Bílá velryba

• USA Moby Dick (více)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

Necrotongue

Pokud ohodnotím snímek s Gregory Peckem jen třemi pěticípými, dávám tím najevo své zklamání. A nešlo o zklamání, které by ve mně vyvolaly už překonané triky, protože tvůrci tehdy dělali, co mohli, a bylo by ode mě nefér srovnávat jejich práci se současnými možnostmi. Hlavní problém za mě spočíval v tom, že jsem si připadal jako na divadle a takové pocity u filmu mít nechci.  Předlohu Hermana Melvilla jsem nečetl a snímek ve mně takovou touhu ani nevyvolal, a to asi taky není úplně dobře. Gregory Peck sice ztvárnil vlastními démony hnaného kapitána Achaba přesvědčivě, z mého pohledu ale neměl dostatek prostoru k tomu, abych si z toho odnesl ještě větší divácký zážitek, kromě něj mě už ale zaujal pouze Queequeg Friedricha von Ledebura. Příběh jako takový mě do sebe nevtáhl, dokázal jsem ale naplno ocenit citovaná biblická fakta, takže teď už vím, že kdyby se Bůh chtěl stát rybou, stal by se savcem, zato jsem nepobral, jak se mohly stát kostice v tlamě velryby mřížemi Jobova vězení. Nějak se přece musel dostat dovnitř, ne? Asi to bude podobné jako s neposkvrněným početím- kde se vzal, tu se vzal. / Poučení: Kdyby ze mě chtěl někdo vyřezat tuk, taky bych se bránil. No, na druhou stranu jsou i tací, kteří za to platí. ()

Kimon

Dobrodružství plné posedlosti, odvahy, síly, neuvěřitelné ctižádosti, bezohlednosti a také nenávisti k jedné bílé velrybě. Film o tom, jak dokáže šílená posedlost ovládat jednání člověka. A když se k šílené posedlosti přiřadí tvář charismatického muže s tváří plnou jizev, je ponurý, v některých okamžicích snad až hororový snímek na světě. Čemu jinému z padesátého šestého roku dát maximální hodnocení, než Gregory Peckovi v roli kapitána Achaba. Pokud vás snímek zaujal, podívejte se na film "Bedford Incident, The" (1965), který má podobný děj, i když v tomto případě není loveným objektem velryba, ale sovětská ponorka. ()

oLí

Hodina a pul velkeho, avsak Brandovu "Vzpouru na Bounty" netrumfujici dobrodruzstvi, na ktere navazuje pul hodina famozniho finale, ze ktereho stoji husi kuze. Ctyri a pul. Jsem zvedav, jak si s timto pribehem poradi hracicka Bekmambetov. [8.5/10 leden 2010] ()

mm13

Adaptovať Moby Dicka, to by chcelo šesťdielnu mini sériu alebo Zacka Snydera. ...no ty vole!! (2022 apendix: nie, Zacka Snydera určite nie, Zack Snyder sa žiaľ skokotil) ()

Tommassi3

"Hoďte ten dublon do moře !! Zaplaťte moři výkupné !! Třeba se slituje a dá nám vítr.." Velká pocta Melvillovu knižnímu předobrazu, skutečně velká Pecka.. Viď, Gregory ?! ;) Jiný kolos, tentokrát režijní, totiž John Huston stvořil jednoznačně nejlepší adaptaci slavného románu, rozhodně i právě dík ďábelské kreaci dalšího velikána Gregoryho Pecka.. A aby těch velryb nebylo málo, jakkoli bych se nerad dotýkal legend, Orson Welles si rovněž odvedl své.. ()

Avalon820

Hutná symbolistická bichle se přeměnila v hutný symbolistický film. Nic víc, nic míň. Bílá velryba mi nikdy moc neříkala, ač hodnotu tohoto díla chápu. Skvělý Gregory Peck, který se ve své roli doslova vyžíval, učinil pak tuto pro mě jinak ne příliš zajímavou povinnost v koukatelný film. Navzdory všemu tedy musím uznat, že pokud k takovéto tématice máte vztah, Moby Dick v sobě jistou monumentálnost skutečně skrývá. Na můj vkus však až pod příliš velkou vrstvou rybího tuku. ()

adamo_znk

Tenhle film dává slovu dobrodružný nový význam. Gregory Peck jako kapitán Achab je prostě famózní. Úžasná záležitost, která by se určitě líbila i starýmu Melvillovi ! ()

Padme_Anakin

Tento snímek jsem dlouho odkládala, měla jsem obavy vidět Gregoryho Pecka v roli kapitána Achaba, tato postava mi byla odmala odporná... Zmýlila jsem se, moje chyba, Gregory Peck je fantastický, zahrál toho zjizveného a pomstou posedlého muže bravurně.. Drama je to působivé a ve finále strhující, příběh všeobecně známý asi netřeba komentovat.. Pochvalu jistě zaslouží i přiblížení života na velrybářské lodi, to se jen tak někde nevidí, klobouček.. ()

corpsy

Nečakajte nonstop spektakulárne námorné scény a efektné lovenia veľrýb ( aj keď záver to svojim spôsobom napĺňa ). Jeho krása je inde. V atmosfére a v Gregory Peckovi. Tieto dva ingrediencie, ak to smiem tak nazvať, pokope, tvoria jeden skvelý a hutný príbeh o pomste, ktorá pravdepodobne neskončí ani po smrti. ()

curunir

,,KEBY BOH CHCEL BYŤ RYBA, TAK BY BOL VEĽRYBA." __ Jedna z klasík môjho detstva, ktorú som si vždy rád vychutnal, no už peknú riadku rokov nevidel, takže som možnosť pozretia vrelo privítal. Fantastický dobrodružný príbeh vie nielen očariť každého malého chlapca, ale i bežného človeka túžiaceho po dobrodružstve, aké sa dnes už len tak nevidí. Diabolský Gregory Peck (,,ACHAB." ,,KTO JE ACHAB?" ,,PRE TEBA KAPITÁN ACHAB." ,,KTO JE KAPITÁN ACHAB?") posadnutý osobnou pomstou neváha ísť tak povediac ,,cez mŕtvoly". Predsa len však ma niektoré okolnosti pri hodnotení filmu nútili ísť na 4*. V Technickom spracovaní nad ktorým sa človek dnes už skôr pousmeje (vo svojom vzniku však určite jeden z kladov filmu) by som zásadnú chybu nevidel, skôr mi vadilo hlavne postupná teatrálnosť a pátos. Taktiež veľký John Huston sa tu vo svojej práci nepretrhne, čo je myslím na škodu. Záverečný lov bol však fantastický, to sa musí uznať a posledný záber krásne symbolický. Greenpeace musí film samozrejme kliať oči :-) no vo finále vlastne vyhrali. ,,TAK SME ULOVILI PRVÚ VEĽRYBU A ZVARILI JEJ TUK NA JEMNÝ ČISTÝ OLEJ VĎAKA KTORÉMU BUDÚ SVIETIŤ LAMPY V TISÍCOCH DOMOVOV, HODINY BUDÚ TIKAŤ NA KRBOCH A MOŽNO POMAŽE AJ HLAVU KRÁĽA." _ P.S. dabing MGM opäť hrozný. ()

Historik

Výborný film se strhujícím závěrem. Ovšem vznáším kacířskou otázku: Byl Gregory Peck skutečně dobrou volbou pro roli kapitána Achaba? Já jsem o tom celou dobu pochyboval. Snažil se co mohl, to uznávám, ale myslím si, že to nebyla role pro něho. Chtělo to někoho staršího a démoničtějšího. ()

Jillen

Absolutní klasika, která mi byla jako malému pouštěna a žral jsme jí plnými doušky, dnes již trošičku nudné, ale podívám se občas mile rád. Dávám 70% ()

Orlau32

Přemyšlím, jak mohl Gregory PECK zahrát tak výborně tak těžkou úlohu jako byl kapitán Achab, protože on byl vyloženě romantický typ muže, kdežto Achab byl drsný, surový kapitán, který šel bez lítostí za svým cílem, t.j. ulovit Mobidicka (bílou velrybu). Zahrál to jedinečně až strašidelně. Byl to všestranný "pan herec". ()

fragre

Už asi navždy budu ovlivněn svým prvním viděním tohoto filmu, někdy ve věku kolem desíti let, takže ani náhodou nebude mé hodnocení objektivní, neboť tehdy byl dojem drtivý. Ani po letech ten film neztratil ( na rozdíl od mnoha jiných) pro mne svou působivost. Ta osudovost, která vládne tomuto příběhu, je stejně nevyhnutelná, jako skutečnost, že potoky a řeky přivedou Izmaela k moři. Stále si pamatuji na to mrazení v zádech, které jsem cítil při věštbě Eliášově i při scéně kdy mrtvý Achab zve posádku velrybářského člunu za sebou do mořských hlubin. Časem jsem začal oceňovat i jiné scény - velrybářský kostel se stěnami posetými symbolickými náhrobními kameny za ty, které moře pohltilo, s kazatelnou ve tvaru lodní přídě a kazatelem, který jako by vypadl z xylografických rytin k románům J. Vernea, najímání Izmaela a Kvíkvega dvěma zbožnými puritánskými podnikateli... G. Peck je v roli kapitána Achaba, muže s duší zasaženou temnotou, skvělý. Dojem z tohoto filmu mne tehdy donutil přečíst tlustou literární předlohu, což je výkon, který už asi nezopakuji. ()

gogos

Klasické dobrodružství... kde jsou ty doby, kdy jsem u nedělního ČT2 překusoval prsty nad tímto a dalšími podobnými perlami.... ()

SarumanKo

Aj po toľkých rokoch veľmi dobré námornícke dobrodružstvo o kapitánovi nezadržateľne posadnutom svojou pomstou a jeho sympatickej posádke lovcov veľrýb. Fenomenálny Gregory Peck na seba samozrejme strháva pozornosť v každom zábere, v ktorom sa objaví. A hoci sa vo filme vyskytujú aj nudné scény a maketa bielej vyľryby je dnes už skôr smiešna než desivá, Moby Dick stále oplýva množstvom originality a napätia. (7/10) ()

Maq

„Tenhle tunel je jako stvořený pro vraždu.“ Je zajímavé, že Huston v roce 1956 ještě nemohl znát dílo zapomenutého českého Génia, a přesto začíná své drama richtig cimrmanskou metodou. Ještě než spatříme první kapku mořské vody, je nám jasné, že všechny přítomné zabije velryba, pokud možno ta neproslulejší, nejvražednější, a ještě k tomu bílá. Inu, všechna braková klišé jsou zde, akorát to bohužel není míněno jako sranda. ()

JohnMiller

Na rok 1956 skvelé efekty mixnuté zo zábermi skutočnej lode. Vidieť že ide o veľkofilm dotovaný pekným balíkom peňazí. Záživné, nenaivné a obsahujúce trocha filozofie. Je zaujímavé že 2/3 scén boli natočené v štúdiu. A veru mnoho s nich vyzerá akoby boli točené na šírom mori. Sem tam bolo pár prehnaných scén. Ako Moby Dick skákajúci v mori ako srnka či očividná hra za plátnom kde sa tvorcovia pokúšali herca rovnako osvetliť ako okolitý obraz takže to ešte viac bilo do očí. Ale ináč ide o skutočný filmový klenot. ()

Skip

Všechno by bylo v pořádku a mohl by to být film skoro bez chyby, jenže, nemůžu si pomoct, ale jizva na tváři, zahnutý nos a rádoby drsný škleb a vyvalené oči z Gregoryho Pecka prostě fanatického kapitána neudělají. ()

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)