Jeden z nejlepších filmů Juraje Jakubiska vypráví jednoduchý a zároveň spletitý příběh dvou válečných navrátilců Pepeho a Prengela (Bolek Polívka a Ondřej Pavelka), kteří se náhodou potkají a od té chvíle jsou jejich osudy pevně propojené. Oba společně najdou poklad, usadí se v opuštěné židovské pekárně a začnou péct chleba. Společnou láskou se jim stane tajemná dívka Ester (Markéta Hrubešová), která se tu jednoho dne objeví. Dvojici svérázných hrdinů ovšem čekají ještě různé další peripetie jejich společného osudu. Kromě jiného se oba stanou tatínky jedné malé holčičky. Na dveře však klepou padesátá léta a ne všechno bude veselé. Právě naopak. Jak se však nakonec ukáže, radost a chuť do života nakonec vždy překoná všechno. Film, v němž se zcela v intencích režisérovy poetiky proplétají historická fakta s fantazií a hrou, nahlížené výtvarnou kamerou Laca Krause, natočil Juraj Jakubisko v roce 1989 v koprodukci s NSR a s výraznou účastí českých herců. (Česká televize)

zeromen odpad!

Česká kravina! Režisér co fakt neumí nic pořádně natočit. Měl by si zřejmě najít jiné zaměstnání. ()

amaretto

Zajímavý queer rozměr v třetím dějství. Dva otcové a mladá dcerka v trochu jiném duchu. Trochu delší prostřední část s Hrubešovou, ale jinak výborný film. ()

gizi

Skvělý Polívka (a nejen on), výborná hudba, režie, prostě to všechno zapadlo perfektně do sebe. 85%. ()

Baroque

to bolo ešte keď robil jakubisko filmy ako sa patrí. potom to už väčšinou stálo za prd. atmosféra, hudba, výkony (až na hrubešovú, tá zaujme akurát tak vzhľadom, ale aj to často stačí)... skrátka nádhera. to spolitizovanie mi príde klišéovité a veľmi účelové, dezinterpretáciám sa toto dielo jednoznačne nevyhlo. ale dajme tomu. tento film nestráca na hodnote. jeden z klenotov československej kinematografie. 9/10 ()

manín

Pokiaľ ide o domácu tvorbu, možno práve tento film je pre mňa tou chvíľou, pre ktorú som prišiel na tento svet... ()

demonikus

Film ma veľmi zaujal, a hlavne kôli výbornému obsadeniu. Príbeh dvoch mužov vracajúcich sa z vojny a ich nový začiatok v ,,novom svete,, (socializmus) ale aj príbeh lásky k neznámej dievčine a problémy tedajšej doby. Ale spracovanie filmu sa mi moc nepozdávalo, neviem či to bolo nízkym rozpočtom alebo zámerne. Ale mnohé scény boli hrubo zostryhané, ziadna synchronizácia zvuku, a mal som tiež dojem že mnohé myšlienky boli nedopovedané a len tak sa zrazu skočilo na ďalšiu snimku. Vyzeralo to celkovo ako konspekt, výťah z originálu. Dal by som iba 2* ale trojica Bolek Polivka, Ondej Pavelka a Markéta Hrubešova ma natolko dostaly a uchvátily svojim tedajsim vykonom, že musim dat 4* ()

hrabac

Život jako přehlídka střídajícího se štěstí a neštěstí, doby klidu a neklidu. Snaha o klidný,šťastný život v době která tomu nepřeje. Jako téma to diváka už mnohokrát pobavilo i zklamalo v mnoha různých podáních, Jakubiskovo je podle mne jedno z nejlepších. Lidské i syrové, vtipné repliky střídá mrazivý děs. Za scénář bych dal autorovi pusu, podle mě nemá slabá místa a je uvěřitelný. Klidný herecký styl Pavelky proti Polívkově smršti odpovídá i charakteru jejich postav, Markéta brilantně hraje ztracenou utýranou duši. Někdo tlak okolí vydrží, někdo povolí a někdo se veze. Jakubisko ukázal jak to někde někdy klidně mohlo být. ()

bratr_jezek

Překvapivě civilnější Jakubisko, zajímavý motiv krásné ženy mezi dvěma muži, překvapivě dramatický výkon Bolka Polívky. To vše zdvihá spolu s krásnou Markétou Hrubešovou film nad průměr mých hodnocení jiných režisérových filmů ()

shakeXL

Jakubiskův TOP film kde přetřásá pohnutou dobu kdesi na Slovensku od konce 2.sv. v. a nástup komančů. (ta komunistka byla drsná) Ani se příliš nedočkáme happyendu ale tak už to ve zkurvené době bývá. Sklvěle odvyprávěno, dobré výkony herců - samo hlavně Bolek. ()

akni76

Kedysi som mal tento film oveľa radšej. Keď som si ho opäť detailne pozrel s odstupom času, prišlo vytriezvenie. Zaujímavá scéna, vcelku dobrá kamera (ale nie výnimočná) a pár vtipných situácií (ktoré je možné zrátať na jednej ruke pilčíka) film nezachránia. Miestami ukrutné hranie na city diváka, inde extrémna, až chorá prekombinovanosť, veľmi svojské podanie dejín je len zlomkom z toho, čo sa dá filmu vytknúť. Ak vezmeme do úvahy, že Kusturica a Jakubisko boli spolužiaci, tak toto všetko zvláda Kusturica o niekoľko tried lepšie... ()

Marcimor

Ani po letech tento film o síle přátelství a radosti ze života, kterou lze najít v jakkoliv těžké době, neztratil nic ze svého kouzla. ()

GrooteLulu

ta síla žít na stromě jako Gumídci mě absolutně probrala a naučila vidět tu lehkost, žíť v přírodě,jako Bolek. Asi to bylo hlavně kvůli Hrubešové, ale fakt jsem si ten film zamiloval a dokoukal to až do konce. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko