Vančura

Och bože, americká kinematografie byla odjakživa posedlá vztahem otců a synů a "Na východ od ráje" je typickým představitelem těchto filmů. Odhlédnu-li od respektu k hereckému výkonu Jamese Deana v hlavní roli a dalším kvalitám tohoto klasického snímku, za sebe nemám problém prohlásit, že je tento film prostě jen... nesnesitelně nudný a ve svém výrazu až melodramaticky afektovaný. Obecně moc nemusím filmy z 50. let, všechny mi přijdou strašně stejné a beznadějně zaseklé v době svého vzniku, která je z nich cítit na sto honů. Třeba už jen ta příšerná hudba... Ne, toto skutečně není můj cup of tea. ()

classic

ELIA a JAMES, tak to áno, renomovaní, uznávaní tvorcovia, ktorí spojili po prvýkrát a naposledy spoločné sily a úsilie, aby vytvorili fascinujúci dramatický film v 50. rokoch, ktorý mal ešte JAMES DEAN možnosť vidieť a vychutnať si pocit MEGASTAR ! Stal sa IDOLOM MLÁDEŽE, študoval u profesionála LEA STRASBERGA, pričom takú školu už mať nikdy nebude, príprava na krátku hereckú obživu, a to grandióznym spôsobom, kde ľahko sa človek stotožní s postavou, kedy si neuvedomuje, že je to herec James Dean, ale problematický REBEL CAL TRASK, ktorý na začiatku 20. storočia býva so svojim bratom Aronom, otcom Adamom, ale matka nevedno, kde sa nachádza ? CAL sa to chtiac - nechtiac dozvie, že matka je nažive, žije sama, vlastní nevestinec, a tak sa chce Cal dozvedieť : prečo odišla ? Navštevuje ju, pričom nie je dvakrát nadšená, pasák ho mláti, vyhadzuje, budú mať niekoľko spoločných rozhovorov, ale príliš krátkych na to, aby matka zasiahla do deja a zmenila chod dejín TRASKOVCOV. Jo Van Fleet, ako KATE TRASK, podáva na málo priestore obstojný výkon a berie si domov OSCARA ! Zatiaľ čo Aron si myslí opak, že je po smrti, pričom konfrontácia bratov naberie prudký spád, ako lavína, ktorá sa rúti rýchlosťou 100 km za hodinu, lebo bude to neúnosné, čo sa bude diať neskôr, keď Aronova priateľka ABRA pokukuje po osamelom Calovi, zabuchne sa do neho, a to Arona poriadne naštve ! To bude až potom, predtým sa snaží otec ADAM podnikať, aby bolo na živobytie, bohužiaľ časy mu neprajú, zbankrotuje, zruinuje sa mu všetko, prečo doposiaľ žil... Bratia sa snažia nejako pomôcť, ale nech CAL robí čokoľvek, tak je vždy za hlupáka, vybuchne pri oslave otcových narodenín, kedy mu chce odovzdať finančnú čiastku, ktorá by ho postavila opäť na nohy. Táto oslava sa zmení na KOLAPS. Z bratov sa stanú nepriatelia na život a na smrť, nepriatelia do konca života, novodobí KAIN a ÁBEL. Po vyhrotenej scéne na oslave narodenín vezme Cal svojho brata Arona k dlho očakávanej / neočakávanej návšteve matky, keď to Arona položí na lopatky, rupne mu v bedne a odíde na front, otec sa nervovo zrúti...! Jednoducho, dráma, ako LUSK, KLENOT KINEMATOGRAFIE, EXPERTA KAZANA, ktorý presne vie, čo robí, KAMERA je geniálna, čím lepší obraz, tým lepší a neopakovateľný ultra zážitok, aký už nezažijem, Dean vehementne excelentne nahrádza MARLONA BRANDA, a ja sa môžem donekonečna domnievať, kam by to dotiahol, nebyť slávnej autonehody, ktorá stále nedáva spávať množstvom fanúšikov, lebo to nebola obyčajná autonehoda, ako nedávno, spred viac, ako roka známy herec z Rýchlo a zbesilo PAUL WALKER, ktorému sa stala osudná táto šialená séria ! U JIMA je to trošku iné, lebo asi mal niekto záujmy na jeho smrti ? ! Žeby herec ROCK HUDSON ? Tak to asi nikdy nevyriešim :: Zomrel mladý, aby sa stal LEGENDOU ... ()

Ghoulman

Jakkoliv se adaptace liší od geniální předlohy a chybí jí značná část ze Steinbeckova přesahu a hloubky, stále se jedná o velice silný film. Co zůstává je totiž důraz na obyčejného člověka a jeho boj s láskou, závistí a vůbec boj nejhorší (a nevyhnutelný), totiž boj sama se sebou. A co se Jamese Deana týče, tak jeho revoluční herectví dnes působí možná trochu křečovitě, nicméně jeho obrovské charisma stále zůstává i po letech nedotknutelné. ()

Chrysopras

Chyběl jen kousíček, abych dal plnej kotel. Film mě totiž hodně rychle vtáhl do děje a už nepustil. Až úplnej závěr mi trochu nesedl, ale je možný, že to ještě přehodnotim. Viděl jsem Jamese ve stejnym týdnu i v Rebelovi a tady se mi líbil víc. Vůbec herecky to je velmi dobrý, téma nosný a silný. A překvapuje i zajímavý styl snímání. Skvělej kousek!!! ()

Aluska88

Jak osudové se ukázalo být spojení dvou mimořádných talentů: Jamese Deana a Vladimíra Dlouhého, který ho v tomto snímku namluvil. Myslím, že jsem ani nečekala, že by se mi Na východ od ráje mohlo tolik líbit. Jakékoliv příběhy o "loserech", rebelech, podivínech a společností odstrčených lidech jsou mi blízké a zrovna tento považuju za vysoce vydařený. Mezi jeden z nejsilnějších momentů rozhodně patří emotivní závěr. ()

• Film sa nakrúcal v Mendocino a Salinas Valley v Kalifornii. (Michal74)
  • James Dean dělal při natáčení vše pro to, aby spor jeho postavy s rodinou maximálně vynikl. Mimo kamery např. soustavně provokoval svého kolegu Raymonda Masseyho, aby v něm vzbudil nefalšovanou nevraživost. (jenik71)