První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

srolyma

Další životopisný film zhlédnutý krátce po bohémské rapsódii a musím říct, že zpracování příběhu pana Armstronga mi přišlo zajímavější než u pana Bulsary. Nebylo to tak pompézní, o dost méně se tam zpívá, ale je to víc autentické. U obou filmů je silný závěr, tady je zajímavý i předchozí děj. Nicméně ani tady se o žádnou pecku nejedná. ()

Spielbergo

Otřesná unylá blbost. Dvě a půl hodiny, ze kterých dvě hodiny čistého času sledujeme předlouhé záběry na postavy, které neříkají nic a jen důležitě čumí. Naprostá nuda, kterou by zachránilo možná jen zkrácení stopáže o hodinu. Mistrovské Apollo 13 ukázalo, že lze natočit film o dobývaní vesmíru, který vás přiková do sedačky. Tohle je naopak přesný příklad toho, jak se to točit nemá. Ani ty nejsilnější momenty se člověka nedotknou (Apollo 1) a jsou řečeny jen tak mimochodem, případně jsou zcela ignorovány (urychlená změna destinace Apollo 8) a brutálně přeskočeny na úkor několikaminutových pohledů kamery do mlčících tváří. ()

husak_k

Po druhém shlédnutí jsem si uvědomil, že tohle patří mezi nejlepší filmy s vesmírnou tématikou, a snad konkuruje i o ten nejlepší v mém žebříčku. Ono jich totiž moc dobrých není, protože je strašně těžký je točit. I First Man je dost divácky nepřístupný a nejvíc si ho užijí lidi, kteří se o tuto tématiku zajímají. Je to asi nejvíc realistické ztvárnění cesty do kosmu, ale i toho, co jí předchází, a k tomu nejvíce přispívá detailně popsaná postava Neila Armstronga, a čím si musel za život projít. 90% ()

rogger

Odporucil by som Firstmana? 🤔 ehm..asi moc nie, predsalen trosku zbytocnej vaty, a pomale tempo, ale zase filmarsky velmi pekne dobovo a asi aj emocne trafene. Firstman asi skonci v prachu dejin, v mesacnom prachu zabudnutia na hardiskoch a DVD nosicoch. ()

Knightey

Škoda toho, že tento film hodně pojednává o té omáčce okolo. A strašně málo to zabíhá do detailu a potom na samotnou tu nejdůležitějsí akci Apolla 11. Jinak by to bylo hodně strhující filmový zážitek. Takhle bohužel lepší průměr. ()

wocicko

Koukám na to, koukám a říkám si: Sakra, to je jako kdyby mu do toho kecal Spielberg - a taky, že jo. Doufám, že Damien vezme rozum do hrsti a nenechá se utopit v holywoodských srágorách... Takže ano, jsou tam skvělé části, ale bohužel více je tam těch "amerických" - moc hysterie a laciných slziček. Ale vše není ztraceno, například ten konec, jak bylo cítit vzduchoprázdno, které vždy nastane po vykonání velkého činu, to se panu režisérovi povedlo. ()

blondboss

Treba uznať, že tento snímok je azda najvernejším zobrazením života Neila Armstronga od smrti jeho dcérky až po slávny výstup na Mesiac. Chazelle to poňal ozaj profesionálne, s množstvom historických faktov a detailov a Ryan Gosling to uhral ako kráľ a z jeho výrazu bolo vidieť to, čo sprevádzalo Armstronga po celý život - rozvaha. Vadilo mi, že fakty trošku zvíťazili nad emóciou a chladný prejav tomuto snímku trošku uškodil. Každopádne ale slušné a určite odporúčam. 80 % ()

Dejf4

Uznávám, že snímek má v určitých aspektech velkou kvalitu. Technicky je to na špici. Ale absolutně tomu chybí nějaké napětí a především tempo, které je doslova uspávající. Pocitově se mi zdálo, že má První člověk dvakrát delší stopáž. Přetrpět tolik hluchých a prázdných scén a dostat se k závěrečným titulkům mi dalo plno práce. Navíc jalový Gosling tomu opravdu nepřidal. 5/10 ()

OrtonJaime

Vizuální stránka Vás sejme a soundtrack funguje fantasticky, skvěle vystihuje atmosféru. Jde o skutečně silný zážitek. Příběh je podán celkem komorným způsobem, ale to snímku pouze vyhovuje a poslední rozhovor se syny před odletem, je hodně silný. ()

Kinofil

||PG-13 || Universal || Rozpočet $59 mil. || USA: $44 936 545 - ČR: 9 158 050 Kč - Celkem: $105 697 415 || Chazelle s každým projektem jen víc a víc potvrzuje, že patří mezi nejnadanější současné filmaře Hollywoodu, kterým se daří úspěšně střídat žánry. Na první pohled by moderní divák čekal od Prvního člověka podobnou podívanou jako např. Apollo 13 ve stylu Gravitace. A dočká se. Jenže Chazelle nám chtěl doručit i neprozkoumanou Armstrongovu osobní linku čili žánr, který dobře zvládá. Na druhou stranu se v ní přehnaně nepiplá, a tak je většina příběhu věnována převážně dobívání vesmíru ve všech ohledech a nijak se od této tématiky dlouze neodbíhá. Technická stránka je naprosto fantastická a vtažení diváka do kokpitu stíhaček nebo vesmírných modulů vás posadí na zadek. Díky tomu, ačkoliv každý zná výsledek, se daří budovat napětí a nejistotu, jak to vlastně s misí dopadne. Tedy totéž, co se podařilo Howardovi v Apollu. Gosling je v hlavní úloze adekvátní, ale dokázal bych si představit i jiného herce. Na jeho emočně minimalistický projev jsem si už zvyknul a v úloze Armstronga mi to nijak nevadilo. Ostatní herci nemají mnoho prostoru a vyniká spíš jen Foy jako jeho žena. Vyzdvihnout musím Hurwizovu hudbu, jenž potřetí Chazellův film nádherně ozvučila. Poněkud škoda, že se s ní až do závěru dost šetří. A o ten jde ve filmu především. Poslední cca 20 minutovka letu na Měsíc je naprosto dechberoucí, podkreslená nádhernou hudbou a doplněná o praktické efekty, až máte díky IMAX kameře pocit, že se skutečně nacházíte na povrchu Měsíce. Takže ať už kdokoliv bude nadávat na "nudnou" osobní linku a pomalejší tempo, v závěru to filmu rád odpustí a přijde si na své. Oscarová ignorace ze strany Akademie je pak přímo zločin proti filmografii. Byl bych opravdu nerad, kdyby se na tento skvost někdy nedej bože zapomnělo. 95%. ()

Dukekuky

Viděl jsem už několik vesmírných filmů, a musím říct že tenhle se taky povedl. Skvělý příběh o Neilu Armstrongovi krásně dodal filmu tu atmosféru. K tomuto filmu není co dodat, prostě jestli máte rádi historii nebo vesmír film přímo pro vás ! 7/10 ()

Lukys

Mladý mistr filmař se vydal do hvězdných výšin, ovšem jestli se toto přirovnání týká místních kvalit, tím si stále nejsem jist. Audiovizuálně se jedná o nadprůměrný výsledek, který je nápaditý v ruční kameře a hlavně v Hurwitzově přenádherné hudbě s další ikonickou znělkou, se kterou se v průběhu filmu pracuje. Ovšem při sledování jsem se nedokázal zbavit pocitu, že se jeden z nejnadanějších tvůrců dneška drží zbytečně zpátky a nevytváří natolik výjimečné dílo, jako doposud. Příběh tu balancuje mezi dvěma hlavními linkami, které obě jedou pouze na půl plynu. Proto tu také dostatečně nefungují emoce ani návaznost s postavami, kvůli čemuž nakonec trpí gradující finále. Závěrem prohlašuji, že se sice jedná o mnohem rozporuplnější zážitek, než v jaký jsem doufal, ovšem i tak se jednou rád přesvědčím o opaku. ()

imaginer21

Armstrong znovu a zase trochu jinak. Na jednu stranu úžasné, na jakou uměleckou strunu dokáže Chazelle zahrát v rámci světově proslulého historického milníku, na druhou stranu ale právě v rámci tohoto tématu mi ta jednotvárná pochmutná atmosféra nesedí. Jako někdejší zapálený nadšenec do kosmonautiky vím, že rozptyl emocí byl tehdy výrazně pestřejší, a Chazelle se snažil za každou cenu tlačit hlavně na motiv rodinného melodramatu. Obecně fajn, ale pro mládež, co až shlédnutím tohoto filmu začne dumat nad nějakým prvním člověkem na Měsíci, je to fakticky i dějově dost okleštěné. Proto absolutorium stále nesou Apollo 13, Správná posádka a pochopitelně geniální a legendární série Ze Země na Měsíc. Ale silné kvality tomu rozhodně neupírám (kino Fontána 11. 10. 2018, Astrofilm Piešťany). ()

sinjakupre

Fascinující ztvárnění nadšení, odvahy, strachu prvních průkopníků letů do vesmíru. Film přibližuje skvěle divákovi, co vše museli astronauti zvládnout s tehdejší technikou. Pro mě nepředstavitelné. ()

alexwill

Slušný vesmírný velkofilm, narozdíl od trošku podobného Interstellaru, založený na historické události. Jak moc je založen na reálných okolnostech v rodině Armstronga je otázné, stejně jako to jestli všechny ty emotivní odbočky a snahy byly potřeba. Ale nejspíše ano, backstory s dcerou vcelku funguje a líbí se mi ukázka toho co známo tolik není. Veškeré oběti a ústupky, které na první pohled tuto událost většinou nereprezentují. Slastná je potom stylizace, čiší z toho 60. léta. Filmový materiál a šum, který by se dal krájet. Dobře se na to dívá, snad jen z častých detailů, které Chazelle používá se po čase trochu motá hlava. ()

panki9922

Film precízny a emočne silný v detailoch a dôležitých momentoch. Technicky a hudobne výborne zvládnutý. Viackrát sa dostavili počas sledovania filmu zimomriavky a najmä ku koncu filmu som sa pristihol, že mám otvorené ústa a kŕčovito zvieram nepochopiteľne predražený nápoj (vďaka Cinestar) v rukách. Veľmi oceňujem, že vo filme sa takmer vôbec nevyskytuje pátos a prehnaný patriotizmus. Boli však pasáže, ktoré by sa dali vystrihnúť a zážitok z filmu by bol intenzívnejší. Whiplash a La la land za mňa od Chazella o stupienok lepšie. Avšak nato, aký veľký tlak musel byť vyvíjaný počas vzniku tohto filmu na hercov a celý produkčný tým je to výborne zvládnuté. Ide o skutočnú udalosť a celosvetový milník. Aj za tento film si Chazelle zaslúži uznania a teším sa na jeho ďalší filmový počin. ()

Vieriq78

Posledná polhodina jedno majstrovské dielo. Pre mňa úplne mega zážitok, tá gradujúca hudba,to ticho, ten mesiac, ten zlom v ľudských dejinách, tá zviazanosť so Zemou napriek tisicom kilometrov, to víťazstvo človeka, ten zmysel v našich životoch a obrovský priestor ktorý vo mne vyvoláva hlboké šťastie a pocit že nemôžem byť len z tejto Zeme. Ja to neviem ani opisať ale slzy padali samé len kvôli tej vesmírnej dokonalosti a kráse. Kráse, ktorú pozorujeme v rozsiatej oblohe zo Zeme s niekým ruka v ruke a príde takýto pán režisér ktorý nám úplne známe fakty rozprestrie do jedného nádherného tanca ... malý krok pre človeka, veľký pre ľudstvo a pre mňa jedno veľké ďakujem za takéto filmy ktoré nie sú len opisom víťazstiev, ale majú svoje vlastné srdce ❤️ ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)