První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

Pete

Nebudu asi první člověk, co si tu stěžuje na přílišnou délku - přes dvě hodiny je prostě moc, zvlášť když uvážíme, že se jedná o notoricky známý příběh, který nemá čím zvlášť překvapit. Chazelle se vedle letů mimo naší atmosféru rozhodl věnovat tomu, že se Armstrong nikdy nedokázal vyrovnat se smrtí svoji dcery (pochopitelně), a jak to ovlivnilo jeho vztah s manželkou a syny. V této rovině rodinného dramatu film příliš nefunguje, nemá zajímavé dialogy, respektive není dotažený i kvůli tomu, že kožený Gosling stále utíká k těm raketám. Scény s lety jsou natočené velmi pěkně, skoro striktně z pohledu posádek, ale není tu nic obzvlášť pamětihodného, nebo inovativního. Výprava téměř dokonalá, kamera také, kdyby se tak neustale neklepala, jenže režisér přesto dokázal ten obrovský skok pro lidstvo natočit tak, že jsem se u toho i trochu nudil. ()

PlysovyMacko

Pocitovo strašne dlhý film s ktorým som sa prenudila až do konca. Začiatok je celkom zaujímavý keď piloti podstupujú vycvik, potom sa uskutočňujú testy, štarty, pristania a celé je to tak statický a chladné natocene. Odbočka s mŕtvolu dcérou sa ma vôbec nedotkla. Je tu kopec záberov do tvare a Ryan ma jeden vyraz celý film. Samotná cesta na mesiac postrada akékoľvek napätie, lebo predsa vieme ako to skončí. Idem si pozrieť konspiracnu teóriu o fake moonlanding a napravím si chuť. ()

Blazkowicz

Vystihuje to slovo dobré. Nic víc. Je to pomalé, nezáživné, nudné a dlouhé. Trochu emoce by to chtělo spolu s výmazem Armstrongovi nemožné manželky a podobných scén. 3+* ()

subic

Já si nemůžu pomoct, mým etalonem je a bude devadesátkové Apollo 13, líbí se mi Marťan, líbí se mi Gravitace. Vedlo toho je tu ten První člověk velmi řídký, emoce na minimum, příběh řídký, resp. chtěli toho obsáhnout až příliš, přitom třeba ten konec, detailnější návrat a to co bylo po návratu s posádkou a modulem, to mi tu chybělo. ()

LichMety

Film, který si dle mého zaslouží větší pozornost. Píši recenzi ještě z dojmů z kina a musím říct, že s mým dobrým kamarádem Honzou. Jsme si film maximálně užili. Co opravdu musím vypíchnout, je že jsem ještě nebyl na filmu, který má naprosto parádní soundtrack (díky Justine Hurwitz) a ve svém vyvrcholení ztichnul a bez hudby jsme si mohli užít absolutní ticho vesmíru. (Z toho jsem měl husinu). Ryan zahrál parádně svoji roli. Za mě jednoznačně 5 z 5 hvězd. Suprově vymyšlený soundtrack, krásné scény byla to prohlídka vesmíru. Moc díky za krásný kinematografický zážitek. ()

jokino

Úprimne povedané, z filmu mám velmi vlažné a zmiešané pocity.. Bol som z traileru v dosť velkom očakávaní, čo z toho celého vznikne a je to pre mňa skôr sklamanie. Film by som skôr premenoval na "Autobiografia Neila Armstronga", než na "Prvého človeka".. Ako chápem režiséra, že chcel Neila priblížiť nie len ako astronauta, ale aj ako človeka, ktorý má rodinu, svoj život, problémy, svojich "démonov" a pod. Ale uvítal by som tam skôr viac tých technických vecí typu príprava letu na Mesiac a pod. Čo vo filme bolo skôr poňaté, akoby bežná "rutina - robia to snáď káždý deň".. Proste mám pocit, že tej najhlavnejšej udalosti bolo venované minimum priestoru a ako prílet na Mesiac, tak aj odlet, boli totálne silno a rýchlo zostrihané, aby mal už človek s tým snáď pokoj.. Čo je škoda, lebo to mohlo byť práve naopak, podstatne obsiahlejšie. Aj atmosférou to bolo raz lepšie - snažilo sa to gradovať, no potom opäť strih a nič ďalej. A tiež si myslím, že mohlo byť použitých podstatne viac archívnych záberov, keď už ich tam použili. Film mohol omnoho viac dostať na autenticite.. Neviem, ale napr.na také "Apollo 13", či tu už tiež spomínané "The Gravity" / "Interstellar", na porovnanie, sa toto pre mňa proste nechytá. Najslabšie zo spomínaných.. ()

Karlos8

Zapomeňte na Marťana nebo Interstellar. Tohle je úplně jiná procházka. Procházka po Měsíci, která netrvá bůh ví jak dlouho, ovšem to, co ji předchází, řadí tento snímek mezi nejlepší za tento rok. Naprostá kontrola nad kamerou, smysl pro detail, vyváženost v podobě samotného závodění v dobývání vesmíru a rodinných starostí, které byly spojené s něčím, co bylo ještě "donedávna" doslova nereálné. Ano, film splňuje snad vše, co se od podobného žánru dá očekávat. Když k tomu přidáme ještě autentické ticho, které vládne celému vesmíru, dostaneme něco, co z hlavy jen tak nedostaneme. ()

Parabot

Podzim 2014 - Intestellar, 2016 - Arrival, 2018 - First man. Za mě momentálně film roku. Ty epické vesmírné výpravy v kombinaci se sondou do lidské povahy jsou prostě přitažlivé. Byť Armstrongův příběh vlastně není sci-fi, minimálně fi, i když se najdou lidi, kteří budou tvrdit opak.___ V kontextu těchto filmů: Zimmer a kolektiv dokazují, že varhany nemusí ze všeho dělat gotický horor. Johan Johansson RIP, že drony a ticho mohou být harmoničtější než většina aktuální popové produkce. A Hurwitz zbavil theremin nálepky divně kvílející zvukové krabičky pro nerdy a udělal z něj pohlazení po duši. https://www.youtube.com/watch?v=_6nelE4nieo https://www.youtube.com/watch?v=zcev7yEPeF8 ()

AnthropOcean

Damien Chazelle sa rozhodol vystúpiť z komfortu svojho hudobne ladeného portfólia a vydať sa neznámou cestou. Chvályhodný čin vzhľadom k tomu, že "La La Land" si otestoval v prvotine "Guy and Madeline on a Park Bench" a "Whiplash" predchádzalo krátkometrážne demo. Biografický počin "Prvý muž" o Neilovi Armstrongovi je v určitom zmysle pre Damiena tabula rasa ako žánrovo, tak i režisérsky. Damien stavil na praktické efekty, čím zintenzívnil pôžitok z filmu a priblížil sa Kubrickovskej Odysey či Nolanovskému štýlu práce od ktorého sa možno nechal inšpirovať aj IMAX kamerami. Sekvencie v kokpitoch lietadiel, či vesmírnych moduloch sú intenzívne a klaustrofobické, často snímané z pohľadu prvej osoby. Zvukový dizajn je ohlušujúci a realistický ako je to len možné, IMAX zážitok je vskutku pohlcujúci a priam závratný. Justin Hurwitz ako Damienov dvorný skladateľ vytvoril úžasnú mozaiku plnú emócií a silných melódií, ktoré nádherne dokresľujú príbeh. Je zaujímavé sledovať ako si poradil s úlohou, kedy rozsiahle hudobné stopáže so silným nádychom pre jazz nahradili jeden až dvojminútové fragmenty, ktoré viac fungujú s filmom ako bez neho. Obidvaja vstúpili do vôd neprebádaných a vyliezli so vztýčenými hlavami. Neilov osobný príbeh bol fascinujúci, taktiež výrazne fragmentárny, ale holt to je už osud filmového spracovania, tvorca je časovo limitovaný. A možno práve preto hodnotím o hviezdu menej, i keď sa jednalo o silný a emotívny príbeh mierne spomaloval tempo úžasnej vesmírnej odysey, ktorú človek podstúpil. A to je ďalšie významné plus, činy, ktoré zmenili chod dejín má zmysel sfilmovať a to najmä v dobe, kedy sú relativizované pravdy a niekto je vám schopný tvrdiť, že let na mesiac je hoax a zem je plochá, pričom si pri najmenšom neuvedomujú čo za takýmto snažením stálo, mám na mysli ľudské životy, nie politické preteky. ()

katka74

Bála jsem se při startu i při přistání. Dostávala jsem klaustrofobii, když za piloty zavírali dveře lodi. Bála jsem se, když se ta podivná a temná plechovka celá třásla a vypadala, že už nic nevydrží. Tlačítka, čudlíky a přepínače jako ze starého plynového sporáku.... Polovinu filmu jsem měla náběh na epileptický záchvat z roztřesené kamery. Zvuk byl skvělý, hluché vesmírné pasáže byly velmi "hlasité". Přesto mě nejvíce zasáhly části filmu z obyčejného pozemského rodinného života. Jediné chvíle, kdy hlavní hrdina projevuje emoce, jsou právě ty s dětmi, především s malou dcerkou. Ryan Gosling je velmi minimalistický v hereckém projevu, přesto je jeho výkon nezapomenutelný. Na rozdíl od ostatních postav, které jsou až na výjimky nevýrazné a zaměnitelné. Kromě manželky, paní Armstrongová jediná má co hrát a nemusí u toho řešit raketovou vědu. V názvu filmu je asi podstatnější slovo "člověk", než to, že byl někde první... ()

Zoltar78

Damien Chazelle je jeden z nejtalentovanějších režisérů současnosti a každý jeho nový film se pro mě stává filmovou událostí. Po hudebních filmech Whiplash a La la land se vrhnul dobývat vesmír a znovu mi dokázal proč se na jeho filmy těšit. Komorní drama nabízející celou řadu velmi silných momentů, které se mi i po týdnu stále vracejí. Ryan Gosling i Claire Foy to odehráli fantasticky. A hudba Justina Hurwitze opět nemá chybu. Nefalšovaná husina! Jeden z nejlepších filmů roku. ()

Reiner

Mohlo to být skvělé, ale díky hluchým místům, nataženým a velmi nudným částem bohužel pokles o dvě hvězdičky... Škoda. Potenciál to mělo. P.S.: možná méně rádoby bombastické hudby a efektů a bylo by to důvěryhodnější. ()

matolos1

Až tak veľké nadšenie som pri tomto filme nepociťoval, ale to neznamená, že nemá v sebe svoje čaro alebo by sa ho malo hneď odcudzovať. Len keby tam nebolo tej poslednej záverečnej scény na Mesiaci, a to jej zdĺhavé sa dostávanie k pointe, možno by to boli diskutabilné 4*. Damien sa rozhodol pre veľmi jeho netypické prostredie, kamera sníma z divných uhlov, hudba aj Ryan sú fajn ale je to strašne ale že moc dlhé. Spraviť dynamickejších, príbehovo rýchlejšie rozvinutejších 90 minút by nebolo na škodu. ()

papuchalk

První člověk ukazuje Armstronga jako člověka, který byl sledem různých životních událostí a možná i náhod postupně nasměrován do jedné z největších misí, aniž by o to sám příliš stál. Dokonce těsně před odletem jsou z něho cítit velké pochybnosti, ale samozřejmě už je příliš daleko na to, aby z toho vycouval. Ta scénka kdy se má rozloučit s rodinou, a on to pojme jako jakýkoliv jeho odchod do kanceláře, jakoby se zítra zase vrátil, ta dokonale ukazuje jak moc chcete v tak rozhodující chvíli odstranit ten tlak a tíživost osudového okamžiku, který navždy změní váš život, ať už dopadne jakkoliv. Jako fanoušek Apollo (a Kerbal Space programu) jsem měl připravený seznam must be in the movie věcí, které si budu odškrtávat a podle počtu odškrtnutí dám na konci hodnocení. Ale postupně mě ten film začal porcovat právě tím, jak je zaměřen na nitro Armstronga, a na nějaký odškrtávání seznamu jsem se naprosto vykašlal. Měsíční chill mě dokonale rozložil, přestože ty záběry z Měsíce, kdy je Neil zahloubán sám do sebe, jsou zjevná fikce. Vážně pochybuji o tom, že ve skutečnosti měli kosmonauti tam nahoře tolik času na vlastní pocity, přes všechny ty povinnosti a pokusy, na jejichž provedení měli čas vyměřený na sekundy a všechny ani nestihli. Ale fikce je to strašně krásná. A čím mě nakonec ten film rozsekal úplně nejvíc.. že když jste jako první člověk úplně nejdál od všech lidí kdo kdy ever byl, a vidíte je všechny na malý modrý kouli v nekonečný černotě, tak se zpátky do toho dění tady dole už úplně nevrátíte. Sniff sniff. ()

NeMiQ

Najprv vybavím negatíva, lebo ich nebolo veľa. V prvom rade mierne dlhšiu stopáž na akú som mal v tom čase chuť, ale určite to nebol zabitý čas, nakoľko všetky prípravné fázy/lety/testy pred apollom 11 boli zásadné pre úspech finálnej misie. Ďalším pre mňa rušivým elementom bola snaha navodiť nestabilnou kamerou pocit dobových, jemne dokumentárnych záberov keď sa točilo zruky. Samo o sebe by to bolo spolu so zrnom v obraze a celkovým farebným tónom úplne super, lenže veľa záberov zo štartov a častí letu počas veľkého preťaženia bolo pre mňa až príliš chaotické, navyše ak sa to skombinovalo s dosť detailnými zábermi. Sountrack nebol zlý, ale nejak som ho ani nevnímal a neutkvel mi pamäti ako v prípade Interstellar. A v rýchlosti čo sa mi páčilo: prepojenie súkromného života s kariérnym a ich vplyvy navzájom, krásny obraz a záverčné grand finale, hodné videnia v kine. Viackrát som si vedel živo predstaviť aké neodladené/nespoľahlivé boli tie rakety a v akých stiesnených priestoroch boli chlapi namačkaní. ()

Jas3

Hodně špatné. Bez emocí, téměř bez příběhu, bez hrdinů. Nudné! Nepříjemné postavy a chvílemi roztřesená, naprosto nekoukatelná kamera. Hrozné. Vyprávění bez použití klíčových celků. A pozor: ten film vůbec není o prvním člověku na Měsíci, nýbrž o truchlení nad ztrátou malého dítěte. Ovšem i to bylo uděláno nešikovně. ()

ZHODNOTITEL

Nakonec zklamání. Film mapuje především dobu před letem na Měsíc. V podstatě v prvních dvou hodinách sleduje život Armstronga před "malým krokem". Cesta na Měsíc, pobyt na něm a návrat domů je vyřešen asi během dvaceti minut. Čímž se film stává pro spoustu lidí hodně nudným. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)