Sedím na konári a je mi dobre

Sitting on a Branch, Enjoying Myself

(festivalový název)

Drama / Komedie / Poetický

Československo / Západní Německo, 1989, 110 min

Scénář: Juraj Jakubisko .. Zrovna dvakrát se mi nelíbí typická Jakubiskova výtvarná stylizace, ale tady zas až tolik nevadila. Příběh byl mnohem poutavější a překryl i tento neduh. Poválečný zmatek, nástup socialismu a tím vším proplouvají dva kamarádi, které dohromady svedla náhoda. Překrásné podobenství z tak podivné doby. V mnoha směrech zajímavé, hořce vtipné, zkrátka reálné. Přesná role pro Boleslava Polívku. 90%.(27.4.2006)

* Kdo neměl zrzavou, neví co je láska - jak říká starý Berósek. * Pro mě osobně pořád ještě nejlepší český (československý, slovenský - abych někoho případně neurazil) film všech dob. Nejsmutnější a nejveselejší zároveň. A nutí mě přemýšlet nad mnoha věcma, i nad tím jestli je dobre nám svobodným mládencům a kam až sahá lidská zloba, fanatismus a prostě spousta různých věcí, kterých se ten film jenom třeba lehce dotýká a stejně je silně vnímám. Jako když dojdete na místo, kde někdo rozzuřil včely a rychle zdrhnul. On je v pohodě a všechno padá na vás... PS: Do tohodle filmu jsme zamilovanej už od prvního shlédnutí v roce 1989 (nebo možná až 1990) a to jsem ještě nebyl dospělej ale puberťák! Ja jen aby mě někdo nenařknul ze sentimentality způsobené krizí středního věku... :-))))))))(3.7.2010)

Tradicne zaujimava hra so svetlom, zvukom a kamerou v podani Jakubiska, slusne herecke obsadenie, zaujimava doba na spracovanie - no stale malo.. Tisicrocna vcela sa podarila o poznanie lepsie. Nezabudnutelnym zostane tragikomicky vykrik postara kriciaceho - "Amerika má novú bombu! Zhodila ju na Haraši-mu! Milión mŕtvych Číňanov!"(20.9.2011)

Po mém soudu (a vedle Tisícročnej včely) nejlepší Jakubiskův film. Výborný námět, geniální herecké výkony, silný příběh s poselstvím, skutečně výborná kamera. Tragika i komika zároveň v přesně odměřených dávkách. Nádhera... Po novém shlédnutí (po 25 letech) musím napsat, že mi trochu vadí určitá režijní ledabylost, asi proto, že dnes znám i mladší a ještě ledabylejší Jakubiskovy filmy, přesto je to stále veliká síla... Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: gudaulin, Radek99, Marigold, Renton, sud a jistě i spousta dalších, nepročítal jsem je všechny.(25.12.2006)

"Jak říká starej Berousek, možno je toto chvíle, pro kterou jsme přišli na svět..." Jeden z najlepších Jakubiskových filmov, váham ešte nad Tisícročnou včelou a celkovo ho radím medzi to vôbec najlepšie čo v bývalom Československu vzniklo. Už sú to roky, čo som to naposledy videl a nečakaná repríza na STV 2 ma potešila. Potešila i slušná obrazová kvalita a zistenie, že po rokoch ma film nielenže v ničom nesklamal, ja si ho cením ešte viac ako doteraz. Je to neuveriteľné, čo Jakubisko dokázal, jak po príbehovej tak obrazovej stránke. Vzniklo dielo, ktoré by sa mohlo premietať kdekoľvek na svete a ja by som za film nemusel hanbiť. O koľkých dnešných česko-slovenských filmoch môžte toto vyhlásiť?? Rola šitá Polívkovi na mieru mu sadla minimálne tak dobre ako tá legendárna z Kurva hoši...Či už hovorí česky alebo slovensky je ako kecálek Pepe Alberti rovnako vtipný. Film je plný skvelých a nezabudnuteľných dialógov, vtipov, nádherných obrazov a príbeh je výbornou sondou do povojnových časov a blížiaceho sa komunizmu. Nezabudnuteľný Jakubiskov film a právom plný počet.100%.(21.12.2014)

• - Podľa pôvodného scenára mal komediant Pepe (Bolek Polívka) a vojak Prengel (Ondřej Pavelka) riadiť nemecký obrnený kolopásový transportér Hackl. Originál mal vpredu pancier a na hercov by vôbec nebolo vidieť. Preto bol pre potreby filmu upravený český transportér z roku 1954, ktorému odrezali strechu a predný pancier nahradili sklom. (Raccoon.city)

• - Na filme spolupracovalo nemecké štúdio Tauris Film München a talianske TVE, SACIS RAI UNO. (Raccoon.city)

• - Pôvodný názov filmu bol Visím na konári a je mi dobre. Odkazoval na popravovanie nevinných ľudí počas stalinistického režimu, cez schvaľovacie orgány však neprešiel. (Raccoon.city)