Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ (Cinemart)

Brumajs

Na celovečerní film roztažená historka ze silvestrovských "bakalářů", kterou zachraňuje skvělá Iva Janžurová. Líbilo se mi finální vyřizování účtů - škoda, že v podobném tempu a duchu nebyl celý film. ()

zuzam

Původně to vypadalo na psychologické drama, které přerostlo nejdřív na tragikomedii, pak na taškařici jako od Leslie Nielsena a závěr byl až absurdní, ale od půlky jsem se docela dobře bavila a Janžurová a Hofmann hráli skvěle. Morální přesah filmu hodnotím kladně. ()

adaben

Námět a scénář mi přišel do dvou třetin výborný, samotné zpracování asi o něco slabší, herci ale přesvědčiví (Vilhelmová, Plodková, Liška, Hofman, Dulava a jiní), a hlavní představitelka znamenitá. Jen mi přišlo, že od dlouhé scény střílení v Machově vile se to zbytečně posunulo do jiného žánru, do bláznivé divadelní konverzačky či franc.komedie, a že to dobře rozeběhnutému filmu uškodilo. I samotný závěr mi přišel ne zcela povedený, i když chápu, že tvůrci nějak Macha zničit museli. Každopádně mně se ta první hodina filmu i jako komedie i jako příběh z dneška líbila víc. Vedle smíchu nesla i jistou tóninu napětí, vážnosti, smutku, bezradnosti zestárnutí apod.(jako třeba kdysi komedie Smoljaka-Svěráka Kulový blesk, Na samotě u lesa), pak to ovšem kleslo jinam. ()

kirkous

Nebýt Janžurové a Hofmanna (bude hrát už jenom padouchy nebo blby?), nestálo by to za nic. Smutno je mi nejen z toho, že "Machové" lokální i globální opravdu existují, ale hlavně z naivity filmového "řešení". ()

kavralajka

V záplavě nechutných kokotin (vydávaných za českou kinematografii) je tohle velmi milá komedie s výbornými hereckými výkony. ()

jackieB

Říkám si,kde se to vždy zvrtne. Paní Janžurovou miluju,Táňu Wilhelmovou taky ,ale u filmu jsem se tak strašně nudila. Fandím českým filmům ,ale tohle přece nemyslíte vážně pane režisére. Vy byste si koupil lístek na takovýhle film ? Nevěřím. ()

andreas_tool

.....proč?...... tuhle otázku si kladu celý film, no a konec na ní odpověď nedává.... Liška tradičně v roli trotla (už se to nějak moc opakuje), děj úplně nedává smysl. Všechny postavy jsou tak nějak přehypovaný....Jedna hvězda za film, jedna za pár docela vtipných hlášek (zpravidla Hofmann), jedna za nahou Kristínu Svarinskou.. ()

Vaso

Neočekával jsem moc. To co jsem očekával to jsem nakonec dostal. Slušné řemeslo, které vyplní podvečera nikoho neurazí. ()

honza.g

Film má vadný název, vzbuzuje iluze, že je to obyčejný film, krimi, psychologickosociální sonda nebo snad černá komedie. Ne, je to poctivá, česká pohádka, tedy klasický boj dobra se zlem, okořeněná vtipem, roztodivnými postavami a ponaučením pro diváka (zde: zlo sice prohrálo, ale to neznamená, že dobro zvítězilo navždy). Jen je to vše zmodernizované, posunuté do současnosti a se všemi reáliemi. Nenechte se zmást drobnou záměnou u hlavních postav: hlavní roli nemá Hloupý Honza, ale stařenka, která jde do boje, a proto také dostává rady (a kouzelné předměty) od Honzy a ne naopak. Lidi, dejte tomu šanci, mnohé hlášky mají potenciál na zlidovění. ()

Accacia

Bezmocnost běžných lidí, moc mocných, nemožnost dovolat se práva a pomoci. Když je vůle, jde vše. Jen nevím, zda předpoklad tolika slušných lidí je reálný… Ale chtěla bych žít v takovém světě :-). Když vraždit, tak těsně před smrtí, to si budu pamatovat :D … Veselé, milé, má to spád. Bavilo, skvělé herecké obsazení. Díky ()

MaxBodycount

Po bodycounte nazbieranom v perlách ako Čtyři vraždy stačí drahoušku alebo Pane vy jste vdova Iva Janžurová so šarmom sebe vlastným kopíruje trajektóriu Clinta Eastwooda vo švejkovskej verzii Gran Torina. Príbeh pojednávajúci o staršej pani učiteľke na ceste k zjednaniu nápravy pomerov v Prekrásnej Prdeli si ukusol viac, ako dokáže spracovať: sústredenie moci v rukách jedincov bez škrupúľ, morálna neukotvenosť predpokladaných pilierov spoločnosti, volebný systém zrelý na ukradnutie bandou dôchodcov, nadmerná úcta k westernu ... to všetko sú zaujímavé nadhody, ktoré Teroristkou častokrát iba presvištia bez odpalu a občas žiaľ spoločne s technickými nedostatkami ako napr. strih ťahajú dole inak osviežujúcu komédiu so skvelým obsadením a vyzdvihnutiahodným párom slovenských gájd. Aj napriek spomenutému dekoltu však film patrí Ive Janžurovej, ktorá týmto opusom potvrdzuje svoju pozíciu stálice českého akčného filmu - jej scéna s Desert Eaglom je pre film zásadná tak ako Bruce Willis zostreľujúci helikoptéru autom v štvrtom Die Hard a nevycapiť ju na promoplagát je premrhanou príležitosťou. Pokračovanie s Jiřinou Bohdalovou a Old Painless neznie vôbec zle. ()

Koenigsegg

Asi je to tim, ze mi ceske filmy chybi ale naramne sem se bavil. Neni potreba premyslet, neni potreba brat neco s nadhledem, proste zabavny film o utlacovanych duchodcich. Samozrejme to mohlo byt trochu logictejsi ale i tak za me vyborna komedie. At si kazdy mysli co chce. 4* ()

K88

V rámci "korona/šílenství stay at home" jsem v archivu ČT narazila na tento film až letos. Martin Hofmann je můj oblíbenec, takže jasná volba. Nejde o nijak hlubokou myšlenku, ale oddychovou černou komedii s lehce Tarantinovským koncem. Iva Janžurová do role učitelky ve výslužbě přesně sedí, scéna kdy přijde její dcera domů ve chvíli kdy zrovna rozebírá revolver a zakryje ho moučníkem je geniální. Myslím, že se povedl i závěr, kde "zlo" dostane pořádně na frak, zde bych se opravdu nebála označení Taranrinovské zakončení filmu ( i když té krve je o trochu méně). ()

axelson

Upřímně, čekal jsem to i horší, ale i tak celkem dobrá "ptákovina" Do kina jsem, když to dávali jako Top film nešel, a myslím, že jsem udělal dobře. Ušetřené peníze jsem, a je raději dětem..Snad nikoho nenapadne pokračování! ()

andydufrsn

Zvláštní film, který se nám snaží ukázat, že dobro zvítězí, byť k jeho vítězství je použito nedobrých prostředků. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (více)