Spoorloos

• Francie L'Homme qui voulait savoir (více)

Mladý zamilovaný párik z Holandska, Rex a Saskia, sa rozhodne stráviť svoju dovolenku vo Francúzsku. Obyčajná cesta autom sa však zmení v peklo v momente, keď dvojica po prekročení francúzskych hraníc zastane na miestnej benzínovej pumpe. Saskia odbehla po občerstvenie, ale späť sa už nevrátila. Zúfalý Rex sa snaží chytiť každej maličkosti, ale nič nevedie k úspechu. No nevzdáva sa. Po Saskii pátra aj po nekonečných troch rokoch. Na všetko bude mať možno odpoveď Raymond Lemorne. Muž, ktorý stojí za tajomným únosom. Je Rex pripravený prijať desivú pravdu? (Tomco)

Tomco

A ze sa neda za malo penazi zhotovit velky film. Pche. Tato europska paradicka strci hociktory iny "velky" film do riti a co je hlavne, drzi divaka cely cas vo velmi slusnom napati a aj ked sa po vacsine casu nic vyrazne nedeje, nemohol som od tohto odtrhnut oci a hlavne som sa nevedel dockat zaverecneho rozuzlenia. Velmi silny film pri ktorom si moze clovek uvedomit, co je jeho v zivote najdolezitejsie. Dostat sa do takej prekernej situacie ako hlavny hrdina, to je fakt na slucku. ()

Willy Kufalt

Netuctový záporák Bernard-Pierre Donnadieu s neokoukaně zapamatovatelným obličejem, jistým tajemstvím i hrdinským činem na kontě, patří spolu s posledními 45 minutami k tomu nejzdařilejšímu na tomto oceňovaném nizozemském thrilleru. Závěrečná pointa je děsivým, zároveň však originálním překvapením a případné utnutí filmu s takovou pointu bez dalšího očekávaného děje, zneklidňuje-li vyústění v dostatečné míře, tu kupodivu nevnímám jako mínus. Mysteriózní vyprávění s postupným vytvářením obrazu o životě ústřední záporné postavy se dost vydařilo a celkový dojem do jisté míry pozdvihuje i fakt, že Spoorlooos je svým zpracováním skutečně jiný oproti většině klasických thrillerů s tématem únosu ženy či dítěte. Jenže ono jiné pojetí na mě celou první hodinu, která se mi strašně táhla a budila zvláštní chlad, nefungovalo, překousával jsme se ní často se slabým zájmem, atmosféra na mě působila spíše jen v krátkých záblescích a zvláště hlavní hrdina jménem Rex vyvolával ve mně nevýrazný až lhostejný dojem. [65%] ()

classic

Veľmi dobrý film, ktorý sa ale úplne nevyvíja podľa mojich predstáv, pretože začiatok-úvod a koniec-záver, ma vskutku vydesili na smrť, najmä posledná filmová sekvencia, ktorú radšej ani prezrádzať dopredu nebudem, lebo by som načisto pokazil, čo sa režisér snaží po celý čas budovať-Je to veľká NEISTOTA Rexa Hofmana, ktorému sa doslova VYPARILA priateľka Saskia Wagter, keď vyštartovali z Holandska s cielom do Francúzska, a práve u „Galtského kohúta” , na jednej z mnohých čerpacích staníc bola unesená SOCIOPATOM Raymondom Lemorneom, ktorý žije navonok-usporiadaný rodinný život, s manželkou i dvomi dcérami, ale ani ONY netušia, čo sa skrýva za jeho temnou stránkou ? Uplynú nejaké roky, ale ani tie nepresvedčia Rexa, aby to už konečne vzdal ! Vyzve v televízii dotyčného, aby sa mu postavil ZOČI-VOČI, a to je zatiaľ nespomínaný STRED FILMU, keď sa hrá mačka s myšou, a kto je kto, nie je zložité vydedukovať. O šialencovi som sa toho dozvedel oveľa viac, akoby bolo vôbec vhodné. Najprv zachránil topiace sa dievča, aby vzápätí urobil z toho dokonalé OPOZITUM, ktoré mi nie je po chuti, a mám z neho ešte teraz, pri písaní recenzie-extrémne husiu kožu ! Tento desivý THRILLER má niečo do seba, a to už z toho parného dôvodu, ako sa po celý čas pozerá na Raymonda, ktorý nemá absolútne žiadne výčitky svedomia, nikto a nič-s ním ani za pád nepohne !!! ()

Chrustyn

Originální verze amerického "Záhadného zmizení", která je výrazně pomalejší a zároveň i temnější (konec je dříve než tomu bylo v americké verzi). Na druhou stranu mi přišla americká verze herecky zajímavější a celkově svižnější. ()

eraserhead666

Hodně zajímavá a neočekávaná studie sociopatie. A tenhle sociopat neděsí ani tak tím, co udělal, ale tím, jak se na to připravoval a jak to udělal. Z toho fakt mrazí. Tohle je syrová psychologická stránka horroru. Kdysi jsem viděl US remake tuším, že se Sandrou Bullock. 3,5* ()

Ivoshek

Nečekaná a povedená věc. Dobrej pohled od počátku z obou stran. Napínavý a celou dobu zábavný, udrželo to mou pozornost. Přestože by v centru pozornosti měl být Max se svým hledáním pravdy, hlavní hvězdou je ten magor. A přestože je jeho počínání děsivé a zavrženíhodné, stejně se u něj budete místy smát, zvlášť když mu jako hudební doprovod jede rozverná francouzská harmonika. ()

Ten Druhy

"Zíďme z diaľnice" - požiada Saskia svojho priateľa Rexa a jej slová nadobudnú symbolický význam, stanú sa predzvesťou začiatku konca. Aj Saskiin sen o zlatom vajci, v ktorom je uväznená, sa do dôsledkov naplní. Po hádke s priateľom sa na chvíľu stratí a vzápätí objaví vo svetle na konci tunela. Tieto zlovestné obrazy a výpovede z úvodu filmu predznačia tragické zmiznutie ryšavého dievčaťa. Hoci príliš zavčasu vieme, kto je únosca a priskoro tušíme, že Saskia už nie je medzi živými, zvedavosť aj napätie sa naďalej stupňujú. Podstata filmového príbehu je veľmi jednoduchá a jeho dej minimálny, ale dômyselná kompozícia ho predsa robí mimoriadne zaujímavým. Záverečné chvíle filmu sú zároveň poslednými okamihmi hrdinu aj hviezdnymi momentmi réžie. Pre Rexa existuje len jediný spôsob ako zistiť, čo sa stalo Saskii - zažiť presne to isté. G. Sluizer v úplnom finále desivú realitu zaživa pochovaného Rexa v tmavom hrobe prekonáva radostnou ilúziou stretnutia so Saskiou, opäť vo svetle na konci tunela. ()

Cimr

Film jako noční můra - tichý, plíživý, nepopsatelným způsobem děsivý... Hudba, kamera, to vše vytváří podivnou náladu jakéhosi bezčasí. Kdyby Spoorloos nebylo holandské, řekl bych, že je to film německý. Má totiž takovou tu určitou německou sterilnost, chladnokrevnost, jasný tah na branku. Jen osobně bych druhou linku příběhu s francouzským chemikářem a příležitostným vrahem nasadil trochu později, tvůrci ho ukážou skoro hned na začátku, čímž trochu uberou působivosti, protože zdaleka nejzajímavější jsou dohady - co se se Saskií stalo? Odešla od přítele, byla unesena nebo zavražděna? Ale přesto: tenhle "horor" vás možná nevyděsí, ale nepříjemná pachuť z něj vám vydrží na dlouho. A třeba si jako já řeknete, že -ač to zní jako největší klišé - člověk by se měl radovat z maličkostí... ()

Tayen

Jeden z mála filmů, který mě bavil méně než jeho americký remake. Obvykle fandím našim evropským sousedům a hrdinně nenávidím americké kopírovače, ale Spoorloos pro mě byl až příliš klidný a zároveň vynervovaný, tím způsobem, který mě naprosto ubíjí. Vždycky si vzpomenu na vznětlivé jižany, kteří jednají bez přemýšlení. Elektronická hudba možná byla tehdy ve filmech velká móda, pro mě je to ale jen umělé navození znepokojující atmosféry, které mě znepokojuje úplně jiným způsobem, než by si tvůrci přáli. Jistě je to skvělé zahraný film s dobrým nápadem, ale je to celé unylé a pro mě to postrádá tu správnou atmosféru. A konec mi přišel useknutý, jako kdyby se už režisérovi nechtělo dál myslet a říkal: "Nazdar přátelé, končím, víc po mně nechtějte." ()

kobejn

...To originál, to je jiný kafíčko, ve všech směrech parádní, má to tu typickou poznávací značku evropskýho filmu, ani náhodou to nepřipomíná stylově svůj americký remake, ani jeden známej ksicht, herci naprosto neznámí...a hlavní podstatný rozdíl mezi tímto a remakem je konec, tam kde amíci klasicky z konce udělaj buď frašku nebo sračku, tak zde je vše rázně a elegantně vyřešeno, konec je zde tak mnohem působivější (a logičtější) než u toho amerického, kde se to prostě zvrtlo v klasickou klišovitou hru, kdo z koho, přičemž je jasné, že zlo musí být v amerických filmech potrestáno, prostě typickej stupidní americkej úkaz - musí to mít především happyend, zde toto neplatí a zaplať pámbu za to....právě proto, že jsem tu nečekal takovýto konec, byl jsem dost překvapenej, takže celkově výbornej film. ()

jondzavid

Netradične poňatý thriller, ktorý dokáže minimalistickou prácou s jednoduchým príbehom docieliť atmosféru, kedy nie je človek silene napätý, ale tempo snímku ho drží v očakávaní, čo ďalšieho príde (veľmi dôležité je vedieť o filme, čo najmenej - v odhaľovaní ďalšieho vývoja príbehu je to najväčšie čaro tohto dielka). Zaujímavé je aj spájanie časových rovín (prepletanie z pohĺadu obete a páchateľa do záverečného finále). A ešte treba spomenúť predstaviteľa psychopata B.P. Donnadieua, ktorý opäť raz poukazuje nato, že najsilnejšie vynikne tlmený prejav (ako napr. Bob Hoskins vo Felicia´s Journey alebo záporné úlohy Robina Williamsa) - t.j. najväčšiu silu má záporák, ktorý pôsobí neškodným dojmom. Celkovo teda skvelá ukážka poctivého psychothrilleru made in Europe (us remake som doteraz nevidel - ale som zvedavý naňho najmä z dôvodu ako s tak citlivou látkou naložili američania a či sa z psychothrilleru nestratilo slovíčko psycho), ktorá síce nespôsobí zimomriavky, ale ktorej sila je v pokoji, ktorým buduje atmosféru až do neznesiteľnosti. ()

Freemind

Nenápadný thriller, který mě zhruba do poloviny unavoval a iritoval pomalým tempem a PŘÍŠERNÝMI osmdesátkovými synťáky, ale nakonec mě dostal na lopatky. Hlavní předností je bezesporu vynikající, precizní scénář zkonstruovaný z flashbacků, které postupně odhalují průběh únosu i pokroucenou psychiku hlavního antagonisty, poslední čtvrthodinka je naprosto bezchybná, tleskám za nehollywoodský konec. Rozhodně jeden z nejlepších - pokud ne vůbec nejlepší - evropský thriller 80-tých a 90-tých let. ()

Duotone28

Najprv povodne 4ka...ale ak film ostane presne v pamati skoro v celej postupnosti ako nasledoval...az do teraz...to chce hviezdu navyse. Dostal som sa opat k nemu s odstupom casu...cely si ho pretocil v hlave...a rozhodol,ze to chce 5ku,Nazdar ()

radektejkal

Tady bych asi nic nevymýšlel a souhlasil bych s Emmou padesátou třetí (emma53 **). Bohužel jsem při filmu neudělal žádnou domácí práci jako ona, a jak by byo záhodno, zato jsem si uprostřed filmu trochu "dáchnul". Prostě to nemělo žádnou jiskru. ()

honajz2

Na tom scénáři se dalo určitě líp zapracovat, stejně tak i na atmosféře v určitých místech a pak mě taky celkem zklamal konec, jelikož se dal celkem lehce odhadnout (SPOILER ale kdyby Rex prostě jen zdrceně odešel pryč a kafe s uspávadlem nevypil, tak bych byl mnohem spokojenější, protože v tu chvíli už bylo naprosto jasné, že to Saskia má bohužel už za sebou KONEC SPOILERU), ale jinak za mě celkem spokojenost. Příběh mi přišel dostatečně zajímavý, v určitých scénách i dost napínavý a atmosférický, hlavně poslední půl hodina si získala moji plnou pozornost. Plus je to taky solidně zahrané a trošku i originálněji vedené, než jiné podobné thrillery. Dokonce je to i dost mysteriózní až do samého konce. Až mě mrzí, že nemůžu dát víc, ale mínusů to nemá zrovna málo a nejspíš hlavně kvůli tomu odhadnutelnému konci ani nemám pocit, že bych to někdy musel vidět znova. Takže zůstanu jen u silných 3* ()

GrungeChild

Drama mrazivé jako hrouda ledu uvízlá za botou, stísňující atmosféra východoněmeckých kriminálek z VHS a nervydrásající hudba v duchu Malého pitavala, neznám lepší medicínu proti předávkování americkou komercí. Podivný trojúhelník bizarních postav, mluvících jedním z těch chrochtavých jazyků (a přesto si navzájem nerozumí, zvláštní že?!), co se dostane do situace, ze které očividně není návratu. Příjemně ulítlé, zdravě depresivní, a ten závěr! (Jsem tak rád, že jsem napoprvé nenarazil na zprzněný happy-endový remake.) Nevím, jestli to tak bylo předurčeno, či jestli jsem právě zvrátil záměr osudu, ale dávám tomu krásné 4*, které si Spoorloos rozhodně zaslouží. ()

Mefistofelle

Frantíci se spojili s Nizozemcema a vytvořili krásný eurohoror/thriller, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek žánru. Sledujeme zde dva paralelní příběhy. Ten první je o muži, který hledá svou ztracenou přítelkyni, o kterou přišel když spolu jeli na dovolenou do Francie. Ten druhý je o spořádaném profesorovi s dobrým společenským postavením, ženou, dvěma dcerami a pěkným bydlením, ovšem taky se snem unést nevinnou ženu, se kterou by si mohl dělat co by jen chtěl. Příběh se rozvíjí poměrně pomalu, což ovšem na druhou stranu dává prostor pro poznání postav a jejich motivací. Ke konci, kdy už je Rex blízko k zjištění skutečné pravdy o zmizení své přítelkyně, jsem byla natěšená na to, jak se vše vysvětlí a jak bude vypadat závěr. S obojím jsem byla velmi spokojená, což se mi zase tak často nestává, protože málokterý filmař (alespoň z mého úhlu pohledu) dokáže natočit závěr, který by byl adekvátní. Zde se to povedlo na jedničku. Spoorloss rozhodně jen tak z hlavy nedostanu a proto si svoje čtyři hvězdičky zaslouží. ()

majo25

Začiatok vyzerá celkom zaujímavo a je tomu tak aj tesne po únose (viď obsah). Potom však pútavosť príbehu prusko klesá a nastupujú otázky, nie na všetky ktoré je odpovedané. Miesto toho je doširoka otvorená psychologizácia dvoch hlavných postáv a nastupuje nuda. Záver, ktorý mal odhaľovať isté skutočnosti, ma príliš nepresvedčil. Dokonca ani motív konania nie je osvetlený, resp. mi to v množstve vaty mohol uniknúť. Celková atmsoféra ok, ale na triler chýba to najdôležitejšie - napätie. ()