Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

Webb

Hagakure - Cesta samuraje končí smrtí. O smrti je nutné meditovat každý den. Dej spočinout tělu i duši a mysli na to, že můžeš být rozerván šípy, střelami, oštěpy a meči. Že budeš spláchnut vlnami či vhozen do planoucího ohně, zasažen bleskem, udolán zemětřesením. Že se zřítíš z útesu, skolí tě nemoc či spácháš harakiri po smrti svého pána. A každý den, bez ustání, se považuj za mrtvého. V tom tkví podstata cesty samuraje. lll Je špatné věci rozmělňovat. V Cestě samuraje nehledej nic jiného. To platí pro všechno, co se nazývá Cestou. Budeš-li věci takto chápat, otevřou se ti všechny Cesty a pochopíš lépe i sám sebe. Má-li se vyjádřit, v čem tkví podstata samurajství, pak je to naprostá oddanost samurajova těla i duše jeho pánovi. Nezapomenout na pána je pro služebníka základní věc. Je vhodné vnímat svět jako sen. Když zažíváš noční můru, tak se probudíš a zjistíš, že to byl jen sen. Svět ve kterém žijeme, je prý přesně takový. lll Jedna z pouček na zdi pana Naošiga tvrdí: "Záležitosti velkého významu je nutno brát s nadhledem". Mistr Ittei odpověděl: "Záležitosti malého významu je nutno brát vážně". lll Zabití nepřítele se podobá útoku jestřába na vrabce. Může jich být v hejnu tisíc, a on se zaměří jen na toho, kterého si už předem vybral. lll Podle mudrců se má člověk odhodlat během sedmi nadechnutí. Vše záleží jen na jeho odhodlání a odvaze. I kdyby samurajovi náhle uťali hlavu, bude ještě schopen bezchybně dokončit úkol. Když se změníš v démona pomsty a projevíš odhodlání, tak nezahyneš, ani když ti utnou hlavu. Je dobré nosit v rukávu pudřenku. Když samuraj střízliví nebo se probouzí, může být bledý. Tehdy je vhodné vyndat pudřenku a nabarvit si líce. lll Rozhodneš-li se někoho zabít, může ti připadat nesnadné zaútočit přímo. Je však jen málo platné jít na to oklikou. Cesta samuraje je přímá. Nejlépe je vrhnout se vpřed po hlavě. lll Naše těla povstala z nicoty. Smyslem věty "Forma je prázdnota" je bytí v nicotě. Smyslem věty "Prázdnota je forma" je to, že všechny věci pocházejí z nicoty. Nejedná se o dvě odlišné věci. lll Nic jiného než přítomný okamžik nemá smysl. Celý život je jen sled okamžiků. Když plně porozumíš přítomnému okamžiku, nebudeš si hledět ničeho jiného. lll V bouři se člověk leccos naučí. Překvapí-li tě déšť, začneš utíkat, abys zůstal suchý. Když se ale budeš schovávat pod okapy, stejně zmokneš. Jsi-li však rozhodnutý už od začátku, nic tě nezaskočí, i když také promokneš na kost. Toto poznání se vztahuje na všechno. lll Takzvaný "Duch doby" se prý nikdy nemůže vrátit. Když se tento duch vytrácí, svět se blíží ke konci. Budeš-li se snažit oživit svět z doby před sto lety, neuspěješ. Proto je důležité vytěžit to nejlepší z každé doby. lll V kraji Kamigata s sebou lidé na vycházky do přírody nosí zvláštní krabici na jídlo. Po návratu domů ji rozšlapou a zahodí. U všeho záleží na konci. [9/10]8/10 ()

Anderton

Bieli sráči, černosi, indiáni, taliani, mafiáni, deti, zmrzlinári, policajti, policajtky, samuraji, medvede, psy, holuby. Všetci stvorení z ničoho, čiže všetci rovnoprávni. Niektorí na vzostupe, iní na pokraji vyhynutia. Animáky, kódexy, knihy, Rashomon a Itchy a Scrathy. Ghost dog je asi jediným filmom spoločne s filmami Sikea Leeho, kde mi nevadí rap a kde dokonca do koncepcie deja zapadá. Ghost dog je možno černoch, myslí si, že je samuraj, pritom je ale medveď, majú ho radi psy, holuby, deti a zmrzlinári. Na veľké veci sa treba pozerať s nadhľadom, tie malé netreba podceňovať. Ak sa schováte pred dažďom pod odkvap, rovnako zmoknete. Život je dôležitý v prebiehajúcom okamžiku, pretože sa z okamžikov skladá. Z podobných a množstva a množstva ďalších myšlienok sa skladá aj tento film a preto je tak dôležitý ako v každom svojom okamžiku, tak aj celku a prinúti vás tak si ho niekedy pustiť ešte znova a zaradiť si možno k vašim najobľúbenejším. ()

francis

Asi moje nejoblíbenější gangsterka, možná proto, že je opravdu současná, ctí pravidla žánru, ale přesto zůstává neotřelá a překvapuje až do konce. Kromě toho je i vtipná a svými stylovými, myšlenkovými a téměř filosofickými přesahy naprosto nadčasová. ()

Frajer42

Tlustý černoch, který má na obou uších naušnice prostě nemůže být samuraj! Takový černoch může být pouze teplouš. Jinak je film celkem fajn. Dost podstatně zde chybí žánrové zařazení filmu jako komedie, ale na imdb.com tento film za komedii nepovažují, takže snažit se ho považovat za komedii tady by bylo zcela zbytečné. Zasmál jsem se opravdu hodněkrát. Úplně nejlepší byl ten děda, který pronášel skvělá moudra. Film je docela netradiční a nejenom proto, že zde hraje samuraje negr, jak by řekl ten starý pán. Docela film připomíná stylem vyprávění film Dead man s Johhnym Deppem v hlavní roli. No stejný režisér se zde nezapře. I moje hodnocení a jeho obhajoba bude stejná. Mně se film prostě líbil, ale já nevím za co mám dát více než ty 3*. Jim Jarmusch je zajímavý režisér a já jsem s ním rozhodně tímto snímkem neskončil. Možná že i hodnocení půjde časem nahoru. ()

boshke

Jarmusch prostě není můj šálek kávy. Po Kafi a cigárech a Mrtvém muži, který mne tak zoufale nebavil, že jsem ho ani nedokoukal, je Ghost Dog třetí zářez. A dlužno dodat, že i přes výhrady nejúspěšnější. Chválím Whitakera a hudbu. Začátek filmu byl krušný, neb se nedělo vůbec nic a Jarmuschovy věčné prolínačky mne nebavily. Samurajské říkanky mne stejně jako celá ta filosofická rovina filmu míjely zcela. A Jarmuschova představa o gangsterech, proplešatělých, obtloustlých postavičkách ve směšných košilích a svetrech, byla přinejmenším zajímavá. Přes to přese všechno měl film hlavně ke konci celkem atmosféru... 60% ()

Fingon

Střílí se tu vrazi medvídků i olezlí mafiáni s prošlou záruční dobou, v televizi neběží nic než animáky a kniha Rašomon jde z ruky do ruky (Kurosawa podle ní natočil fílm, jak víme), ale bohužel se ta Cesta samuraje dost vlekla. ()

swamp

Řekl bych typický Jarmusch - příběh o Ghost Dogovi mi připomněl jiný režisérův film, The Limits of control (správně by to mělo být naopak, protože Ghost Dog je starší, ale já ho bohužel viděl až teď). Forest Whitaker je vynikající a podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Ve vtipné rovině mu skvěle sekunduje Isaach de Bankolé (btw. hlavní postava The Limits of control). "If a warrior's head were to be suddenly cut off, he should still be able to perform one more action with certainty." ()

Okara

Další názorný příklad špatně zpracovaného slibného tématu. Tvůrce bohužel pro mě zvolil rapovou atmosféru, ke které mám téměř averzi. Přítomnost „hopíků“ a neustálé poslouchání hip-hopových a rapových vyluzování zvuků od RZA mě zkrátka přiváděla k šílenství. A do toho ještě tak uspávající Foresta Whitakera výraz spojený se zbytečně natahovanými scénami vedly k tomu, že jsem se znudil jako málokdy. Každopádně pochvala za frantíka, ten se vážně vydařil :) 40% ()

nascendi

Jim Jarmusch je považovaný za kráľa nezávislých filmov, ja si činím nárok na nezávislé hodnotenie jeho výtvorov. Aj v prípade, že pôjdem "proti všem". Cestu samuraja, v súlade s mojim hodnotením, považujem za film, ktorý nemusel byť nakrútený. Samurajstvo je záležitosť japonskej kultúry. Implantovať jeho myšlienky do hlavy nájomného vraha (že tým vrahom je korpulentný černoch bývajúci na svojej základni alternatívnej pošty mi až tak neprekáža) v Amerike mi nepripadalo, ako šťastný nápad. Rovnako ako jazykový rébus bezproblémového dohovoru s francúzsky hovoriacim zmrzlinárom. Vrcholom je samozrejme likvidácia vedenia mafie tretieho veku. A ako čerešnička na torte bolo "žonglovanie" GD s pištoľou, pri ktorom som sa už nedokázal udržať, aj keď film nikde nie je charakterizovaný ako komédia. Zničujúco pomalé tempo a môjmu uchu nelahodiaca hudba iba korunovali nepriaznivý dojem z filmu. ()

Claw

Meditativní, melancholický, dojemný, drsný, brutální, pravdivý, temný, fascinující, komický a neuvěřitelně atmosférický film. Ghost Dog je osamělý statný černoch žijící mezi holuby, který se živí jako nájemný vrah řídící se samurajskými kodexy. Jednoho dne se dostane na seznam nepohodlných členů a musí být zabit. Ghost Dog, ale nechce zemřít tímto způsobem, a tak nejdříve zabije členy gangu, aby mohl zemřít se ctí. Musí být zabít svým pánem, který mu zachránil život a jehož samurajem se tak stal. Ikona amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch natočil vynikající film, který zaujme svébytnou poetikou a strhujícím výkonem Foresta Whitakera. Jeden z nejzajímavějších filmů kinematografie, který nepobere každý… /100% + FILM ROKU/ ()

Bachy

Někdy se člověk snaží každou minutou zakousnout a chytit se nálady filmu. A někdy je to tak jednoduché a od prvního záběru máte jasno. Krásné. ()

eLeR

Film som videla v roku 2013, takže 14 rokov po jeho vzniku. Naozaj zvláštny film, ale bavil ma. Hudba do filmu nenormálne pasovala, Whitaker výborný, ostatní herci boli neskutoční (tí ma bavili asi najviac), príbeh fajn. 3,5* ()

FrodoF

Forest Whitaker exceluje ve své životní roli. Spousta scén je nezapomenutelných, kamera Robbyho Müllera a hudba hiphopového producenta RZA (mimochodem se mihne jako černoch v maskáčích) jsou výborné a skvěle se k filmu hodí. Atmosféra úžasná, ty noční jízdy mi připomínaly Taxikáře. Dokonalý film! ()

klerik

KRSTNÝ OTEC+LEON Jednoduchý príbeh a Jarmuschovské dialógy (o zmrzline, medveďoch...). A neuvereiteľne krásna akcia (prestrelky). Mafiáni sú fantastickí, že aj Godfather môže závidieť a násilie je podané takou formou, že z toho zamrazí. A pri tom vám naskočí úsmev. Skrátka výnimočný film, aký dokáže natočiť len výnimočný režisér... ()

SeBig

Jak když spojíš Blejda s Gudfelas, akorát bez hlášek..škoda. Moc vážný a mohla být větší prdel klidně. ()

Chrustyn

Originálně pojatý příběh o nájemném vrahovi. Rozhodně to není masivní vyvražďovačka ve stylu Johna Woo ale spíše náhlednutí do nitra nájemného vraha. Whitaker jako zásadový zabiják a milovník knížek a holubů je dokonalý stejně jako hudební doprovod. Pro mě nejlepší Jarmuschův film. ()

LaciLC

Od Jarmuscha mám toto najradšej. Ghost Dog je netradičné, absolútne dokonalé a úprimné filmové dielo. O živote, pomste a smrti. Najviac ma zaujal vynikajúci Forest Whitaker s tým pochmúrnym výrazom na tvári. Veľmi veľa toho síce nepovie, ale aj tak to odohral bezchybne a s veľkou dávkou uveriteľnosti. Páčilo sa mi prakticky všetko a tak sa tu o tom nebudem rozpisovať. Stačí slovko: geniálne! ()

korbitch22

Meditativní,melancholické,dojemné,drsné,brutální,pravdivé,temné,fascinující,komické a neuvěřitelně atmosferické.To vše je Ghost Dog,nájemný vrah s kodexem a ctí,pod režisérskou taktovkou artového génia,který světu neustále dokazuje co je to filmová práce,tvorba,režie....prostě filmový art bez producentckých zásahů,ratingu a filmové mašinérie zkažéného Hollywoodu.Jeden z nejzajmavějších filmů kinematografie,který nepobere každý.Zapomentě na Lynchovské báchorky,Gilliamovy barvičky,Spielbergovy patosy,Soderbergův pokus o trapný art bez umu,či Trierův chorý mozek.Je tu Jim Jarmusch a říká...já jsem režisér a tohle je FILM. ()

Šandík

Formálně dokonalý snímek, ve kterém je prakticky všechno jinak než by člověk čekal. Rozhodně to není parodie, přestože obrací všechna filmařská klišé na ruby. Nezařaditelná postmoderní záležitost vzpírající se žánrovým škatulkám... Jasných pět hvězdiček... Zajímavé komentáře: kinej, Radek99, golfista, kleopatra, Ajantis ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva