Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (Cinemart)

Muffino

Velmi dobře budovaná atmosféra, která je navíc kořeněna folklórem. Je dobře, že se tvůrci oprostili triků, což zase filmu dodává syrovosti a živočišnosti. Hlavní role jsou výborné a Karlu Dobrému role hastrmana padne jako ulitá. Jen ostřič by už neměl dostat práci u žádného filmu. Film má velmi vysoký počet zpackaných záběrů. ()

remotrumpet

"Pane mám vás rád, ale jenom někdy." - "A co vy otče, bojujete proti modlám a sám svého velebníčka do jedné takové strkáte." ()

quokam

Osobně jsem docela překvapen, film předčil má očekávání. Čekal jsem herecký koncert mého oblíbeného K. Dobrého, ale za úchvatného virtuosa nakonec zde byla Simona Z. Určitě nesouhlasím s mým jedním predkritikem, který její výkon označil za nemastným neslaný, naopak, byla koketna, svůdná, divoká, provokativní a vitezna, nebo jen tak krásná a bezbranna, nakonec strašlivé poražena a ponizena, jak role předepisovala. Líbila se mi zde více než např v princezně zakleté v case. Tam prakticky jakoby neměla co hrát, člověk by si ji za tým kostýmem ani nevšiml, stát a machat rukama tam carodejnicky oblečen mohl  kdokoliv.zde právě naopak, jakoby nehrála postavu jednu, ale postav tucet v postave jedne. Jiný můj predpisatel tvrdí, že se režisérovi rozpadlo posledních 20 minut. Nemyslím si to. V posledních dvaceti minutách se spíše rozsypal Hastrmanuv vnitřní svět, jeho pracně budované sebeklamy, kterým se snažil obalamutit sebe sama i své okolí. Ten závěr totiž nelze oddělit od zbytku filmu, tvoří jednu výpověď  V tom je podobný filmu Lolita a jejímu hrdinovi profesorovi Humbertovi, se kterým nás hastrman v podstatě prochází stejným vnitřním konfliktem. Oba prohrávaji své pracně tvořené já, jenž po většinu filmu jakoby funguje. Stejně jako Humbert si však nakonec baron řekl, že bez své Lolitky Katyni nemůže odejít, narozdíl od Humberta  však nemusel vraždit toho, kdo mu ji vzal, ale měl tu moc si ji unést sam, uvěznit její duši, promrznout její telo a pokrytecký čekat, až se změní, avšak změnit sebe, svou přirozenost, nedokáže ani po sto letech. Na druhou stranu pravda je v tom, že tvůrci sebeklamem prestrelili zanr. Hororove ani thrillerove to aspoň na teve Netflix obrazovce nepusobilo, spíše bych hovořil o čistě tragédii v žánrově slova smyslu. Kdyby nehovořili vzletnymi slovy o thrilerovych prvcích, asi by nikdo neměl co namítat, film působil působivé tak, jak v čisté tragedii byl a tvůrci klidně mohli předstírat zamer. Dále musím vyzdvihnout vedlejší roli pana Lábuse, ale taktéž filmovej scénář a hlavne hudbu, kterou si reziser, sam vynikajici hudebnik, pohlidal. Spokojených sto pro. ()

futislav

Není to film pro každého, místy zbytečně rozvláčný. Ale skvělá kamera a herecké výkony hlavních protagonistů spolu s krásnými exteriéry, si podle mého zaslouží čtyři hvězdy. Na české poměry rozhodně nadprůměr. ()

Skylwalker42

Démonický Karel Dobrý, jeho podání je až geniální. Atmosféra filmiu je cítit. Ale snímku chybí jaksi vnitřní boj. ŠKoda, že Havelka nerozvinul více své tvůrčí schopnosti. ()

Ammit

Filmu něco maličkého chybělo a tak jsem si řekla, přečtu si knihu. Z knihy jsem moudrá nebyla, no, říkám si, že jsem asi fena nevzdělaná... Přečetla jsem si tedy jeden rozbor, druhý, i třetí, nakonec i jakousi balalářku a nó, s každým dalším přečteným pitváním se v blbostech moje hodnocení filmu rostlo. A tak tedy ze tří hvězd na pět. Jeden z mála filmů, který je lepší než ta nicotná mazanice, ze které vzešel. Karel Dobrý je perfektní volba, Simona Zmrzlá je přesně tak odrzlá, jak má být a k vysokému hodnocení zajisté přispěla i místa, kde se film natáčel. Konec s pohledem z Jezeří na seškrab v podobě povrchových dolů na mému srdci blízkému severu je o dost lepší než to, v čem se babrá kniha. ()

Thalin

Celé to mělo zvláštně mrazivou, ale lehce táhlou atmosféru. Hlavní představitel sice hrál dobře, ale když pokulhává scénář, tak to jeho výkon stejně nezachrání. Konec mi navíc přišel vyloženě divný a vlastně podivně utnutý. Najednou mi to vlastně všechno, co mu předcházelo, přišlo zbytečné. Působilo to zkrátka podivně nevyváženě a toporně. ()

moon_p

Skvělé herecké výkony, kamera i hudba, ale knižní předloha je mnohem povedenější. Měl jsem od filmu velké očekávání, ale jsem maličko zklamán. ()

fajntomas

Film absolutně postrádá děj a závěr. Vtipné scénky až tak nevadily, bral jsem to jako originální odlehčení. Myslím že vidím docela dobře, seděl jsem asi v polovině sálu a bylo to hodně rozmazané. Do asi dvou třetin jsme byli napjati co bude a dobře se bavili (za to dvě hvězdy), v co to vyústilo nebo spíš nevyústilo bylo o ničem. Pro mě je nepochopitelné, když někdo za naše peníze chce vyrobit film, projde to s někým kompetentním, ten řekne ok, má to hlavu a patu, zajímavý děj, bude to trochu drama, naladíme to jako Kytici,... a nikdo neřekne; pánové, to je blbost, chybí vám děj a happy-end, nebo masakr,... 35% ()

NoodlesCZ

Asi už jsme přežraný akce. Takže dlouhé záběry na krajinu, líné tempo, divadelní nádech a užití si té nálady málokoho uchlácholí. Občas mi nesedl fórek a měl jsem pocit prkennosti, ale vzkaz byl jasný, konflikt taky. Obsazení ušlo, Dobrý a Zmrzlá ctí do puntíku svá jména! xD ()

dalia

V našich poměrech velmi neobvyklé téma i žánr, velice působivá hudba, začlenění krajiny do příběhu a vynikající výkon mně dosud neznámého Karla Dobrého. Film nesklouzává do oblasti pohádky, spíše zachycuje podle mne velmi zdařile cyklické vnímání času na venkově 1. poloviny 19. století i soupeření a prolínání křesťanských a tradičních pohanských zvyků. Opravdu pozoruhodné drama, i závěr, který se vyhnul jak happyendu, tak srdcervoucí tragédii, považuji za velice působivý. ()

Monika95

Hastrman se mi líbil moc, charismatický vodník, krásná Kateřina, podmanivá příroda. Neříkám, že to byl zázrak české kinematografie, ale rozhodně jsem z něho nebyla zklamaná, jako z většiny ostatních nových českých filmů. ()

majky7381

"Když nevíš co, tak tam dej "vtip" o sexu!" Tohoto se zřejmě Havelka s Hudským drželi velmi věrně. Jediná hvězdička za nádhernou kameru, to je bohužel jediný kompliment, který tomuto filmu mohu udělit. ()

Dominika21

Vedle všech těch současných Žabovřesků a Babovřesků atd. se tento film konečně vyjímá. Karel Dobrý je v roli perfektní, přesvědčivý a se Simonou Zmrzlou tvoří velmi zdařilou hlavní dvojici. Bohužel děj občas postrádá návaznost, postavy se zachovají nějak a vy nevíte úplně přesně proč se tak zachovaly a není to ani později v ději vysvětleno, takže ve finále nevíte co si máte myslet. Triky jsou ve filmu (asi úmyslně) vytvořeny tak špatně, že se nad tím pousmějete...Ondřej Havelka evidentně nezapře divadelního ducha, který se odráží v celém díle. Závěr filmu je poněkud rozpačitý, takže ho asi každý pochopí trochu jinak...Chtělo by to si možná přečíst knihu a upřímně řečeno to po shlédnutí tohoto filmu tak trochu láká :-). Dávám 4 hvězdy za bezvadné herecké výkony, za super kameru a za příběh, který nám na naší české moderní scéně chyběl. ()

confisio

Ondřej Havelka a jeho Melody Film Makers :) adaptovali zdařile do filmových obrazů literární dílo Miloše Urbana. Chvála každému, kdo dokáže svým originálním filmovým počinem čeřit zatuchající vody českých rybníčků přeplněných tlejícími slaboduchými komediemi. Hastrman čeřit hladinu rybníků rozhodně umí! Výborným hereckým obsazením, magickými lokacemi a citlivou režií vás dokáže vtáhnout do samotného nitra hlavních postav a nechá vás procítit jejich touhy, posedlosti i běsi. Hastrman možná nedokáže vtáhnout pod svou hladinu každého z vás, ale kdo se nebojí ponořit hlouběji, za samotné filmové obrazy tohoto pozdně romantického příběhu, nebude rozhodně litovat, že konec vodníků v Čechách ještě nenastal :). ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky