Já, Simon

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2018, 110 min

Když chcete vypovědět o životní zkušenosti nevyoutovaného středoškoláka, měli byste si pohlídat, aby se polovina vyprávění nesoustředila na jeho straight kamarády, kteří jsou navíc lépe prokreslení (a hrají je zkušenější herci). S láskou, Simon je modelová gay romance pro bílé heterosexuální publikum (zvlášť pak pro všechny fag hags), snící o ultratolerantním světě, ve kterém může být každý sám sebou, pokud k tomu najde dost odvahy. Pro homosexualitu ve fikčním světě filmu, připomínajícím sociální bublinu, ve které mnozí liberálové žijí, nemají pochopení pouze dva hloupější spolužáci, kteří jsou ovšem promptně pokáráni a další potíže nedělají. Ostatní projevy nepochopení pak nesouvisejí s tím, kým Simon je (s jeho identitou), nýbrž s tím, jak se chová (jeho charakter). Linie s Martinem působí jako vykonstruovaná záminka k alespoň nějakému konfliktu v jinak pohádkově bezkonfliktním a dramaturgicky monotónním filmu. Většina zápletky je založená na obtížně přijatelné premise, že se mladý muž dělí o intimní detaily ze svého života s člověkem, kterého vůbec nezná (a přesto je do něj zamilovaný). Přesvědčivější je druhá rovina příběhu, ukazující, jak kvůli nezdravé fixaci na člověka, kterého mylně považujeme za jedinou spřízněnou duši, jež nám rozumí, můžeme ztratit přízeň mnoha jiných lidí, kterým na nás skutečně záleží. Já, Simon je sice vítaným obohacením subžánru středoškolských filmů pro široké publikum, jenom jde ve srovnání s jinými teenagerskými romancemi z posledních let (Lady Bird, Hořkých sedmnáct), natož ve srovnání s vyhraněnějšími queer filmy (Call Me By Your Name, Na konci světa), o hru na jistotu s až příliš obroušenými hranami. 65%(31.5.2018)

Poplakala som si. Keď to bolelo, aj keď to bolo krásne. A že to bolo krásne. Veľmi sa mi páčilo, že tie obavy a neistoty neboli zobrazené ako tragické, univerzálne. Lebo sú Aj keď niektoré prichádzajú s bonusovým balíčkom starostí. Tiež sa im pekne podarilo namiešať zmes dramatičnosti a komična, čo zvlášť u americký filmov nie je samozrejmosť. Všetky postavy boli tak krásne svojsky sympatické. A herci boli fakt úžasní. Mala som fakt že vysoké očakávania a ten film ich predčil. s ľahkosťou, vtipom, šarmom a láskou.(14.6.2018)

Jelikož jsem neviděl trailer a ani nečetl knihu, myslel jsem si, že film bude větší drama. Nakonec se z toho vyklubalo teen drama a já měl pocit, že se opět divám na 13 Reasons Why. Zpracování je ale v klidu. Herci jsou sympatičtí, téma je aktuální. Jen celé to řešení bylo na mě až moc "pohádkové". Každopádně jsem do poslední chvíle netušil, kdo je Blue, takže příběh dokázal udržet i v napětí. Příjemné, místy zábavné a hlavně se zde mihl Duhamel a to je borec.(20.2.2019)

Love, Simon je až překvapivě příjemným snímkem, který v rámci teen romancí staví na poměrně komplexních postavách i zajímavém příběhu. Jistě, je to z pohledu gaye, ale to prakticky ani trochu nevadí. Nick Robinson se role zhostil skvěle a scénář navíc funguje. Prakticky tedy nemáte žádný důvod k tomu se nudit, nebo přemýšlet nad faktem, že je takřka nemožné, aby na jedné škole pracovali dvě tak excentrické osoby (zástupce a učitelka zpěvu). Film má spád, povedený humor a velmi funkční emoční stránku příběhu. Odhalení, či konec vám sice nijak závratně nevyrazí dech, ale ani neurazí. Jelikož to nikdo "nezbabral" půjdu tentokrát bez jakéhokoliv problému i na 5 hvězdiček. V rámci žánru je Simon totiž parádní záležitostí.(30.5.2018)

"Love, Simon" je v mojich očiach dobre spracovanou teen romance drámou. Myslím si, že všetky postavy sú zachytené veľmi ľudsky, nič nie je zbytočne nafúknuté a dáva to aj do života niekoľko dobrých lekcií. Osobne najlepšie asi vnímam to, že keď Martin urobí veľkú chybu, tak vnútri pochopí, že urobil obrovskú chybu. Občas sme všetci naštvaní, zatrpknutí a v dôsledku toho sa rozhodneme urobiť niečo, čo by sme možno inokedy nespravili. No ak si dokážeme priznať, že nás to mrzí a pochopíme dôsledky našich činov, tak to z nás robí dobré ľudské bytosti. Ktoré vedia urobiť chyby. Ale chceme veci napraviť. Vo filme je podľa mňa veľmi dobrý výber hercov, film má skvelú atmosféru a vie byť aj vtipný, aj dramatický aj príjemne romantický. Máme tu síce aj nejaké tie klišé a vieme kam sa to po jednotlivých scénkach nakoniec dostane, no minimálne sú to momentky, ktoré sú pochopiteľné a nesústredíme sa na ne moc. A občas by som asi chcel, aby Simon niekde pochopil určité veci, ktoré sú mne ako divákovi absolútne jasné, no on ich akosi nevie správne vnímať. Možno by to niektoré jeho rozhodnutia ovplyvnilo inak a mohlo to ísť trošku inou cestou. Ale výsledne je to podľa mňa skvelý film. Postavy sú super, dokonca aj rodičia hlavného hrdinu a jeho mladšia sestra. A všetko to spolu funguje bravúrne. Keby sme upustili od tých klišé, tak by som išiel s ratingom vyššie, ale aj tak som veľmi spokojný a nemám problém sa k filmu kedykoľvek vrátiť. Hodnotenie: B+(4.6.2018)

• - V knize má Simon (Nick Robinson) ještě jednu sestru. (lasena)

• - Herec, který nebyl před uvedením filmu oznámen, je představitel Bluea. V průběhu natáčení nebyly zvěřejněny žádné fotky, které by jej mohly fanouškům knižní předlohy prozradit. Jde pravděpodobně o napětí, které se odehrávalo i v samotné knize, kdy se nevědělo do poslední chvíle, kdo Blue je. (Reesam)

• - Ve filmu se Simon (Nick Robinson) potká s Bluem na ruském kole s publikem podporující Simona čekajícího na svou lásku. V knize se však oba potkají na točících se hrníčcích (z kterých je Bluovi zle) osamotě, protože Blue nesnáší tento typ atrakcí. (lasena)