Po automobilové nehodě se na operačním sále ocitnou téměř dvě mrtvé ženy – stařičká docentka historie (S. Budínová) a krásná a hloupá volavka zlodějského gangu Yvetta (T. Brodská). Pro záchranu alespoň jedné z nich se dva lékaři (K. Roden, J. Hartl) rozhodnou pro experiment a zdravý mozek docentky transplantují té, která nehodu zavinila. Z bezvědomí se tak probudí žena s tělem a tváří mladé dívky, ale s myšlením staré intelektuálky... Film s prvky sci-fi, který natočil režisér J. Jireš na námět J. Moserové, se zamýšlí nad lidskou identitou a časem, který je člověku na tomto světě vymezen. Zápas vědomí s hmotou, duše s tělem, mládí se stářím sehrála v excelentní faustovské studii v dívčí podobě T. Brodská, která získala za tuto „dvojroli“ Českého lva za nejlepší hlavní ženský herecký výkon. (Česká televize)

topi

Škoda, že film vypadá jako díl, který vypadl ze seriálu Detektiv Martin Tomsa. Zároveň je to i poslední snímek Jaromila Jireše. Nelze mu upřít dobrou myšlenku, která je ale technicky špatně zpracovaná, zejména při transplantaci mozků. To bych si dovedl představit ve světě Miloše Macourka, ale tady to nepůsobí moc realisticky. Rozhodně ale film stojí za to shlédnout, Tereza Brodská hraje dost dobře a její krásná a zvláštní tvář jakoby z oka vypadla své matce Janě Brejchové. Inu rodina se nezapře, navíc odvážně ukáže i svrchní část svého pěkného těla. Dvojrole se celá natáčela v Brně a moc se mě líbila scéna, ve které vychází Brodská s kumpány z hospody Tropical bar naproti Kapucínské hrobky, kam chodíme do naší oblíbené hospůdky Noroi :). Malinkej vtípek ještě zařídil Jaromil Jireš, když chirurgům, co prováděli transplantaci (Hartl a Roden) určil jména, které měli na cedulce na dveřích v nemocnici : MUDr. Jan Němec a MUDr. Ivan Passer. Milá pocta jeho kolegům a kamarádům. ()

Laurent

Námět je dobrý, ve scénáři je několik dobrých dialogů a scén, ale mnohem víc těch nepromyšlených a nekonzistentních. Chování většiny postav je špatně uvěřitelné, což je pravděpodobně způsobeno extrémně špatnou režijí. Jako celek je film velmi špatný ()

honajz2

Ten nápad je skvělý a v rámci té základní myšlenky i dobře vedený. Jenže dávat jenom kvůli tomu vyšší hodnocení se mi fakt nechce. Hlavně, když to nemá tempo, herecké výkony jsou nevýrazné a natočené je to hůř jak průměrný televizní film. Vůbec celou dobu jsem měl pocit, že sleduju nějaký televizní film, protože s takovým filmařským zpracováním to jen stěží vypadá jako film, který by měl jít do kin. Kvůli tomu to vůbec nepůsobí silně, ačkoli se to silně působit snaží. Ale v tomhle podání je to prostě dost unylé, nemůžu si pomoct. A i ten nápad se dal líp využít a promyslet. Silné 2* ()

Šimpy

Kombinace paní herečky (S. Budínová) s bohužel ne dobrou herečkou (T. Brodská). Opět plně nevyužitý potenciál zajímavého nápadu. Děj sklouzává plně jinam než by měl. ()

KajusaK

No co říct, klasická česká blbinka o transplantaci mozku .. Karel Roden si jediný zaslouží pozornost + konec filmu. ()

otík

Celkem poutavé dílko o situaci, která si žádá krajní řešení - a otázka zní, které je správné. Terezku Brodskou moc jako herečku nemusím, ale tady odvedla opravdu veliký kus práce. Hudba: Miloš Štědroň ()

charge

Dobrý nápad, který byl utopen ve špatném zpracování. Začátek se Slávkou Budínovou byl skvělý, tam byla poznat dobrá režie i herecké výkony, jakmile ale přestala hrát, vše se zhouplo propastně dolů po celý zbytek filmu. 30% ()

Mylouch

Zřídka vídané vršení tvůrčích trapností, kdy každý záběr přináší novou marnost, hereckou topornost, profesní formálnost. Vyzněním povrchnost v televizním kabátě. 1-2* ()

Decker

Namet je velmi zajimavy, ale zpracovani je tristni. Cely film defacto stoji na vykony Terezy Brodske, kterou mam sic velmi rad, ale bohuzel jeden kun tezky povoz sam dlouho neutahne. Krome velmi dobreho vykonu Terezy Brodske, stoji take za zminku dobre zapracovana hudebni linka, ale misty je uz velmi ohrana a jednoduse se zni stava klise. Skoda tak trochu promarnene sance, ale film je to prinejmensim zajimavy. ()

Braddy

Námětem a tématem experimentu s lidským mozkem je film podobný s Keyeseho "Růže pro Algernon", který byl mimo jiné zfilmován v USA r. 1968 pod názvem Charly. Bohužel česká "Charlyho teta" zůstala na půli cesty. Tereza Brodská si ale Českého lva bezesporu zasloužila. ()

herr_carter

Jireš točil na české poměry vždycky zvláštní filmy, Dvojrole toho není výjimkou a přiznám se, že byť už uteklo mnoho vody v potoce, co jsem film viděl, pamatuji si ho celkem zřejtelně. Vyšší hodnocení ovšem dát nemohu, díky faktu, že film je jednoduše neuvěřitelný, byť si hraje na stoprocentně autentický.................moje hodnocení = 6 z 10. ()

Lukoboss

Takové zvláštní utopistické a minimalistické drama, které ale celkem dobře ukazuje "co by, kdyby". Pravda je, že snímek je poněkud rozvláčný, chvílemi máte pocit, že se nic neděje, ale tak nějak to k tomu asi patří. Brodská si zaslouží uznání, protože to v podstatě odehrála celé sama. ()

Jane18CZ

Věřím v teorii, že ve chvíli, kdy lidstvo bude schopné přesně takhle vyměnit mozek do mladšího těla, dosáhne se tím "nesmrtelnosti" - ovšem hodně bude záležet na tom, v jakém stavu bude samotný mozek. Film byl zajímavý, ale raději bych tuhle myšlenku viděla zpracovanou od někoho schopnějšího, než od Čechů... ()

Zagros

Poměrně neznámý, ale vcelku pozoruhodný český televizní film. Když se po havárce v nemocnici ocitnou dvě ženy, lékaři zjistí, že už nemohou zachránit obě. Proto se rozhodnou pro experiment a mozek jedné transplantují do těla druhé. Mladá holka se tak probudí s mozkem staré a zkušené ženy. Tolik lehký sci-fi námět. Jinak jde ale spíše o vztahové drama. Mou pozornost Dvojrole upoutat dokázala a přivedla mě na zajímavé myšlenky. Jak bych se choval sám v těle dvacátníka se zkušenostmi sedmdesátníka? Jak bych naložil s novým, ale vlastně cizím životem? Na filmu bych ještě vyzvedl herecký výkon Terezy Brodské, která to dokázala zahrát velmi přesvědčivě a po právu získala za svoji roli Českého lva. ()

Davej

Další z řady zklamání. Příběh byl strašlivě fádní. Ze zápletky přitom bylo možné vykouzlit mnohem víc. ()