Když císař Číny vydá nařízení, že jeden muž na rodinu musí sloužit v císařské armádě k obraně země před nájezdníky ze severu, Hua Mulan, nejstarší dcera ctěného bojovníka, zaujme místo svého nemocného otce. V přestrojení za muže překonává Hua Jun nástrahy na každém kroku své cesty a učí se využívat své vnitřní síly a přijímat svůj skutečný potenciál. Tato epická cesta z ní nejen učiní ctěného bojovníka, ale vyslouží jí i respekt vděčného národa… a hrdého otce. (Falcon)

Xmilden

Největší americké pochlebování Číně všech dob. Proč tohle vůbec produkoval Disney, když zde nehrají američtí herci a děj se odehrává daleko od USA. No přece prachy. Zaplať pánbů že nevznikl dobrý film. 30% ()

Fiftis

Hlavná predstaviteľka Yifei Liu podáva všestranný výkon, ktorému nechýba hĺbka. Jej Mulan je dostatočne charizmatická a Liu čoby protagonistka dobre nesie celý dej. Je skvelá a film je vďaka nej oveľa lepší. Taktiež sexi je aj filmová čarodejnica. Hudobný sprievod dobre dopĺňa celkovú atmosféru filmu. Tvorcovia totiž inak ponúkli vizuálne podmanivé dielo, ktoré sa hrá s rôznymi prvkami čínskej kultúry. To sa odráža na farbách, kostýmoch, make-upe, rekvizitách či autenticky pôsobiacich lokáciách ako sú napríklad mohutné hory čnejúce v pozadí mnohých záberov. Preto by som film odporučil vidieť cez premietačku na stene vo vysokom rozlíšení. Nová live action Mulan je osviežujúca a očarujúca prehliadka, ktorá už nie je obyčajnou detskou rozprávkou. Tvorcovia predstavujú inú, vyzretejšiu verziu pôvodného príbehu, ktorej svedčia snaha o originalitu a odpútanie sa od predlohy. Navyše, ide o kvalitne spracované dielo po všetkých stránkach, ale čo tiež čakať od Disneyho. Mulan je skrátka pôvabný a dojemný snímok, ktorý bude baviť všetky vekové skupiny. Pre mňa zatiaľ film roka 2020. ()

Kass

Jako víkendová odpolední podívaná v podstatě bez problémů. Disneyho prvotřídní produkce je samozřejmostí, takže sled filmových pohlednic nás nemine. Překvapila mě ovšem samotná Mulan. Takhle odměřenou hlavní postavu jsem v dobrodružném filmu pro masy neviděl ani nepamatuju. ()

Shakers

Spomínam si, že animák ma celkom bavil. Filmová Disneyho adaptácia za to toľko nie. Za obrovský rozpočet sme sa dočkali bombastickej výpravy, kostýmov, fajn hercov (Donnie Yen, Jason Scott Lee a Jet Li, ktorého som ani nespoznal), hudbu od Harryho Gregson-Williamsa, ktorá dýcha čínskou kultúrou, rovnako ako film, ale nenadchne a nestrhne, rovnako ako film. Akčná stránke tiež nie je vyložene zlá, ale tie typické čínske akčné scény, kde sa vždy pred tým ako ide do tuhého posilnia redbulom, aby im dal krídla, ma moc nebaví. Najviac ma bavila asi prostred časť, kde sa Mulan maskovala za muža. Tam je podľa mňa film najzaujímavejší a dokáže zaujať aj vedľajšími postavy, zato v samotnom závere moc neoslnia. Film nie je zlý, ale v animáku to fungovalo lepšie. Tu chýba lepší režisér, ktorý by to uchopil s jasnou víziou a ponúkol trošku napínavejšie scény. Ako by sa tvorcovia nevedeli rozhodnúť, či chcú seriózny film, alebo čínsku zábavnú adaptáciu známeho príbehu. Výsledok však ostal niekde medzi, ktorý dokáže nudiť, ale miestami aj baviť a navyše je zabalený v peknom obale čínskej kultúry. 65% - 3* ()

filmfanouch

V poslední době studio Disney pracuje na hraných předělávkách svých animovaných klasik jako Kráska a zvíře, Aladin, Dumbo a Lví král a já jsem jeden z mála, který tyto předělávky hned od začátku neodsuzuje a dokonce má většinu z nich velmi rád, protože si stojím za tím, že pokud se hraného remakeu zrovna chopí šikovný režisér s výrazným rukopisem (viz Guy Ritchie-Aladin) tak z toho může být něco velmi výrazného co si obhájí svou existenci. Zatím nejnovějším přírůstkem do rodiny hraných Disneyho předělávek je poté hraná Mulan, která se kinopremiéry měla dočkat už v březnu a nakonec se jí kvůli komplikacím s COVID-19 víceméně dočkává až teď. Stojí poté tato předělávka za to? To je otázka na dlouhé rozebírání.... Hraná Mulan je klasická fajn disneyovka, která má dokonalý vizuál, velmi zdařilé akční scény a především sympatické a dobré obsazení. Zároveň ale hraná Mulan tančí na tenkém ledě aby zároveň byla předělávkou původního animáku a zároveň byla více věrná původní čínské legendě. To znamená, že v hrané Mulan nehledejte následující: Žádný Mushu, žádný cvrček, žádná šílená babička, žádní vtipkující duchovní předkové, žádné písničky (především absence I'll Make A Man Out Of You zamrzí jako prase, potěší ale fakt, že skladatel Harry Gregson- Williams se ve svém soundtracku občas pokouší o alespoň menší hudební odkazy na původní písně), celkově výrazné omezení humoru a především rozhodně vážnějšího pojetí. Hraná Mulan si tak jde ze všech prozatímních hraných předělávek co nejvíc svou vlastní cestou a záleží jak moc vám tohle výrazně jiné pojetí sedne. Kouzlo původního animáku je v hrané podobě rozhodně pryč, to ale neznamená, že by hraná Mulan neměla své velmi pozitivní prvky. Takovou kamerovou estetiku Mandy Walkerové jsem si okamžitě zamiloval a tahle dáma, která už stojí za Austrálií nebo Skrytými čísly opět ukázala, že je velmi nedoceněným talentem v oblasti kamery a doufám, že dostane v následujících letech čím dál tím více výrazných pracovních povinností. Především je ale Mulan zajímavá v tom ohledu, že jde o zajimavý mix klasického hollywoodského blockbusteru s asijskými filmy. Tahle Hollywoodská předelávka animované klasiky má bohužel smůlu v tom, že jí netočí Bill Condon, Tim Burton, Guy Ritchie nebo Jon Fevreau ale Niki Caro, která Mulan potvrzuje, že prostě nemá žádný výrazný režisérský rukopis. Přesto ale budu na Mulan ještě nějakou dobu vzpomínat v rámci několika zajímavých vizuálních nápadů a především mě sice mrzí, že nedošlo na klasické písně z originálu nebo Mushua, přesto jsem ale rád, že si tu někdo šel pořád tak trochu vlastní cestou a ve finále tohle skákání mezi animovanou předlohou a čínskou legendou není takovým bordelem jaké mohlo být. Hlavní hvězda Yifei Liu možná není obrovským castingovým objevem, která by měla na to se stát nějakou velkou hvězdou, v téhle hlavní roli filmu, jehož stěžejní téma je emancipace a s celkovým pojetím silné ženské hrdinky se tu pracuje velmi dobře je ale Liu velmi dobrá a nakonec i přes lehké pochybnosti castingovou trefou. Donnie Yen a Jet Li jinak bohužel nedostanou takovou šanci vyřádit se jako za časů Tenkrát v Číně, přece jen ale dostanou ve svých vedlejších rolích šanci se trochu předvést a ukázat, že pořád patří mezi jedny z největších machrů asijské kinematografie. Jason Scott Lee funguje jako výrazný záporák, postava Gong Li se velmi zajímavě paraleluje s postavou Mulan a má ve svém příběhu ve finále pochopitelnější postavení než by se mohlo zdát a o zbytku se toho bohužel říct nedá. Sympatických charakterů je ve vojenském štábu hodně, na rozdíl od původního animáku ale nikdo nedostane takový prostor a to ve finále ani Yoson An v roli potencionálního nápadníka Mulan. Mulan měla očividně fungovat jako velká rodinná epická zábava a ve finále jsou tyhle ambice víceméně dosažené. Dokážu si velmi dobře představit, že pro rodinu jde o ideální film, protože je tu zároveň dost akce a zábavy a zároveň také právě poselství o věrnosti rodině. I tyhle vážnější momenty fungují velmi dobře a v rámci tohohle jsou dost možná prodání lépe než v původním animáku, což je jedna z mála věcí, které hraná verze dělá líp. Zároveň se dle očekávání musí pochválit velmi překrásná výprava a především naprosto bravurní kostýmy. Akční scény poté sice nejsou kdovíjakým vrcholem ale označil bych jako za velmi zdařilé. Velmi lehce se mi protiví fakt, že na rozdíl od původního animáku kde Mulan žádné speciální schopnosti neměla je zde výskyt schopnosti čchi a jakmile začne Donnie Yen vyprávět o tom, že čchi obklopuje všechny lidi a vše kolem nich jsem si začal připadat jako by si reálně v Disney někdo řekl, že by bylo vlastně super udělat z Mulan tak trochu fantasy Star Wars a z postavy Donnieho Yena udělat nového Obi-Wana. Právě díky téhle speciální schopnosti dojde k několika vizuálně zajímavým akčním sekvencím, zároveň mi ale poté došlo, že tahle speciální schopnost tak trochu vyšuměla do ztracena. Hraná Mulan ve finále možná sice kvapí až moc a zásadní moment neprodá tak moc jako původní animák, přesto jde ale pořád o velmi fajn rodinnou zábavu, které velké plátno sluší a především je vidět, že si někdo dal s výrobou filmu strašnou práci. Aktuálně si nedovedu představit (aktuálně stále plánované) pokračování v zrovna téhle podobě, rozhodně bych ale nebyl automaticky proti, protože hraná Mulan rozhodně není průšvihem a má své velmi pozitivní stránky prodané především skrz zajímavé vizuální zpracování a několik opravdu vyloženě dobrých akčních sekvencích. Zároveň to opravdu skutečně funguje jako velmi fajn podívaná pro celou rodinu s několika poselstvími a jde o řemeslně luxusní film. Není to blockbuster roku, jde ale alespoň o velmi fajn podívanou.... () (méně) (více)

Pilda17

Mulan je přesně ta typická Disneyovka, která nenabídne nic extra, žádné nápady, ale aspoň se na ní dobře dívá. Klasický dobrodružný film, který se zařadí do průměru a k nudnému deštivému dni dostačující zábava. 5/10 = 55% ()

HAL

Lepší než valná většina Disneyovek. Jejich fanda jsem nikdy moc nebyl, originální Mulan jsem neviděl a ani většina těch hraných remaků mě nezaujala, ale tady se mi už od trailerů líbil vizuál a doufal jsem v pohádkový velkofilm na půl cesty mezi amerikou a čínou, ve kterém se na poměry Disneyovek hodně kope, a který bude trochu méně otravně infantilní než to ostatní od nich. A přesně to jsem dostal. Neurážející rychle plynoucí pohádku s velmi krásnou kamerou a docela hezky natočenými kung fu bitkami (ale zase ten místy zbytečně rychlý střih, meh..). Příběh je funkční a vztah hlavních ženských postav je dost zajímavý. S animákem porovnat nemůžu a tak nevím jestli je tu vše stejné, ale toto je slušné vyprávění o ženské emancipaci které přitom nemá potřebu dělat z mužských postav naprosté kokoty (ne jako v Harley Quinn, ehm), a je to ve své jednoduchosti v příjemném kontrastu k často zbytečně překombinovaným příběhům originálních wu shu filmů jako Klan létajících dýk. Hlavně je ale dobře to osekání oproti originálu co do jinak tradičních Disneyovských propriet - představa že by tady začali bojovat s fantasy potvorami, tlačili na romantiku, nebo nedej bože začali zpívat, mě upřímně děsí. Romantická linka je tu jen jemně naznačená a to bohatě stačí, a z fantasy prvků jsou tu jen magické schopnosti hlavní záporačky - a škoda že se nezbavili i těch, udělat z ní jen další mistryni co kosí nepřátele svým mocným kung fu a létáním na drátech, jak je to už v žánru obvyklé, tak filmu to jen prospěje. A na to že je to Disneyovka má Mulan příjemně vysoký bodycount, krev samozřejmě bohužel neteče, ale jinak jsem neměl pocit že by se s soubojích drželi moc zpátky. Donnie Yen tu pár lidí taky seseká, a ještě příjemnější je vidět v trochu akčnější scéně i Jeta Li - u něj jsem se po jeho těžké nemoci bál že už tím nadobro skončil (chtít po těch dvou duel je docela bizarní, ne jen proto že tu hrají císaře a jeho generála, ale proto že Jeta Li by nedávno zmlátilo i pětileté dítě) Btw chápu že pro někoho je to hnusný barevný kýč, ale říkat že to vypadá levně vyžaduje hodně zvláštní druh slepoty - na výpravě ty peníze jsou vidět hodně, a film má kameru nekonečně lepší než třeba Aladin, který jen všude cpal digitální bordel, ale esteticky zajímavý záběr by v něm člověk těžko pohledal. ()

misterz

A to čo? Nechápem. Hoci nanicovatý príbeh, až príliš jednoduchý a plný podivností, ako napríklad lezenie po stenách ešte lepšie ako to robil Spiderman, alebo rodilý pavúk, prípadne lietanie... no pozeralo sa na to celkom bez problémov a zbehlo to. Ale chápem, všetky čudnosti súviseli s fantasy formou, no nesadla mi tu.Taká fantasy rozprávka na jedno použitie.Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

Vavča

Bylo to hodně slabé, protože přece jen, i když je to Disney, mělo by to nějaké kvality mít. Trailer sliboval celkem povedenou akční složku a sošnou hlavní hrdinku. Liu Yifei není herečka akčního žánru, byť nějaké role tohoto typu za sebou má, její specializace je drama. Jenže jednak hlavní hrdinka je moc krásná a nepřesvědčivá ve své roli (pusťe si videa z konkurzu Nana Ouyang v krátkém sestřihu by byla nejlepší volbou). Příběh je strašně slaboučký, žádná postava není více rozvinuta, Donnie Yen prakticky nevyužitý, Gong Li vypadá jako šílená panda, Jet Li jsem ani nepoznal, taky mohl mít více prostoru. Část akčních scén slušná, jiné jsou až moc nadsazené a nechtěně komické, stejně jako zobrazení stepních nájezdníků. Některé práce kamery pěkná, ale celkově slabé, protože film není ani akční spektál, nebo pohádkové drama, které by ukazovalo vývoj charakteru hlavní hrdinky a přinést nějaké emoce. Takže zase, aby jste mi drželi palce v soutěží já chci být miliardář, protože za ty prachy bych to natočil lépe s jiným obsazením. Rovněž mě zklamala hudba, absolutně prošumí okolo, nejsem schopen si vybavit jediný motiv. ()

liskam

Tak na tohle rychle se rychle zapomene. První polovina flmu byla ještě jakž takž koukatelná. Druhá byla ovšem naprosto katastrofální. Scénář a režie byli opravdu mizerné. Chování postav a časové skoky brutální. Zase z toho cítím pouze film natočený na efekt, ale tentokrát se ani tohle vůbec nepovedlo. Za mě 40% a 2* ()

kingik

Řadíte-li se k ignorantům existující animované verze, máte vyhráno. Ještě lépe holdujete-li v pučícím jaru poetickým básnickým sbírkám, na které film svým způsobem odkazuje. Pak už můžete dobrodružství čínské dívky Mulan zvládnout v příjemném čínském starověkém ovzduší, v němž ještě nepoletoval covid-19, bez větší újmy. Zásadní problém může vyvstat snad jen s vizáží hlavní hrdinky, kdy v počátečních fázích, kdy namísto svého otce tajně narukuje coby mladý jinoch do císařské armády, jenž je hnuskou, která posléze rozkvete do žluté krásy. Pak už se můžete těšit na cirkusové přemety a salta Yifei Liu, která si divácké sympatie získává velmi urputně. Čelí krutým a obávaným nájezdníkům ze severu, které vede krásně zestárlý Jason Scott Lee. A co by to bylo za pořádné uzurpátorské zmetky, kdyby ve svých řadách neměli čarodějnici. Představitelka hlavní hrdinky už má přes třicet let a měla představovat dívku podstatně mladší. Její genová výbava je na solidní úrovni, takže ač byl vyvíjen nesporný tlak na mé genitálie, dalo se to ustát. Holka je pružná na koni, okamžitě u mě vyvstala asociace se sexuální polohou, načež jsem čelil i nemilému faktu, že se mně dosud nepodařilo přemluvit žádnou šikmookou dívku z asijské tržnice k milostným hrátkám. Upustil jsem i od pravidelné četby čínských horoskopů a pověstný Rok (na) draka nikterak neohrozil mé libido. Dobrodružné tažení proti hordě nájezdníků je nasnímáno příslušně kvalitně a výpravně, nicméně choreografie soubojů zaostává a nevypadá to, že by připadalo v potaz řešit propracovanost soubojů. Závěrečné zúčtování není rovněž nikterak oslnivé. Na litý souboj s čarodějnicí ani nedojde, démoničnost Jasona Scotta Leeho postupně začne ztrácet na jiskře, což se i ve výsledku projeví v souboji s ním. Bez obav můžu tenhle filmový počin zařadit mezi fajn rodinnou zábavu, kde na kapku krve nenarazíte a brutalita, kterou to horentně zavání, v podstatě vzala za své. Niki Caro ve svém nekomplikovaném a trochu předvídatelném režijním duchu představila sympatickou a udatnou hrdinku, která dělá své rodné hroudě, rodině i císaři náležitou čest. 7/10 ()

Sobis87

Ten ranec peněz, co do toho Disney nasypal, tam je nepochybně vidět a hlavní hrdinka je fajn, ale zároveň to je celé děsně mdlé, bez jediného pořádného highlightu, řánrově neukotvené až schizofrenní (tak má to působit reálně nebo to má být wuxia???). Fakt mě to nebavilo. ()

HoneyBunny

Mulan není film, který by podlézal čínským divákům (dobře, spíš režimu, který by film vůbec pustil do tamních kin). Mulan je film, který dokazuje, že Disney vzdal jakoukoli snahu o vytvoření kvalitního filmu s alespoň malým zábleskem inteligence. Pominu historické nepřesnosti (o tom lze najít spoustu videí na YouTube od samotných Číňanů). Pominu, že film se točil blízko čínských koncentračních táborů (nechutné, ale to je politický problém, ne filmu jako takového). Mulan ale naprosto selhává coby dobrý film a kvalitní nová verze původního animáku. Vyprávění je mechanické, na režii není nic zajímavého, akční scény jsou pro někoho, kdo viděl prvotřídní asijskou akci, směšně nezáživné. Herci z nějakého důvodu neprojevují normální lidské emoce - a ne, není to tím, že asijští herci mají jiný styl. Stačí se podívat na čínskou Mulan z roku 2009, kde je emocí habaděj. Co mě ale skoro uráží, tak to je fakt, že z Mulan udělali mlátící mašinu se nadpřirozenými schopnostmi. Animovaná Mulan šla do války místo svého otce, aby mu zachránila život, a aby mezi vojáky uspěla, musela zapojit důvtip a originální nápady. Nelétala přes koňské hřbety a nekopala do šípů. A na konci se jí dostalo otcovo uznání, že je pro něj ona - dívka důležitější než meč coby důkaz cti bývalého vojáka. Získala si důvěru a úctu díky svým vlastnostem. Nová Mulan si také získá úctu, ale kvůli tomu, že "po chlapsku" nakope hodně zadků a díky "Chi" (které běžně používají jen muži) je výjimečná a "not like other girls". Fascinuje mě, že zrovna Disney a zrovna Američani si tohle neuvědomují. Ani ženská režisérka filmu. A to je největší důkaz, že je na tomhle filmu něco hodně, hodně špatně. Nějaká pozitiva? Hezká výprava.. a hezká titulková písnička od Christiny Aquilery. ()

Anderton

Tu som mal pocit, že skutočnú radosť z filmovačky mali len kostyméri a architekti. Herci len prerozprávajú vždy to, čo je v scenári a nič viac. Réžia je o tom, kedy sa povie ideme a kedy stop, ale povedzme, že kameraman sa občas s niektorými zábermi pekne vyhral. Každopádne neustále cítiť, že celé dielo bolo robené ako zákazka a nič iné, ako prefabrikát, tak vzniknúť nemohlo. Je potom pomaly zázrak, že sa na to dá bez problémov pozerať, nenudiť sa a občas sa kochať peknými zábermi. P.S.: Originál som nevidel, takže nie som "znevýhodnený" obligátnym porovnávaním. ()

AppleCore

Originálu neznalej, nemůžu tady trousit stížnosti, jak byla nová verze okleštěná o všechno, kvůli čemu byla původní verze zábavná. Faktem ale je, že tady žádnou zábavu hledat nelze. Mulan je špatně sestříhaná a místy vyloženě mizerně nasnímaná fantasy "pohádka", která v honbě za realističností poztrácela všechno, co jí mohlo činit kouzelnou. A tak to ve výsledku působí jako historický drama podle skutečný události, která se nikdy nestala, odehrávající se ve světě, kde nefungují fyzikální zákony. Film nemá ani žádnou rovinu, přes kterou by probíhala charakterizace postav, nebo jejich vzájemná interakce, je proto nemožný si kteroukoli postavu oblíbit (ani Mulan!). Celý to pak zaobaluje soundtrack jak z céčkovýho rodinnýho filmu za pár dolarů. Příběh o vyvolených už tady byl stokrát a stokrát líp. Dejte si raději Klan létajících dýk, Hrdinu nebo klasiku žánru Tygr a Drak (filmy, který přesně ví, čím jsou) ()

Kothy

Naprosto zbytečný film. Z animáku si bere jen málo a zbytek je takový nijaký. Některé scény jsou téměř totožné, ale většina je jiná. I děj je odlišný. Dalším kamenem úrazu je to, že Mulan je bojovnicí už od mala, takže se toho nemá moc co učit. Akce je slušná, ale je jí tam málo. Hlavně mi tam chyběly písničky a drak Mushu. Místo něj tu máme čarodějnici, která je vlastně pro děj úplně zbytečná. Jet Li je tu jen chvíli a zachraňuje to pouze Donnie Yen. Tudy cesta nevede... "Jsem ryzí." ()

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

18.06.2022

Gal Gadot zlou královnou v hrané Sněhurce?

Gal Gadot zlou královnou v hrané Sněhurce?

04.11.2021

Nová hraná Sněhurka našla představitelku

Nová hraná Sněhurka našla představitelku

23.06.2021

Čtvrtý John Wick verbuje posily

Čtvrtý John Wick verbuje posily

04.06.2021

Legendární herec a mistr bojových umění Donnie Yen se připojil k obsazení čtvrtého Johna Wicka. Yen, jenž má za sebou například z nedávna Rogue One: Star Wars Story nebo Mulan si má údajně zahrát… (více)