Sedím na konári a je mi dobre

Sitting on a Branch, Enjoying Myself

(festivalový název)

Drama / Komedie / Poetický

Československo / Západní Německo, 1989, 110 min

Tmavá a pochmúrna atmosféra, ktorá je však na pravom mieste. Veľká dávka melanchólie a smútku popretkávaná svetlými momentami. Bolek sa tu nesmierne hodil. Nebol úplný šašo ( ale bývalý artista ) , nie ale v skutku toto mu sedelo, pretože všetkého bolo na neho napísané tak akurát. Dejovo to bolo dosť rozvláčne ale boli tam oporné body ktoré suma sumárum neboli tragické a ani zlé. Malo to svoje väčšie i menšie muchy , ale tie by sem neboli na mieste. V celku dosť obstojný film . Škoda že sa už nič aspoň podobne hodnotné netočí.(26.9.2012)

"Sedím na konári a je mi dobre" je velice zvláštní snímek. Ze začátku zde máme cynickou válečnou komedii o dvou vysloužilcích, pak válečný film a na konec psychologické rodinné drama. Juraj Jakubisko mezi těmito žánry nepřechází násilně, naopak. Jemně, až láskyplně je kombinuje a proplétá. Bolek Polívka a Ondřej Pavelka byli skutečně dokonalí. Možná jejich nejlepší role (Pavelkova na sto procent). Rovněž potěší i Deana Horváthová coby uvedomelá súdružka a Štefan Kvietik v úloze jedné z obětí komunistické mašinérie. Markéta Hrubešová je sice herečka trochu jiné kategorie, ovšem pro svou roli má jiné přednosti. Při sledování filmu mi bylo hodněkrát do smíchu, hodněkrát do pláče. A to je nejspíš účel tohoto nádherného filmu.(28.10.2007)

Jeden z nejlepsich slovenskych filmu s fantastickou atmosferou.Skvela hudba, bezkonkurenci Bolek Polivka s Ondrejem Pavelkou.Ano jim byly jejich role sity na miru.Potreba pripomenout postaka pana Miroslava Machacka.Neni co vytknout, mozno je jen chvalit.Pokazde kdyz se divam na tento film, mam z nej potom takovy lehky,povznasejici pocit.Dobra prace pane Jakubisko.(1.6.2008)

Sedím na konári je pezpodmienečne najlepší Jakubiskov film. Paradoxne je to jeho posledný predrevolučný film a vlastne celá jeho porevolučná éra sa na tento film ani len nedotiahla. Sám v Hradišti hovoril ako si toto natáčanie užíval a aké patálie ho hlavne s Bolkom Polívkom sprevádzali ale nič to nemení na tom, že som pyšný, že takýto skvelý film dokázal natočiť Slovák. Nemám Jakubiska moc v obľube ale pri Sedím na konári som si ani len neuvedomil, že to natočil ten istý režisér, ktorý má na svedomí ťažkopádnu a dlhú Tisícročnú včelu. Tento film má prívetivých 110 minút a treba podotknúť, že každá minúta má svoje osobné čaro. Pavelka s Polívkom podávajú úžasné výkony a ich podaniu životom skúšaných kamarátov som totálne prepadol. Skvelý výkon (hlavne Bolek, ktorému rola padla ako uliata). Aj obsadelnie vedľajších úloh dopadlo na výbornú. Hrubešová a Horváthová sú každá svojsky milé ale hlavne Deana ako zaslepená stalinovka si zaslúži osobitnú pozornosť. Kvietik dostal malú ale dobrosrdečnú úlohu, ktorú tradične dobre zahral a Macháčka som zase chcel na pri konci zabiť takže som rád, že to mína urobila zamňa :-) Podozrievavého a zákerného pošťáka zahral skutočne dobre nebiť toho prdenia, ktoré z filmu robilo miernu komédiu, čo mu neslušalo. Pár scén sa dalo trochu skrátiť lebo je pri nich trochu ´dlho´ ale inak film odsýpa jedna radosť. Jakubisko sa svojsky a skvelo vyrovnal s 50. rokmi, s kultom osobnosti ako aj s témou kamarátstva a nehynúcej lásky. Ja môžem len tlieskať.(1.8.2008)

Príbeh je celkom zaujímavo podfarbení, má svoju dejovú ľahkosť, dobrých hercov čo príbeh v niektorých slabších vetvách povytiahnú a z prevažne jednotvárneho príbehu vykresajú príjemnú poetickú komédiu, svoje tu spraví vykreslenie doby začínajúceho socializmu a regresie, dotvorí to pozadie príbehu a urobí z neho pri blížiacom sa závere menšiu drámu z niekoľkými silnými momentkami. Jakubisko film solídne zvládol, bez toho aby to nejak zbytočne preplácal. /70%/(18.11.2009)

• - Filmovalo se v Nejdku, Kladně, Březanech, Tisovci a Stupave. (M.B)

• - Pôvodný názov filmu bol Visím na konári a je mi dobre. Odkazoval na popravovanie nevinných ľudí počas stalinistického režimu, cez schvaľovacie orgány však neprešiel. (Raccoon.city)

• - Podľa pôvodného scenára mal komediant Pepe (Bolek Polívka) a vojak Prengel (Ondřej Pavelka) riadiť nemecký obrnený kolopásový transportér Hackl. Originál mal vpredu pancier a na hercov by vôbec nebolo vidieť. Preto bol pre potreby filmu upravený český transportér z roku 1954, ktorému odrezali strechu a predný pancier nahradili sklom. (Raccoon.city)