venuje osudom jednotlivých páchateľov - divák napäto sleduje, ktorý z nich z toho všetkého vyviazne so zdravou kožou a ktorý doplatí na nejakú svoju slabosť. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

xmy

Povedená kvalitní noirová kriminálka. Asfaltová džungle má zajímavý příběh, postavy jsou samozřejmě zahrané skvěle, zrežírované je to celé též super. A závěrečných zhruba 15 minut doslova vynikajících. ()

kkarx

Brilantní krimi a další z kousků, který uvízne v paměti i po mnoha letech. I díky tomu, že se povedlo skloubit klasické vyloupení trezoru, vtipné scény, sociální drama a ještě k tomu mile nevtíravý milostný motiv. Parta na prácičku je složená ze tří lidí, mozkem operace se stal starší lupič nejvíce připomínající Hercule Poirota na druhé straně zákona, svaly obstaral farmář milující koně, uvízlý ve městě, který o svoji milovanou farmu nešťastně přišel a potřebuje peníze na její odkup, posledním členem jest odborník na trezory shánějící peníze pro manželku a narozené dítě. Operace je důkladně promyšlená, ale všechny okolnosti nelze předvídat a svoji roli vždy hraje štěstí. Každá z hlavních postav se má svou hloubku a je zajímavá, tou hlavní je farmář (Sterling Hayden), sice lupič ale s lidsky pochopitelným cílem vrátit se domů a získat zpět rodný domov. ()

Biopler

Mám rád film-noir, ale tomuto starému kúsku chýba iskra, napätie, osudovosť. Veľmi priamočiaro kráča k spáchaniu zločinu a potom zase k jeho potrestaniu. Dobre sa na to pozerá, ale to fakt len kvôli dobre odvedenej filmárčine. Herci u mňa neboli všetci presvedčiví, hlavne hlavný zosnovateľ Herr Doktor bol akýsi príliš čudný v podaní Jaffeho. ()