M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

marhoul

Půl na půl. Celkově za tři. Polopatické, pomalé, divná kamera.... Samuel L. Jackson si trošku štěknul, McAvoy předvedl velkou show, Bruce Willis stále velký sympaťák, který mě baví, ale celkově film působil docela podivně. Tady bude záležet na vkusu a očekávání každého diváka. Já film přijímám vlažně. ()

Ghoulman

Rozpočtem ani "bojovými" scénami nijak velkolepý či bombastický, ale zato skvěle promyšlený komiksový film, v němž záleží především na výstavbě důmyslného příběhu a detailech. Shyamalan skutečně potvrzuje to, že se od Rozpolceného dostal znovu do formy a v rámci, dle mého v současnosti již dosti vyčpělého a překombinovaného komiksového žánru (viz marvelovky) se jedná o skutečný závan čerstvého vzduchu. Brilantní filmařina, silný režisérský i herecký koncert... ()

Marze

Pěkný, podivně neškodný film stojící na dobrém výkonu hlavní postavy. Je zde několikrát pěkně umístěná kamera a vzrušující okamžiky jako například Bruce Willis versus dveře. Ale není to dost, aby se to vyrovnalo živé akci v komiksové knize. Film ani nestraší, ani nebaví, ani vizuálně neomračuje .Místo thrilleru to je spíše studiová inscenace.Paulsonová uspává, naopak úctyhodné jsou herecké přechody role McAvoye. Hezké je čekání na vstání z vozíku. Postavy pak v této levné produkci přemýšlí dutě filosoficky. ()

Stanislaus

Zhlédnout Skleněného před Vyvoleným a Rozpolceným byl vážně kravský nápad, ale jak se říká - Stalo se! Shyamalan ve svém nejnovějším filmu pořádá sraz starých známých, jakýsi školní sraz po letech - Pan Skleněný v roli démonického a nevyzpytatelného ředitele, Pan Vyvolený v roli takřka nezranitelného školníka, který se štítí tak akorát čištění bazénů, a Pan Rozpolcený v roli nestabilního mladíka, jehož osobnosti by vydaly na celou jednu třídu studentů. Líbilo se mi, že se vrátily vedlejší postavy z předchozích filmů, což dávalo závěru trilogie jak nostalgický punc (i když má druhý film necelé tři roky), tak ucelenost. Jednotlivé dějové dílky puzzle z prvního a druhého filmu do sebe začaly pomalu zapadat a kupodivu to celé fungovalo. Postava přehnaně racionální doktorky popírající jakékoli nadpřirozeno výborně kontrastovala s mimořádnou trojicí pacientů léčebny. Závěr filmu zabolel i zamrzel - v prvním případě kvůli osudu hlavních postav, v druhém případě kvůli do jisté míry vyhrocenému rozuzlení okolo postavy doktorky, které bylo na první pohled překvapivé, ale lehce mimo mísu. Vesměs jde o solidně zvládnutý závěr trilogie o mimořádných lidech, který mohl být natočen i trochu jinak, ale i tak jsem byl s výsledným filmem spokojený. ()

heyda

Hodně promarněná šance. Je to mistrně natočené s geniální hudbou, herecky hlavně James McAvoy podává oskarový výkon, ale film citelně postrádá kvalitní scénář....bohužel. Tak snad příště Shyamalane... 50% ()

TheEvilTwin

Nebudu lhát, opravdu jsem čekal něco jiného. Ale i přesto jsem dost spokojen, protože ačkoliv je to dost rozdilne od predchoziho Splitu, tzn více “mysteriózní” ,ale zároveň tak blízko realitě, že samotný závěr filmu i celková pointa “superhrdinů mezi normáníma lidma” mě uspokojila. Je to více psychologicky rozebrané než split, což se většině divákům nemusí líbit, ale mi to špatné rozhodně nepřišlo. Všechny otázky se ve filmu vyřešily a všechny díly tohohle filmového světa do sebe zapadly. Co filmu dost přidalo je prakticky NULA filmových efektů jako např u blbinek typu Marvel, takže zážitek skvělý a k tomu McAvoy a jeho skvělé hraní 20 osobností je pecka. Za mě spokojenost, jen divák nesmí čekat nesmyslný výplach mozku hloupýma bitvama, ale měl by se spíše nachystat na atmosféru, která staví na předchozích dvou filmech a bude spokojen. ()

Flego

U M.Night Shyamalana je to ako na hojdačke. Po "dvojke" Rozpoltený sme sa opäť ocitli dolu, tvorca svojim príbehom nedokázal nadviazať na predchádzajúce dva filmy. Snaha o akýsi antikomiks je očividná a istým spôsobom pozitívna, dej však nedokáže vtiahnuť diváka. ()

Othello

Nigga wut!? Je to podobný případ jako Bessonova Lucy. Ta však alespoň měla formu, akci a takovou tu nesvéprávnou zhůvěřilost, kdy víte, že to možná nedává obecně smysl, ale rozhodně to dává smysl v režisérově hlavě. Glass nemá rozpočet ani atrakce, ale zato disponuje Shyamalanovým totálním tunnel vision za cílem ironicky okomentovat superhrdinský žánr a stát se opět velkým, aktuálním a důležitým režisérem, jehož nastavené zrcadlo umí říznout. Ve stínu tohoto cíle jsou pak veškeré jednotlivosti. Tak strašné dialogy jsem neslyšel leta. Úděsně napsané postavy většinu času postávají na místech a čekají na to až na ně přestříhne kamera, aby mohly říct nějakou důležitou větu. Závěr se ponoří pak již do naprostého monologismu, kde se již definitivně rezignuje na uzavření příběhu jiným způsobem než tím, že chodí postava od jednotlivce k jednotlivci a už jim jenom říká věci, který je třeba říct, abychom se plácli do čela. Což jsem už ale dělal od půlky, takže mě bolela hlava. Lidi, kteří si na konci Saw VII řeknou "pane jo!" by nicméně mohli být nadšení. ()

Jinny

Přiznejme si to - Vyvolený nebyl film, u kterého bylo plánované pokračovaní a Rozpolcený z roku 2016 jím vůbec nemusel být. No, máme tu nakonec trilogii, která do filmových dějin nevejde. Co jiného taky mohlo vzniknout spojováním náhodných témat z thrillerů a komiksových filmů, ke kterých se Shyamalan snaží vyjadřovat. Nesnažte se logiku filmu vůbec analyzovat, neustojí to. Tři hvězdy dávám hlavně proto, že film není nijak urážlivý nebo iritující. ()

HellFire

Příšerně sestříhaný film. Shyamalan je neskutečně nekonsistentní. Jednou vydá super film, pak zase slátaninu. Herectví typu "čumím mlčky do kamery s podivným výrazem" je taky nadmíru odpudivé. Dlouhé dialogové scény protkané pohledem na Jacksona, který si do filmu přišel posedět... Hrůza. Na tomhle filmu jde krásně poznat, že Shyamalan neumí vůbec točit akční scény. Jedinou světlou stránkou je James McAvoy, který film zachraňuje. Ve chvíli, kdy doktorka začala vysvětlovat cosi o tom, že nechtěla přijít, ale musela, jsem zcela ztratil trpělivost a netuším, co se dělo dál. Off. ()

rikitiki

Chápu záměr ukázat superhrdiny neheroicky, bez dramatických outfitů a výbuchů, bez zlovolných korporací a různých lig, aliancí a spolků. Ukázat je obyčejně, ušmudlaně. Proto ta snaha snímat vše v detailu. Jenomže je to nuda. Akce se povětšinou soustředí na přehrávání Jamese McAvoye coby různých pitvořících se osobností, což je otravné či na strnulé zírání do blba S. L. Jacksona, případně na neherecké brblání Bruce Willise. Většinou se neděje vůbec nic a přelaskavá psychiatrička ze všeho nejvíc připomíná vrchní sestru z Přeletu nad kukaččím hnízdem, což byl evidentně také záměr. Ale stejně jako bitky zabírané v detailu na zkřivené tváře, to působí směšně a křečovitě. SHRNUTÍ: Když superhrdinové přijdou o své kostýmy. ()

BMW12

Těšil jsem se na propojení Vyvoleného a Rozpolceného a musím říci, že se to povedlo, celý film mě udržoval v pozornosti, napětí, vůbec to nenudilo. Sice to nebylo až tak akční a bylo znát, že Brucovi Willisovi se už asi nechtělo ve svém věku točit nějaké velké akční souboje, ale vůbec to nevadilo. James McAvoy opět exceluje ve své roli a potěšil i Samuel L. Jackson. ()

Ivoshek

Komiksové filmy me oslabovaly naposledy tak v době, kdy mi bylo 12. Bohužel už mi 12 není a cely ten koncept mi přijde strašně blby. Existují i blbe a současněě zábavné filmy, ale tenhle mezi ne bohužel nepatří. ()

penylane

Jedním slovem - zklamání. Po slibném začátku následuje hodinová nuda. Pak se film probere, ale závěrečná pointa ho opět uzemní. Miluju Shyamalanovy filmy, ale tohle byl vážně krok vedle. Vyzdvihla bych herecké výkony Willise a McAvoye. Při rozhodování mezi 2 nebo 3 hvězdami nakonec vítězí 2*. Velká škoda. ()

ARI50

Začátek bláznů či superhrdinů my přišel zajímavý i po herecké stránce, ale po uzavření moje nadšení upadlo, film přestal být zajímavý s prostě jsem to dojel a nedočkal jsem se žádného velkého překvapení. ()

JASON_X

Na slovutného pana rejžu poněkud slabý kousek. Ne že bych kvůli němu vykopnul Šajmalana ze své toptenky, ale zklamal mě. Jednak nemám sklony k americké apoteóze comicsu, takže rozuzlení mě nechalo ledově chladným, druhak bylo ve filmu na můj vkus poněkud málo Džeksna a Vylise, zato zbytečně mnoho Mekevoje. A Mekevoj tam hraje myslím zbytečně mnoho postav, takže divák se co chvíli šťourá v nose nudou, protože zběsilá kadence jeho teatrálně přehrávaných "proměn" se po chvíli začne notně zajídat (pokud tedy tohohle týpka tak jako já zrovna nemusíte). Namísto mysteriózního thrilleru jsem dostal komorní psychologizující konverzačku, která se rozjede teprve chvíli předtím, než skončí. Aspoň že mě opět pobavil rejža osobně ve své tradiční "hitchcockovské" roličce a narážkou na svou starou roličku přičmoudlého dealera ze stadiónu z Unbreakable. ()

Will_X

Asi sem od toho čekal zbytečně moc... To, že tam bylo pár „nevysvětlených“ momentů - OK, fajn, beru. Ale že to bude taková nuda, blbost a zachraňovat to bude samotné obsazení - díky Jamesi, sem fakt nečekal. Dialogy hrůza, bez smyslu, bez napětí, wtf momenty... Ach jo, mohlo to být tak dobrý. Ani motherf*cker se nepředstavil. Well, next time.... ()

luka4615

Po skvělém snímku "Split" je tohle docela brutální propad dolů. Glass režiséra M. Night Shyamalana totiž nefunguje na téměř žádných frontách. Všechno od příběhu, scénáře či "šokujících" zvratů žalostně zklamává, takže se před Vámi na ploše čítající 129 minut "rozestře" zmatená a místy i stupidní podívaná, která se navíc odehrává v nejhůře hlídaném blázinci na světě. Pomyslnou třešničkou na dortu tohoto nepochopitelně nechutného dortíku je samotný M. Night Shyamalan, který nám zde pořád namlouvá, že ví co dělá. Ne, fakt to neví a Glass je něco, co nemělo raději vůbec spatřit světlo světa. Děs a hrůza! PS: Vážně mne pobavilo zjištění, že celé lidstvo v roce 2019 uvěří pár videím o někom, kdo ohýbá ocelovou trubku či leze po stěně. Jako vážně?! „First name: Mister. Last name: Glass.“ ()

Lucasion

„What do we call you, Sir? - First name, Mister. Last name, Glass.“ Tak jsme se dočkali. Film, který zakončuje trilogii filmů, která být trilogií vůbec být neměla. Pokud bych měl říct jediné slovo pro film. Bylo by to famózní. Začátek filmu hezky ukazuje, jakým člověkem se stal David Dunn alias Vyvolený. Hned vzápětí se vidíme Kevina alias Beasta alias Rozpolceného alias… nechme už toho. Prostě toho polonahého s vyholenou hlavou, který nebyl v předchozím filmu chycený. Vidíme, jak pokračuje ve svém „poslání“. Shodou okolností se tito dva potkají ve speciálně vytvořené psychiatrické léčebně. Napadlo mě, že film bude zrcadlit fakt, že nejsou nijak výjimeční, ale způsob jakým je vyprávěný příběh mě ohromilo. Nenudil jsem se ani chvíli a byl jsem v napětí, jak to dopadne. Výsledek navíc stál za to. Finále je totiž strhující a uspokojující. Willis je stále klasa a McAvoy znovu dokazuje svoje geniální herectví. Jeho Kevin je prostě herecký koncert verze 2.0. Jméno v názvu jsem neopomenul a nechybí ani Samuel L. Jackson, který pokračuje ve svojí temné roli. Eskalace z jedničky a dvojky funguje na výbornou. Herci, odkazy a vzpomínky. Vše perfektně zapadne a já tleskám, jak se to režisérovi povedlo dát všechno dohromady. Zakončení téhle nejzajímavější a nejdivnější trilogie je tedy naprosto geniální. Film mě dojal, rozesmál a měl jsem husí kůži. Více jsem si nemohl přát. Po dlouhé době film, který má všechno. [Csfd projekce36] (90 %) ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací