1922

Nebraský farmár Wilfred James (Thomas Jane) sa v roku 1922 rozhodne s pomocou svojho syna Henryho, čisto z finančných pohnútok, zniesť zo sveta manželku Arlette. Krátko po tom, čo spoločne jej zúbožené telo zakopú do starej studne, začne rančer čeliť desivým vidinám a podivným útokom agresívnych potkanov. Jeho život sa začne rúcať a Wilfred nadobudne dojem, že brutálne zavraždená manželka ho po smrti prenasleduje. (Karamanlis)

Anderton

1922 je skôr mrazivá sociálna dráma z doby, ktorú explicitne naznačuje názov filmu, než klasický horor. Jeho hlavnou devízou je predovšetkým Thomas Jane, ktorý tu predvádza zrejme najlepší výkon svojej kariéry a predovšetkým kvôli nemu zaokrúhľujem smerom nahor. Všetko sa točí okolo Wilfreda, dokonca aj vtedy, keď vedľajšia dejová línia s jeho synom by mala nabrať na obrátkach. To, čo v iných filmoch sledujeme po celú stopáž, je tu zhrnuté v podstate v jednej montáži a naďalej sa venujeme farmárovi. A je to dobre, pretože je to konzistentné, atmosféra je chladná a zároveň dusná a celému zmaru dodáva tŕňovú korunu asi jediný možný logický záver. ()

Frajer42

Spoilery! Vcelku sympatický King. Dostal jsem přibližně to, co jsem očekával. Příběh je vcelku veselá záležitost. Mrcha žena chce chudáka vidláka muže připravit o jediné dvě věci, které jej činí mužem - o jeho pozemky a o syna. Jelikož se pánovi nepodaří se ženou vyjednat uspokojivé diplomatické podmínky, rozhodne se jednat nediplomatickou cestou - po vidlácku. Sympatická mi byla jižanská mluva i atmosféra. Něco mě k těmto končinám táhne, cítím z nich obrovskou pohodu, která zřejmě pramení ze zaběhnutého stereotypu a jednoduchosti tamního života - přes den makáte jako barevný, v noci osouložíte jako barevný (bohužel vlastnící nebarevnou výbavu) svoji ženu. Po čase vás vaše žena zaručeně přestane bavit, a tak začnete pít, aby vás bavit zase začala. Jakmile i tento zlepšovák přestane fungovat, tak máte v podstatě tři možnosti, pokud se vám podařilo vysoustružit pohlednou dceru, tak jste nejšťastnější farmář. Jinak musíte manželku nahradit rozličným druhem dobytka. V nejsmutnější případě se musíte uchýlit k většímu množství alkoholu. Konec odbočky ke krásám jihu. S filmem jsem spokojený. Krysy jsou dostatečně nemazlivým druhem hlodavců a jejich běsnění bylo dostatečně odpudivé. Příběh byl správně šílený a dokázal mě vtáhnout do děje. Pokud hledáte nenáročnou zábavu pro zpříjemnění večera, tak se nebojím tento snímek doporučit. ()

Dzeyna

Tohle je thriller na jedničku. Vážně naprosto skvělá atmosféra, která vás vtáhne do děje a ještě dál. Thomas Jane je dokonalý a předvedl své umění více než dobře. Celý příběh je vymyšlen dobře a vše do sebe hezky zapadá, jediná věc, která mi tam vadila, jsou oživlé mrtvoly, ty na mě byly až moc fantazijní a ubíraly tomu vážnost. ()

MikeCool

Atmosféricky dobré. Obsahové zpracování trošku pokulhává. Herecký výkon, respektive projev postavy Thomase Jane(ho) mě spíše iritoval. ()

silentname

Rok 2017 je rozhodne rok Stephena Kinga. Vznikajú konečne adaptácie hodné jeho diel a vyzerá to, že by sme sa možno mohli dočkať aj ďalších. Nemôžem síce odpustiť skutočne poriadne odfláknutú filmovú verziu "The Dark Tower" avšak s výnimkou tej boli všetky jeho adaptácie na skvelej úrovni. Minimálne k mojej spokojnosti. A "1922" tam spokojne pridám. Ak si dobre pamätám predlohu, tak sa to tvorcom podarilo zachytiť veľmi dobre a výborne sa rozhodli aj pre správnych hercov do týchto rolí. Najmä Thomas Jane v role Wilfa je vynikajúci a film veľmi dobre zachytáva jeho vnútorné problémy a pocity, s ktorými sa v tom roku bude potýkať. A to všetko pre to, že sa rozhodol veci vyriešiť tak, ako sa to nemá. Ako nám film totiž postupne začne hovoriť, vždy existuje iné riešenie. Ale to jeho nahnevané ja, v ktorom sa zobudila silná nenávisť ho nechce vidieť. A koniec koncov, pre farmára bola v roku 1922 pôda absolútne všetkým. A keď sa ju Arlette rozhodne predať a ísť žiť do mesta, tak muž sa vzbúri. A vyrieši veci tak, ako by možno normálne nespravil. Film dobre zachytáva svoju predlohu, postavy sú dobre spracované a pre mňa to funguje. Má to tú správnu atmosféru, dobre to dotvára drámu a ku koncu je zima roku 1922 skutočne to najhoršie, čo sa hlavnému hrdinovi bude môcť prihodiť. No napriek tomu sa snaží až do samotného konca. Skvelý film. Pre fanúšikov Kinga odporúčam, rovnako aj pre fanúšikov trošku temnejšej drámy. Stojí za pozornosť. Hodnotenie: A ()

PetrPan

Fádní filmová adaptace výborné Kingovy povídky. Problémem je však vyšší stupeň nezfilmovatelnosti, ono převést do obrázků typickou psychoteroristickou kingovinu není nic jednoduchého. Mistr na malém prostoru krátké povídky umí rozehrát nebývalá dramata, ovšem valná většina všeho chytlavého či hrůzného se odehrává spíš uvnitř hlav hlavních a jiných hrdinů, a to se prostě blbě točí. Kvituji, že Hilditch nesklouzává k laciné lekací srágoře, ale s tou nehororovostí to možná až kapku přehnal. První thrillerová půle ještě celkem ujde, ale film postupně, zejména co do napětí, místo přeřazení na vyšší rychlostní stupeň, neustále přibržďuje a na samotném konci tam ještě za jízdy narve rovnou zpátečku. Převodovka v hajzlu, film na odpis. Za scény s hlodavci dvě. ()

Yoshitsune

King je teď v kurzu, o tom žádná a 1922 je zajímavé a napínavé, psychologické trýznění. Vynikající Thomas Jane, který na farmě maká, tomu nelze upřít a rád by makal dál, ale žena je proti, takže se synem se rozhodne jednat a od té chvíle se rozjede dost mrazivé ničení, otce a syna. Je tedy fakt, že King dost okatě vykrádá Lovecrafta, (Krysy ve zdech) ale efektivní to je, takže mu to lze i prominout, ale fakt ať King napíše něco sám za sebe a né že bude vykrádat hororového velikána. Největší svízel, tohle filmu je, že se to všechno neodehrává na farmě a v okolí, která je přitom v zimě perfektně strašidelné a film tak začne sledovat i druhou příběhovou rovinu, což působí zmatečně a rozvlekle. A však, ty lahůdkové masky a gore scény, ty to bohatě vynahradí. ()

eLeR

Čo stálo za to bola výprava, kostýmy a atmosféra. Hudba tiež miestami správne otravná a lezúca pod kožu, ale zase inokedy (keď mala navodiť strach) ako z grotesky. Príbeh nie zlý, ale film ako celok dosť nuda ... Thomas ako nebraský farmár ma neskutočne otravoval ... bohužiaľ. 2,5* ()

SeBig

,,Pokud nás Bůh odměňuje za dobré skutky, potom asi satan odměňuje za ty špatné". Nevím jak to ten Netflix dělá, ale ty jejich filmy mi na jednu stranu přijdou něčím stejný a na druhou je prostě žeru. Vždy mě při nejmenším aspoň nechaj oči u obrazovky (až na 6 underground). Tohle byl fakt dobrý příběh (ani sem nevěděl, že je od Kinga, ale v poslední době na těch filmů podle jeho knih narážím čim dál tim časteji). Atmosféra se dala krájet, Thomas Jane je prostě parádní herec, který je nedoceněný a celkově to byl skvělý thriller. ()

korbitch22

King není dobrej spisovatel a nikdy nebyl. Vždycky se můžete jen modlit, aby nějakou jeho povídku či knihu převedl někdo na filmové plátno s nadšením a režisérským umem, což se snad zatím povedlo jen třem lidem u třech filmů, že se na to dalo jako dívat a jeden člověk, který dokázal, že film může bejt lepší než knižní předloha a to byl teď Andy Muschieti a jeho dokonalé To. V 1922 funguje jen skvělý Thomas Jane a jeho epesní vidlák, skvěle zahraný a to především s naprosto drtivým, Jižanským přízvukem. Jinak se režisér bál jakkoliv Kingovu povídku ozvláštnit, obohatit o svůj osobní pohled nebo invenci a přitom by Hilditch na to opravdu měl, protože jeho prvotina je opravdu neskutečným filmem. Přitlačit na horor, vynechat ty dlouhé, nic neříkající záběry a mohl to být opravdu dobrý horor. Má to 101 minut a na první závan nějaké atmosféry čekáte snad 60 minut. Na jedno unavený podívání jo, ale víc nuda, než atmosféra, ostatně jako většina od Kinga.55%. ()

Chrustyn

Spíše než horor, docela silná psychologická depka. V rukách někoho zkušenějšího to ale mohlo být o level jinde. ()

Flego

Filmári majú radi predlohy Stephena Kinga. Príspevok od Netflixu je poctivo vypracovaný s dôrazom na atmosféru roku 1922, ale aj pohnútkami a konaním hlavnej postavy. Film je silný práve v postave farmára Wilfreda, ktorého presvedčivo stvárnil Thomas Jane. ()

Jinny

Nepříliš nápaditá adaptace typické Kingovské novely. 1922 je původně příběh ve stylu řecké tragédie, příběh, který nezačíná pro hlavní postavu dobře a bude jenom hůř, příběh o fatálním rozhodnutí hlavní postavy a bizardních ranách osudu, které ho následují. Adaptace tohle nedokázala dobře prodat, i když povinné dějové prostocviky splnila. Místo aby se soustředila na to, co měla v příběhu zdůraznit, drží se příliš otrocky předlohy, aniž by byla stejně úderná. Hororové elementy zrovna tak nebyly pojaté jako něco, co zrovna tak dobře můžou být jenom halušky hlavní postavy. Suma sumárum tři kukuřičné klasy tenhle film získává na výpravu a výkon Thomase Janea. ()

Ivoshek

Zajímavý námět udrží film naživu asi tak 20 minut, pak už to je jenom příšerná nuda. Navíc předvídatelna. Jedna z těch méně provedených adaptaci SK. ()

Karamanlis

Thomas Jane tu zahral zatrpknutého burana znamenite a pôsobil ako ďalší z bratov Bondurantov zo Zeme bez zákona. Celý príbeh sa v podstate točí okolo neho a jeho vnútorných démonov, na úkor čoho neboli charaktery ostatných postáv naplno rozvinuté. Niektoré výjavy s krysami majú schopnosť vryť sa človeku do pamäte, no na druhej strane duchárske scény postrádajú grády potrebné nato, aby ohromili súčasného, kvalitnejšou žánrovou produkciou vytrénovaného diváka. ()

Necrotongue

Chca nechca, musím připustit, že mě film dost zklamal. Začátek byl přitom výborný, Thomas Jane zněl, jakoby se v lacláčích na zapadlé farmě už narodil, atmosféra dvacátých let byla parádní a já jsem si to celé užíval. Jenže po nějaké době tvůrcům jaksi došel materiál a oni nepřišli na to, jak situaci zachránit. Přestože nechali hlavního hrdinu doslova ohlodávat výčitkami svědomí, poslední třetina snímku mě silně nudila, a po velmi dobrém úvodu přišel silný propad. 3*- ()

JASON_X

Když chce v roce 1922 vaše žena prodat vaší farmu a vzít vám vašeho syna, máte jedinou možnost - podříznout tu mrchu tím největším kuchyňským nožem, který v kredenci najdete. Holt tenkrát byla taková doba. I když já si teda myslím, že by to bývalo šlo i jinak, civilizovaněji... Třeba jí nejdřív něčím jebnout přes šišku a pak jí uškrtit, nebo tak nějak, prostě nenásilně, humánně. A nezasvinit si krví celou ložnici. Ale furt lepší než dneska - tahat do toho právníky a nechat tu bestii, aby se vám nakonec smála do ksichtu po tom, co vyhraje soud. Blbý ovšem je, když vám z tý řezničiny následně hrábne a vy si to začnete příliš vyčítat. Staří Heléni měli Erínye, Římani Fúrie, my zase máme svědomí. Takže jestli chcete někoho vodkráglovat, musíte na to mít vod přirození pajšl. A i když je Thomas Jane naprosto ukázkově omezenej a primitivní vidlák, na tohle prostě neměl náturu, natož jeho nekňubovitej synátor. A co se filmu týče - skoro je mi až líto toho, že je tak dobře zahranej, vizuálně hezkej, precizně natočenej a má celovečerně velkofilmovou a žádnou televizní formu (Netflix válí). Protože na tuhle Kingovu povídku by stačila hoďka něco a ty prachy a tvůrčí invence se mohly využít ke zpracování nějakýho jinýho, ještě o něco zajímavějšího příběhu. ()

Morholt

Tak do poloviny filmu je to spíš rodinné drama na bázi otec-syn, kteří jsou s půdou spjati natolik, že se neštítí zavraždit manželku resp. matku. Postupně se přidávají i další motivy jako je první milostné vzplanutí, finanční krize, výčitky a samozřejmě duchařský prvek. První část vlastně táhne sám Thomas Jane, na jehož projev nebraského vidláka jsem si sice musel chvíli zvykat, ale pak si to sedlo přesně jak mělo. Ne že by těch cca 45 minut bylo špatných, ale až na několik málo momentů mi nic moc neříkaly. Když se ale začalo farmářovi všechno sypat, začal nabírat grády i film, našel se i jeden bléé moment a zjevení bylo dokonce parádní. Jen se mohlo trochu víc zapracovat na atmosféře a také mi připadalo, že první fáze filmu diváka dostatečně nepřipravila na tu druhou, která tak neměla kýžený dopad. Ale za podívání to stojí už proto, že i když se zdaleka nejedná o nějakou top Kingovu adaptaci, tak je tady Kingův rukopis cítit víc, než v mnohých lépe hodnocených zpracováních. 65% ()

BoPo

Poviedka o špatných rozhodnutiach, rýchlosti osudu a krysách. Nezaujímavé, ultra jednoduché, hlavné udalosti by ste stihli vstrebať v rámci jednej fronty na pošte. Drtivú väčšinu sledujete rutinu buranského života, ktorú sem tam naruší hlodanie. Asi by som povedal, že typická kingovská adaptácia kombinujúca zároveň častú nadbytočnost v rámci Netlix produkcie. ()