Svědek obžaloby

(TV film)
  • Velká Británie The Witness for the Prosecution

Londýn roku 1920. Brutální a krvežíznivá vražda potřísnila přepychové koberce hezkého londýnského domu. Obětí je okouzlující a bohatá Emily Frenchová. Všechny důkazy ukazují na mladého Leonarda Volea, bezohledného prospěcháře, jemuž mladá dědička odkázala své obrovské bohatství, a který jí nemilosrdně vzal život. Tak to alespoň líčí Emilyina oddaná hospodyně Janet McIntyreová před soudem. Leonard však zarputile trvá na tom, že jeho partnerka, tajemná sboristka Romaine, může dokázat jeho nevinu. Zastupováním Leonarda je pověřen jeho advokát John Mayhew a člen královské soudní rady Sir Charles Carter KC. Napínavé dvoudílné drama Svědek obhajoby je adaptací stejnojmenné povídky spisovatelky Agathy Christie. (HBO Europe)

andrii

Byl to on. Zavedený. Povedený, co jen svede. Miláček žen, který baží po hebkém, honosném loži. Brunchi v plenéru, se šampaňským a pistáciemi. Teď jeho vyvolená na rubínovém podlaží leží. Kolem safírové, anglické mlhy. Podél podlé, padlé bažiny. Pod varietními řasami zvlhlé oči otčiny. ()

filmmovier

Po Černoušcích přišla BBC s další adaptací Agathy Christie. Tentokrát je to Svědek obžaloby, příběh, který jsem měl tu čest číst jak v divadelní verzi, tak i ve formě povídky. Ovšem to bylo už před delší dobou, takže si to přirozeně moc nepamatuji, ale tahle adaptace mi dala chuť k tomu si to osvěžit a to hlavně proto, že narozdíl od Černoušků mi tahle adaptace moc nesedla a já bohužel nedokážu říct proč. Herecké obsazení je tradičně skvělé, na jedničku jsou obsazeny i ty nejmenší role, vynikající Toby Jones tomu s přehledem zručně šéfuje, režie je fajn a atmosféra parádní, scénář nikam nespěchá, dialogy jsou strhující, jen tam je občas docela dost výplní, zejména v první části. A navíc zrovna v tomto případě je verze Billyho Wildera z roku 1957 lepší, to ale přirozeně nijak nesráží tuhle, i ta je skvělá a já jsem rád, že se BBC do těchto adaptací pustila a že jsem díky ní mohl během svátků strávit parádní dvě hodiny u kvalitního dramatu. Napodruhé mi to snad sedne lépe, ale Agatha by měla radost. 80% a těším se na Zkoušku neviny. ()

Tosi

Další okouzlující tajemství dle povídky Agathy Christie. Ani tentokrát se to bez vraždy a překrucování děje neobejde, takže pro fanoušky mlhou zahalených uliček Londýna povinnost. ()

plechulka

Předchozí verzi znám a velmi se mi líbí, ale ani tahle dvoudílná není špatná, jen o dost depresivnější - Toby Jones, kterého všichni asi známe ze spousty vedlejších rolí, příležitost skvěle využil. ()

kolemjdouc

Tak to teda byl nářez.Do puntíku přesně zpracované.Výběr herců,jejich práce ,zvlášť efektní byla Toma Jonese.Výběr exteriérů.Aby se zdůraznilo ponuré prostředí ve kterém se děj odehrával tak se dal na kameru žlutý filtr.Nesnáším to!A poslední minuty jim ten filtr z kamery spadl nebo co to bylo ?Jako ty normální záběry.... ()

Chudobka

Starší verzi jsem neviděla, nemám srovnání. Ponurá atmosféra, mlhy, advokát John Mayhew (zajímavý Toby Jones) se svými věčnými záchvaty kašle, půvabná sboristka, nepříjemná a až příliš oddaná hospodyně a sympatický obviněný, který vypadá tak nevinně. Po zhlédnutí druhé části přidávám hvězdičku. Toby Jones mě ve své roli uchvátil a dojal. ()

Trancetino

Prvú verziu z roku 1957 som zatiaľ nevidel. Ľudia v dnešnom svete všetko porovnávajú. Ja nie. Pre mňa to bol skvelý film nech už je ten prvý akýkoľvek. Kim Cattrall bola očarujúca. ()

lemonova

Mne to prišlo tak nejak príliš snaživé... príliš sa to snažilo o atmosféru, psychológiu, snažilo sa to byť thrillerom, drámou a hlavne to chcelo byť celé ohromne záhadné. Niekedy je menej viac.. ()

Raziel_cz

Sarah Phelps to (snad s výjimkou And Then There Were None) zcela zjevně seká podle jednoho mustru a BBC to taky zcela zjevně podle jednoho mustru točí. V The ABC Murders imigrantská tématika fungovala, protože prostupovala celým příběhem. Tohle se snaží být hrozně temné a vzrušující a hluboké, ale ve výsledku je to stejně samoúčelné a odpudivé jako brčálové filtry, ve kterých to Jarrold z nějakého důvodu utopil. Ale ani jendo není to nejhorší – nejhorší je, že je to nuda a působí to přesně jako to, čím to taky je: na dvě hodiny natažená povídka. ()

tranquill

"Vy to ale nechápete, já jsem ji milovala!" Já jsem tedy dlouho dobu tuto kriminálku v oblibě neměl, především pro její utahanou délku a zdánlivou jednoduchost. Jak jsem se ale mýlil. Agatha se ve finále rozhodně nezapřela! ()

Inozuka

Slušná ponurá soudní detektivka, kterou neuvěřitelně vyexponuje brutálně nesmlouvavý konec ... Podle povídky Agathy Christie natočená poctivá televizní filmařina, na jejíž atmosféru si musíte chvilku zvykat. Uchvátí vás však niternou sondou do poválečného Londýna utápějícím se ve věčné mlze a kocovině z dosud nejbrutálnějšího válečného konfliktu, který se hluboko zaryl jak do společnosti tak do duše všech zúčastněných. Slušné čtyři hvězdy ... ()

rivah

Když se děj konečně rozjede, je to napínavé a s nečekaným zvratem na konci. Ale ten matný filtr kazící oči.... ()

Alois88

3* - skvěle natočené a zahrané. Pro fanoušky klasických kriminálek povinnost. Problém je, že já nejsem fanouškem klasických kriminálek. Určitě oceňuji celkem originální konec, který je pro Agathu Christie typický, ale na další projekci už mi film nemá co nabídnout. ()

Amonasr

Ve srovnání s jinými adaptacemi Agathy Christie bylo tohle hodně temné a místy až přespříliš naturalistické. Tak si to ale zkrátka žádá dobový filmový vkus, bylo mu tedy vyhověno. I zápletka je snad až příliš mrazivá, I když mistrovsky propracovaná. Ve druhé části série se sice dá už poměrně brzy vytušit, že všechno je nakonec jinak, nicméně stejně je to dotaženo ještě dál, než by si divák chtěl připustit. Předpokládám však, že ona "cynická nemilosrdnost" už jde spíš za autorkou scénáře než přímo za A. Ch. ()

Mamlas

Na ty předlouhé záběry a velice pozvolný děj se docela špatně zvyká. Námět to byl jistě zajímavý a ke konci to bylo i místy trošku napínavé, ale celkově převládala nuda a bez častého přeskakování dopředu bych to asi do konce bez usnutí nedal. ()

mosem

Skvělá detektivka, či spíše film na hranici detektivky a psychologického filmu. I když některé momenty byly lehce natáhnuté, téměř nic to neubírá na celkové poutavosti a kvalitě zpracování. A samozřejmě to nic neubírá z kvalit povídky mistryně Agathy. ()

joseee

Asi najdepresívnejšia adaptácia Agathy Christie. Spracovanie filmu má svetlé momenty, súhlasím s výborným hereckým obsadením, ale nakoniec sa divák pýta či by svetu nestačila verzia z roku 1957. A mimochodom, pesnička na mesiace je veľmi zlá. ()