Já, Simon

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2018, 110 min

Ačkoli se netajím tím, že podobné filmy miluju, tohle je beze sporu jeden z nejlepších (ne-li úplně nejlepší) coming of age filmů vůbec. Sice je to možná místy americký víc než se sluší (ale to já vlastně miluju taky, haha) a hádám, že to může být celkem utrpení pro všechny cyniky (třeba takový závěr na ruském kole), nicméně pokud hledáte nějaký mega feel good snímek, nemůžete snad sáhnout po ničem lepším. Je to přesně takový ten typ filmu, kde vás i v hloubi duši mrzí, že nežijete v takhle "perfektním světě" přesně tak, jak filmové postavy. Pohledy na ty dokonalý americký párty, kde je ranec srandy, kámoše v autě pijící ledový kafe a rodinu, která snad dělá a říká přesně to, co byste si přáli slyšet, ve mně opět tak trochu probudila touhu vrátit se na střední... :) Nicméně je mi jasný, že cynik o filmu zase řekne, že není reálný a všechno je tam "dokonale sluníčkový". Jenže s takovým tvrzením paradoxně nesouhlasím. Je to možná "teen" film, ale rozhodně to není prostoduchý snímek bez hloubky. Naopak jsem neviděl film, který by lépe přiblížil problematiku coming outu a zároveň by nezobrazoval gay komunitu jako nadržený růžovoučký pitomce s pseudo problémy (pardón, ale nejsem fanda všech těch artových LGBT filmů). Ale zpět k tématu coming outu: Simonovy pocity byly pro období coming outu naprosto typické (důležitost anonymity, obava z reakcí okolí a z toho, že "všechno bude jinak"), a tak má i přes svoji "americkost" k realitě blíž než by se mohlo na první pohled zdát. Moc se mi také líbilo, že ačkoli je coming out zcela jistě pro mnohé náročnou životní etapou, film z něj na druhou stranu nedělá po celou stopáž zbytečně dramatickou vědu, ale naopak občas toto téma dokáže vkusně odlehčit a zasmát se všem těm stereotypům o gayích (muzikálové číslo nebo již trailerová legendární scéna "Jsem hetero"). A nejlepší na tom všem je, že Love, Simon rozhodně není film pouze pro LGBT komunitu, troufám si říct, že má potenciál emočně zasáhnout v podstatě kohokoli - v první řadě je to totiž snímek o dospívání, ve kterém si každý najde to svoje. A za ty neuvěřitelný emoce může nejen skvělý scénář a režie (která naprosto ukázkově umí sladit drama a komedii a přesně ví, kdy zvážnit a kdy zase odlehčit), ale i trefný soundtrack (ach, Bleachers) a výborné herecké výkony v podstatě většiny zúčastněných (nejen skvělý Simon jako Nick Robinson, ale třeba i rodiče v podání Josh Duhamel a Jennifer Garner nebo kámoška Katherine Langford, která byla oproti protivné "Hanně" z 13 reasons why asi tak milionkrát sympatičtější, že se najednou vyloženě těším na její další filmy). Mohl bych takhle asi chválit fakt do nekonečna, ale jednak si myslím, že už jste si všimli poměrně dlouhého komentáře (který možná ani nikdo nedočetl až sem, haha) a druhak si myslím, že tenhle film se stejně musí prožít. Nicméně za mě nejlepší filmovej zážitek za poslední roky bez přehánění (komentář jsem psal raději až druhý den po předpremiéře). Snímek mě osobně naprosto dojal svoji upřímností a srdečností. Určitě je však možné, že je to i tím, že se mi za hodně dlouhou dobu stalo, že někdo nádhernou formou dokonale zachytil moje pocity před x lety. Každopádně i fakt objektivně (po filmařské stránce) naprostá bomba ve svém žánru. Nevím, co by kdo chtěl víc. // Po přečtení knížky musím říct, že film se zhostil námětu bezvadně. Některé věci jsou v knize sice jinak, nicméně si film většinou vzal z knihy samé dobré momenty - a to, co upravil, přidal či změnil, v podstatě ve snímku fungovalo výborně (za to v knize by to fungovat nemuselo). Nejhlavnější však je, že ve snímku zůstala ta "roztomilost" stejně jako se to podařilo knížce. Knižní předloha sice možná trochu více těží z e-mailové komunikace, ale film si to zase kompenzuje vtipem a vlastně i mnohdy větším emočním dopadem (např. rozhovor s rodiči). Obecně můžu říct, že kniha se sice četla jedním dechem a moc se mi líbila, ale asi jsem po těch nadšených ohlasech (jakože je to jedna z nejlepších knížek ve svém žánru) upřímně čekal trochu víc. Samozřejmě se to ale těžko srovnává, protože film a kniha mají úplně jiné možnosti i limity. Každopádně za sebe tentokrát určitě nemůžu tvrdit, že knížka je mnohem lepší než film. Maximálně můžu říct, že je stejně fajn jako film... :)(12.5.2018)

"Love, Simon" je v mojich očiach dobre spracovanou teen romance drámou. Myslím si, že všetky postavy sú zachytené veľmi ľudsky, nič nie je zbytočne nafúknuté a dáva to aj do života niekoľko dobrých lekcií. Osobne najlepšie asi vnímam to, že keď Martin urobí veľkú chybu, tak vnútri pochopí, že urobil obrovskú chybu. Občas sme všetci naštvaní, zatrpknutí a v dôsledku toho sa rozhodneme urobiť niečo, čo by sme možno inokedy nespravili. No ak si dokážeme priznať, že nás to mrzí a pochopíme dôsledky našich činov, tak to z nás robí dobré ľudské bytosti. Ktoré vedia urobiť chyby. Ale chceme veci napraviť. Vo filme je podľa mňa veľmi dobrý výber hercov, film má skvelú atmosféru a vie byť aj vtipný, aj dramatický aj príjemne romantický. Máme tu síce aj nejaké tie klišé a vieme kam sa to po jednotlivých scénkach nakoniec dostane, no minimálne sú to momentky, ktoré sú pochopiteľné a nesústredíme sa na ne moc. A občas by som asi chcel, aby Simon niekde pochopil určité veci, ktoré sú mne ako divákovi absolútne jasné, no on ich akosi nevie správne vnímať. Možno by to niektoré jeho rozhodnutia ovplyvnilo inak a mohlo to ísť trošku inou cestou. Ale výsledne je to podľa mňa skvelý film. Postavy sú super, dokonca aj rodičia hlavného hrdinu a jeho mladšia sestra. A všetko to spolu funguje bravúrne. Keby sme upustili od tých klišé, tak by som išiel s ratingom vyššie, ale aj tak som veľmi spokojný a nemám problém sa k filmu kedykoľvek vrátiť. Hodnotenie: B+(4.6.2018)

Feel good coming of age žánrovka s gay tématikou, ale naštěstí to není nijak oplzlé či nevhodné, naopak v pohodě strávitelné. Hlavní hrdina je sympaťák i jeho kamarádi všichni hrají skvěle, má to fajn tempo, hezky se na to kouká a ke konci režisér i slzy dokáže z diváka vydojit, takže nečekaná spokojenost. Fajn film. 75%(12.6.2018)

V první cca třetině jsem si pochvaloval jak je to krásně lehké, jak konečně někdo natočil film o homosexualitě, bez patosu a s nadhledem. Bavil jsem se barvitými charaktery, svěžími nápady a chichotal jsem se u toho jako malej. Pak se to ale přehouplo, film začal poučovat, moralizovat až nakonec z věže nadhledu sklouznul do vod laciného a sladkobolného kýče který se tváří, že je cool, ale ve skutečnosti se bere strašně vážně. Promarněná šance. Právě takovýhle přiblblý přístup je důvodem proč je i v dnešní době homosexualita pořád ještě téma. Pravdou sice je, že např. od Philadelpie jsme se posunuli o řádný kus vpřed a Love,Simon tak skutečně představuje jistý pokrok, ale asi to bude ještě nějakou dobu trvat než tohle téma přestane být zatěžováno pathosem, afektovaností a sklonem ke kýčovitosti..... Ale jinak, jak píšu.. Frky tam lítají solidní, prokreslené je to hezky a herecky není co vytknout. Hlavně teda Katherine L. je zase odzbrojujícím způsobem rozkošná.(16.7.2018)

Když chcete vypovědět o životní zkušenosti nevyoutovaného středoškoláka, měli byste si pohlídat, aby se polovina vyprávění nesoustředila na jeho straight kamarády, kteří jsou navíc lépe prokreslení (a hrají je zkušenější herci). S láskou, Simon je modelová gay romance pro bílé heterosexuální publikum (zvlášť pak pro všechny fag hags), snící o ultratolerantním světě, ve kterém může být každý sám sebou, pokud k tomu najde dost odvahy. Pro homosexualitu ve fikčním světě filmu, připomínajícím sociální bublinu, ve které mnozí liberálové žijí, nemají pochopení pouze dva hloupější spolužáci, kteří jsou ovšem promptně pokáráni a další potíže nedělají. Ostatní projevy nepochopení pak nesouvisejí s tím, kým Simon je (s jeho identitou), nýbrž s tím, jak se chová (jeho charakter). Linie s Martinem působí jako vykonstruovaná záminka k alespoň nějakému konfliktu v jinak pohádkově bezkonfliktním a dramaturgicky monotónním filmu. Většina zápletky je založená na obtížně přijatelné premise, že se mladý muž dělí o intimní detaily ze svého života s člověkem, kterého vůbec nezná (a přesto je do něj zamilovaný). Přesvědčivější je druhá rovina příběhu, ukazující, jak kvůli nezdravé fixaci na člověka, kterého mylně považujeme za jedinou spřízněnou duši, jež nám rozumí, můžeme ztratit přízeň mnoha jiných lidí, kterým na nás skutečně záleží. Já, Simon je sice vítaným obohacením subžánru středoškolských filmů pro široké publikum, jenom jde ve srovnání s jinými teenagerskými romancemi z posledních let (Lady Bird, Hořkých sedmnáct), natož ve srovnání s vyhraněnějšími queer filmy (Call Me By Your Name, Na konci světa), o hru na jistotu s až příliš obroušenými hranami. 65%(31.5.2018)

• - Ačkoliv je film adaptací knižní předlohy, název byl zkrácen z „Simon vs. The Homosapiens Agenda“ na Love, Simon, jelikož byl název příliš dlouhý. V češtině knihu najdeme pod názvem „Probuzení Simona Spiera“. (Reesam)

• - Spevák Shawn Mendes bol zvažovaný do role Simona, avšak musel odmietnuť kvôli nedostatku času. (Astonko)

• - Můžete odeslat e-mail na adresu Simona (Nick Robinson) a Blue-a (Keiynan Lonsdale) a dostat odpověď. Vyzkoušet to můžete na tyto adresy: frommywindow1@gmail.com a blugreen118@gmail.com. (griph)