Sedím na konári a je mi dobre

Sitting on a Branch, Enjoying Myself

Drama / Komedie / Poetický

Československo / Západní Německo, 1989, 110 min

* Kdo neměl zrzavou, neví co je láska - jak říká starý Berósek. * Pro mě osobně pořád ještě nejlepší český (československý, slovenský - abych někoho případně neurazil) film všech dob. Nejsmutnější a nejveselejší zároveň. A nutí mě přemýšlet nad mnoha věcma, i nad tím jestli je dobre nám svobodným mládencům a kam až sahá lidská zloba, fanatismus a prostě spousta různých věcí, kterých se ten film jenom třeba lehce dotýká a stejně je silně vnímám. Jako když dojdete na místo, kde někdo rozzuřil včely a rychle zdrhnul. On je v pohodě a všechno padá na vás... PS: Do tohodle filmu jsme zamilovanej už od prvního shlédnutí v roce 1989 (nebo možná až 1990) a to jsem ještě nebyl dospělej ale puberťák! Ja jen aby mě někdo nenařknul ze sentimentality způsobené krizí středního věku... :-))))))))(3.7.2010)

Jeden z nejlepsich slovenskych filmu s fantastickou atmosferou.Skvela hudba, bezkonkurenci Bolek Polivka s Ondrejem Pavelkou.Ano jim byly jejich role sity na miru.Potreba pripomenout postaka pana Miroslava Machacka.Neni co vytknout, mozno je jen chvalit.Pokazde kdyz se divam na tento film, mam z nej potom takovy lehky,povznasejici pocit.Dobra prace pane Jakubisko.(1.6.2008)

úžasné zachycení doby s grácií lehkosti, hravosti, ale i trpkou příchutí poznání tehdejší reality; přislazeno hereckými výkony ústřední dvojice, přednostmi markéty hrubešové a dochuceno dobrou hudbou... emoce, vyvolané některými momenty a především závěrečnou čtvrthodinou, se dají těžko popsat... ale seděl jsem v křesle a bylo mi dobre... 80%(14.2.2011)

Ono je to skôr za štyri, ale koľko máme v našom slovenskom filmovom archíve podobne silných filmov? Tento film som videl niekoľkokrát v 90tych rokoch v televízii, pretože bol nimi dosť obľúbený. Odvtedy som ho v normálnom čase nezaregistroval. Nevážime si snáď naše kultúrne poklady? Vlastne kedy to vysielať, keď reality show strieda reality show. Hrubešová to mala na placi asi ťažké, zrejme ju všetci balili. Takže videné po zhruba 15tich rokoch, mnohé scény akoby videné prednedávnom. Takže pokiaľ Jakubiskovu symboliku správne chápem, človek=jablko na strome (tých záberov je tu viacero), ktoré nemôže odpadnúť, ale pokiaľ na strome sedíme, čiže nevisíme, je nám dobre:). Prečo sa ale Pepe nevyspal s Jakubiskovou manželkou, to sa symbolicky ospravedlniť nedá, to musel byť osud, respektíve zlovôľa scenáristu. No a že ukradnuté zlato prináša iba záhubu, to už vieme zo starých westernov.(14.8.2012)

Miluju filmy, které jsou nejednoznačné vyzněním, míchají tragiku i smutnou komiku. Nedávno se mi poštěstilo vidět Bruggy, které jsou přesně tímto typem filmu a hle, brzy poté i Konár. Tlesk tlesk. A tlesk tlesk tlesk pro Polívku, který na jednom z mála podobných příkladů dokazuje, jak skvělým hercem je.(12.11.2008)

• - Filmovalo se v Nejdku, Kladně, Březanech, Tisovci a Stupave. (M.B)

• - Juraj Jakubisko popisuje film ako najväčšiu schizofréniu. Podľa jeho slov "Opisujem seba v dvoch polohách. Jedna postava je Prengel (Ondřej Pavelka), typický dedinský chlapec, ktorý seje, orie, kosí a pečie chlieb. Teda ten, kým som mohol byť, keby som bol zostal v Kojšove. Druhý je komediant Pepe, postava Bolka Polívku, a to som vlastne tiež ja ako komediant, niekto, ktorý stále niečo vymýšľa... Je to pre mňa konfrontácia toho, čím som mohol byť a čím som sa stal." (Raccoon.city)

• - Prengelov (Ondřej Pavelka) vyhorený dom sa natáčal v dnes už neexistujúcej osade Novosadovci. (Raccoon.city)