Michael Collins, muž a film, se nemusí hrbit. Muž je hrdina, jehož taktika boje se stala vzorem pro ostatní zápasy 20 století, státník, který sjednal odtržení Irska od Velké Británie, politický mučedník, zavražděný pro velký cíl, za nějž žil a dýchal. Film je epický triumf, „stejně odvážný a upřímný jako Statečné srdce“ (Jack Mathews, Newsday)... (Magic Box)

Sir-Filip

Velmi silné 4 frčky! Opravdu velmi dobře zpracovaný zrod irského státu a pro mne osobně velké překvapení. Nedokázal jsem si vůbec představit, že by mě mohl snímek až tak neskutečně bavit, ale stalo se. Už tak silný zážitek byl u mne navíc ještě podpořen mou neznalostí daného historického problému. Rickman si střihl sice jen vedlejší roli, ale přesto byl zase skvělý a ani J. Roberts, kterou jinak vůbec nemusím, tady nezahrála svou roli vůbec špatně, o čemž svědčí fakt, že jsem ji první půlku vůbec nepoznal. A co napsat závěrem - pro všechny milovníky zeleného ostrova by mělo být shlédnutí "Michaela Collinse" milou poviností! "ENJOY IT!!!" ()

Maynard.

Vrah, který téměř sjednotil Irsko... No, to sem asi krapet přešvihnul, ale člověk, kterej založil IRA a dával vraždit "nevinné" anglické vyšetřovatele, asi nebyl uplnej svatoušek. Nicméně se nesmazatelně zapsal do dějin tohodle ostrova, ve kterým to vřelo ještě do nedávna. Kdo má rád irskou historii, tak rozhodně doporučuju. Neměl sem samozřejmě ani šajnu o tom, kdo tenhle člověk byl. Po skončení sem si ještě něco přečetl, abych si to sjednotil a teď už můžu říct, že o novodobý historii irska vím uplně všecko :o)). A teď vážně... Herecky je to víc než nadupanej film a přesto je to film, o k terým se podle mě hodně málo ví. A to tady hraje dokonce i samotná Julia Robersts, kterou teda můžu asi jako hodinovej štěkot uvázanýho psa před obchoďákem :o). Film je natočenej celkem chytlavě a místama hodně originálně. Leč už sem viděl mnohem lepší kousky o tomhle ostrově, kterýmu se tuším taky říka "hovno"anglie :o) ()

darwin

Výborný životopisný film o krátkém, leč intenzivním životě Michaela Collinse, národního hrdiny, který dal Irsku první jakous-takous nezávislost. Film zdobí svižné tempo, dobrá atmosféra, krásná hudba a vynikající výkony, proto jsem schopen odpustit několik dost závažných historických nepřesností. ()

klukluka

Příběh zajímavý, ukázka toho, že politika mohla mít někdy i smysl. Z pasáže, kdy šel Collins proti svým druhům/nejlepším přátelům, mi šel mráz po zádech. Nevím, jestli tomu tvůrci nějak extra pomohli, ale bylo jasné, proč to udělal, a že to udělat musel. Filmařsky mě to ale nijak zvlášť nechytlo. ()

ti88na

Problematika Írska je mi veľmi vzdialená a doteraz ma ani príliš nezaujímala. Dúfala som, že Michael Collins ma pre ňu trochu nadchne, ale stál sa pravý opak. Film bol pre mňa nenormálnou uspávankou, nič ani len tradične skvelý Liam Neeson ma nedokázali udržať v bdelom stave. Ale že som sa skutočne snažila a asi dva krát som sa vrátila k miestu, kde som zaspala a skúsila som to znovu. Skrátka to nešlo. Vôbec ma to nezaujímalo, doteraz neviem ako to s Michaelom Collinsom nakoniec dopadlo a vďaka tomuto filmu mi je to aj jedno. ()

bloodcountes

Výborný film, mezi ostatními filmy s touto tématikou se rozhodně neztratí. Vynikající Liam Neeson a Alan Rickman, velmi dobrá hudba. ()

Mikino00

Strhující film o velkém muži, které mu jsem ze začátku nevěděl jestli mám fandit, přece jen zabíjení není správnou cestou, ale od masakru na hřišti už měl mé plné sympatie, což se nedá říct o druhé skupině protivníků, kteří jsou jen idioti, kteří chtějí jen svoje a nezajímá je názor někoho jiného. Teď už ale k filmu samotnému, skvěle natočeno, má to spád, pořád se něco děje, žádné zbytečné řeči kolem, prostě je zabijeme a tak to má být. Neeson zvládl svou roli skvěle, stejně jako člověk, které složil hudbu. ()

deathka

Svižný a příjemně ubíhající snímek, vysvětlete mi ale někdo, proč 31-letého muže hraje herec v té době asi 45-pětiletý? Celý film se dívám na příběh postaršího důstojného muže a z posledního titulku se dozvím, že byl jen o pár let starší než já... ()

Elgin

Vydarena rekonstrukcia rokov nedavnych v Irsku popisujuca jejich boj o oslobodenie. Je to ohromujuci a strhujuci pribeh obycajnych ludi tuziacich v dnesnej (toho casu) demokratickej dobe po samostatnosti a slobode. Po zhliadnuti tohto snimku urcite clovek pochopi preco je Bono Vox takym vlastencom a propagatorom slobody ( dokonca i pre Africke zeme ). Surovy pribeh hrstky ludi, ktory sa postavili proti okupantom so zbranou v ruke. Dodnes sa v Irsku ludia (moji znamy a kolegovia) nevedia zhodnut na tom, ze dostat pod kontrolu iba juznu cast ostrova bola pre nich vyhra. Mnohi naznacuju, ze Michael Collins ich zapredal co mne ako nezaujatemu pozorovatelovi pripada nanajvys divne, pretoze znacne rady mladych Irov polozilo zivot za jejich nezavislost. Dnes vacsina mladych Irov hovori dvoma jazykmi, materinskou irscinou a anglicky. Kazdopadne im patri obdiv za to, ze sa dokazali postavit tyranovi a vydobit si aspon ciastocnu slobodu. 90% za vypovednu hodnotu. ()

Móó

Michael Collins je film, který na mě velmi silně zapůsobil. Pokud máte rádi alespoň trochu Irsko, rozhodně je to pro vás dobrá volba. Ve školách se dnes učíme spoustu informací z historie Anglie, Francie nebo USA. Proto si myslím, že dozvědět se o historii třeba právě Irska může být pro každého zajímavé a obohacující. Ještě týden po zhlédnutí filmu jsem brouzdala po internetu a hledala nejrůznější informace o irské historii a rozhodla jsem se, že se tam jednou v budoucnosti podívám. Ve filmu se objeví herci se zvučnými jmény jako Julia Roberts či Alan Rickman, ale rozhodně nejsou jediní, kteří předvádí opravdu dobrý výkon. Ačkoli nejsem fanda válečných filmů, Michael Collins mě prostě nadchnul a z obrazovky jsem za ty dvě hodiny nespustila oči. Mám ráda filmy založené na skutečných událostech a jediné, co bych teď chtěla říci, je, před bojovníky za Irskou republiku smekám. ()

Fifer

Co všechno se dá omluvit autorskou licencí? Po shlédnutí tohoto filmu jsem si ze všeho nejdřív vzpomenul na tu reklamní kampaň knihovny, kde je Jane Eyre prezentována jako Pamela v bikinách. Ano, film svůj účel splňuje, přitáhne diváka zajímavou podívanou a ten se tak dozví něco z irských dějin. Ale za jakou cenu? To se budou všechny historické filmy točit podle jednoho mustru? Všem, co dávají 5 hvězdiček, kolik takových filmů už jste viděli? Osudový hrdina, prdneme mu tam nějakou ženskou a kamaráda a už máme milostný trojúhelník, nechci prozrazovat konec, ale ten je tak typicky hollywoodský, až to bolí. Nejde právě o tu různorodost, různé státy, různé dějiny, ruzné osudy, když budem všechno točit stejně podle jednoho mustru, tak k čemu to je? Proč to vlastně točit? Scénář jakoby snad psal počítač do předem tisíckrát ohraného schématu se vloží nová data a nová jména a moloch frčí dál. Irskou krasavici pochopitelně musí hrát Julia R., o co silnější by asi byla scéna, kdyby irskou píseň zpívala irská herečka irsky, nikoli anglicky? Vždyť je to hrozné, to je jako kdyby ve filmu o slovenské vesnické dívce hrála pražská modelka se silným pražským dialketem a místo slovenské národní písně zpívala nějakou jihočeskou lidovou. Jinak film samotný je natočen skvěle, herci jsou výborní, vše perfektní. O to víc to mrzí. Množství faktických chyb a lží by vydalo na román tak jen pár: Collinsův oponent De Valera je tu vylíčen jako typický záporák a jsou mu připosovány činy a citáty, které vůbec neřekl. Stejně tak Collins dělá ve filmu věci, kterých se vůbec neučastnil. Ve válce nebyly použity žádné minomety a bombové útoky, ale bohužel to dobře vypadá na plátně. ()

arthur.22

Miluju drsnou irskou historii, Alana Rickmana i irskou hudbu. Nevadilo by mi, že si tu historii Neil Jordan trochu upravil, kdyby se vydal "divácky méně líbivým" směrem. Předojemným koncem to pak zazdil úplně. PS: Ne že by se mi nelíbilo, jak si Liam Neeson s titulní rolí pohrál, ale věkový rozdíl mezi ním a Michaelem Collinsem v dané době dost ruší.. ()

Saur.us

Velký film o velkém muži novodobé irské historie. N. Jordam společně s L. Neesonem vytvořili skvělý, velkolepý portrét. A zase mě trochu poučili o historii. ()

hazaba

Možná se Neil Jordan zcela nedrží holých faktů, ale velmi věrohodně přibližuje významný mezník v dějinách Irska a jednu z vůdčích osobností té doby. Liam Neeson podává fantastický výkon, zároveň mu zdatně sekundují i Aidan Quinn, Julia Roberts a Alan Rickman. Vše podtrhuje kamera a hudba. Pro mě jeden z nejlepších "historických" filmů. ()

GOREGASM

Intenzivní politicko - válečné drama pod režijním bičem Neila Jordana, který sáhl po rekonstrukci zásadního období boje o samostatnost Irska. V čele stojí jako pevný pilíř Liam Neeson a předvádí strhující herectví, které ho po právu postavilo do čela britské herecké elity. Neméně charismaticky mu sekunduje Alan Rickman a i díky nim celý snímek působí jako hodně upřímná výpověď oněch krví prosycených událostí. Skvělá filmařina, kterou by byl hřích nevidět. 100% ()

Adm.Nelson

Neviem, nakoľko sa film drží historických udalostí, keďže o tieto prelomové udalosti pre Írsko som sa nikdy nezaujímal, film je ale dynamicky natočený, bez žiadneho pátosu (takto si to ja predstavujem) a bavil ma od začiatku do konca. Nebyť scén s Juliou Roberts, ktoré tak trochu odvádzali od podstatného diania (i keď uznávam, že zase na druhej strane boli dôležité pre vykreslenie vzťahu s Harrym Bollandom), išiel by som asi na plný počet. 8/10 ()

merigieren

poutavě natočená vyvražďovačka, kde je vlastně jedno kdo na koho střílí :-) Jen si tam pár chlápků hraje na vojáčky, když vyhrají tak se z nudy pustí do sebe a jeden umře. Přitom pronášejí ctnostná slova, zamilovanost je tam jen aby se neřeklo. První půlka byla hodně akční, budujeme armádu, nastavujeme hranice koho je správné zabít a koho ne, člověk by se k nim možná i přidal :-), ale tak působí i Hitler, jde jen o to, jak se to správně vyloží, politikaření v druhé části už moc ne. ()

Pekisan

Velmi zaujmavy historicky film, so skvelymi hercami .Bohuzial som videl len verziu s ceskym dabingom, co je vzdycky posun kvality smerom nadol. ()

junxi91

Celkem věrohodně působící historické drama o jednom velkém muži, který spojil irský lid za účelem zbavení se nadvlády britské koruny, která trvala už bezmála 700 let. Na začátku filmu sledujeme Velikonoční povstání irských rebelů v roce 1916 proti britské nadvládě, které je však krvavě potlačeno, účastnící jsou zatčení a mezi nimi jsou díky informátorovi vybráni jejich vůdci, kteří jsou pak nemilosrdně postříleni. Michal Collins a Harry Bolland a De Valera jsou zatčeni, ale také brzy propuštěni. Ve volbách v roce 1918 vyhraje republikánská strana Sinn Fein a tím začíná Irská válka o nezávislost. Michael Collins je jmenován ředitelem zpravodajství nově vznikající IRA, která má bojovat za onu nezávislost. Na základě tipu člena královské divize Broye mají být všichni členové strany pozatýkáni, což se stane i přes to, že se rozhodnou zůstat v sídle strany. Broy je za svou zradu Britů později nemilosrdně oběšen. Dojde také na obrovskou vlnu násilí, kdy IRA zabíjí kolaboranty a také členy britské tajné služby SIS. Každá akce vyvolává reakci, a tak dochází k násilí ze strany britských Black and Tans, kteří střílí neozbrojené irské civilisty a také provedou masakr na Galských fotbalových hrách. Násilí a smrti bylo dost. De Valera odcestuje do USA, kde se pokusí sjednat uznání irské nezávislosti od amerického prezidenta. Po návratu Valera navrhuje, že by měla IRA bojovat jako klasická armáda a ne jen jako teroristická organizace a zaútočit na Custom House, což dopadne špatně, ale Britové chtějí následně vyjednávat. Do Londýna je vyslán Michael Collins a podaří se mu vyjednat Irský svobodný stát, který bude jako Britské dominium spadat přísahat věrnost královi a také se musí vzdát Severního Irska. To se ovšem nelíbí jeho kámošovi Harrymu (tomu se ale také asi nelíbilo to, že mu Michael přebral Kitty) a ani De Valerovi, kteří chtějí Irskou republiku včetně severu, takže dojde k dalším násilnostem - k občasné válce. Dojde k bitvě o Dublin, ve které je Harry zastřelen, když plave pod mostem. Michael se bude snažit s De Valerou vyjednávat, odcestuje do svého rodného kraje Cork, ale bohužel je veden špatnou cestou a jeho kolona je přepadena a Michael je zabit. Tento hrdina, rebel, sjednotitel, revolucionář, který prošel mnoha proměnami, umírá v mladém věku 31 let, tolik je teď čirou náhodou také mně. Film na mě zapůsobil historickými reáliemi, uměleckým obrazem doby před sto lety, historickými ulicemi, výlohami, oděvy a také samotnou osobností Collinse, kterého jsem ze začátku vnímal jako vraha a teroristu, následně však jako člověka, kterého to věčné násilí už unavovalo a chtěl mít klid, protože se na to cítil starý. V tom to vidím stejně - taky se už cítím starý na nějaké zbytečné vyvolávání hádek, rozbrojů a nepokojů, já však naštěstí žiju ve svobodném a nezávislém státě. ()